Velká recenze zařízení Palm Treo Pro
20.3.2009, Pavel Koza, recenze
Již po mnoho let je značka Palm v mobilním světě významným pojmem. Od doby, kdy v Palmu vzali na vědomí platformu Windows Mobile a začali se věnovat produkci zařízení i s tímto operačním systémem, jsme se Palmu začali věnovat i my na tomto serveru.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení Palm Treo Pro
- Obsah balení
- Vzhled zařízení
- Integrovaná klávesnice
- Parametry zařízení
- Zařízení jako telefon
- Zařízení jako fotoaparát
- Zařízení jako GPS navigace, možnosti rozšíření, uživatelské rozhraní
- Systémové a bonusové aplikace
- Dostupnost a cena, závěrečné hodnocení
Zařízení jako GPS navigace
Součástí chipsetu MSM7201 od Qualcommu je i modul pro zpracování satelitních signálů GPS pro určení přesné pozice. Proto je tato vlastnost nabízena i v tomto Treu. Pro rychlejší zaměření je možné využít i asistenčních služeb, kdy se z internetu stáhne datový soubor obsahující informace o satelitech a zaměření je pak mnohem rychlejší, než když se všechny informace stahují přímo ze satelitů.
Bohužel, podobně jako většina ostatních zařízení s tímto chipsetem je GPS modul sice funkční, ale dost nepřesný. Zkoušel jsem jak Google Maps Mobile, tak Smartmapy i iGo, a i když to vždycky delší dobu vypadalo dobře, po čase se vždy na nějako chvilku GPSka zbláznila a začala ukazovat jinou než skutečnou pozici. Případně sice správnou pozici, ale výrazně opožděnou. Dobře je to vidět na záznamech trasy, které jsou chvílemi naprosto přesné, ale jindy činí rozdíl i přes 10 metrů. Pokud si chcete zaznamenané trasy prohlédnou sami, můžete si je stáhnout (18,1 KB) a na tomto webu zobrazit.
Opět se tak dostáváme k tomu samému, co jsem kritizoval u Diamonda nebo jiných podobně postižených zařízení. Pokud mi GPSka slouží pouze k tomu, abych si čas od času určil přesnou pozici na mapě a našel správnou cestu ke svému cíli, nebude toto chování GPSky představovat velký problém. Pokud ale chci zařízení využívat pro každodenní autonavigaci, jiné řešení než připojení externí GPS asi není možné.
Vzhledem k mnohaměsíčnímu trvání problémů Qualcomm chipsetů s GPS modulem se pomalu přikláním k názoru, že je to chyba záměrná a že tak výrobci zařízení nutí své zákazníky pořídit si kromě PDAčka ještě PNAčko do auta. Jinak si prostě nedovedu vysvětlit, proč se s tím zatím nic neudělalo.
Možnosti rozšíření
S možnostmi rozšíření je to u moderních zařízení jako na kolovrátku - microSD, Bluetooth, hotovo. Paměťové karty jsem zkoušel různé, od 2 do 16 GB a fungovaly všechny. Nepříjemná je ale absence dnes již zcela běžného standardu použít kartu jako Mass Storage zařízení a tím přímého přístupu ze stolního počítače. Je nutné komunikovat přes synchronizační program, což je pomalejší. Bluetooth jsem popsal dříve a nesmím zapomenout ani na infračervený port, i když vzhledem k jeho současnému rozšíření to už není takové, jako před lety.
Uživatelské rozhraní
Palm Treo Pro je po dlouhé době první zařízení, které se v oblasti uživatelského rozhraní spoléhá výhradně na to málo, co v konkurenci speciálních aplikací jako je TouchFLO od HTC nebo TouchWiz od Samsungu nabízí sám Microsoft. Pro část uživatelů to sice nic neznamená, protože jedním z jejich prvních kroků na novém zařízení je vypnutí podobných featurek, ale pro většinu běžných uživatelů už základní obrazovka Dnes tak lákavě nevypadá. Ba co víc, nové Treo neumí ani dnes tak běžnou věc, jako je tažení obsahu okna prstem.
Nad rámec běžného uživatelského rozhraní systému Windows Mobile 6.1 na zařízení najdeme už jen pár drobností, mimo jiné například modul do obrazovky Dnes, který slouží pro rychlé hledání libovolného výrazu pomocí Google, graficky propracovanější ukazatel stavu baterie přímo v horní stavové liště nebo lehce pozměněný ukazatel nastavení hlasitosti.
Pokud vám daný stav nebude vyhovovat, budete si muset případné další aplikace doinstalovat sami podle vlastních preferencí.