Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Sony Ericsson XPERIA X1

16.12.2008, Pavel Koza, recenze
Se svým prvním zařízením se systémem Windows Mobile si dali ve společnosti Sony Ericsson pěkně na čas. První oficiální informace o tomto komunikátoru se širokoúhlým displejem a vysouvací klávesnicí se objevily již v únoru roku 2008, ale k prvním zákazníkům se zařízení s celým jménem Sony Ericsson XPERIA X1 dostalo teprve začátkem října.

Zařízení jako telefon


To hlavní a zároveň to nejdůležitější, co mohu o telefonním a datovém modulu na XPERII prohlásit, je jednoduše to, že jde o plně funkční vlastnost zařízení. Na rozdíl od nedávno recenzovaných zařízení je ovšem poněkud obyčejná. Drtivá většina schopností je totiž zajištěna výchozími prostředky Microsoftu, přinejlepším trochu graficky upravenými, což mi ale přijde o takto drahého zařízení v porovnání s konkurencí málo.




Technicky je v zařízení instalován čtyřpásmový GSM / GPRS / EDGE modul pro hlas a základní data pracující na frekvencích 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz a HSPA modul pracující na frekvencích 900 / 1900 / 2100 MHz, díky kterému jste (v sítích, které to umožňují) schopni stahovat data rychlostí až 7,2 Mbps a nahrávat je do internetu rychlostí až 2 Mbps. I u XPERIE jsou ale frekvence pro HSPA zmatečné, ve specifikaci jsou uvedeny frekvence 3, při pohledu na zařízení jich napočítám 5, takže jak to je ve skutečnosti bohužel nejsem schopen posoudit...




Fungování XPERIE jako telefonu je vzhledem k již popsaným vlastnostem snadno odhadnutelné. Pokud chceme někomu zavolat, máme několik možností, jak toho dosáhnout. Buď máme dotyčnou osobu uloženou v některém z pluginů (například Spb Mobile Shell) jako oblíbenou a pak stačí jednou tapnout na její fotografii nebo jméno a máme vystaráno. Nebo je jednoduše uložená v kontaktech, potom musíme vyvolat aplikaci Kontakty a vybrat ji ze seznamu. Pro rychlý přesun abecedou slouží abecední lišta vpravo, k dispozici je i filtrování podle jména či společnosti, nebo prosté vyhledávání, kdy stačí zadat část jména a vyfiltrují se odpovídající záznamy. Bohužel podobně jako všechna ostatní zařízení hledá i XPERIA zadávaný řetězec pouze na začátku slov, a tak je hledání trochu omezeno. Tapnutím na nalezené jméno zobrazíte podrobnosti o daném kontaktu a výběrem odpovídajícího tlačítka můžete začít telefonovat na mobil, do práce, domů, nebo mu můžete poslat zprávu.
 
Poslední možností pro vytočení čísla je klasická aplikace Telefon, kde na numerické klávesnici zadáme jednoduše číslo. Číslice jsou příjemně velké, a tak není problém vytočit číslo jednou rukou. Již během zadávání se opět začne filtrovat seznam nejen klasických uložených kontaktů, ale i seznam posledních volaných nebo volajících čísel. Seznam hovorů si rovněž můžeme zobrazit i samostatně, kde je možné hovory dále filtrovat a třídit podle typu, času, jména nebo frekvence volání.




Pokud máme vybráno, stačí tapnout na správnou ikonku nebo stisknout tlačítko pro příjem hovoru a číslo se začne vytáčet. Jakmile je hovor spojen, můžeme pomocí sedmi tlačítek rychle provést několik operací, mimo jiné zapnout nebo vypnout hlasitý odposlech, zapnout nebo vypnout mikrofon, přidržet hovor, vytvořit předvyplněnou poznámku, zobrazit telefonní seznam, zobrazit numerickou klávesnici nebo hovor ukončit. Poslední volba schovaná v textové nabídce umožní klasický hovor přepnout na videohovor. Naopak když někdo volá vám, objeví se pouze standardní upozornění Windows Mobile na příchozí hovor se jménem, číslem a případně fotografií volajícího.

