Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Windows Mobile Smartphone

14.6.2004, Michal Jelínek, článek
Windows Mobile 2002 Smartphone, odvozený od Pocket PC 2002, je operační sytém navržený pro mobilní telefony, ale zachovává si vlastnosti PDA. V dnešním článku se vám pokusím představit Smartphone, jako dlouholetý uživatel Pocket PC v běžném životě. Chci se a zamyslet, zda je to operační systém vhodný pro budoucí telefony. Nebudeme se věnovat žádnemu konkrétnímu zařízení, to je námětem příštích recenzí.
Když jsem si šel k našemu webmasterovi pro Eurotel Smartphone na recenzi, cítil jsem se ponížený. Nikdo ten horký brambor nechtěl a vypadalo to, že se jedná o v praxi nepoužitelné zařízení. Jaké bylo moje překvapení, když se mi Smartphone zalíbil natolik, že jsem si ho pořídil. Ale popořádku. Dnes se podíváme na operační systém.


Začneme od prvního okamžiku - obrazovka Dnes


Na první pohled vypadá jako na Pocket PC ale při podrobnějším zkoumání zjistíme, že chybí logo Start, na horní liště přebývá ikonka stavu baterie a úrovně signálu a místo spodní lišty najdeme dvě ikonky.





Dnes je vlastně XML stránka a konfiguraci (přizpůsobení) bych oproti Pocket PC rozdělil na dvě části. Klasická konfigurace barevného vzhledu a rozmístění informací, jako je datum, čas, profil, počet nepřečtených SMS, e-mailů a zmeškané hovory, na ploše. Kam zařadit obrázek mě nenapadá. Na obrazovce dnes se pohybujete jako na www stránce, tedy šipkami a volíte enterem. Celkem čtyři témátka jsou umístěny přímo v ROM a další lze stáhnout z Internetu nebo prostě jen upravíte (necháte si upravit) XML stránku.


Pojďme si prohlédnout Ovládání


Smartphone se neovládá dotekovým displejem a tak je vše přístupné pomocí tlačítek. Názory na tento způsob se hodně liší. I mě přišel ze začátku těžkopádný, ale rychle jsem si zvykl a naopak ho považuji za obrovskou výhodu! Příkladem může být jízda MHD, kde jsme rádi že se vůbec jednou rukou držíme tyče a druhou, pokud to tlačenice dovolí, ovládáme telefon i PDA.



K ovládání slouží speciální tlačítka. Dvě přímo pod displejem korespondují s ikonkami na spodku obrazovky a jejich význam se mění v závislosti na spuštěné aplikaci. Na obrazovce Dnes to je Programs, což je vlastně menu Start, a Contacts, tedy kontakty. Uvnitř programů to pak může být menu, editace, Save apod.

Hlavní ovládání je šipkami do čtyř stran a tlačítkem enter. Ty se liší u jednotlivých výrobců na tlačítka (Motorola MPx200) a joypad (HTC Qtek 7070 známější spíše jako Eurotel Smartphone). Home nás vrací na obrazovku Dnes a ve své podstatě tak nahrazuje přepínání úloh. Delete/back, která maže znaky a v menu vrací na předešlou obrazovku. Také slouží k přepínání mezi běžícími aplikacemi. Někde také znamená Cancel.


Kde začít? Přeci v menu Start


které se jmenuje Programs a spouští se pouze z obrazovky dnes. Tedy do Startu musíte vždy přes Home a Programs. Aplikace se v menu zobrazují jako číselný seznam doplněný malou ikonkou a názvem programu. Šipkami se pohybujete po jednotlivých aplikacích a stlačením enteru ji spustíte. Pro rychlé spuštění stačí volit číslo před aplikacemi. Pokud jste na první položce seznamu, tak se na poslední jednoduše dostanete šipkou nahoru.



Na obrazovku se vždy vejde pouze devět položek, respektive osm a ta devátá je More ... Ta otevře dalších osm aplikací. Pokud budete pužívat aplikace třetích stran a jejich počet přesáhne tři až čtyři obrazovky, je mnohem praktičtější vytvářet adresáře s programy.


