Velká recenze zařízení Palm Treo 750v
13.2.2007, Pavel Koza, recenze
Zařízení Palm Treo 750v je již druhým Palmem s operačním systémem od Microsoftu. Tím prvním byl model Treo 700w, kterého si ale kvůli specifickému telefonnímu modulu mohli užít pouze uživatelé ve Spojených státech. Do Evropy dorazil teprve nový model Treo 750v a v dnešní recenzi bych rád odpověděl na otázku, jestli se toto čekání vyplatilo.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení Palm Treo 750v
- Klávesnice, parametry zařízení
- Zařízení jako telefon, zařízení jako digitální fotoaparát
- Možnosti rozšíření, aplikace, cena
- Shrnutí na závěr
V naší republice zatím není Treo 750v oficiálně v prodeji. Některé elektronické obchody však nabízely k prodeji omezené množství zařízení určených pro britského operátora Vodafone. Bohužel, než jsem se rozhoupal a zařízení objednal, byly vyprodány. Naštěstí se majitelem jednoho z těchto krasavců stal pan Radek Parthon, který mi zařízení na dva týdny zapůjčil a já ho tak mohl zrecenzovat. Za jeho laskavost mu tímto děkuji:).
A na úvod ještě jedna poznámka. Testované zařízení mělo anglickou ROM verze TREO750-1.15-VFE (ROM) / 1.12.0a.00 (radio), takže všechny parametry, benchmarky, aplikace a screenshoty reflektují stav s touto verzí systému. Jakákoliv jiná verze může nabízet více či méně odlišné výsledky.
V malé červenobílé krabici je zabalena velmi omezená sada příslušenství:
I když je samotné zařízení velmi lákavé, necháme si ho až na pozdější kapitoly a teď se budeme věnovat příslušenství. Přibalený stylus je 97 milimetrů dlouhý a 3,5 milimetrů tlustý, větší část těla i hrot jsou umělohmotné, zbytek je z nějakého lehkého lesklého kovu. Při ovládání zařízení jsem s ním neměl sebemenší problém, jen mě trochu znervózňovala pružnost té dlouhé umělohmotné části. Ale nezlomil se, tak snad něco vydrží...
Přibalená sluchátka s mini konektorem (2,5mm) jsou standardní pecky v jednoduchém provedení. Kromě dvou samotných reproduktorků je na kabelu napevno přidělán ovládací prvek pro přijmutí/ukončení hovoru a odnímatelný klips pro připevnění sluchátek k oděvu. Podrobně se sluchátkům budeme věnovat v sekci se zvukem, nyní zbývá dodat pouze to, že v plastovém pytlíčku byly i dva molitanové návleky na sluchátka pro pohodlnější pocit v uších při poslechu.
Synchronizační kabel je bohužel nestandardní (z hlediska nových zařízení s Windows Mobile vyznávajících miniUSB). Na rozdíl od kabelů pro zařízení s WM5 obsahuje i tlačítko pro přerušení / vyvolání synchronizace. Sice je to trochu nezvyklé, ale v některých případech se to hodí - místo odpojení a zapojení USB kabelu jednoduše stisknete tlačítko a hotovo. Napájecí kabel je zcela samostatný, zdroj elektrické energie se připojuje do extra konektoru. Zdroj sám o sobě je poměrně objemný, potěší praktická možnost výměnných koncovek pro různé typy zásuvek (v balení jsou 4).
V balení je pouze jeden CD-ROM, který nabízí jak aplikace od Microsoftu, tak i bonusové aplikace třetích stran. Jako poslední je v balení stručný manuál v angličtině a průhledná ochranná fólie, která po nalepení na displej zabrání jeho poškrábání.
Jestli se vám zařízení líbí nebo nelíbí je samozřejmě čistě subjektivní pocit. V mém případě jsem se do Palma zakoukal takřka okamžitě. Kovově modrý lesk těla zařízení kombinovaný se stříbrnými bočnicemi a stříbrným rámečkem kolem displeje řadím k tomu nejlepšímu, co jsem zatím v oblasti kapesních počítačů viděl. Tmavomodré díly jsou navíc potaženy lehce pogumovaným materiálem, takže je Palm i nadprůměrně příjemný na dotek. Díky integrované klávesnici sice nejsou jeho rozměry (58 x 111 x 22 milimetrů) ani hmotnost (154 gramy) úplně zanedbatelné, ale tmavá barva i zaoblené tvary dělají zařízení menším, než ve skutečnosti je. Jen v jednom místě je to s těmi křivkami trochu přehnané - zadní stěna zařízení bohužel není rovná, takže se na stole trochu viklá (možná za to může i vypouklé logo Vodafone, nevím přesně). To vadí především v případě, kdy se zařízení snažíme ovládat stylusem pouze jednou rukou. Pokud jde o nošení, osobně nosívám zařízení pouze po kapsách a v tomto případě jsem se nemusel nijak omezovat - Palm se pohodlně vešel do každé kapsy.
