Velká recenze zařízení Palm Treo Pro
20.3.2009, Pavel Koza, recenze
Již po mnoho let je značka Palm v mobilním světě významným pojmem. Od doby, kdy v Palmu vzali na vědomí platformu Windows Mobile a začali se věnovat produkci zařízení i s tímto operačním systémem, jsme se Palmu začali věnovat i my na tomto serveru.
Kapitoly článku:
Zařízení jako fotoaparát
I když je Palm Treo Pro zařízení s podporou 3G sítí, najdeme v něm pouze jeden dvoumegapixelový digitální fotoaparát, se kterým ovšem budeme hotovi raz-dva. Stejně jako u Trea 750v je totiž i u novějšího modelu jen do počtu a vhodně doplňuje celkově dost špatné multimediální schopnosti zařízení. Kvůli na dnešní dobu již podprůměrnému rozlišení 2 megapixely je schopen pořizovat fotografie ve formátu JPEG maximálně o rozměrech 1600 x 1200 bodů ve 4 úrovních kvality komprese. Zvládne i video ve formátech H.263 nebo MPEG4 s maximálním rozlišením 352 x 288 bodů, ale kvalita videa (1,29 MB) je snad ještě horší, než u fotek.
Přestože se Palm netváří jako multimediální zařízení, nedá se ani se zavřenýma očima o foťáku napsat věru nic pěkného. Nemá ani automatické ostření, ani přisvětlovací LEDku, má pouze slušnou ovládací aplikaci od HTC, která je stejná jako u zařízení prodávaných přímo pod značkou HTC. A to je přeci jen trochu málo. Nemá cenu dlouze spekulovat, jestli jsou výsledné fotografie lepší nebo horší než u nedávno recenzovaného nového HTC Touch Cruise (subjektivně je Palm ještě horší), obě zařízení si nemají co vyčítat a společně se zařadila pěkně na konec seznamu zařízení spadajících mezi "taky-fotomobily".
Zmiňovanou ovládací aplikaci netřeba dlouze představovat, kromě některých drobných grafických odlišností nabízí to samé, co každé nové zařízení od HTC. Konkrétně focení v několika režimech (včetně focení kontaktů, panoramatického focení nebo rychlého snímání dynamických scén), jednoduché efekty nebo výběr místa pro umístění fotek.
Samotné focení je vcelku pohodlné. Kvůli čtvercovému displeji není nutné nijak zařízení natáčet, fotí se jednoduše jednou rukou stisknutím středového tlačítka, případně tlačítkem na boku přístroje, které je přednastavené i pro spuštění samotné aplikace. Focení je rychlé, ukládání rovněž (průměrná velikost snímku je kolem 400 KB).
Ačkoliv je ovládací aplikace od HTC, na rozdíl od zařízení této značky nenabízí Palm žádný pěkný prohlížeč fotek, musíte si vystačit se základním Pictures & Videos od Microsoftu. Vzhledem ke kvalitě fotek to není zas tak velký problém, ale pokud se rozhodnete foťák využívat častěji, asi si časem pořídíte něco lepšího.
A tím můžeme kapitolu nazvanou Fotoaparát uzavřít. Někomu se může zdát mé hodnocení příliš tvrdé, ale já si nemůžu pomoci. Palm Treo Pro není low-end a už vůbec se nejedná o levné zařízení, takže bych ve všech ohledech očekával přinejhorším průměrný výsledek. Nebo alespoň foťák vyladěný na focení textu, vizitek a podobné praktické činnosti, které manager nebo obchodník využije častěji než focení krajinek, ale na malý text na A4 zase Treo nezaostří. Fotoaparát je prostě bohužel podprůměrný a i když se s trochou dobré vůle dají některé fotografie po zmenšení a úpravě v grafickém programu označit jako koukatelné bez nutnosti konzumace tišících prostředků, celkově je to mizérie a podle mého názoru nemá takový foťák v zařízení za bratru 15 tisícovek co dělat.