Nastavení, tedy Settings


si zaslouží pozornost, protože se od Pocket PC značně liší a to nejen možnostmi. Ikonky a grafické rozhraní budete hledat marně, ale i tak jsou textové formuláře dostatečně přehledné. Tučně je zobrazeno co měníme a šipkou vybíráme příslušné hodnoty. Stlačením enteru se zobrazí seznam všech hodnot, z kterých můžeme vybírat.





Vše okolo volby operátora, přesměrování hovorů a vůbec telefonování, tak jak to známe z klasického mobilního telefonu, včetně možnosti příjmu hovoru všemi klávesami, obsahuje položka Telephony. V Sounds nastavíme vyzvánění, zvuk pro příchozí SMS a e-mail a zvuky alarmů a pípnutí kláves. Pokud vám nestačí zvukové soubory MID v ROM, máte možnost si další WAV soubory nahrát do volné paměti.

Homescreen slouží k celkovému nastavení obrazovky Dnes. Barevný vzhled se nastavuje pomocí Color Scheme a XML stránka je Home screen layout. I když v XML dokumentu je možnost nakonfigurovat obrázek na pozadí, stejná možnost je i zde.

Stav paměti je velice nešikovně ukryt v About společně s verzí ROM. Navíc je včleněn do textu tak, že ho přehlédnete. Velikost systémového fontu, Multipress time out (aby jste mohli napsat za sebou písmena na stejné klávese, je třeba počkat tuto dobu), doba zobrazení informací ... to vše je v položce s Accessibilitty.

V Data Connections je nastavení připojení. K dispozici jsou čtyři typy připojení (Internet, Work, WAP, a Secure WAP), které používají aplikace pro přístup k serverům. Vlastní nastavení jednotlivých připojení jsou pod Edit a tady lze konfigurovat vytáčená připojení, VPN, Proxy a GPRS. V praxi to pak vypadá tak, že nastavíte GPRS připojení, pojmenujete ho třeba Eurotel a přiřadíte ho pro Internet. Mě to přišlo složité a nepřehledné.





V datum a čas nastavíte navíc budík. Vyplnit Owner Infromation určitě doporučuji, i když šance návratu ztraceného telefonu se v našich zemích limitně blíží nule. Power Management ukazuje stav baterie (naštěstí ho vídíme i na horní liště) a lze nastavit za jakou dobu nečinnosti vypnout podsvícení a displej. Možnost nastavit intenzitu, nebo jen poloviční podsvícení, chybí.

Rozhodně doporučuji v Regional Settings nastavit českou republiku. V security nastavíme kód požadovaný po zapnutí telefonu a dobu, za kterou je vyžadován od posledního použití. Pomocí Remove programs pak odstraníme nainstalované aplikace.

Vyzváněcí profily jsem si nechal záměrně nakonec. Hlasitost PDA se totiž odvozuje od nich. Telefony mají na zvýšení hlasitosti speciální tlačítko plus a mínus, většinou po straně. Profily lze upravit zde v settings. Jejich výběr je pak možný krátkým stlačením tlačítka Power. Z celkového počtu osm lze jen čtyři lze upravit. Další čtyři jsou pevně vázané na doplňující příslušenství k telefonu, tedy handsfree, auto a hlasitý odposlech. Zajímavý je automatic profil, který sleduje události v kalendáři a v případě schůzky ztišuje zvonění. Z menu máte ještě možnost vypnout, zamknout telefon, zamknout klávesy a nebo vypnout telefonní část a pracovat jen na PDA (Aiplane mode).

V settings se potkávají obě části, tedy jak telefon tak PDA. Naštěstí je vše uděláno tak, aby se v tom, až na drobné detaily, mohl člověk orientovat. Právě z nastavení je možné si udělat obrázek, v čem se Smartphone nejvíc liší od Pocket PC.


