Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Qtek 9100 (HTC Wizard)

7.3.2006, Pavel Koza, recenze
Nebudu vám nic nalhávat, na Wizarda jsem se těšil už pěkných pár měsíců snad ještě víc než David Rath na křeslo ministra a první setkání s reálným zařízením na brněnském Invexu mé nadšení nijak nesnížilo.

Osobní dojem, Benchmarky & Testy


Tuto část recenze začnu takovým malým povzdechnutím. Nevím, jak vy, ale já osobně jsem čím dál tím víc znechucen naprostou neschopností výrobců nabízet hned od začátku přiměřeně vyladěný a hlavně funkční produkt. Kde jsou ty časy, kdy nám výrobci předkládali na stůl skutečně finální verze systémů a aplikací, a případné nedostatky ve velmi krátké době odstraňovali. Dnes už bych první verzi ROMky v Pocket PC jen s obtížemi označil jako betu, někdy je to ještě horší. Konkrétně u Wizarda mé nadšení brzo vystřídalo zděšení, jak je možné takový paskvil prodávat. Samovolné restarty, dva HW resety během dvou týdnů a obecně mizerná stabilita, to člověku dokáže zkazit náladu. Novější verze ROM vyřešila ty nejvážnější problémy, takže se Wizard již celkem dal používat, ale teprve nejnovější oficiální (snad:) FlashROM 1.6.7 opravila nejen chyby, ale rovněž přidala na výkonu, takže teprve teď, po více jak 3 měsících od data nákupu, se dá Wizard označit jako způsobilý zastávat funkci mého hlavního zařízení...

Ale k věci. Pokud o Wizardu přemýšlíte jako o svém budoucím zařízení, musíte si nejdříve sami přebrat, zda jste ochotni se smířit s přeci jen nízkým celkovým výkonem zařízení. I když to není až tak zoufalé, jak by se z papírových předpokladů a benchmarků mohlo zdát, je rychlost zařízení v některých případech limitující. Osobně mi vadí především výše zmiňovaný problém s přijetím příchozího hovoru ve chvíli, kdy je zařízení plně vytíženo, s ostatními vlastnostmi vyplývajícími z pomalého procesoru jsem se prostě smířil (a těším se na novější firmware). Programy používám všechny, které jsem používal i na Compactu včetně navigací, i když například právě zde plně vynikne rozdíl mezi optimalizovanými a méně dobře napsanými aplikacemi. A k výkonu ještě jedna poznámka, tak dlouho trvající softreset jsem snad nezažíl... Sice je to s poslední ROM výrazně lepší, ale i tak je to při častějším provádění velmi nepříjemné.

V oblasti multimedií se Wizard necítí úplně nejlépe. O problémech s výstupem na sluchátka jsem již psal. Není to sice úplně vina Wizarda, ale v konečném důsledku je prostě možnost použít ho jako kvalitní MP3 přehrávač značně omezena. Podobně je na tom i přehrávání videa. Video, které používám pro benchmarky (640x480 bodů, 1,5Mbps) dosáhlo v benchmarku programem TCPMP (ex BetaPlayer) průměrnou rychlost 45%. Při této rychlosti se dají velmi dobře hledat chyby tvůrců speciálních efektů, ale sledování filmu jako takového je zhola nemožné. Pokud jsem použil klip optimalizovaný pro QVGA displej (320x240 bodů, 500kbps), koukat se na to už dalo, ale rychlé scény se téměř pokaždé trochu trhaly. Teprve další snížení požadavku na kvalitu nabídlo trvale plynulé přehrávání.




Na hry poslední dobou nemám ani moc času, takže jsem je testoval jen v rámci recenze, ale výsledky jsou zcela v souladu s předchozími zkušenostmi. Většina her funguje, je hratelná, nejnáročnější 3D věci se budou trhat.

