Velká recenze zařízení Palm Treo Pro
20.3.2009, Pavel Koza, recenze
Již po mnoho let je značka Palm v mobilním světě významným pojmem. Od doby, kdy v Palmu vzali na vědomí platformu Windows Mobile a začali se věnovat produkci zařízení i s tímto operačním systémem, jsme se Palmu začali věnovat i my na tomto serveru.
Kapitoly článku:
Parametry zařízení
I když nové Treo nabízí téměř vše, co se dá od zařízení této kategorie očekávat, v některých konkrétních bodech se bohužel jedná jen o průměr. Na druhou stranu právě komplexnost a balení "všechno v jednom" jsou spolu s dobrou ovladatelností jeho silnou stránkou.
Základem zařízení je chipset Qualcomm MSM7201, který v sobě integruje většinu modulů, které zařízení nabízí. Na rozdíl od všech ostatních zařízení je ale procesor podtaktován, protože místo obvyklých 528 MHz nabízí pouze 400 MHz. Ztráta výkonu je kompenzována lepší výdrží na baterie, ale nejsem si úplně jistý, jestli je to správné rozhodnutí. Zatímco při běžném používání se nižší výkon až na výjimky neprojevil, v multimediálních aplikacích, jak si později ukážeme, bohužel ano. Kvůli čtvercovému displeji nefungoval dobře téměř z benchmarků, takže to nemám ověřené testy, ale nižší výkon tam prostě byl znát.
Bez paměti by to nešlo, a tak je v zařízení kromě procesoru i dvojice pamětí. FlashROMky, která má v sobě uložen jak operační systém, tak i data a aplikace, je v zařízení 256 MB (po startu 87 MB, s aktivní lokalizací pak jen 80 MB), paměti RAM pro běh aplikací pak 128 MB (po startu 70 MB, s aktivní lokalizací pak jen 69 MB). To sice není nijak závratně mnoho, ale během testování jsem nenarazil na problémy, na žádné chybové hlášky z důvodu nedostatku paměti.
Jednou z bolístek Trea je v předchozím odstavci zmíněný multimediální výkon. Pokud mé recenze sledujete pravidelně, víte, že se rád na cestách koukám na různé oblíbené seriály. S Treem Pro to ale šlo jen velmi obtížně, tedy pokud se bavíme o neoptimalizovaných souborech s rozlišením 624x352 bodů. Ne, čtvercové rozlišení displeje nevadilo vůbec, černé okraje se dají bez problémů snést. Horší to bylo s plynulostí přehrávání, rovných 100 procent v benchmarku znamenalo, že nepříjemné trhání obrazu se konalo více méně v každé scéně a bylo ho prostě víc, než bylo snesitelné. Zvuk byl sice naprosto plynulý, ale to už je lepší si pustit MP3 písničky než "poslouchat" filmy. Jenže i s MP3 písničkami byl problém.
Testovací soubor ve formátu DivX má rozlišení 640x352 bodů, datový tok 1024 kbit/s, 24 snímků za vteřinu a stereozvuk 44,1 kHz při 127 kbit/s, jedná se o dynamickou upoutávku na film Matrix.
Čtvercový displej s méně obvyklým rozlišením 320 x 320 bodů a úhlopříčkou 2,5 palce (63 milimetrů) je pravděpodobně transmisního typu, pro jehož činnost je vždy nutné alespoň minimální podsvícení. Odpovídá tomu i skutečnost, že i když se zařízení tváří jako že je podsvícení na minimum, vždy alespoň trochu svítí. Pro úsporu baterie je k dispozici i režim spořiče obrazovky, kdy se podsvícení vypne úplně a na displeji běhá akorát špatně viditelné znázornění aktuálního času a data.
Čistě bílé podsvícení displeje je možné nastavit v 11 stupních odděleně pro provoz na baterie i během dobíjení. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší úrovní intenzity je velmi vysoký, při nastavení nejnižší úrovně je podsvícení ztlumeno skutečně na minimum, při maximálním podsvícení je naopak displej viditelný i za jasného světla. Bohužel není k dispozici automatika, naštěstí existuje klávesová zkratka funkční tlačítko a znak "P", která okamžitě otevře panel pro nastavení podsvícení.
