Windows Phone 7 Series: shrnutí a zamyšlení
18.2.2010, Pavel Koza, článek
A je to za námi. V kongresovém centru v Barceloně se začalo stěhovat a uklízet a my se můžeme v klidu ohlédnout za tou zdaleka nejdůležitější událostí, které jsme v průběhu uplynulých několika dnů byli svědky, tedy představení nové a vskutku revoluční verze Windows Mobile 7, nebo chcete-li platformy Windows Phone 7 Series.
Kapitoly článku:
- Windows Phone 7 Series: shrnutí a zamyšlení
- Rozcestníky nebo-li Windows Phone 7 Series Hubs
- Požadavky na hardware, otázky bez odpovědi
- ...a co dál, mělo to celé divadlo smysl?
Požadavky na hardware
Na rozdíl od stávajících zařízení s Windows Mobile, kde Microsoft více méně pouze vydává doporučení pro minimální konfiguraci zařízení, bude prostor pro tvořivost výrobců zařízení Windows Phone 7 Series výrazně omezen. Pro demonstrační účely sloužilo v Barceloně Microsoftu prototypové zařízení vyrobené společností Garmin-Asus, které se ovšem neplánuje do prodeje. Zařízení pro prodej zákazníkům budou muset, alespoň podle serveru Engadget, splňovat následující parametry:
- Velký širokoúhlý WVGA displej s jednotným poměrem stran 5:3
- Displej musí být kapacitní a multidotykový
- K dispozici bude pět dedikovaných hardwarových tlačítek: Start, Zpět, Bing (vyhledávání), spouštění a ovládání fotoaparátu a poslední pro zapnutí a vypnutí zařízení
- Výkonný procesor a speciální grafický procesor (Qualcomm Snapdragon nebo lepší)
- WiFi, aGPS
- Senzor zrychlení
- FM rádio
- Fotoaparát s vysokým rozlišením
Podrobnosti o minimální a doporučené konfiguraci pro zařízení nesoucí označení Windows Phone 7 Series jsou nicméně zatím stále předmětem spekulací, více se snad dozvíme na některém z nadcházejících kongresů a vývojářských setkání.
Otázky bez odpovědi
Již během sledování úvodního představení zařízení napadlo snad každého příznivce Windows Mobile mnoho otázek, které zůstaly i po skončení celého programu bez odpovědi. Microsoft akci pojal jako první ochutnávku toho, na co se můžeme těšit, a věci pod pokličkou nechal pěkně schované na příště, čímž myslel především nadcházející MIX 2010, konaný v polovině března v Las Vegas. Na některé otázky se odpovědi vynořily postupně na základě různých rozhovorů a soukromých prezentací, ale vesměs šlo o neoficiální a tedy ne zcela stoprocentně věrohodné údaje. V této kapitole se pokusím shrnout ty nejdůležitější.
Windows Phone 7 a multitasking
Jedním z nejčastějších dotazů byl bezesporu dotaz na podporu multitaskingu. Tedy souběžného běhu systémových i uživatelských aplikací, kterou již od samého počátku systémů s Windows Mobile považujeme za naprostou samozřejmost. Odpovědi ze strany Microsoftu však byly většinou vyhýbavé a neurčité, takže si na přesný popis toho, jak to bude fungovat, musíme počkat.
Bez nejmenších pochybností systém jako takový multitasking podporuje. Těžko si představit moderní operační systém bez jeho podpory a Windows Mobile 7 se svými dynamickými a pravidelně aktualizovanými dlaždicemi nejsou výjimkou. Tou hlavní neznámou je ale zpřístupnění možnosti běžet na pozadí aplikacím třetích stran. Je velmi pravděpodobné, že nějaké omezení ze strany systému bude implementované, jde především o to, jak moc bude omezení citelné a jak se projeví při každodenním používání. Možností, jak plnohodnotný multitasking omezit, je totiž celá řada.
Windows Phone 7 a aplikace, nové i stávající
Další otázkou, ke které se Microsoft nevyjádřil, je podpora stávajících aplikací a způsob instalace aplikací nových. I přes citelný odliv vývojářů k jiným platformám je počet aplikací pro Windows Mobile stále významným kladem této platformy a tak je otázka programové kompatibility poměrně zásadní a důležitá pro mnoho stávajících uživatelů. Microsoft však poněkud mlží, protože jak jinak si lze vyložit odpověď typu "Aplikace samozřejmě kompatibilní jsou, jen je nutné je trochu upravit pro nové uživatelské rozhraní". Tak buď aplikace kompatibilní je a pak ji můžu použít beze změn, nebo kompatibilní není, musí se upravit a pak je jedno, jestli málo nebo hodně... Uvidíme, nezbývá než čekat na vysvětlení.
A pak zde máme způsob instalace aplikací s novým systémem kompatibilních. Ani zde nepadlo jednoznačné vysvětlení, spekuluje se nad omezením instalace nových aplikací výhradně přes Marketplace. To by na jednu stranu mohla být jistá úlitba vývojářům, kteří by na platformu s výrazně ztíženou možností nelegálního kopírování (nedělám si iluze, že by v případě takového omezení nevznikla brzy i nějaká obdoba Cydie, ale bavíme se o překážce pro běžné uživatele, kterých je obrovská většina) vyvíjeli jistě s mnohem větším nadšením, na druhou stranu pro část techničtějších uživatelů to může být nepřekousnutelný problém.
Windows Phone 7 a aktualizace na nové verze systému
Neschopnost pohodlně a rychle aktualizovat systém mobilních zařízení na novější verzi se ve světě iPhonů a Androidů stává stále citelnější konkurenční nevýhodou. Nutnost spoléhat se na často nepříliš aktivní výrobce nebo ještě méně aktivní operátory je v dnešní době přežitek a Windows Mobile 7 měly přinést do této oblasti významné změny. Dosud však nebylo nic z jmenovaného oficiálně potvrzeno, takže lze jen doufat, že v Microsoftu na tuto z konkurenčního hlediska kritickou funkci nezapomněli.
...a tak by se dalo pokračovat dál a dál, protože Mobile World Congress otázky spíš vytvářel než na ně odpovídal. Bílá místa na mapě poznání se však postupně zaplní, kupříkladu na několikrát zméněné akci MIX 2010 konané v polovině března tohoto roku.