To, co dělá ze Smartphone PDA jsou Aplikace


jen Microsoft na to ještě nepřišel a tak v ROM je skutečně jen nezbytné minimum potřebné pro funkčnost. Pocket Outlook, tedy calendar a contacs jsou synchronizovatelné s Outlookem na PC. Nabízí stejné možnosti jako na Pocket PC, jen ovládání a zobrazení je přizpůsobené tlačítkům. Inbox je na tom mnohem hůře. Má velké omezení - můžete totiž buď synchronizovat Inbox Outlooku, nebo založit jediný poštovní účet. Voice Notes nelze nastavit tak, aby hlasové poznámky ukládali na paměťovou kartu. Internet Explorer, Windows Media Player, GSM Toolkit a MSN Messenger jsou přizpůsobeny ovládání tlačítky, jinak ale naplí vaše očekávání.







Jednoduše řečeno, Pocket PC také nepoužíváte bez aplikací třetích stran. U Smartphone musíte použít stejnou taktiku. Nabídka je dnes už skutečně pestrá a to nejen v oblasti chybějících nástrojů, ale i v doplňujících aplikacích a hrách. Ostatně naše sekce Freeware je toho přímým důkazem.


Locked device


Microsoft přišel s nápadem, že Smartphone bude uzavřeno pro necertifikované aplikace. Cíl byl asi mnohem vznešenější, ale ve své podstatě to znamená, že si nenainstalujete žádný freeware. Protože certifikovat aplikaci od Microsoftu stojí nějakých $500 a tak nemůžete po autorovi freewaru chtít, aby si certifikaci koupil :-) Nejednoduší cestou je samořejmě Smartphone odemknout a to buď přímo u prodejce, nebo dle návodů na Internetu.


Instalace aplikací


Tak jako na Pocket PC máte dvě možnosti. Klasická instalace z PC přes ActiveSync a spuštění CAB filu přímo na Smartphonu. Vzhledem k tomu, že v ROM není žádný Průzkumník, stejně musíte přes PC nahrát do menu Start, aby jste měli šanci na PDA spustit. Ovšem rozdíl tu je. Možnost vybrat, zda aplikaci instalovat do paměti telefonu nebo na Storage card lze volit až na samotném telefonu. Aplikace pak většinou umístí zástupce do menu start.




Telefonování a SMSkování


aneb zaostává Smartphone v této oblasti za běžným telefonem? Dle mého názoru ne. Navíc je tu propojení s PDA, takže po skončení telefonátu zapsat schůzku do kalendáře nebo zeditovat kontakt je možné kliknutím na příslušnou ikonu.

Pokud začnete psát rovnou telefonní číslo, současně se prohledávají kontakty a pomocí slovníku T9 se hledá vhodné jméno. Stejně to funguje i v kontaktech. Zpočátku jsem postrádal vyhledávání podle počátečních písmen příjmení, ale na T9 jsem si okamžitě zvykl. Už proto, že není nutné znát celé příjmení a můžete si vyhledat všechny nositele jména Pavel. Poté, co si kurzorem vyberete toho správného Pavla, buď přímo voláte defaultní telefon tlačítkem se zeleným sluchátkem, nebo si enterem otevřete kontakt a vyberete si jiné telefonní číslo.





Po spuštění Inbox vyberem New a Mesage. Adresáta najdeme pomocí T9 úplně stejně, jako když voláme. Těch může být samozřejmě více. Velkou výhodou je, že se při psaní SMS můžeme v textu pohybovat kurzorovými klávesami. Navíc dojetí kurzorem na konec řadky automaticky znamená přechod na další, tedy při troše cviku je takto možné nahradit klávesu Home a End. Pokud pokaždé mažete nepotřebná slova kvůli zkrácení SMS tak jako já, tak tuto funkci oceníte :-)

SMSky používají standartní strukturu Inboxu, takže máte přístup jak odeslaným, tak ke smazaným. S příslušným programem pak jejich backup na PC. Jediné co mě zarazilo, že není implementována možnost delete all a tak se plný Inbox může stát klikacím maratonem.