Díky absenci jakékoliv vyčnívající antény nejsou na těle zařízení žádné rušivé elementy, na které by bylo nutné být víc opatrný. Mechanické zpracování je jednoduše perfektní, zařízení působí robustním a kompaktním dojmem, nikde se nic neviklá ani neskřípe. Dokonce i dvířka od baterie sedí naprosto přesně a smysl Palmu pro detail asi nejlépe dokazuje kousek molitanu přilepený na vnitřní stranu dvířek, který je určen pro pružné přidržení baterie pouze v místě, kam patří.
Jak je na tom Palm s rozměry a hmotností v porovnání s ostatními zařízeními najdete v této přehledné tabulce:
Přestože mají fotografie velkou vypovídací hodnotu, není nad pohyblivé obrázky. Připravil jsem pro vás tedy i krátké video ukazující Palm Treo 750v v celé své kráse.
I když má Treo integrovanou klávesnici, přední straně dominuje především v horní polovině umístěný čtvercový barevný displej (4). Nad ním je přesně uprostřed velké sluchátko(2) pro klasické telefonování a nalevo od něj najdeme i jednu celkem nenápadnou oranžovo-zelenou LEDku (1) pro zobrazení stavu zařízení a systémových událostí. Pod displejem je v prvé řadě čtyřsměrová navigační ploška s odděleným středovým tlačítkem (6) a celkem šest tlačítek. Zkoušel jsem pár her a ovládání bylo skvělé, ani současný stisk více tlačítek najednou nebo šikmé směry nedělaly Treu problémy. Blíž k displeji je dvojice standardních Windows Mobile 5 softkeys (5, 7) určených pro ovládání operačního systému a jednotlivých aplikací bez nutnosti používat stylus. Pod nimi najdeme na vnější straně dvojici tlačítek určených pro ovládání telefonního modulu (8, 11) a na vnitřní straně tlačítka pro zobrazení nabídky Start (9), respektive potvrzovací tlačítko "OK" (10). Podsvícení tlačítek je modré, pouze tlačítka pro ovládání telefonu jsou podsvícena zeleně, respektive červeně.
Pokud vám chybí nějaká programovatelná tlačítka, neklesejte na mysli. U tohoto Trea můžete snadno změnit funkci tlačítek pro zobrazení nabídky Start i potvrzovacího tlačítka "OK". A ani v případě, že tyto funkce využíváte a nechcete o ně přijít, nepřijdete zkrátka. Na dlouhý stisk sice nereagují, ale obě tato tlačítka a dokonce i tlačítko se zeleným telefonem jsou schopna fungovat i v sekundárním režimu spolu s funkčním tlačítkem (viz. dále), takže máte možnost nastavit rychlé spuštění hned tří aplikací. A jen pro pořádek dodám, že současný stisk funkčního tlačítka a tlačítka s červeným telefonem pak zařízení zamkne.
Toto uzamčení má na starosti utilitka Keyguard, která se úspěšně snaží zabránit nechtěnému zapnutí zařízení v kapse nebo aktovce. Nekontroluje pouze tlačítka, ale i klávesnici a dotykovou vrstvu. Kromě manuální aktivace se zapíná i automaticky po přepnutí zařízení do režimu spánku. Zde si ale můžete v nastavení programu vybrat, zda mezi okamžikem usnutí a okamžikem aktivace ochrany má být 5 nebo 30 vteřin dlouhá prodleva, nebo jestli se má ochrana aktivovat okamžitě. Pro opětovné zapnutí ovládání zařízení je pak nutné stisknout střed navigačního tlačítka a hned potom můžete pokračovat v práci. A nakonec na přední straně najdeme i klávesnici (12) s graficky zvýrazněným numerickým blokem (13), ale o té si podrobně povíme až v další kapitole.
