Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Xiaomi čelí problémům s ochranou osobních dat uživatelů

4.8.2014, Jáchym Šlik, aktualita
Jeden z majitelů Xiaomi Redmi Note zjistil, že jeho smartphone na pozadí odesílá data na neznámý čínský server. Podle vice prezidenta společnosti Hugo Barry by se však uživatelé o svá data v žádném případě bát neměli.
Xiaomi nedávno počtem prodaných kusů smartphonů překonalo LG a stalo se tak pátým největším výrobcem na světě. Ještě úspěšnější je společnost v domovské Číně, kde nedávno Applu ukořistila druhou příčku, více smartphonů tam prodalo jen Lenovo. Ohledně Xiaomi však v poslední době nekolují jen dobré zprávy.

Jeden hongkongský vlastník Xiaomi Redmi Note zjistil, že se jeho smartphone připojuje k neznámé IP adrese, kam odesílá nějaká data. Následně bylo zjištěno, že se jedná o servery umístěné v čínském Pekingu. K odesílání dochází v případě připojení k Wi-Fi, malý datový tok byl však zjištěn dokonce i v případě, že je využíváno jen 3G.





Tento přenos na pozadí je navíc velmi pevně integrován do telefonu, nepomohlo provést root ani instalaci jiného firmwaru. A jaká data jsou vlastně na čínské servery odesílána? Údajně se jedná o obrázky z “Media Storage” a SMS zprávy. Okamžitě se tak na internetu objevily až téměř antiutopické spekulace, že Xiaomi prodává data uživatelů čínské vládě a díky tomu jsou smartphony této značky tak levné.

K problémům s ochranou soukromí se už na sociální síti Google+ vyjádřil Hugo Barra, který nedávno přestoupil z Googlu do Xiaomi, kde se stal vice prezidentem společnosti. Barra tvrdí, že uživatelská nadstavba MIUI nikam neodesílá bez souhlasu uživatele obrázky ani textové zprávy.

Výše zmíněný datový tok byl podle něj způsoben tím, že si smartphone čas od času vyžádá zaslání některých informací ze vzdáleného serveru. Mělo by se jednat o předem připravené koncepty SMS zpráv, jako například vtípky, přání a básničky. Dále jsou z čínských serverů požadovány informace o OTA aktualizacích.





Jedinou situací, kdy jsou na servery Xiaomi zasílány osobní data uživatelů, je podle Barry zálohovací služba MiCloud, kterou je však možné kdykoliv vypnout v nastavení. “Používání a uchovávání dat v MiCloud plně respektuje místní zákony každé země a regionu. Z důvodu ochrany soukromí uživatelů jsou implementovány přísné šifrovací algoritmy,” tvrdí vice prezident Xiaomi.

Hugo Barra dodává, že si jeho společnost opravdu váží soukromí svých zákazníků. Případný skandál by Xiaomi navíc neriskovalo už z toho důvodu, že by jistě negativně ovlivnil globální expanzi společnosti. V současné době Xiaomi své telefony oficiálně prodává v Číně, Taiwanu, Hongkongu, Singapuru, Malajsii, Filipínách a Indii. Další trhy, mimo jiné Brazílie a Rusko, by měly následovat v nejbližší době.

Phablet Xiaomi Redmi Note, kterého se výše uvedený problém týká, je vybaven 5,5” IPS displejem se slušným rozlišením 1280 x 720 pixelů (HD) a osmijádrovým procesorem Mediatek MT6592 taktovaným na 1,7 GHz. K další výbavě patří 2GB RAM, 13MPx zadní fotoaparát či Android 4.2 Jelly Bean s nadstavbou MIUI. Redmi Note stojí na domácím čínském trhu jen 999 juanů, což je v přepočtu necelých 3 200 Kč.

Zdroj: Gsmdome.com, Phonearena.com
reklama