Velký černý puntík aneb co budete hledat marně?


Naše povídaní chci zakončit tím, co na Smartphone oproti Pocket PC znatelně chybí. Především Pocket Office, Word a Excel budete hledat marně. Stejně tak jakýkoliv poznámkový blok, typu Notes. Aby toho nebylo málo, Microsoft sebral možnost synchronizace souborů. Takže i když používáte aplikace, které mají verzi jak pro PC, kde zadáváte velké množství dat, tak pro Smartphone, kde jen čtete, tak nemáte možnost změny synchronizovat.

Nejdřív jsem si myslel, že Smartphone je úplný blackbox ale po nainstalování průzkumníka jsem zjistil, že má klasickou adresářovou strukturu. Zajímavé je, že zde existuje složka IPSM, kde je umístěn profil a to včetně My Documents a WindowsStart Menu. Zřejmě právě proto Microsoft neimplementoval Průzkumníka. Logicky to byla první aplikace, co jsem nainstaloval a tou máme možnost editovat menu Start a kopírovat soubory, spouštět aplikace a instalovat je z paměťové karty. Spuštěné aplikace by se sice měli zavírat při nedostatku systémových prostředků, ale ruční zavírání aplikací zrychlí odezvu systému. Takže Taskmanager chybí, alespoň v podobě tak, jako na Pocket PC.

Neočekával jsem, že Microsoft vyřeší českou verzi operační systému, ale aplikace třetích stran jsem očekával. Marně. Čeština a není a dle dobře informovaných zdrojů zdá se ani nebude. To je pro někoho značný handycap, zas na druhou stranu, té angličtiny tu moc není a i tak se dá rychle naučit.


Můj názor


Ze začátku jsem měl ze Smarthopne rozporuplné pocity. Absence dotekového displeje, jeho velikost a omezení oproti Pocket PC. Svůj názor jsem velmi rychle změnil a Smartphone si mě získal. Především ovládáním tlačítky, které znamenají daleko větší mobilitu. Systém je pro mě jako uživatele Windows na PC, potažmo Pocket PC, zcela intuitivní a nepotřeboval jsem manuál.

U telefonu mi vadí velká svázanost pevně daným operačním systémem a nemožnost přizpůsobit si tak osobní věc každodenní potřeby, jakou telefon dnes už bezesporu je, svým zvyklost a svému myšlení. Pocket PC na straně druhé je další věc, co musíte nosit pořád sebou a starat se, zda je dostatečně nabité. Když je to pak Pocket PC Phone edition, jedná se spíše o datový terminál, než zařízení na běžné telefonování. Smarphone je právě zlatá střední cesta, která má na trhu své opodstatnění.

Aplikace třetích stran stejně tak možnost přizpůsobení vzhledu a obrazovky Dnes, společně se synchronizací s PC dělají ze Smartphone nenahraditelného pomocníka.

Pamatujete doby, kdy kdy se PDA s WinCE dělili na PPC a HPC? Kdy na obou verzích běželi WinCE 2.11 silně připomínající hodně zjednodušené Win95? Pokud ne, nic se neděje. Chci jen připomenout, že tenkrát v dubnu roku 2000 Microsoft vedl boj o místo na trhu. Pocket PC 2000 mělo rozhodnout, zda bude tato větev ukončena nebo ne.

Nejsem vizionář, ale kdyby se tenkrát neobjevil Compaq iPAQ 3630 možná by dnes WinCE neexistovali. Byl to právě hardware, který dokázal, že software je dobrý. Se Smartphonem je to stejné. I když má ještě své mouchy a nedostatky, jeho užitná hodnota už dnes je. používám ho na svém telefonu k plné spokojenosti. Předpokládám, že Microsoft toto odvětví jen tak neopustí a budeme se s ním nadále setkávat na našich telefonech. Smartphone totiž čeká na správný device ...
reklama