Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung Omnia II I8000

10.12.2009, Pavel Koza, recenze
Je to přesně rok, co se první generace zařízení Samsung Omnia snažila (a nutno podotknout, že velmi úspěšně) narušit dominanci zařízení s logem HTC, a dnes tu máme jejího nástupce. Snad ve všech ohledech vylepšená Omnie II I8000, kterou si podrobně představíme, hodlá před letošními Vánocemi zaútočit na dvě "dvojky" od HTC a podle papírových parametrů není rozhodně bez šance.

Parametry zařízení - GPS a ostatní


Asi nejdůležitějším parametrem, o kterém dosud nebyla řeč, je integrovaný GPS modul pro satelitní navigaci. Přestože má toto zařízení hlavní procesor od Samsungu, pro navigaci je použit chipset od Qualcommu, pravděpodobně MSM6246 (alespoň takovou odpověď jsem dostal ze Samsungu, i když v úvahu samozřejmě připadá i jiný model).



Pro správné fungování je nutné v pravidelných intervalech stahovat informace z internetu. Teoreticky to jde i bez nich, ale v praxi se to moc nedoporučuje. U Samsungu se tato utilitka nazývá Enhanced GPS neboli XTRA. V nastavení je možné určit, že se data budou stahovat automaticky po vypršení platnosti a / nebo automaticky po připojení zařízení ke stolnímu počítači pomocí služby ActiveSync. Data je ale samozřejmě možné stáhnout i ručně, pokud například víte, že se chystáte do míst nepokrytých signálem GSM. S aktuálním datovým souborem je zaměření otázkou několika vteřin, většinou než jsem došel k autu, GPSka se chytla.



Hlavním procesorem v zařízení je Samsung S3C6410, což je vzhledem k drtivé převaze Qualcommů sice trochu neobvyklé řešení, ale v zařízení s logem Samsung na těle se jaksi dá očekávat. Samsungy v minulosti nepatřily mezi nejvýkonnější procesory používané v mobilech, typ použitý v tomto případě se ale za slabé místo nedá označit ani v žertu. Vliv na to má nejen jeho architektura, ale i přetaktování na 800 MHz při maximálním výkonu. Podle potřeby se ale dá nastavit výkon nižší nebo je možné to nechat plně na automatice.



Příjemné překvapení na nás čeká i u integrované paměti. Základem je celkem slušná kombinace 512 MB FlashROM a 256 MB RAM, navíc umocněná povedenou grafickou utilitkou pro znázornění využití paměti jednotlivými aplikacemi. V reálu je samozřejmě paměti o dost méně (64 MB RAM, respektive 114 MB FlashROM), ale pokud jde o FlashROM úložiště, je kromě základní paměti k dispozici i extra prostor velký asi 1,4 GB (originální velikost jsou 2 GB, ale část paměti je obsazena, pravděpodobně různými jazykovými verzemi systému). Ani s relativně malou volnou RAMkou nebyl problém, po pravdě jsem chybu o nedostatku volné paměti viděl jen jednou, ale z části je to i důsledek toho, že většina paměťově náročných multimediálních aplikací od Samsungu při spuštění ostatní multimediální aplikace vypne. Samozřejmostí je možnost rozšíření paměti pomocí paměťových microSD karet..



V zařízení je k dispozici vyměnitelná a dobíjecí Lithium-Ion baterie se sympatickou kapacitou 1500 mAh. A protože Omnie II nabízí hned několik technologií výrazně snižujících spotřebu, vydrželo zařízení při běžné práci většinou 2 dny (přesně od rána jednoho dne do noci dne dalšího), při hodně šetřivém provozu pak ještě o jeden den déle. V prvé řadě to je nový AMOLED displej, který dle Samsungu při stejné intenzitě svícení spotřebuje až o 2/3 méně energie, než srovnatelný displej typu TFT-LCD, a navíc je k dispozici i automatická regulace jasu. Druhým rozdílem je možnost nastavení automatické regulace výkonu procesoru, ten tak po většinu času jede jen na nízký výkon a spotřebu. Tentokrát jsem stihnul i syntetické testy výdrže, ale při pohledu na ně musím konstatovat, že jsou VELMI zavádějící. Je při nich totiž vše nastaveno na 100% výkon a především maximální podsvícení a standardní bílá obrazovka benchmarku vytváří pro AMOLED displej a procesor s povedenou regulací výkonu velmi umělé prostředí, což asi nejlépe vyniklo při zdaleka nejlepším výsledku při přehrávání videa, při kterém je displej mnohem tmavější. Při hodnocení byste to měli mít na paměti a brát v úvahu především reálné zkušenosti, které jsou nesrovnatelně lepší.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - test vždy přerušen s chybou
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 6 h 42 m (použit program CorePlayer a přehrával se neoptimalizovaný díl seriálu Grey's Anatomy v DivX)
  • Zapnuté GPRS, max. podsvícení, bez zatížení - 3 h 58 m
  • Zapnutý Bluetooth, max. podsvícení, bez zatížení - 4 h 03 m
  • Zapnuté WiFi, max. podsvícení, max. výkon WiFi, soustavný PING - 4 h 39 m

Poměrně pravidelnou vlastností se poslední dobou stává senzor zrychlení, díky kterému vaše zařízení pozná, že s ním nějak pohybujete a podle situace na tuto akci i nějak zareaguje. Asi nejčastějším využitím této funkce je automatické otáčení obrazovky, i když na tomto zařízení je to možné jen v několika málo konkrétních aplikacích. Praktická je funkce nazvaná Etiketa, kdy otočení zařízení displejem dolů ztlumí aktuální zvuk včetně vyzvánění. Zajímavě vypadá možnost posouvat nakloněním zařízení mezi fotografiemi, kde je na rozdíl od B7610 již pohyb celkem plynulý. A nesmím zapomenout ani na využití ve hrách - přímo na zařízení je pro senzorové ovládání přizůsobena nejen primitivní hra Kostky, kdy jednoduše zařízením zatřesete a kostky jsou vrženy, ale i automobilové závody Asphalt 4.



V zařízení je rovněž integrovaný i magnetický kompas, ale protože není standardní cestou nijak přístupný, nijak jsem ho netestoval.
reklama