Zadní strana zařízení je pěkně zbarvená do kovového odstínu tmavě modré barvy, pouze v horní polovině najdeme stříbrný prvek kombinující v sobě mřížkovanou ochranu reproduktoru (18) a dvojici objektiv (17) a zrcátko (16) pro mobilní fotografování. Těsně u horní hrany najdeme dva černé prvky. Prvním z nich je umělohmotný konec stylu pro ovládání zařízení, druhým pak gumová krytka konektoru pro připojení externí antény pro příjem signálu GSM. Dolní dvě třetiny zadní stěny zařízení tvoří dvířka ukrývající prostor pro baterii (19), pod kterou je navíc i slot pro SIM kartu (15). A protože byl tento Palm určen pro prodej v síti Vodafone, je na dvířkách i zářivé logo tohoto operátora.
Levý bok nabízí pouze trojici tlačítek. Horní dvě jsou určena k rychlému a snadnému nastavení hlasitosti (20), to nejspodnější (21) je konfigurovatelné (ale pouze dlouhý stisk, při jednoduchém stisknutí se nic nestane). Na pravém boku je senzor infračerveného portu (3) a malá dvířka ukrývající slot pro miniSD kartu a malé tlačítko softwarového resetu.
Na horní hraně najdeme sice jen jediný, zato hodně praktický přepínač (22) přepínající mezi hlasitým projevem (pípáním, pískáním, zvoněním) a tichým režimem (pouze vibrace). Díky tomuto přepínači tak máte naprostou jistotu, že vás na důležité schůzce nebo při divadelním představení neztrapní některé z vašich oblíbených vyzvánění:)
Hlavním prvkem na spodní hraně Trea je datový konektor (24). Bohužel, je vážně specifický, takže jinak než originálním kabelem (nebo jeho laciným klonem) se k počítači nepřipojíte. Ještě horší je ale skutečnost, že se přes USB kabel nedá zařízení dobíjet, napájecí konektory jsou oddělené a nabíječka se tak musí připojit přímo k zařízení (25). Kromě datového najdeme na spodní hraně i konektor o průměru 2,5 milimetrů pro připojení sluchátek (23) a malinký otvor pro mikrofon.
I když jsme na konci popisu, jedna důležitá část zařízení nám stále ještě chybí. Ano, je to klávesnice a právě o té si povíme v následující kapitole.
A na úvod ještě jedna poznámka. Testované zařízení mělo anglickou ROM verze TREO750-1.15-VFE (ROM) / 1.12.0a.00 (radio), takže všechny parametry, benchmarky, aplikace a screenshoty reflektují stav s touto verzí systému. Jakákoliv jiná verze může nabízet více či méně odlišné výsledky.
Obsah balení
V malé červenobílé krabici je zabalena velmi omezená sada příslušenství:
- Zařízení Palm Treo 750v
- Baterie
- Stylus
- Sluchátka s mikrofonem
- Synchronizační USB kabel
- Zdroj elektrické energie s různými koncovkami do zásuvek (4)
- CD-ROM s bonusovými aplikacemi
- Uživatelská příručka (anglicky)
- Stručný návod pro začátečníky (anglicky)
- Ochranná fólie
I když je samotné zařízení velmi lákavé, necháme si ho až na pozdější kapitoly a teď se budeme věnovat příslušenství. Přibalený stylus je 97 milimetrů dlouhý a 3,5 milimetrů tlustý, větší část těla i hrot jsou umělohmotné, zbytek je z nějakého lehkého lesklého kovu. Při ovládání zařízení jsem s ním neměl sebemenší problém, jen mě trochu znervózňovala pružnost té dlouhé umělohmotné části. Ale nezlomil se, tak snad něco vydrží...
Přibalená sluchátka s mini konektorem (2,5mm) jsou standardní pecky v jednoduchém provedení. Kromě dvou samotných reproduktorků je na kabelu napevno přidělán ovládací prvek pro přijmutí/ukončení hovoru a odnímatelný klips pro připevnění sluchátek k oděvu. Podrobně se sluchátkům budeme věnovat v sekci se zvukem, nyní zbývá dodat pouze to, že v plastovém pytlíčku byly i dva molitanové návleky na sluchátka pro pohodlnější pocit v uších při poslechu.
