Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X2

8.6.2010, Pavel Koza, recenze
Dosud poslední u nás prodávaný produkt Sony Ericssonu má označení XPERIA X2 a kromě širokoúhlého WVGA displeje s odporovou dotykovou vrstvou uzpůsobenou pro ovládání prsty i stylusem nabízí 8 Mpix fotoaparát s autofocusem, vysouvací 4řádkovou QWERTY klávesnici, optický ovladač pod displejem a stereofonní reproduktory. Pro příznivce klasiky ideální zařízení?

Uživatelské rozhraní


Je to jednoduché - pokud jste nikdy nepřišli na chuť proprietárním uživatelským rozhraním, které představují například HTC Sense nebo Samsung TouchWiz, bude se vám druhá XPERIA líbit. Základem je totiž klasický panel označený jako Microsoft Titanium představený jako součást nové verze Windows Mobile 6.5, která je na zařízení předinstalována.



Zas tak jednoduché to ale není. Stejně jako u první generace XPERIE je i zde k dispozici prostředek pro správu a ruční či automatickou změnu modulů pro obrazovku Dnes nazvaný jednoduše Panely. Titanium je totiž pouze jeden ze zhruba desítky předinstalovaných panelů, mezi kterými můžete podle potřeby přepínat. Některé jsou praktické a povedené, jiné slouží maximálně pro pobavení. A pokud vás předinstalovaná nabídka neosloví, je možné si z webu Sony Ericssonu stáhnout další (i když nabídka je velmi omezena a navíc mi zařízení při instalaci panelu YouTube zatuhlo tak, že bylo nutné přeflashovat ho; něco tak základního jako je hard reset pomocí tlačítek totiž XPERIA X2 bohužel nezvládne).



První panel, který je zároveň přednastavený jako aktivní po prvním spuštění, je již zmíněný panel Titanium označený zde jako MS Today. V principu jde o seznam vlastností a činností, kterým můžeme pohybem prstu posouvat nahoru a dolů. Jedna z vlastností je vždy aktivní a u té máme možnost jedné či více akcí. V některých případech je akcí (nebo vlastností) k dispozici více, pak tyto další operace zpřístupníme tažením prstu do stran. Například v položce "Zpráva SMS" tažením do stran přepínáme mezi SMS a MMS. Tapnutím na položku zobrazíme příchozí zprávu, tapnutím na tlačítko s kontextovou nabídkou vytvoříme zprávu novou.



V panelu MS Today máme k dispozici položku pro rychlé prohlížení fotek, ovládání MP3 přehrávače, pro rychlé představení systému začátečníkům, položku pro zobrazení zmeškaných hovorů, hlasovou poštu, aktuální čas, SMS a MMS zprávy, emaily, kalendář včetně nadcházejících událostí a Internet Explorer. Jinými slovy nic neobvyklého ani nového.

Mnoho uživatelů rychle změní výchozí panel za jeden z dvojice panelů od Spb. Spb Mobile Shell Lifestyle je určen pro běžné používání. Je tvořen jakousi virtuální plochou zabírající 3 obrazovky, mezi kterými je možné plynule posouvat tažením prstu do stran. Uživatel má k dispozici přehledné zobrazení všech důležitých stavových ukazatelů jako je čas a datum, počasí, nabití baterie, nové emaily a SMS zprávy či zmeškané hovory, kartu s oblíbenými kontakty, spouštěč aplikací a další vlastnosti. Protože je systém tvořen takzvanými miniaplikacemi (každá z uvedených vlastností je vlastně miniaplikace), je možné si vzhled a rozložení jednotlivých prvků plně přizpůsobit svým potřebám. Druhý panel, Spb Mobile Shell Professional, sice nenabízí takové možnosti konfigurace, ale to důležité ukáže a navíc šetří místem.



