Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung OmniaPRO B7610

24.11.2009, Pavel Koza, recenze
Samsung patří již delší dobu mezi největší výrobce mobilních zařízení (momentálně je to světová dvojka), a tak není divu, že do sféry jeho zájmu patří i zařízení se systémem Windows Mobile, i když v poměru k celkovému množství produkovaných zařízení pro něj není tato oblast úplně nejvýznamnější.

Zařízení jako digitální fotoaparát


Po dost špatných zkušenostech s fotoaparátem v zařízení HTC Touch Pro2 jsem měl z “pětimegáče” v Samsungu trochu obavu. Obě zařízení totiž patří do stejné kategorie zařízení určených především pro business použití a tak nebylo vyloučené, že se i zde setkáme spíž než s digitálním fotoaparátem s jeho zdařilou parodií. Naštěstí byli v tomto ohledu v Samsungu rozumní a integrovaný foťák v OmniiPRO je lepší než ten v Touch Pro2 nejen na papíře, ale především v kvalitě výsledných fotek. A to o parník, takže srovnávací test neměl smysl, místo toho jsem porovnával schopnosti fotoaparátu s pětimegapixelem v Diamondu2.



V této kapitole se budu věnovat stručnému popisu vlastností a podrobnějšímu popisu reálných schopností tohoto fotoaparátu. Pokud si chcete přečíst detailní popis samotného uživatelského rozhraní fotoaparátu i souvisejících aplikací, doporučuji ke zhlédnutí samostatný článek nazvaný Samsung TouchWiz - uživatelské rozhraní a přehled aplikací. Určitě to stojí za to, protože v této oblasti si Samsung dal záležet.



Čistě technicky je v zařízení integrovaný pětimegapixelový snímač s efektivním rozlišením 2560 x 1920 bodů. Někomu se to možná bude zdát málo, protože dnes se výrobci předhánějí v uvádění osmi nebo dokonce dvanácti megapixelových snímačů, ale pro mobilní focení je pětimegapixel tak akorát a kvalita fotky stejně záleží na jiných vlastnostech, než je rozlišení. Podobně jako u konkurence je samozřejmě možné fotit i v rozlišení nižším, případně upravit ve třech stupních kvalitu komprese. K dispozici je i nahrávání videa ve formátu MP4 a maximálním rozlišením 640 x 480 bodů. Výrobce nezapomněl ani na přisvětlovací LEDku pro focení v tmavém prostředí, ale nečekejte zázraky.



Jak si podrobně můžete přečíst v již zmiňovaném článku, ovládací aplikace umí téměř vše a její ovládání je příjemné a intuitivní. Pomocí sady kontextových ikonek po obou stranách obrazu (Samsung umí fotit pouze v klasickém formátu 4:3, bez možnosti širokoúhlého focení) rychle přepnete mezi focením a natáčením videa, změníte režim fotografování i scény, rozlišení, stav blesku, stav automatického ostření, nastavení jasu či zobrazení podrobného nastavení. Z technických dovedností zvládne vyvážení bílé v automatickém režimu nebo několika předdefinovaných (denní světlo, oblačno, žárovka a zářivka), šest efektů (odstíny šedi, sépie, negativ, starožitná, zelená a modrá), tři režimy výpočtu expozice (na střed, bod nebo matice) a pár dalších drobností.



Kvalitní ovládací aplikace dnes nabízí i nastavení citlivosti ISO, které na tomto zařízení nabývá hodnot 50, 100, 200 a 400 s možností automatického nastavení nebo manuální předvolby. Stručně řečeno, čím je číslo vyšší, tím je při stejných světelných podmínkách kratší čas expozice (a větší šance na pořízení ostrého snímku), ovšem za cenu vyššího šumu fotografie. Využití to má především v horších světelných podmínkách, kde sice fotka nebude tak kvalitní, ale nebude rozmazaná. Pro představu jsem vyfotil 4x jeden a ten samý snímek s různým ISO číslem. Sami vidíte, že ISO 400 už je dost ošklivé a zrnité a že se s rostoucím ISO číslem ztrácejí detaily.



Samsung dále nabízí dvě zajímavé vlastnosti. První je elektronická stabilizace obrazu. Nebudu zabíhat do podrobností, protože je ani neznám ;), ale tato vlastnost rozhodně není v zařízení jen na efekt, protože přináší reálné výsledky. Měl jsem ho zapnutý celou dobu a subjektivně i objektivně mi přišlo, že rozmazaných fotek jsem vyfotil mnohem méně, než s jinými mobily. Pravda, optická stabilizace to není, ale nebuďme neskromní... Druhou vlastností je funkce nazvaná WDR (Wide Dynamic Range), která by měla při aktivaci nabídnout vyšší dynamický rozsah, tedy více detailů ve velmi světlých nebo naopak velmi tmavých scénách. V tomto případě mi ale subjektivně i přes veškerou snahu přišly výsledky srovnatelné, nějaký viditelný rozdíl jsem nepozoroval.



