Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Qtek 9100 (HTC Wizard)

7.3.2006, Pavel Koza, recenze
Nebudu vám nic nalhávat, na Wizarda jsem se těšil už pěkných pár měsíců snad ještě víc než David Rath na křeslo ministra a první setkání s reálným zařízením na brněnském Invexu mé nadšení nijak nesnížilo.

Možnosti rozšíření


Možnosti rozšíření jsou relativně strohé. USB je pouze klient, takže tudy cesta nevede, přes USB nic dalšího k Wizardu nepřipojíte. Infračervený port bude sloužit nejčastěji pro vytáčené připojení, maximálně s nějakým ovladačem pro tisk. Skutečné rozšíření o nějakou další funkcionalitu nabídne snad jen Bluetooh, i když díky použitému ovladači od Microsoftu to není zas tak velká sláva, počet BT profilů je omezen. Přes WiFi je možné připojit tak akorát vhodný datakrojektor, ale to rozhodně není masová věc. No a díky miniSD slotu musíme zapomenout i na SDIO karty, do malého otvoru je prostě nedostaneme. Je to trochu k vzteku, protože zrovna Qtek nevypadá na zařízení, kam by se klasický SD slot za žádných okolností nevešel, ale co se dá dělat. Takže sečteno a podtrženo to není žádná sláva, i když na druhou stranu GPSku připojíme přes Bluetooth a co dalšího vlastně potřebujeme?




Software


Na zařízení je nainstalován operační systém Windows Mobile 5.0 Phone edition, tedy maximální výbava včetně aplikací pro práci s telefonním modulem. Dřív, než začnu být konkrétní, jen pár slov o tom, v jakém jazyce na vás vlastně bude Wizard hovořit. Na rozdíl od ostatních zařízení to je totiž trochu složitější. Asi nejjednodušší to mají uživatelé MDA Varia, protože na tomto zařízení je přímo předinstalován systém lokalizovaný do češtiny hned od Microsoftu, instalace žádného dalšího software není potřeba. Podobně na tom je Eurotel Qtek 9100, kde je sice anglická verze ROM, díky instalačnímu CABu přímo ve FlashROM zařízení (lokalizace pochází z dílny Sunnysoftu) se systém počeští automaticky hned po HW resetu. Uživatelé, kteří si zakoupí Qteka od jiného prodejce, by měli na krabici najít kód pro aplikaci SunnySoft InterWrite 9.0 (platí pouze pro prodejce, kteří nakupují u oficiálních distributorů!). No a nejhůř na tom, z hlediska lokalizace, budou ti, kteří si zařízení koupí v cizině, případně od prodejce, který nakupuje jinde než u oficiálních distributorů - ti si lokalizaci musí koupit extra. Nárok na ni v žádném případě nemají.

Ale zpět k systému. Windows Mobile 5.0 nabízí klasiku jako Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, Inbox, Internet Explorer a další. Navíc pro vás firma HTC i samotný prodejce připravil hned několik aplikací bonusových. Jen ještě jednou připomínám, že se počet a typ aplikací může lišit prodejce od prodejce, takže mě nekamenujte, pokud zrovna na vašem zařízení nějakou níže zmiňovanou aplikaci nenajdete.

Jako první bych jmenoval program ClearVue PDF, který je určený pro prohlížení dokumentů ve formátu PDF. Je vcelku rychlý a pokud není PDF soubor přeplácán grafikou, dá se při orientaci displeje naležato celkem bez problémů přečíst i několikamegabytová kníha. Utilitka MIDlet Manager je určena pro spouštění javových midletů (MIDP aplikací) pro mobilní telefony. Funguje to, ale při pohledu na kvalitu MIDletů je otázkou, zda by se ROMka nedala využít nějak smysluplněji. Nakonec musím zmínit praktickou utilitku ZIP, která je určena pro práci se ZIP archivy a jednoduchý modul pro obrazovku Dnes, který má na starosti zamykání zařízení pro případ, že nechceme při nošení v kapse omylem vytáčet nějaké to číslo nebo si mazat důležité kontakty (vlastní zkušenost, bohužel).




To ale není všechno, ještě zbývá povědět si o obsahu dvojice dodávaných CD disků. Na prvním je klasická sada aplikací Microsoft Outlook 2002 a Active Sync 4.0, na druhém pak celá jedna aplikace GPRS Monitor od Spb Software House (skutečně příkladné využití volného místa na CD:). Aplikaci samotnou asi nemá smysl představovat, jedná se o povedený monitor datových připojení a přenesených dat. V dnešní době paušálů sice už není tak potřebná, ale ne každý může zaplatit 800 korun měsíčně jen za paušální připojení přes mobil a pokud platíte za kilobyte, nějaký monitor jistě oceníte dřív, než vám přijde účet za telefon v krabici i s osobním poděkováním obchodního ředitele vašeho operátora. Pokud se chcete o aplikaci Spb GPRS Monitor dozvědět víc, přečtěte si tuto recenzi.




Cena


S cenou je to zase trochu složitější. Vzhledem k počtu prodejců a možnosti zakoupit levnější (dotované) zařízení při podpisu smlouvy s mobilním operátorem je těžké se v tom všem zorientovat, nicméně pro možnost porovnání zmíním jen aktuální ceny bez jakéhokoliv zvýhodnění. U T-Mobile zaplatíte za MDA Vario 12 999 Kč, u Eurotelu za Eurotel Qtek 9100 zaplatíte 15 895 Kč a například u Sunnysoftu za Qtek 9100 zaplatíte 16 291Kč (všechny ceny jsou včetně DPH). Rozdíly jsou tedy velké a je jen na vás, u koho utratíte své peníze. Pokud budu uvažovat tu nejnižší cenu, za takto vybavené zařízení je to velmi příjemná nabídka.
reklama