Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Palm Treo 750v

13.2.2007, Pavel Koza, recenze
Zařízení Palm Treo 750v je již druhým Palmem s operačním systémem od Microsoftu. Tím prvním byl model Treo 700w, kterého si ale kvůli specifickému telefonnímu modulu mohli užít pouze uživatelé ve Spojených státech. Do Evropy dorazil teprve nový model Treo 750v a v dnešní recenzi bych rád odpověděl na otázku, jestli se toto čekání vyplatilo.
Kapitoly článku:

Zařízení jako telefon


To, co dělá z tohoto Palma vynikající Phone edition zařízení, je především telefonní modul. A to ani ne tak z technické stránky, i když se Treo za své schopnosti rozhodně nemusí stydět, ale především díky celkové vyladěnosti, stabilitě a ohromnému množství drobných utilitek a nástrojů, které vaši práci s telefonem výrazně urychlí a usnadní.




Z technického hlediska je vybavení Trea 750v na velmi dobré úrovni. Základem je kvalitní čtyřpásmový GSM modul schopný pracovat na frekvencích 850/900/1800/1900MHz. Pro rychlou datovou komunikaci je v zařízení navíc i třípásmový UMTS modul fungující na frekvencích 850/1900/2100. Podpora zatím nejrychlejších přenosů pomocí technologie HSDPA u tohoto zařízení chybí (možná je zakázán softwarově, nevím), připravovaný nástupce Treo 750 ji však podporovat bude. Výběr mezi moduly i frekvencemi je možný buď plně automaticky, nebo je možné nastavit si požadovanou kombinaci ručně.




Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikaci volajícího, skrytí vlastního čísla, konferenční hovor, čekající hovor nebo volání na pevně nastavená čísla (vyžaduje PIN2), integrovanou klávesnici oceníte nejen při psaní SMS nebo MMS zpráv. Telefonovat se dá jak klasicky s telefonem u ucha, hlasitě (výstup se přepne na hlavní reproduktor a citlivost mikrofonu se zvýší), pomocí dodávaných stereosluchátek s mikrofonem nebo pomocí utrženého sluchátka komunikujícího se zařízením přes Bluetooth. A jako většina Windows Mobile zařízení umí Treo i vibrovat. Prostě žádná divočina, pouze standardní služby. Naopak nadstandardně rychlé jsou odezvy telefonního modulu - vytáčení čísel, přijímání příchozího hovoru nebo ukončování probíhajícího hovoru, to vše se děje velmi rychle a spolehlivě. Dokonce i častý problém zařízení s Windows Mobile, dlouhá prodleva mezi přijetím hovoru a aktivací mikrofonu/reproduktoru Palm netrápí, i tuto vlastnost má zvládnutou na jedničku. A pokud jde o zvuk, je to jedním slovem nádhera, ať už kvalita, nebo hlasitost, vše je více než dostatečné.





Co ale dělá Palm Treo 750v skutečně zajímavým jsou bonusové aplikace. Můžeme klidně začít na úvodní obrazovce Dnes, protože ta obsahuje hned několik modulů. Úplně nahoře je informativní modul o tom, do jaké sítě jste právě přihlášeni - ten není nijak zajímavý. Hned pod ním je ale modul pro snadné vytáčení telefonního čísla. Stačí jen při zobrazené obrazovce Dnes začít psát na integrované klávesnici (modul dokonce nemusí být aktivován, program si psaný text automaticky "odchytí") a v textové řádce se začne psát jméno nebo telefonní číslo. V případě textu se zároveň začne prohledávat databáze kontaktů, takže je vyhledání toho správného telefonního čísla otázkou několika okamžiků. Bohužel, aplikace má pro našince jednu podstatnou vadu - jak je "dobrým" zvykem, neporadí si s diakritickými znaménky, takže pana Řízečka musíte hledat jinak (aplikace neumí hledat uvnitř jmen, pouze od začátků slov).




Jdeme dál. Hned pod tímto modulem je modul pro rychlé vytáčení nejpoužívanějších čísel. Položky pro rychlou volbu mohou být buď textové, nebo je možné použít fotky, případě můžete obě varianty kombinovat. Pak už jen stačí jednou tapnout na konkrétní položku a číslo se začne vytáčet. Navíc je možné každé položce přiřadit jedno tlačítko (jakékoliv, numerické nebo textové) a po dlouhém stisknutí tohoto tlačítka na obrazovce Dnes se odpovídající kontakt začne automaticky vytáčet.




Copak se děje? Někdo nám volá! Ale kdo, toto číslo neznám! Nezbývá tedy nic jiného, než hovor přijmou a zjistit, komu patří... Po zjištění totožnosti volaného máme hned po skončení hovoru možnost si volané číslo přidat do kontaktů jako nový záznam, nebo ho přiřadit již existujícímu kontaktu jako číslo nové/další. Především aktualizace čísla je něco, co v základní verzi Windows Mobile budete realizovat trochu obtížně. Přehledná bublina s informacemi se objeví i pokud nějaký hovor propásnete - zavolání zpět je otázkou jednoho tapnutí. Stejně tak pokud volající volá v nevhodný okamžik, můžete vaše odmítnutí hovoru rychle vysvětlit pomocí SMS zprávy.