Další panely už jen telegraficky. Panel Google nabízí možnost rychlého vyhledávání a spuštění aplikace Google Maps či přes webové rozhraní Google Mail a Picasa. Support panel je prostředek pro využití tří výjimečných služeb pro majitele X2, díky kterým máte po registraci možnost získat profesionální webovou podporu nebo pomoc při problémech s XPERIÍ v zahraničí. Panely Tilewave panel, Pixel City, Pixel City Night a Growing panel jsou pak variacemi panelu, kde jsou jednotlivé události (zmeškaný hovor, příchozí email a podobně) představovány tématicky vhodným grafickým prvkem. Například v panelu Growing Panel simulujícím rostoucí květinu s okolním pulzujícím životem se tyto události hlásí novým květem nebo zvířátkem.



A jak jsem psal již v úvodu, pokud vám to nestačí, máte možnost si z webu Sony Ericssonu přímo ze zařízení pomocí aplikace PlayNow stáhnout panely další. Protože ale podle všeho nejsou panely mezi X1 a X2 kompatibilní, je nabídka opět zoufale omezená. Za zmínku stojí snad jen panel eWallet od Ilium Software nebo Twitter panel. Když pominu tradičně pomalé měnění panelů (i když záleží na situaci a panelu...), potěšila mě snad jen možnost automatické změny panelu podle aktuálního času a pak skutečnost, že všechny testované panely fungují jak v režimu na výšku, tak i na šířku.



Všechny ostatní vlastnosti zařízení jsou již typické pro jakékoliv zařízení s Windows Mobile 6.5. Těsně před dokončením recenze vydali v SE novou verzi ROM vycházející z Windows Mobile 6.5.3, kde je k dispozici lepší optimalizace pro ovládání prsty, několik nových vlastností a pár úprav, celkově to ale jsou stále jen "staré dobré Windows Mobile" včetně klasické nabídky Start nebo panelu pro nastavení. Rovněž většina aplikací pochází z dílny Microsoftu jako výrobce operačního systému, o výjimkách si povíme v dalších kapitolách.



Samotné změny ve Windows Mobile 6.5.3 mě na tomto zařízení mile překvapily, mimo jiné i kvůli povedenému šedo-modrému skinu s názvem X2 Titan, který nahradil tradiční kulatá tlačítka lehce zaoblenými čtverečky a obdélníčky. Jak vidíte na snímcích obrazovek, rozdílů proti předchozím verzím je mnoho a všechny mají za cíl jediné - umožnit pohodlné ovládání nepřesnými prsty. V prvé řadě došlo ke zmenšení horní lišty, ze které se nyní stala lišta čistě stavová. Pokud na ni tapnete, ukáže se se nová nabídková lišta zobrazující nejen stálé ikonky jako je lupa, hlasitost nebo baterie, ale i ikonky vztahující se k aktuálním událostem, například nově příchozí poště. Tapnutím na ikonku si zobrazíte další menu, spustíte aplikaci a podobně. Do spodní lišty se pak musela vměstnat dvě klasická softwarová kontextová tlačítka, tlačítko pro spuštění nabídky start, tlačítko pro vyvolání softwarové klávesnice a potvrzovací tlačítko úplně napravo. Kontextová tlačítka jsou textová, ale mohou být i grafická.



Ale tím nejsou změny ani zdaleka u konce. Dlouho kritizované formulářové ovládací prvky se konečně dočkaly změny, takže nyní můžete prstem bez problémů zaškrtnout zaškrtávátko nebo vybrat volbu či položku v seznamu. Pokud je k dispozici více záložek, stačí jen prstem táhnout do strany, případně tapnout na odpovídající stranu v horní podliště a máte vybránu další záložku. Nový je i regulátor hlasitosti a spousta dalších drobností. Změnily se i některé výchozí aplikace a opět se jedná o změny především pro lepší a pohodlnější ovládání prsty, takže i když zařízení můžete stále ovládat stylusem, až na výjimky si vystačíte bez něj.
reklama