Ostatní vlastnosti zařízení jsem už popisoval, takže to shrnu. Wizard není zařízení pro každého. Na jednu stranu jde o perfektně vybavený komunikátor, který je díky vysouvací klávesnici velmi snadno využitelný pro všechny, kteří potřebují psát za pochodu delší texty. Na druhou stranu jsou některé kompromisy až příliš omezující. Tím nejviditelnějším je samozřejmě málo výkonný procesor, který je sice velmi šetrný k baterii (takže pokud jde o výdrž, je na tom Wizard skutečně skvěle), ale podle mého názoru by nějaký 400MHz XScale s možností snížení výkonu na polovinu by podobné výsledku nabídl také a přitom by vše měl ve svých rukách uživatel. Kdybych se mohl zasnít a přát si ideálního Wizarda podle svých potřeb, tak bych si přál 416MHz XScale s regulací výkonu, design Compactu se zaměřením na co nejmenší tloušťku a místo foťáku klasický SDIO slot. To by pak bylo ideální zařízení...:)

Já osobně používám Wizarda každý den. Hlavní funkcí jsou emaily a osobní agenda, díky vzdálené synchronizaci s Exchange serverem 2003 mohu být stále zásoben aktuálními emaily nebo termíny schůzek. Připojuji se především přes GPRS/EDGE a proti klasickému GPRS Compacta je to příjemná a znatelná změna k lepšímu. Díky integrované klávesnici je vyřizování emailů hračkou a během přijatelně krátké doby jsem schopen napsat i delší odpovědi, s pomocí standardních i bonusových aplikací jsem schopen si prohlédnout i přílohy ve formátu .DOC, .RTF, .XLS nebo .PDF. Kromě této funkce využívám samozřejmě telefonní část pro volání i SMSkování (MMSky fakt nemusím), dále pak klasické prohlížení Internetu, navigaci při mých výjimečných cestách mimo Prahu, sem tam si zahraju nějakou hru atp. Vzhledem k mým potřebám je tedy Wizard i přes své nesporné nedostatky tím nejlepším, co jsem si z oblasti Windows Mobile mohl přát.




Jen pro pořádek bych dodal, že po hodně dlouhé době jsem neměl štěstí při výběru konkrétního kusu zařízení. První kousek jsem reklamoval, protože displej nepříjemně pískal a odešel reproduktor. No a ten nový půjde na reklamaci zase, protože se rozjíždí dotyková vrstva a kalibrovat 5x za den se mi skutečně nechce. Při rozhovorech s dalšími majiteli Qteků se ale zdá, že nejde o masový jev, nýbrž pouze smůlu na konkrétní kusy...

Na závěr této sekce vždy uvádím benchmarky, ale protože hlavní test v Spb Benchmarku nedoběhl do konce, bylo by to zkreslené. Grafické schopnosti zařízení jsem otestoval pomocí utilitky GXmark. Není ani zdaleka tak propracovaná, nabízí srovnání jen s iPAQem h3600, ale minimálně poskytuje hezkou ukázku toho, kolik grafických objektů se může na jednom displeji najednou hýbat:)





Podrobné hodnocení


A máme tady další zařízení s podrobnějším a přísnějším hodnocením. Je to především proto, že většina dříve recenzovaných zařízení se v bodovém hodnocení plácala mezi 90-95 procenty a byl problém tak rozlišit, jaké zařízení je vlastně lepší (100% hodnocení jsem se chtěl vyhnout). Druhým důvodem je, že hodnocení teď bude přeci jen průhlednější... Bodové hodnocení proto NENÍ ZPĚTNĚ KOMPATIBILNÍ, 90% dříve a 90% nyní představuje naprosto nesouměřitelnou kvalitu.

Nyní pár slov k hodnocení. Typ zařízení může být Pocket PC, Pocket PC Phone edition, případně Smartphone. Třídou se myslí rozlišení pro různé cílové skupiny, které je klíčové pro správné pochopení celého hodnocení. Hodnocení jednotlivých prvků totiž není absolutní, ale relativní vzhledem k právě určené třídě. Příklad? Hmotnost zařízení s VGA displejem, dvěma sloty a integrovaným duem BT/WiFi ve třídě "Pro náročné" dostane devítku, zatímco stejně těžké zařízení v kategorii "Pro začínající uživatele" s QVGA displejem, jedním slotem a žádným rádiem dostane trojku. Totožně je důležité datum hodnocení - pokud hodnotím integrovaný foťák s rozlišením 1,3MPix dnes, dostane 10 bodů, protože nic lepšího se do PDA prostě nemontuje. Za půl roku, kdy budou k dispozici integrované 2MPix, by už dostal bodů méně.

Pokud máte k hodnocení nějaké komentáře, pište je prosím do diskuze. To hodnocení nedělám kvůli sobě, ale kvůli vám, abyste se při výběru zařízení měli čeho chytit. Pokud si myslíte, že to je špatně, klidně mi to řekněte:)

A to myslím pro dnešek stačí...
reklama