Velká recenze zařízení Lenovo ET960
30.9.2005, Pavel Koza, recenze
O společnosti Lenovo asi slyšela většina příznivců počítačů (nejen kapesních), a to poměrně nedávno, kdy tato firma kompletně odkoupila od IBM divizi pro výrobu osobních počítačů. Z hlediska zaměření tohoto webu je však mnohem podstatnější, že tato firma mimo jiné nabízí i Pocket PC s označením Lenovo ET960.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení Lenovo ET960
- Vzhled, parametry
- Lenovo ET960 jako telefon, integrovaný fotoaparát
- Možnosti rozšíření, software, cena
- Osobní dojem, benchmarky & testy, podrobné hodnocení
Lenovo ET960 jako telefon
Jestli jsem vám to dosud zatajil, tak vězte, že Lenovo ET960 umí díky integrovanému GSM/GPRS modulu i telefonovat a datovat. Vážně:) Ale stejně jako u většiny ostatních vlastností tohoto zařízení ani tentokrát nečekejte zázraky... Technicky jde o třípásmový systém schopný fungovat v 900 / 1800 / 1900MHz, což by mělo stačit na většinu míst pokrytých signálem GSM. O GPRS se nikde moc nepíše, žádné informace o počtu timeslotů, nijak se nedá ani nastavit, prostě jen funguje - o EDGE si zatím nechte jenom zdát.
Tolik teorie. V praxi se lenovo jeví jako normální Pocket PC Phone edition. Hlasové volání je možné hned ve čtyřech režimech. PDA můžete mít klasicky "u ucha", můžete použít sluchátka s mikrofonem, "utržené" sluchátko komunikující přes Bluetooth nebo můžete využít funkci hlasitého odposlechu, kdy se hovor začne přenášet do druhého (systémového) reproduktoru a zvýší se citlivost mikrofonu, takže zařízení můžete mít klidně na stole před sebou. Kvalita přenášeného zvuku je poměrně dobrá, pouze ve sluchátku trochu šumí. Praskání nebo chrastění jsem nezpozoroval. Hlasitost je vynikající a neměli byste mít problém porozumět volajícímu ani v rušnějším prostředí. Samozřejmě je možné psát SMS zprávy, ovšem na MMS zprávy si už budete muset sehnat nějaký software - přímo v ROM není tato funkce podporována.
Na příchozí hovor můžete být upozorněni zvukově (WAV, MIDI nebo MP3), graficky i vibracemi. Pro správu vyzváněcích tónů máte k dispozici dokonce i jednu bonusovou aplikaci nazvanou Ring Manager a abyste měli něco do základu, přímo v ROMce najdete asi 10 krátkých MP3 vyzvánění. Grafické zvonění spočívá v tom, že se již mnohokrát zmiňovaná multifunkční LEDka rozehraje všemi barvami a začne zběsile blikat modře, zeleně, červeně, oranžově, žlutě... Ideální pro uživatele náchylné k epileptickým záchvatům. A pokud máte nejaké kontakty na SIM kartě, můžete se jim podívat na zoubek pomocí programu SIM Contacts.
Vzhledem ke své velikosti je možné jej nosit skoro všude, bez antény by to ale přeci jen bylo příjemnější. Při testování aplikací Phone Dashboard, která umí zobrazit sílu signálu mnohem přesněji než jen několika čárkami, se dal vysledovat jistý náskok před Compactem s anténou integrovanou, rozdíl však byl skoro pokaždé jenom pár procent.
Integrovaný fotoaparát
Zařízení Lenovo ET960 má integrovaný digitální fotoaparát s 1,3MPix CCD snímačem. Čočka i přisvětlovací LED dioda jsou na otočném kloubu, takže za stálého sledování displeje můžete fotit sebe, letecký provoz nad hlavou nebo vše, co se děje před vámi. Statické fotografie můžete zaznamenat ve čtyřech rozlišeních (960x1280, 480x640, 240x320 nebo 120x160 pixelů) ve formátu BMP nebo JPEG, video v rozlišení 240x320 pixelů rychlostí 3 obrázky/s nebo 144x176 bodů rychlostí 5 obrázků/s. Aplikace jako taková je poměrně rychlá a stejně tak odezva po stisku spouště je ještě přijatelná. Jako většina ostatních integrovaných foťáků nabízí i tento několik drobných efektů a funkcí jako je barevné ladění do modra či béžova, nastavení jasu i kontrastu, vyvážení bílé v pěti režimech včetně plné automatiky, časovač nebo focení do ozdobného rámečku.
U Lenova jsem narazil na jednu poměrně vzácnou funkci digitálního zoomu. Jistě, digitální zoom není nic neobvyklého, má ho většina integrovaných foťáků. Ovšem pouze pro nižší rozlišení, kdy tato funkce de fakto pouze vyřízne část obrázku s vyšším rozlišením. Lenovo však nabízí až čtyřnásobný digitální zoom i pro rozlišení nejvyšší. Kvalita (tedy pokud vůbec můžu použít toto slovo) je sice mizerná, ale někdy se možnost pořídit rychle snímek může hodit. Jak vypadá foto jednoho a toho samého místa klasické a 4-násobně světšené si můžete prohlédnout na následujících dvojicích snímků.
A jak to vlastně fotí? Inu, posuďte sami. Zde máte k posouzení několik celkových fotek...
..., několik fotek z menší vzdálenosti...
...a několik detailů...
Celkový výsledek je ale hodně podprůměrný. Je samozřejmě dost pošetilé žádat od zařízení nějaké profi foto, ale Lenovo dost ztrácí i ve své kategorii. Venkovní focení je propadák - všeobecná absence barev a minimální úroveň detailů, to jsou asi hlavní (i když ani zdaleka ne jediné) nedostatky integrovaného foťáčku. Na kratší vzdálenost je to asi nejlepší, jak barvy, tak detaily se se zavázanýma očima dají považovat za uspokojivé. Detailní fotky už jsou mázlé zase trochu víc, ale s trochou cviku si ten jízdní řád doma přelouskáte. Nepomůže ani focení do BMP, všechno je pořád hodně rozmazané. Takže snaha byla, ale příště by to mělo být lepší.