Synchronizační kabel je bohužel nestandardní (z hlediska nových zařízení s Windows Mobile vyznávajících miniUSB). Na rozdíl od kabelů pro zařízení s WM5 obsahuje i tlačítko pro přerušení / vyvolání synchronizace. Sice je to trochu nezvyklé, ale v některých případech se to hodí - místo odpojení a zapojení USB kabelu jednoduše stisknete tlačítko a hotovo. Napájecí kabel je zcela samostatný, zdroj elektrické energie se připojuje do extra konektoru. Zdroj sám o sobě je poměrně objemný, potěší praktická možnost výměnných koncovek pro různé typy zásuvek (v balení jsou 4).
V balení je pouze jeden CD-ROM, který nabízí jak aplikace od Microsoftu, tak i bonusové aplikace třetích stran. Jako poslední je v balení stručný manuál v angličtině a průhledná ochranná fólie, která po nalepení na displej zabrání jeho poškrábání.
Vzhled zařízení
Jestli se vám zařízení líbí nebo nelíbí je samozřejmě čistě subjektivní pocit. V mém případě jsem se do Palma zakoukal takřka okamžitě. Kovově modrý lesk těla zařízení kombinovaný se stříbrnými bočnicemi a stříbrným rámečkem kolem displeje řadím k tomu nejlepšímu, co jsem zatím v oblasti kapesních počítačů viděl. Tmavomodré díly jsou navíc potaženy lehce pogumovaným materiálem, takže je Palm i nadprůměrně příjemný na dotek. Díky integrované klávesnici sice nejsou jeho rozměry (58 x 111 x 22 milimetrů) ani hmotnost (154 gramy) úplně zanedbatelné, ale tmavá barva i zaoblené tvary dělají zařízení menším, než ve skutečnosti je. Jen v jednom místě je to s těmi křivkami trochu přehnané - zadní stěna zařízení bohužel není rovná, takže se na stole trochu viklá (možná za to může i vypouklé logo Vodafone, nevím přesně). To vadí především v případě, kdy se zařízení snažíme ovládat stylusem pouze jednou rukou. Pokud jde o nošení, osobně nosívám zařízení pouze po kapsách a v tomto případě jsem se nemusel nijak omezovat - Palm se pohodlně vešel do každé kapsy.
Díky absenci jakékoliv vyčnívající antény nejsou na těle zařízení žádné rušivé elementy, na které by bylo nutné být víc opatrný. Mechanické zpracování je jednoduše perfektní, zařízení působí robustním a kompaktním dojmem, nikde se nic neviklá ani neskřípe. Dokonce i dvířka od baterie sedí naprosto přesně a smysl Palmu pro detail asi nejlépe dokazuje kousek molitanu přilepený na vnitřní stranu dvířek, který je určen pro pružné přidržení baterie pouze v místě, kam patří.
Jak je na tom Palm s rozměry a hmotností v porovnání s ostatními zařízeními najdete v této přehledné tabulce:
Pocket PC | Rozměry (mm) | Hmotnost (g) |
ASUS P525 | 116,8 x 59 x 19 | 162 |
E-TEN Glofiish M700 | 117,5 x 59 x 19,8 | 165 |
E-TEN Glofiish X500 | 113 x 59,5 x 15,5 | 146 |
FSC Pocket LOOX T830 | 126 x 64 x 21 | 196 |
HP iPAQ hw6915 | 118 x 71 x 18 | 178 |
HP iPAQ rw6815 | 102 x 58 x 19,5 | 149 |
HTC TyTN (HTC Hermes) | 112,5 x 58 x 22 | 176 |
Palm Treo 750v | 58 x 111 x 22 | 154 |
T-Mobile MDA Compact | 108 x 58 x 18 | 150 |
Přestože mají fotografie velkou vypovídací hodnotu, není nad pohyblivé obrázky. Připravil jsem pro vás tedy i krátké video ukazující Palm Treo 750v v celé své kráse.
I když má Treo integrovanou klávesnici, přední straně dominuje především v horní polovině umístěný čtvercový barevný displej (4). Nad ním je přesně uprostřed velké sluchátko(2) pro klasické telefonování a nalevo od něj najdeme i jednu celkem nenápadnou oranžovo-zelenou LEDku (1) pro zobrazení stavu zařízení a systémových událostí. Pod displejem je v prvé řadě čtyřsměrová navigační ploška s odděleným středovým tlačítkem (6) a celkem šest tlačítek. Zkoušel jsem pár her a ovládání bylo skvělé, ani současný stisk více tlačítek najednou nebo šikmé směry nedělaly Treu problémy. Blíž k displeji je dvojice standardních Windows Mobile 5 softkeys (5, 7) určených pro ovládání operačního systému a jednotlivých aplikací bez nutnosti používat stylus. Pod nimi najdeme na vnější straně dvojici tlačítek určených pro ovládání telefonního modulu (8, 11) a na vnitřní straně tlačítka pro zobrazení nabídky Start (9), respektive potvrzovací tlačítko "OK" (10). Podsvícení tlačítek je modré, pouze tlačítka pro ovládání telefonu jsou podsvícena zeleně, respektive červeně.