Bez možnosti ostření by dnes žádný rozumný fotomobil nemohl existovat a proto je logické, že ostřit umí i Samsung OmniaPRO B7610. Na rozdíl od Touch Pro2 sice zvládne jen ostření na střed, zato kromě automatického režimu zvládne i dva další. Prvním je režim Makro, s jehož pomocí je možné fotit i velmi blízké předměty (+/-6 centimetrů), a pak i režim ostření na obličej snímané osoby (v tomto případě samozřejmě ostří celoobrazovkově), který využijete především v kombinaci s režimem fotografování Úsměv.



Spuštění aplikace trvá průměrných 5 vteřin, ostření i odezvy fotoaparátu jsou naopak velmi rychlé (ovšem záleží na kvalitě osvětlení, čím méně světla, tím je ostření pomalejší). Ukládání fotografie na paměťovou kartu trvá 2-3 vteřiny, což je vzhledem k velikosti průměrné fotografie kolem 2 MB přijatelné. Celkovému dobrému dojmu napomáhá i samostatné tlačítko pro focení, nic proti tapání na displej, ale namáčknutí a samotné pořízení fotografie tlačítkem mě osobně přijde prostě lepší. Focení jednou rukou je také možné, ale protože chybí opora pro palec, není úchop tak pevný jako u jiných zařízení.



Pokud z nějakého důvodu potřebujete přímo v zařízení přiblížit určitou část focené scény, je k dispozici i funkce digitálního, až čtyřnásobného zoomu. Jedná se skutečně o zvětšení, nikoliv výřez, takže i při maximálním přiblížení má výsledná fotka plných 5 megapixelů. Jak kvalitní je tato funkce v praxi si můžete prohlédnout na následujících ukázkách, kdy je scéna focena s jedno-, dvou-, tří- a čtyřnásobným zvětšením.



Pro rychlou kontrolu nafoceného nebo natočeného materiálu slouží funkce Rychlé zobrazení. Ovšem nenechte se zmást názvem, je toho k dispozici totiž mnohem, mnohem více, nežli jen prosté zobrazení. To je nicméně základem, včetně možnosti pořádně si prohlédnout detaily ve zvětšení. Zajímavou drobností je i možnost posouvat mezi fotografiemi prostým nakloněním zařízení do strany, zde jsem ale byl trochu zklamaný plynulostí pohybu obrázků, od takto výkonného zařízení bych čekal přeci jen víc.



Mezi hlavní vlastnosti tohoto modulu patří možnost poznamenat si k fotografii důležité informace, uložit ji na web přímo ze zařízení (Facebook, Flickr, Friendster, MySpace, Photobucket a Picasa), zpětně přiřadit obrázku GPS souřadnice, prohlédnout si podrobnosti o fotografii, poslat soubor přes WiFi (Connected Home), MMS, Email či Bluetooth, nastavit si obrázek ke kontaktu nebo jako pozadí, a v pokud se vám obrázek znelíbí, jednoduše ho můžete smazat.



Příjemným překvapením je kvalita zaznamenaného videa. Samozřejmě se to nedá srovnávat s klasickými videokamerami, ale video je celkem plynulé i v dynamických scénách i při maximálním rozlišení 640 x 480 bodů a navíc je k dispozici velmi slušná aplikace pro jednoduché "stříhání" natočeného materiálu, která je podrobně popsána (souběžně s dalšími bonusovými aplikacemi souvisejícími s focením) v již několikrát zmíněném článku. Jak vypadá takové ukázkové video pořízené a zpracované přímo v terénu si můžete prohlédnout níže. Jen si dovolím upozornit na to, že zdrojové video je ROZHODNĚ plynulejší, než výsledek na YouTube!



Jak velké bylo mé zklamání z fotografických schopností zařízení Touch Pro2, tak milé je mé překvapení z dovedností jeho konkurenta, zařízení Samsung OmniaPRO B7610. Takto dobrý fotoaparát spolu s dalšími multimediálními prvky posouvá zařízení z čistě business kategorie někam blíž středu (nikoliv průměru!), takže je zařízení vhodné nejen pro workoholické managery, ale dá se doporučit i uživatelům, kteří se zařízením chtějí bavit. Důkazů pro toto tvrzení jsem přinesl celou řadu.
reklama