Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung OmniaPRO B7610

24.11.2009, Pavel Koza, recenze
Samsung patří již delší dobu mezi největší výrobce mobilních zařízení (momentálně je to světová dvojka), a tak není divu, že do sféry jeho zájmu patří i zařízení se systémem Windows Mobile, i když v poměru k celkovému množství produkovaných zařízení pro něj není tato oblast úplně nejvýznamnější.

Uživatelské rozhraní Samsung TouchWiz


Jak má HTC své TouchFLO (nově Sense), tak má Samsung svoje TouchWiz, tedy kombinaci uživatelského rozhraní, modulu pro obrazovku Dnes a velkého množství bonusových aplikací, které částečně nahrazují výchozí od Microsoftu a částečně nabízejí novou funkcionalitu. A stejně jako u HTC je i u Samsungu jejich stěžejní produkt velmi komplexní a rozsáhlý, v neustálém vývoji a navíc používaný v různých zařízeních, takže jsem se mu podrobně věnoval v samostatném článku a zde budu trochu stručnější.



Modul (respektive v případě business zařízení hned dva různé moduly) pro obrazovku Dnes jsou zcela odlišné filozofie, než nabízí snad všem dobře známý TouchFLO (Sense). Vzhledem k tomu se nedá jednoduše určit, jestli je řešení Samsungu lepší nebo horší, to záleží na preferencích každého uživatele. Je prostě jiné.



Společným rysem všech zařízení s TouchWiz je obrazovka s Widgety, což jsou jednoduché aplikace nabízející různé funkční vlastnosti, prostým spuštěním webové stránky počínaje a předpovědí počasí konče. Většinou se jedná o aplikaci nějak komunikující přes internet, stahující online data atp. "Aktivují" se jednoduchým přetažením z lišty na plochu, můžete je přesně umístit na požadované místo a ihned poté jsou připraveny k použití. Deaktivace se provede přetažením widgetu zpět na lištu. Samsung navíc připravil Widget SDK pro vývojáře, takže k dispozici bude brzy velmi široká nabídka a pokud se vám přesto nepodaří widget s požadovanou funkcí najít, můžete si ho naprogramovat sami.



Modul s Widgety, tedy onen klasický modul s měnitelným pozadím a maximální možností přizpůsobení, se jmenuje "Zábava" (v originále Life). Druhým modulem, který je optimalizovaný pro pracovní použití a který se jmenuje překvapivě "Práce" (v originále Work), se setkáme jen na zařízeních pro business segment trhu, které jsou označené jako Samsung Bxxxx (a tedy i B7610). I když se systém tváří, jako že oba panely jsou dvě strany jedné mince, ve skutečnosti jde o dva oddělené panely pro obrazovku Dnes a pokud mezi nimi chcete přepnout, k čemuž můžete využít i speciální tlačítko na boku přístroje s označením W&L, ten aktivní se nejdříve klasicky vypne a ten druhý pak aktivuje. I proto je celý proces přepnutí zdlouhavá záležitost trvající skoro půl minuty. To je pro časté přepínání poměrně nepříjemné, co naopak potěší je možnost si oba režimy maximálně upravit a přizpůsobit, takže pokud vám například předpřipravený panel Zábava nevyhovuje, můžete ho jednoduše zrušit a nakonfigurovat si obrazovku obsahující vámi zvolené klasické nebo doinstalované moduly pro obrazovku Dnes.



Aby se zachovaly přiměřené rozměry každého modulu v panelu Práce při poskytnutí co největšího množství informací, mají některé z nich možnost stránkovat obsahem tažením prstu doleva nebo doprava. Většina z modulů je také aktivní, tedy reaguje na jednoduchý nebo dlouhý dotek. Jednoduché tapnutí například spustí aplikaci nebo otevře program pro psaní SMS zpráv. Dlouhý stisk zobrazí kontextovou nabídku, takže například po dlouhém tapnutí na fotku máte možnost výběru mezi voláním, posláním zprávy nebo odstraněním jedince z oblíbených kontaktů. Silnou stránkou celého rozhraní TouchWiz je naprostá volnost v přizpůsobení. Stačí tapnout na tlačítko Upravit a na levém okraji displeje se zobrazí nabídková lišta s dosud nepoužitými moduly. Tažením prstu z- a nebo na lištu upravujete jejich počet (kompletní přehled všech modulů najdete v tomto článku), přetažením modulu nahoru nebo dolů pak měníte i jejich pořadí. Vše je velmi intuitivní a pokud mohu soudit, tak i zcela funkční.



Oba panely samozřejmě fungují bez sebemenších problémů i v režimu na šířku, pouze bylo v některých případech nezbytné provést jisté přeskupení prvků. Na testovaném zařízení se orientace obrazovky Dnes striktně řídila podle klávesnice - pokud byla vysunutá, jelo se v režimu Na šířku, pokud byla zasunutá, byl aktivní režim Na výšku.