Pokud vám chybí nějaká programovatelná tlačítka, neklesejte na mysli. U tohoto Trea můžete snadno změnit funkci tlačítek pro zobrazení nabídky Start i potvrzovacího tlačítka "OK". A ani v případě, že tyto funkce využíváte a nechcete o ně přijít, nepřijdete zkrátka. Na dlouhý stisk sice nereagují, ale obě tato tlačítka a dokonce i tlačítko se zeleným telefonem jsou schopna fungovat i v sekundárním režimu spolu s funkčním tlačítkem (viz. dále), takže máte možnost nastavit rychlé spuštění hned tří aplikací. A jen pro pořádek dodám, že současný stisk funkčního tlačítka a tlačítka s červeným telefonem pak zařízení zamkne.
Toto uzamčení má na starosti utilitka Keyguard, která se úspěšně snaží zabránit nechtěnému zapnutí zařízení v kapse nebo aktovce. Nekontroluje pouze tlačítka, ale i klávesnici a dotykovou vrstvu. Kromě manuální aktivace se zapíná i automaticky po přepnutí zařízení do režimu spánku. Zde si ale můžete v nastavení programu vybrat, zda mezi okamžikem usnutí a okamžikem aktivace ochrany má být 5 nebo 30 vteřin dlouhá prodleva, nebo jestli se má ochrana aktivovat okamžitě. Pro opětovné zapnutí ovládání zařízení je pak nutné stisknout střed navigačního tlačítka a hned potom můžete pokračovat v práci. A nakonec na přední straně najdeme i klávesnici (12) s graficky zvýrazněným numerickým blokem (13), ale o té si podrobně povíme až v další kapitole.
Zadní strana zařízení je pěkně zbarvená do kovového odstínu tmavě modré barvy, pouze v horní polovině najdeme stříbrný prvek kombinující v sobě mřížkovanou ochranu reproduktoru (18) a dvojici objektiv (17) a zrcátko (16) pro mobilní fotografování. Těsně u horní hrany najdeme dva černé prvky. Prvním z nich je umělohmotný konec stylu pro ovládání zařízení, druhým pak gumová krytka konektoru pro připojení externí antény pro příjem signálu GSM. Dolní dvě třetiny zadní stěny zařízení tvoří dvířka ukrývající prostor pro baterii (19), pod kterou je navíc i slot pro SIM kartu (15). A protože byl tento Palm určen pro prodej v síti Vodafone, je na dvířkách i zářivé logo tohoto operátora.
Levý bok nabízí pouze trojici tlačítek. Horní dvě jsou určena k rychlému a snadnému nastavení hlasitosti (20), to nejspodnější (21) je konfigurovatelné (ale pouze dlouhý stisk, při jednoduchém stisknutí se nic nestane). Na pravém boku je senzor infračerveného portu (3) a malá dvířka ukrývající slot pro miniSD kartu a malé tlačítko softwarového resetu.
Na horní hraně najdeme sice jen jediný, zato hodně praktický přepínač (22) přepínající mezi hlasitým projevem (pípáním, pískáním, zvoněním) a tichým režimem (pouze vibrace). Díky tomuto přepínači tak máte naprostou jistotu, že vás na důležité schůzce nebo při divadelním představení neztrapní některé z vašich oblíbených vyzvánění:)
Hlavním prvkem na spodní hraně Trea je datový konektor (24). Bohužel, je vážně specifický, takže jinak než originálním kabelem (nebo jeho laciným klonem) se k počítači nepřipojíte. Ještě horší je ale skutečnost, že se přes USB kabel nedá zařízení dobíjet, napájecí konektory jsou oddělené a nabíječka se tak musí připojit přímo k zařízení (25). Kromě datového najdeme na spodní hraně i konektor o průměru 2,5 milimetrů pro připojení sluchátek (23) a malinký otvor pro mikrofon.
I když jsme na konci popisu, jedna důležitá část zařízení nám stále ještě chybí. Ano, je to klávesnice a právě o té si povíme v následující kapitole.