Novinka od Sony Ericssonu funguje bez problémů i jako modem pro připojení stolního počítače nebo notebooku. Maximální rychlosti uploadu i downloadu bohužel v našich končinách nevyužijeme, v zahraničí si ale můžete vychutnat download rychlostí až 7,2 Mbps i upload až rychlostí 2 Mbps. Spojení je maximálně stabilní, zkoušel jsem jak USB, tak i Bluetooth během celkem osmihodinové cesty do Bratislavy a zpět a spojení nespadlo ani jednou (výpadky z důvodu špatného signálu samozřejmě nepočítám).

Další nástroje už jen telegraficky, protože jejich podrobný popis najdete v tomto článku. Jsou totiž z dílny HTC, a tak jste se s nimi mohli setkat i u dříve recenzovaných zařízení. Konkrétně se jedná o program pro správu MMS zpráv nazvaný MMS Composer, 3G Video Telephony pro videovolání v rámci sítě 3. generace, SIM Manager pro správu kontaktů a zpráv přímo na SIM kartě, STK Service pro nástroje SIM Toolkit a nakonec i interpret Javy nazvaný Esmertec Jbed. Velmi příjemná je možnost automatické konfigurace nastavení pomocí utilitky Connection Manager, stačí jeden restart a vše je spolehlivě nastaveno, připojením k internetu počínaje a MMSkami konče. Program navíc hlídá změnu SIM karty a po startu automaticky nabídne změnu nastavení pro daného nového operátora.




Celkově je telefonní modul velmi rychlý, možná i právě pro svoji poměrně značnou jednoduchost. Vytáčení čísel, přijímání hovoru, spojování hovoru, to všechno fungovalo bez jakýchkoliv problémů. Telefonní část sice není tak vymazlená, jako například na zařízeních prodávaných pod značkou HTC, ale některé drobnosti tu přeci jen najdeme. Praktická je například nabídka na uložení neznámého čísla poté, co hovor s "neznámým" volajícím ukončíte, případně možnost poslat předdefinovanou SMS zprávu na číslo volajícího ve chvíli, kdy zrovna hovor nemůžete přijmout.


Zařízení jako GPS navigace


XPERII jsem otestoval i z pohledu GPS a navigace. Přímo na zařízení je předinstalovaná skvělá aplikace Google Maps Mobile, která je určena pro základní orientaci a navigaci především pěších uživatelů zařízení. Všechna data se stahují online ze serverů Google, takže mobilní připojení je nutností, ale na WVGA displeji vypadají mapy nádherně, a tak to určitě stojí zato. Screenshoty jsou sice z novější aplikace Google Maps Mobile, kterou jsem si nainstaloval ručně, ale mapové podklady jsou stejné a navíc si novou verzi může nainstalovat každý, je zcela zdarma.




Navigační dovednosti zařízení jsem vyzkoušel na mém oblíbeném iGo 8.3 a všechno fungovalo bez problémů. Citlivost snímače je skvělá a běžně jsem chytal 6-8 satelitů, pokud navíc pravidelně aktualizujete pomocný datový soubor pomocí utilitky QuickGPS, je zaměření pozice otázkou několika vteřin.




Na přiloženém CD byla navíc jako bonus aplikace Wayfinder. Tato aplikace je takový hybrid mezi klasickou navigací jako je iGO s mapovými podklady v zařízení a online mapovou aplikací jako jsou Google Maps Mobile s mapovými podklady stahovanými z internetu. Wayfinder je plnohodnotná navigace (s 3D zobrazením) s daty uloženými na serveru. Pro její provoz tak potřebujete online připojení. Aplikaci jsem zkoušel, ale protože byla neuvěřitelně pomalá, po několika minutách jsem snažení vzdal. Vážně se to nedalo používat.

GPS modul mě na XPERII příjemně překvapil. Obával jsem se totiž, že když zařízení fyzicky vyrábí HTC a uvnitř najdeme téměř to samé, co v Diamondu nebo Touch Pro, které mají s GPSkou velké problémy, že se ani na XPERII nebude dát v oblasti GPS spolehnout. Opak je však pravdou a i když navigaci nepoužívám každý den, považuji ji za bezproblémovou.


reklama