Velká recenze zařízení Palm Treo Pro
20.3.2009, Pavel Koza, recenze
Již po mnoho let je značka Palm v mobilním světě významným pojmem. Od doby, kdy v Palmu vzali na vědomí platformu Windows Mobile a začali se věnovat produkci zařízení i s tímto operačním systémem, jsme se Palmu začali věnovat i my na tomto serveru.
Kapitoly článku:
Integrovaná klávesnice
Když se řekne Palm Treo, znamená to zařízení s pevnou QWERTY klávesnicí uzpůsobenou ovládání palci. Platilo to o předchozím modelu Palm Treo 750v a platí to i pro Palm Treo Pro. Novější model nicméně nabízí některé drobné změny, otázkou ale zůstává, jestli jde o změny k lepšímu. Zařízení jsem sice testoval jen něco málo přes týden, což je na sžití se s klávesnicí relativně krátká doba, na druhou stranu jsem měl možnost přímého porovnání s předchozím modelem Treo 750v a v některých ohledech mi více vyhovovalo původní provedení.
Pevná QWERTY klávesnice je tvořena 35 bíle podsvícenými tlačítky rozmístěnými do čtyř řad a nabízí přesně stejné rozložení, jako předchozí model. Jedinou viditelnou změnou tak zůstává to, že jednotlivé řady jsou rovné a nikoliv do obloučku jako u Trea 750v. Druhého rozdílu si všimneme až při prvním stisknutí prvního tlačítka, nový model má totiž tlačítka méně vypouklá. Subjektivně mi právě tyto změny přijdou změnami k horšímu, protože zatímco na starém modelu jsem psal skoro bez chyb, na novém modelu byla chybovost až nepříjemně vysoká. Zkoušel jsem mezi sebou zařízení přehazovat a psát střídavě na jednom i druhém a rozhodně se nejednalo o náhodu, ale na starém modelu se mi prostě psalo lépe i přesto, že jsem ho v ruce držel poprvé po dvou letech.
Podsvícení tlačítek je sice méně intenzivní, než u předchozího modelu, ale v tmavých podmínkách dostatečné. Zapíná se automaticky a svítí po celou dobu podsvícení displeje. To je možná trochu zbytečné plýtvání elektrickou energií, ale co se dá dělat, změnit se to nedá, nebo jsem alespoň nepřišel na to jak.
Při detailním pohledu na klávesnici a jednotlivá zaoblená tlačítka o rozměrech 4 x 5 milimetrů zjistíme, že většina z nich má 2 funkce - hlavní v podobě písmene a sekundární v podobě číslice nebo speciálního znaku. Pro přepínání mezi nimi je v levém dolním rohu k dispozici bíle označené funkční tlačítko a ve spodní řadě i dvojice tlačítek SHIFT pro psaní velkých písmen.
Funkční tlačítka je možné používat sekvenčně nebo současně s druhým tlačítkem. Při sekvenčním stisku se stavová informace zobrazuje ve spodní liště formou malých ikonek. Funkční tlačítko je znázorněno bílou tečkou, klávesa SHIFT malou šipkou. Pokud je znak podtržený, znamená to trvalou aktivaci příslušného režimu, takže například pro psaní nadpisu velkými tlačítky není nutné držet po celou dobu jeden ze SHIFTů, ale stačí nejdříve stisknout SHIFT 2x po sobě a tím aktivovat režim CAPS LOCK. Pokud potřebujete napsat nějaký speciální znak, po stisknutí tlačítka Alt se objeví bublina se seznamem skoro všech znaků, stačí si jen vybrat.
Proti nechtěnému stisknutí tlačítek například v kapse nabízí zařízení funkci nazvanou Keyguard. Jedná se o automatický zámek, který uzamkne nejen klávesnici, ale i displej a všechna tlačítka. Je možné ho vyvolat automaticky po vypnutí přístroje (je možné nastavit i určité zpoždění), nebo i ručně stisknutím funkčního tlačítka a červeného tlačítka pro ukončení hovoru. K dispozici je i speciální režim pro uzamčení zařízení během hovoru. Jakmile je zařízení uzamčeno, při snaze o libovolnou operaci se objeví informační tabulka, že pro odemčení zařízení je nutné nejdříve stisknout středové tlačítko s nápisem Palm. Jednoduché, funkční a praktické.
A jaké mám praktické zkušenosti? Jak jsem psal již v úvodu, mohlo to být lepší. Nevím přesně proč, ale na novém Treu se mi psalo hůř než na "starém". Což na jednu stranu neznamená, že jsem nebyl schopen Treo Pro používat, ale neustálé opravování chyb a překlepů byla celkem otrava. Zařízení je uzpůsobeno pro psaní jednou rukou, kurzorový ovladač je hned nad klávesnicí, takže absence kurzoru nebo systémových tlačítek jako je "OK" přímo na klávesnici se nijak negativně neprojevila, prostě palcem používáte kruhový ovladač nebo tlačítka pod displejem. Rozmístění speciálních znaků je celkem dobré, více mi chyběla pouze dvoutečka (kvůli smajlíkům:), kterou je nutné zadávat po stisknutí tlačítka Alt (je na prvním místě v seznamu, tak to není nijak velké zdržení). Celkově bych tak zařadil klávesnici nového Trea Pro někam k průměru - psát se na tom dá, ale při srovnání s ostatními to mohlo být lepší.