Velká recenze zařízení Palm Treo Pro
20.3.2009, Pavel Koza, recenze
Již po mnoho let je značka Palm v mobilním světě významným pojmem. Od doby, kdy v Palmu vzali na vědomí platformu Windows Mobile a začali se věnovat produkci zařízení i s tímto operačním systémem, jsme se Palmu začali věnovat i my na tomto serveru.
Kapitoly článku:
Zařízení jako telefon
Pokud jsem byl při recenzi předchozího Trea z něčeho unešený, tak to byl telefonní modul. Na svojí dobu nabízel nejen velmi slušné technické parametry včetně UMTS a HSDPA modulu, ale především byl mnoha aplikacemi a utilitkami takříkajíc "vymazlen" až k dokonalosti. U Trea Pro jsem podobné pocity bohužel neměl. Ne, že by telefonní modul nefungoval, naopak fungoval dobře, ale celkový dojem jako že "tady si dal někdo pořádnou práci" prostě chybí. Z části je to i tím, že některé vlastnosti jsou nyní dostupné přímo v operačním systému a další jsme již viděli mnohokrát u jiných zařízení od HTC, ale rozhodně si nemyslím, že by Palm při troše snahy nevymyslel další vylepšení.
V zařízení je instalován čtyřpásmový GSM / GPRS / EDGE modul pracující na frekvencích 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz a třípásmový UMTS / HSDPA datový modul pracující na frekvencích 850 / 1900 / 2100 MHz, zařízení tak můžete používat takřka po celém světe. Přesný typ modulu se mi nepodařilo zjistit, ale vzhledem k trvalé impotenci našich operátorů se v dohledné době nejrychlejšího HSDPA asi stejně nedočkáme, takže to tak moc nevadí.
Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikaci volajícího, skrytí vlastního čísla, konferenční hovor, čekající hovor nebo volání na pevně nastavená čísla, integrovanou klávesnici oceníte nejen při psaní SMS nebo MMS zpráv. Telefonovat se dá jak klasicky s telefonem u ucha, hlasitě (výstup se přepne na hlavní reproduktor a citlivost mikrofonu se zvýší), pomocí dodávaných stereosluchátek s mikrofonem nebo pomocí utrženého sluchátka komunikujícího se zařízením přes Bluetooth. A jako většina Windows Mobile zařízení umí Treo i vibrovat, navíc je k dispozici možnost používat vibrace v závislosti na přepínači na horní hraně zařízení. Prostě žádná divočina, pouze standardní služby.
Rychlost a odezvy telefonního subsystému jsou dobré a nemám k nim připomínek. To samé se dá napsat i o kvalitě a hlasitosti reproduktorů. Při běžném telefonování s telefonem u ucha by možná maximální hlasitost mohla být ještě o něco vyšší, ale obecně jsem neměl problém telefonovat ani na rušné ulici. O telefonování s BT sluchátkem platí to samé. Asi největší problém byl při telefonování s aktivním hlasitým odposlechem, kdy já slyšel skvěle (kvalita systémového reproduktoru je skutečně výborná), ale protistrana si stěžovala na nekvalitní a méně srozumitelný zvuk.
Aplikace ovládající telefon je více méně kombinací aplikace od HTC a základní aplikace od Microsoftu, můžete si prohlédnout obrázky. Vytáčení čísel je možné mnoha způsoby, od prostého zadání čísla na numerické klávesnici, přes výběr v seznamu kontaktů až po chytré vyhledávání ve všech kontaktech či seznamu posledních hovorů (bohužel i zde se vyhledává řetězec jen z kraje jmen). Jakmile vytočíme číslo, obrazovka se zamkne (objeví se malý žlutý zámeček, tedy pokud máme tuto možnost nastavenou v aplikaci KeyGuard), abychom si uchem nedělali neplechu. Pokud chceme zařízení i nadále používat, je nutné kurzorem najet na správné tlačítko a displej odemknout. Pak můžeme provádět obvyklé činnosti jako je přidržení hovoru, ztlumení reproduktoru atp. Naopak pokud někdo volá nám, objeví se standardní malá informační tabulka a my hovor můžeme tapnutím na displej nebo stiskem odpovídacího tlačítka přijmout nebo odmítnout.
Jelikož je Palm Treo Pro z dílny HTC, najdeme zde i některé drobné utilitky známé z jiných zařízení. Užitečná je možnost automaticky poslat SMS zprávu volajícímu v případě, že jeho hovor nemůžete přijmout. Stejně tak šetří čas i malý dialog vyskakující po každém ukončení hovoru s číslem, které zatím nemáte v telefonním seznamu.
I tentokrát jsem testované zařízení zkoušel jako modem, především s netbookem Asus EEE 901. Spojení bylo stabilní jak přes USB kabel, tak i přes Bluetooth. Orientačně jsem zkusil změřit rychlost a přes O2 jsem v Praze 9 dosáhl reálné rychlosti 118 KB/s (938 kbps) download / 42 KB/s (334 kbps) upload, přes Vodafone pak 114 KB/s (913 kbps) / 27 KB/s (216 kbps). Ano, už i Vodafone má v některých částech Prahy HSDPA síť. Jak přes kabel, tak bezdrátově jsem zkusil stáhnout 200 MB soubor a v obou případech vše proběhlo bez nejmenší chybičky průměrnou rychlostí přes 100 KB/s (Bluetooth 2.0 + EDR zvládne ten 1 Mbps s přehledem, u rychlostí přesahujících 2,1 Mbps už by byl problém a pro využití maximální rychlosti by bylo nutné zařízení připojit přes kabel).
Podobně jako mnoho dalších zařízení s Windows Mobile nabízí i Treo Pro další utilitky pro práci s telefonem a většina z nich je opět z dílny HTC. Jedná se například o SIM Toolkit pro ovládání nejen bankovních služeb, SIM Manager pro správu kontaktů přímo na SIM kartě, utilitka pro automatické nastavení sítě podle vybraného operátora, interpret JAVA apletů od Esmertecu nebo nástroj pro správu MMS zpráv z dílny ArcSoftu.
Pokud to shrnu, tak z funkčního hlediska se nedá telefonní části Trea nic vytknout, funguje dobře a spolehlivě. Ale jak jsem již psal, na rozdíl od předchozího modelu tomu prostě chybí něco navíc, něco praktického a nového. Na druhou stranu Treo Pro je business zařízení a uživatelé tohoto typu zařízení si potrpí především na funkčnost, kterou Treo bezesporu nabízí, takže berte mojí výtku jen jako povzdech vyvolaný přílišným očekáváním;)