Zvukové schopnosti zařízení jsou velmi slušné i přesto, že možnosti konfigurace jsou kromě klasického nastavení hlasitosti téměř nulové. Systémový reproduktor je bez připomínek, zajišťuje velmi kvalitní reprodukci a ani při nejvyšší hlasitosti nechrčí ani jinak zvuk neprzní. Integrovaný mikrofon nabízí vynikající služby při přímém záznamu a velmi dobré při záznamu zvuku z několika metrů. Podobně kvalitní je i reproduktor pro telefonování, mohl by však být o chloupek hlasitější. Kvalita je ale bez připomínek. Poslední vlastností je sluchátkový výstup, který potěší už jen tím, že je realizován klasickým 3,5 milimetrovým stereo-konektorem. K dispozici sice není žádný grafický ekvalizér, ale díky plně standardnímu konektoru můžete použít libovolná sluchátka a tím ze zařízení dostat maximum. Jenže ani v této oblasti nebyl Palm bez chyby, několikrát se mi stalo, že se v pravidelných intervalech přehrávání MP3 na malinký, ale znatelný okamžik pozastavilo, takže celkový dojem byl v háji. Napřed jsem myslel, že to je problém Windows Media Playeru, ale úplně stejné chování jsem pozoroval i při použití jiné aplikace.
V oblasti komunikace nabízí Palm skoro maximum a navíc jedno nečekané překvapení v podobě funkčního infračerveného portu jako bonus. Základem je ale microUSB konektor, což vzhledem k zatím malému rozšíření osobně nepokládám za velkou výhru, ale někdo hold s inovacemi začít musí. Palm bohužel neumí zpřístupnit paměťovou kartu v něm vloženou jako Mass Storage zařízení, soubory tak můžete přesouvat výhradně pomocí ActiveSync nebo WMDC. V testu kopírování 100 MB soubor to Palmu trvalo silně podprůměrných 235 vteřin. Pokud jde o infraport, tak vzhledem k tomu, že se v jakémkoliv zařízení již delší dobu považuje za vzácnou bílou vránu jsem měl jen málo možností, jak ho vyzkoušet. Nakonec se to povedlo s předchozím modelem Palmu a bez problémů jsem uskutečnil přenos souboru oběma směry.
Prvním modulem pro bezdrátovou komunikaci, který se stejně jako další dva ovládá dobře známým nástrojem Comm Manager, je Bluetooth 2.0, podporující EDR i A2DP. Ovládací software je opět z dílny Microsoftu, který už zná snad každý příznivec Windows Mobile - není sice nijak extra propracovaný, ale funguje dobře. Vyzkoušel jsem klasickou kombinaci běžných činností, mezi které patří připojení headsetu Bluetrek G2+ a stereosluchátek od HP, ActiveSync s Windows XP i Vistami, přenos souborů mezi Treem a dalšími zařízeními a samozřejmě i připojení k internetu přes PAN profil, a všechno fungovalo zcela bez problémů, ať už šlo o kvalitu (stereosluchátka) nebo stabilitu (připojení k internetu).
Posledním komunikačním prostředkem je bezdrátová síť WLAN podporující standard B a G, díky které se můžete připojit (nejen) k většině veřejně dostupných přístupových bodů rychlostí až 55 Mbit/s. Konfigurační aplikace je trochu lepší než jen standardní od Microsoftu, nabízí přehledné informace o připojení, podporu LEAP protokolu a podporu pro stažení certifikátu. Potěší možnost nastavit si ve třech úrovních poměr mezi výkonem a výdrží i hardwarové tlačítko na boku přístroje určené k rychlému zapínání / vypínání WiFi modulu. Ani v tomto případě jsem nenarazil na problémy, připojil jsem se k několika různým AP doma i ve městě a vše běhalo jako na drátkách.
- Zapnuté WiFi, max. podsvícení, max. výkon WiFi, soustavný PING - 3 h 15 m
- Zapnuté WiFi, max. podsvícení, min. výkon WiFi, soustavný PING - 7 h 49 m
O napájení zařízení se stará velmi slušná Li-Pol baterie s kapacitou 1500 mAh. Při běžném používání většinou vydržela od rána do večera následujícího dne, pouze pokud jsem Treo trápil trochu víc, bylo zařízení nutné nabíjet obden. Naštěstí je to možné i z USB, ale kvůli microUSB konektoru si budete muset nosit všude svůj vlastní kabel.
- Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 5 h 19 m
- Přehrávání videa, max. podsvícení - 4 h 42 m (použit program CorePlayer a přehrával se neoptimalizovaný díl seriálu Grey's Anatomy v DivX)
- Zapnuté GPRS, max. podsvícení, bez zatížení - 7 h 36 m
- Zapnutý Bluetooth, max. podsvícení, bez zatížení - 7 h 54 m
Další vlastnosti jako například FM rádio zařízení bohužel nenabízí, takže tuto kapitolu můžeme nyní uzavřít.