Velmi propracovaný je zámek zařízení. Na většině nových zařízení je zámek přiřazen extra tlačítku na boku a osobně jsem si na něj velmi rychle zvyknul. Krátký stisk tlačítka ihned vypne displej a uzamkne zařízení, takže ho klidně můžete dát do kapsy bez obavy, že někomu zavoláte nebo něco smažete.

Odemknutí zařízení se provede buď dlouhým stiskem toho samého tlačítka, nebo dlouhým stiskem ikonky zámečku v levém dolním rohu displeje. Na samotné obrazovce zámku najdete informace o času, datu, počtu zmeškaných hovorů, nepřečtených emailů a SMS zpráv. Formát zobrazovaných informací si navíc můžete trochu upravit podle svého včetně možnosti zobrazit libovolnou fotografii. To ale není vše. Pokud posloucháte písničky, máte puštěné rádio nebo sledujete nějaký film, po uzamčení se zobrazí informace o tom, co se právě děje. Navíc se po tapnutí v horní části displeje objeví ovládací panel a vy tak můžete přeskočit na další písničku či pozastavit přehrávání bez toho, abyste museli zařízení odemykat. Povedené a praktické!



Tím ale přehled novinek a vylepšení nekončí. Rozhraní TouchWiz nabízí například vlastní nabídku Start, plně konfigurovatelnou sadu čtyř tématicky rozlišených obrazovek (produktivita, multimédia, internet a kancelář), přičemž každá nabízí až 12 zástupců pro spuštění konkrétní aplikace. K dispozici je hned dvojice skinů, tedy barevných schémat včetně vzhledu ikonek, takže si můžete vybrat. Pokud používáte více aplikací, než oněch zmiňovaných 48, seznam dalších získáte po kliknutí na ikonku Ostatní. Zajímavostí může být rozhodnutí Samsungu nahradit u svých zařízení hlavní ovládací prvek jediným tlačítkem pod displejem, který po stisknutí zobrazí právě tuto nabídku.



Vlastní kapitolou je prostředí pro nastavení zařízení, systému a aplikací. I zde je k dispozici plnohodnotná náhrada výchozího systému od Microsoftu, která se skládá z mnohaúrovňového hierarchického systému nabídek, které vždy vedou k vlastnímu formuláři, plně přizpůsobenému ovládání prsty. Jak to vypadá si asi lépe představíte po zhlédnutí následujících screenshotů, případně na množství dalších screenshotů.



Pokud jde o úpravu klasického rozhraní Windows Mobile, jako jsou různé dialogy, nabídky nebo formuláře, Samsung trochu klame tělem. Během práce to sice vypadá, že podobně jako HTC i Samsung tak trochu "vyhackoval" systém a vylepšil přímo jádro systému, takže jsou novinky zcela univerzální, ale opak je pravdou. Celý trik je v tom, že Samsung nabízí velmi mnoho vlastních aplikací, takže se k originálním ani nedostanete, a v těch svých samozřejmě využívá vlastní TouchWiz tlačítka a formuláře. Pokud spustíte aplikaci od někoho jiného než Samsungu, objeví se klasické a prstům tedy nijak nepřizpůsobené ovládací prvky. A jako bonus nabízí Samsung i velké indikátory místo klasickým miniaturních.



Originální je způsob ovládání zvětšení nebo zmenšení některých informací, jako jsou například webové stránky nebo fotografie. Operace se aktivuje dlouhým tapnutím na displej. Po krátké chvilce se objeví dvojice šipek a pokud má být k dispozici kontextová nabídka, tak i ikonka popsaného papíru. Tažením prstu nahoru nebo dolů pak obraz zvětšujete, respektive zmenšujete, tapnutím na ikonku pak zobrazíte kontextovou nabídku.



Bez vychytané softwarové klávesnice by nebylo uživatelské prostředí kompletní, takže není divu, že je na svých zařízeních nabízí i Samsung. A dokonce i s českou podporou! Klávesnic je hned několik. První z nich je QWERTY klávesnice, kde každé tlačítko reprezentuje jedno písmeno a rozložení je stejné jako na klasické klávesnici. Při jednoduchém tapnutí se nad tlačítkem objeví znak ještě jednou, pro kontrolu. Dlouhým stisknutím se vyvolá nabídka, která kromě sekundárního znaku nabídne (pokud je zapnutá česká klávesnice) i výběr znaků s diakritickým znaménkem. Pokud například tapnete na znak "r", nabídne se nejen znak "4", ale i český znak "ř"; pro psaní českých znaků tak nemusíte vůbec nic kupovat ani instalovat. Podpora pro češtinu je skutečně výborná, k dispozici je i český slovník pro prediktivní doplňování XT9. A abych nezapomněl, pokud se zařízení natočí, natočí se i klávesnice.



Druhou klávesnicí je sada speciálních znaků a symbolů. Je jich velmi mnoho, celkem sedm virtuálních klávesnic (devět při natočení displeje na šířku), mezi kterými můžete přepínat a napsat tak téměř jakýkoliv znak potřebujete. Včetně těch "našich". Poslední klávesnicí je pak klasická numerická klávesnice schopná zadávat pouze číslice a nikoliv i písmena opakovaným tisknutím stejného tlačítka.
reklama