Během hovoru je možné provádět i další akce jako je ztlumit sluchátko nebo ho naopak přepnout na hlasitý odposlech, zobrazit si kontakty, softwarovou numerickou klávesnici nebo přidat poznámku. Hovor můžeme samozřejmě přidržet nebo naopak přijmout hovor od dalšího volaného. Palm zvládá i konferenční hovory, ale tuto službu jsem nebyl schopen otestovat.




Kapitolu samu pro sebe tvoří textové i multimediální zprávy. Palm nebyl spokojen s možnostmi, které nabízí samotný systém Windows Mobile, a tak pro SMSky i MMSky vyvinul aplikaci svoji, která kombinuje možnosti klasického SMSkování s přehledností instant messagingu (jako je například ICQ nebo MSN Messenger). Při jedné odeslané nebo přijaté SMSce si ještě ničeho nevšimnete, teprve pokud dostanete nebo napíšete odpověď, začnou se zprávy řadit pěkně za sebe do jedné diskuze, takže máte nad celou konverzací dokonalý přehled. Díky tomuto řazení by ale bylo obtížné mazat staré SMSky jednotlivě, takže aplikace obsahuje funkci "purge", která odstraní pouze zprávy starší než 1 týden / 14 dnů / 1 měsíc, případně je smaže všechny najednou. Na psaní SMSek touto formou jsem si vážně zvykl a jediný "problém" vidím v tom, že se člověk může nechat unést a pak ty desítky a stovky SMS zpráv citelně pocítí na svém účtu:)




Kromě těchto hlavních aplikací je na zařízení i pár drobností. Pro vytáčení čísel používají v Treu vlastní aplikaci Dial Pad. Správu vyzváněcích tónů zvládnete snáze pomocí extra záložky v nastavení zvuku. Nechybí ani dvě aplikace mající blízko k telefonní SIM kartě, tedy SIM Manager a SIM Toolkit. Poslední zajímavou drobností je možnost zapnout si nastavení času z GSM sítě, ale to mi u nás nějak nezafungovalo...




Palma jsem samozřejmě zkoušel i jako modem pro připojení svého notebooku. Zatímco připojení přes Bluetooth fungovalo bez problémů a v testu rychlosti Lupa Speedmeter jsem dosáhl download 36KB/s a upload 9KB/s, připojení přes kabel bylo z počátku silně nestabilní. Nakonec jsem ale našel tuto nápovědu na Palm.com, odkud jsem si stáhnul aktualizovaný ovladač INF a po jeho instalaci začalo vše jako zázrakem fungovat na výbornou. V tom samém testu jsem dosáhl rychlosti downloadu 44KB/s a uploadu 41KB/s, což je velmi dobrý výsledek.

Podtrženo, sečteno, Palm Treo 750v je po všech stránkách vynikající telefon. Ať už jde o podporované technologie, spolehlivost, stabilitu a softwarové vybavení, Palm na mě udělal velký dojem. Po celou dobu testování se mi ani jednou nestalo, že bych se nemohl dovolat, "záhadně" promeškal příchozí hovor nebo byl nucen hovor ukončit z důvodu nedostatečné hlasitosti. Zároveň je díky integrované klávesnici a několika užitečným drobnostem možné Palma ovládat až na velmi vzácné výjimky jen jednou rukou, takže může oslovit i uživatele, kteří se dosud právě z tohoto důvodu poohlíželi spíš po chytrých telefonech.


Zařízení jako digitální fotoaparát


Dostáváme se asi k nejslabšími místu Palma, a tím je integrovaný fotoaparát. Není to sice vlastnost, která by měla přímý vliv na použitelnost zařízení jako kapesního počítače a mobilního telefonu, ale pokud mám být spravedlivý, musím Palm za tento plasťáček pokárat. Když už ho tam dávají a ještě se jeho schopnostmi chlubí na svých stránkách, měly by fotografie pořízené tímto zázrakem za něco stát. Jak sami uvidíte, fotografie jsou všechno jiné než "ostré a jasné" a obecně tak stojí za ***** (dosaďte sami). Pro případ, že byste si chtěli fotografie vychutnat v nezmenšeném formátu, zde přikládám i originální fotografie (6,42 MB).







Vzhledem k předvedenému výkonu nemá smysl si dlouze povídat o technických parametrech a dalších vlastnostech foťáčku. Technicky je v zařízení použit senzor schopný zaznamenat 1,3MPix, což odpovídá fotografii s maximálním rozlišením 1280x1024 bodů (další volitelná rozlišení jsou 640x480, 320x240, 240x180 a 160x120 pro fotky ve formátu JPEG, a 352x288 nebo 176x144 pro video ve formátu 3GP). Naštěstí se u Palmu rozhodli neztrapňovat nekvalitními obrázky nějakou sofistikovanou aplikaci, ale rozhodli se použít základní utilitku Camera přímo od Microsoftu. Možnosti nastavení jsou minimální, kromě změny rozlišení, tří režimů snímání (normální, rychlé, časovač) a tří úrovní komprese si můžete vybrat maximálně místo pro uložení fotek / videa.





A to je vše, co se o této části zařízení dá napsat. Je to vážně škoda, ale integrovaný fotoaparát v Palmu se hodí tak maximálně na vyfocení obličeje nesympatického kolegy a přiřazení fotografie k jeho telefonnímu číslu v kontaktech. Na pěkné holky (případně chlapce, jak je libo:) si pořiďte něco jiného.
reklama