Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Samsung Omnia II I8000

10.12.2009, Pavel Koza, recenze
Je to přesně rok, co se první generace zařízení Samsung Omnia snažila (a nutno podotknout, že velmi úspěšně) narušit dominanci zařízení s logem HTC, a dnes tu máme jejího nástupce. Snad ve všech ohledech vylepšená Omnie II I8000, kterou si podrobně představíme, hodlá před letošními Vánocemi zaútočit na dvě "dvojky" od HTC a podle papírových parametrů není rozhodně bez šance.

Parametry zařízení - telefon a komunikace


Pokud jde o parametry zařízení, patří Omnie II I8000 k velmi dobře vybaveným modelům. Nabízí téměř vše, co si od přístroje v této kategorii můžeme přát. Mnoho vlastností má stejných nebo alespoň podobných jako nedávno recenzovaný Samsung Omnia B7610, takže pokud jste jeho recenzi četli, budete zažívat poměrně časté pocity déjá vu. Nejdříve si vezmeme na mušku komunikační schopnosti recenzovaného zařízení. Obecné vlastnosti týkající se telefonního modulu na zařízení od Samsungu jsem popsal v článku Samsung TouchWiz - uživatelské rozhraní a přehled aplikací, takže pokud dosud nemáte se zařízeními této značky žádné zkušenosti, možná tam na vás čeká mnoho zajímavého.



Tou nejdůležitější je samozřejmě schopnost Omnie II fungovat jako telefon či datový komunikátor skrz telefonní síť operátora. V tomto ohledu nabízí toto zařízení snad maximum, protože kromě samotného telefonování a datování v běžné telefonní síti na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz je plně kompatibilní i se sítí třetí generace na frekvencích 900 / 1900 / 2100 MHz a podporuje jak HSDPA s maximální rychlostí 7,2 Mbps, tak i HSUPA se špičkovou rychlostí 5,76 Mbps.



Hlasové volání je k dispozici jak v klasickém režimu s přístrojem u ucha, tak i se sluchátky, handsfree sadou komunikující přes Bluetooth či v režimu hlasitého odposlechu, který nouzově využijete například v autě nebo v kanceláři. Velmi praktickým vylepšením je senzor přiblížení (proximity senzor), díky kterému se displej automaticky vypíná po přiložení telefonu k hlavě. Omnie II potěší i příznivce videotelefonování, s pomocí přední VGA kamerky je může uživatel holdovat i této kratochvíli.



Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikace volajícího, skrytí vlastního čísla, konferenční hovor, čekající hovor nebo volání v rámci nastavené skupiny. Mezi další možnosti patří manuální nastavení sítě a pásma (GSM/UMTS) či automatické přepínání linek. V případě, že dáváte přednost textovým zprávám, máte možnost posílat i přijímat jak klasické SMS, tak i multimediální MMS zprávy; vše je řešené v rámci vlastní aplikace od Samsungu, která je nově zpracovaná a nabízí přehledné řazení formou chatu.



Další možností komunikace je Bluetooth, konkrétně klasický Bluetooth 2.0 modul s podporou EDR a profilu A2DP. Ten zaujme především propracovanou grafickou ovládací aplikací vlastní výroby. Po spuštění je uprostřed obrazovky ikonka samotného zařízení, která je buď šedá (Bluetooth je vypnutý) nebo modrá (Bluetooth je zapnutý). Po zapnutí se kolem hlavní ikonky zobrazí menší ikonky spárovaných zařízení a pokud zadáte povel pro vyhledání viditelných zařízení v okolí, zobrazí se i jejich seznam (tyto ikonky jsou šedé). Pak už jen stačí přetáhnout prstem požadované zařízení doprostřed na ikonku Samsungu a spustí se proces párování. Můžete si rovněž zobrazit seznam podporovaných profilů daného zařízení či nastavení.



Bezdrátový modul WLAN typu b/g se ovládá podobně jako Bluetooth. Po spuštění se opět zobrazí hlavní středová ikonka reprezentující zařízení, kolem které jsou zobrazené všechny viditelné sítě. Zařízení podporuje všechny typy ověření včetně WPA2 a WPA2-PSK nebo šifrování TKIP a AES a pokud jsem se mohl připojit k několika různým přístupovým bodům, všechno bylo funkční. Jako takový bonus nabízí Samsung i podporu technologie Digital Living Network Alliance (DLNA), což je standard pro propojení domácí elektroniky mezi sebou a skutečně jsem velmi snadno dokázal díky aplikaci Connected Home zařídit, aby můj Playstation 3 přehrával filmy a MP3 skladby přímo z paměťové karty zařízení. Dokonce i film v jakési poloHD kvalitě, který se na Samsungu trhal, se na Playstationu přehrával plynule.



Pro přenos velkých souborů nebo pro synchronizaci se stolním počítačem je asi nejpohodlnější připojení kabelem. K tomu se využívá microUSB konektor umístěný na horní straně zařízení pod umělohmotnou krytkou. Po připojení ke stolnímu počítači můžeme komunikovat buď v režimu ActiveSync a klasicky synchronizovat data a přesouvat soubory, nebo můžeme připojit vnitřní 2 GB velkou paměť (pokud máte jiný model, tak samozřejmě vyšší) či microSD kartu jako velkokapacitní zařízení (Mass Storage) a přesouvat data rychleji než v prvním případě. Testovací 100 MB velký RAR soubor se na zařízení kopíroval na kartu 42 vteřin v režimu ActiveSync a 18 vteřin v režimu Mass Storage. V tom samém režimu, ale zpřístupňujícím extra úložný prostor, se na něj stejný soubor kopíroval přesně 24 vteřin. A jako poslední je k dispozici klasické sdílení internetu. Škoda jen, že není k dispozici praktická automatická nabídka po připojení kabelu jako u HTC, změnu je nutné vždy provádět v hloubi konfiguračního nastavení.



Možnosti komunikace jsou tedy skutečně velmi bohaté a Omnie II uspokojí i náročného uživatele.
reklama