Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2

8.6.2010, Pavel Koza, recenze
Dosud poslední u nás prodávaný produkt Sony Ericssonu má označení XPERIA X2 a kromě širokoúhlého WVGA displeje s odporovou dotykovou vrstvou uzpůsobenou pro ovládání prsty i stylusem nabízí 8 Mpix fotoaparát s autofocusem, vysouvací 4řádkovou QWERTY klávesnici, optický ovladač pod displejem a stereofonní reproduktory. Pro příznivce klasiky ideální zařízení?

Parametry zařízení


Už v době uvedení na trh nebylo zařízení zrovna zabijákem a dnes to celkem logicky není lepší. Kromě papírově nadprůměrného digitálního fotoaparátu jde vesměs o mnohokrát viděné a v zařízeních s Windows Mobile použité součástky (v mnoha případech i v X1), takže se v tom nebudu pitvat a proberu to v poklusu.

Procesor Qualcomm MSM7200 taktovaný na 528 MHz je z dnešního pohledu již lehce výběhový a spolu se 100 MB volné RAM i FlashROM tvoří trochu dýchavičnou kombinaci. Především 104 MB volné paměti pro ukládání aplikací a dat je dost málo vzhledem k tomu, že papírově má zařízení 512 MB FlashROM a 256 MB RAM; pokud chcete víc místa, musíte vložit paměťovou microSD kartu - já zkoušel 16 GB microSDHC a bez problémů. Ovšem největší problém, kterému se budu věnovat v závěrečném hodnocení, je celková pomalost systému. A to i přesto, že v nejnovější verzi ROM došlo v tomto ohledu k mnoha vylepšením.



Displej druhé generace XPERIE trochu povyrostl, nyní je jeho úhlopříčka 3,2 palce (81 milimetrů) a je i "moderně" v jedné rovině s okolním rámečkem. To oceníte především při ovládání prsty, které je díky Windows Mobile 6.5.3 pohodlné ve všech oblastech systému. Odporová dotyková vrstva je docela tuhá, při ovládání prstem je nutné přitlačit. Rozlišení displeje se nezměnilo, stejně jako první generace XPERIE se i druhá chlubí WVGA (480x800 bodů) a podporou 16bitových barev. Podsvícení je ucházející, barvy věrné, k dispozici je jak možnost manuálního nastavení, tak i automatického pomocí světelného senzoru. Při minimální úrovni podsvícení je sice podsvícení zapnuté, ale jeho úroveň je velmi mírná a tedy vhodná i do naprosté tmy, při maximálním je pak jas velmi intenzivní. A stejně jako u první generace první tapnutí při vypnutém podsvícení neprovede akci, ale jen aktivuje podsvícení - minimalizujete tak počet překliků.



Stejně jako většina nových zařízení nabízí i druhá XPERIE automatické otáčení orientace displeje podle natočení zařízení pomocí gravitačního senzoru, ale počet aplikací, kde se tak děje je naprosto nesmyslně limitován, takže jsem byl dlouho na vážkách, jestli tuto vlastnost zařízení vůbec má. Naproti tomu podle stavu klávesnice se displej otáčí bez problémů a skoro u všech aplikací - vysunutím se displej otočí na šířku, zasunutím se otočí do původní orientace na výšku.

Pokud se těšíte na sledování filmů a oblíbených seriálů, mám pro vás špatné zprávy. Integrovaný přehrávač sice zvládne přehrávání v mnoha formátech včetně DivX a Xvid kodeků, ale kvalita přehrávání neoptimalizovaného videa je bída s nouzí. Benchmark jsem prováděl ve svém oblíbeném CorePlayeru 1.3.6 a s nastavením, s jakým HD2 mělo výsledek 240% a HD mini 125% dosáhla XPERIE X2 mizerných 56%. Při hodně drastickém snížení kvality jsou klidnější seriály koukatelné, ale celkově je to prostě špatné... A nepomůže tomu ani podpora TV-Out a přibalený kabel přímo v základní výbavě.



Zvukově je na tom X2 mnohem lépe. Integrované stereoreproduktory hrají dobře (a skutečně stereo, není to jen marketingový trik), ještě výrazně lepšího výsledku dosáhnete po připojení sluchátek do klasického 3,5 milimetrů širokého konektoru, ze kterých se i bez berliček v podobě grafických ekvalizérů line pěkný a dostatečně sytý zvuk. Skvělý je i záznam zvuku, jak přímý záznam, tak i záznam z několika metrů je srozumitelný a dostatečně hlasitý.



Povídání o komunikačních schopnostech začnu překvapivě - XPERIA X2 neumí zpřístupnit paměťovou kartu v režimu Mass Storage. K tomu lze těžko co dodat, tato v dnešní době již samozřejmá vlastnost očividně zas tak samozřejmá není. Pro kopírování souborů tak musíte využít pouze klasický ActiveSync (přenesení 100 MB souboru na zařízení trvá 37 vteřin), případně kartu vyndat a dát do čtečky.



Bluetooth modul verze 2.0 jsem testoval v několika základních aktivitách. Připojení notebooku k Internetu fungovalo bez problémů, přenos souborů s HD2 také, zvuk do Bluetooth sluchátek od HP byl slušný (přímo v ovládacím panelu máte možnost nastavit kvalitu), ale například v autě s Parrotem to prý není moc dobré (to jsem netestoval, nemám ani auto, ani parrota:). Pro zajímavost uvádím i kompletní přehled podporovaných Bluetooth profilů. Trochu překvapivě chybí například klasický dial-up, ale díky PAN profilu to většinu uživatelů asi nemusí trápit.



  • A2DP (Advanced Audio Distribution Profile)
  • HSP (Headset Profile)
  • HFP 1.5 (Handsfree Profile)
  • PAN (Personal Area Networking Profile)
  • OPP (Object Push Profile)
  • AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile)
  • PBAP (Phonebook Access Profile)
  • SPP (Serial Port Profile)
  • SEWP (Bluetooth SonyEricsson Watch Profile)
  • GAP (Generic Access Profile)
  • GAVDP (Generic Audio/Video Distribution Profile)
  • GOEP (Generic Object Exchange Profile)

Pro rychlé datové připojení je k dispozici WLAN standardu B a G konfigurované přes klasický systémový panel. Podporovány jsou běžné způsoby ověřování a šifrování jako je WEP, WPA nebo WPA2. Citlivost mi přišla slušná, bohužel není k dispozici žádná forma nastavení úsporného režimu. Naopak netradiční je podpora DLNA média serveru pro snadné sdílení audiovizuálních dat, nicméně i když můj PS3 zařízení našel, hlásil chybu protokolu a tak jsem to nemohl vyzkoušet. Pro klasické připojení k internetu ale WiFi fungovalo dobře.



Výdrž na baterie je další slabinou tohoto zařízení, která ovšem byla v poslední verzi ROM nějakým způsobem vylepšena. Papírově sice nabízí Li-Pol baterii s kapacitou 1500 mAh, tedy stejně, jako X1, ale při používání mi při nejlepší snaze vydržela maximálně jeden den. Co je ale horší, několikrát během testování došlo k tomu, že se z nějakého důvodu vybila mnohem rychleji. Někdy se jen "zapomněl" vypnout displej, jindy se displej sice vypnul, ale za noc kleslo nabití ze 70% na 10%... V testu přehrávání videa vydržela X2 přehrávat film 4:13 minut (což je o půl hodiny kratší dobu, než X1, navíc s pouze poloviční intenzitou podsvícení), takže žádná sláva to skutečně není.



Součástí první softwarové aktualizace zařízení byla i aplikace ovládající FM rádio s podporou RDS. Uživatelské rozhraní je součástí aplikace SlideView, kterou si představíme později, nyní jen pár slov k vlastnostem. Jako ve většině případů je nutné mít pro poslech rádia připojena sluchátka, která slouží jako anténa. Po spuštění aplikace je možné ladit stanice v rozsahu 87,5 - 108 MHz, šest stanic je možné uložit si mezi oblíbené. Zvukový výstup je možné pouštět jak do sluchátek, tak do reproduktorů, a to jak v mono, tak stereo kvalitě.
reklama