Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Universal (i-mate JASJAR)

26.9.2005, Pavel Koza, recenze
Jedno z nejočekávanějších zařízení posledních měsíců (a možná i let) s kódovým označením HTC Universal mají v povědomí snad všichni příznivci operačního systému pro kapesní počítače z dílny Microsoftu.

Zařízení jako telefon


A dostáváme se k tomu nejzajímavějšímu, a tím jsou telefonní subsystémy. Zařízení je duální v tom ohledu, že zvládá jak GSM/GPRS (900/1800/1900MHz), tak i WCDMA, síť třetí generace fungující na frekvenci 2100MHz. To je ale bohužel vše, co vám o síti 3G mohu povědět. Dokud se naši operátoři nevzpamatují a nepřejdou od slov k činům, na nějakou videokonferenci nebo superrychlý přenos dat prostě můžeme zapomenout. A hlavní zbraň HTC Universal, integrovaný modul pro 3G síť, tak bude jen pro ozdobu.




Pokud tedy chcete přenášet data tady a teď, musíte se spolehnout na technologii GPRS (EDGE není implementováno, ach jo...), v tomto případě třídy 10. Na rozdíl od starších zařízení od HTC si ale nemůžete vybrat, jestli pět dostupných kanálů pro přenos rozdělit na 4+1 nebo 3+2. Přes GPRS jsem přenesl pěkných pár MB dat a vše fungovalo bez chybičky. Tedy až na jednu nepříjemnou "vlastnost" - pokud přes GPRS stahujete větší objem dat (například soubor), nikdo se vám v tu chvíli nedovolá. Pro volajícího budete prostě nedostupný. Stejně jako ostatní zařízení od HTC je možné i Univerzál ve spolupráci s utilitkou Wireless Modem použít jako modem ke stolnímu počítači, což jsem samozřejmě otestoval a shledal jako pravdivé. A když už se bavíme o možnostech přenosu dat, nesmím zapomenout ani na nejstarší technologii, přenos dat přes GSM, který funguje i na tomto zařízení.




Kromě přenosu dat umí HTC Univerzal samozřejmě i telefonovat. A to hned na několik způsobů. První by se dal nazvat jako "cihla u ucha". Jde o klasický způsob, který se však neobejde bez drobných vad na kráse. První je skutečně kosmetická - v roce 2005 už prostě není IN mít u ucha telefon velikosti dětského školního penálu. Alespoň to tvrdí 9 z 10 magazínů správného muže či ženy v čele s Esquire a Cosmopolitanem. Druhý problém je ale závažnější - malý reproduktorek jednoduše chrčí a chrastí, a to i při nízké hlasitosti. To, co přivádělo k šílenství méně šťastné majitele Compactů (u kterých se tato závada objevovala jen u některých sérií), je tu opět a nemůžu říci, že by mě to těšilo... Maximální hlasitost je dostatečná, což ale v kombinaci s chrastícím reproduktorem představuje smrtící kombinaci pro váš sluchový aparát.

Ale pokračujme dál. Řešení pro ty, kterým vadí bod jedna (cihla u ucha), je snadné a pohodlné - Bluetooth Handsfree funguje spolehlivě a při hovoru se nemusíte zařízení ani dotknout. Levnější a okamžité řešení pro ty, kteří Bluetooth sluchátko nemají/nechtějí, leží hned v krabičce. Ano, jsou to stereofonní sluchátka s mikrofonem, o kterých jsme si podrobně už povídali. Nevypadá to sice tak kosmicky, ale kvalita reprodukce je zase o pár tříd výš.

Pokud vám ani to nestačí, je tu ještě možnost funkce hlasitého odpolechu aktivovaná dlouhým stisknutím tlačítka se zeleným telefonem. Ta funguje výborně, a tak není problém si během hovoru dělat na klávesnici poznámky. Snad jen jednu malou připomínku bych si dovolil, a sice že pokud mám zařízení rozložené na stole a píši na klávesnici, tento hlasitý odposlech by se mohl aktivovat automaticky při přijetí hovoru. Protože pokud mi zazvoní telefon, musím buď rychle otočit a přiklopit displej, nebo hovor přijmout a zelené tlačítko přidržet cca. 3 vteřiny, což je poměrně dlouhá doba a volající tak může být poněkud zmaten, že mu nikdo neodpovídá.

Pokud stále ještě používáte pro ukládání telefonního seznamu SIM kartu, s pomocí programu SIM Manager tyto informace můžete načíst a případně i upravit.




A to je asi tak vše. Mám-li HTC Universal zhodnotit z hlediska hlasové a datové komunikace, mé pocity jsou trochu smíšené. Víc než jinde se na zařízení dá dívat ze dvou diametrálně odlišných úhlů pohledu. Na straně jedné jde o špičkově vybavené zařízení připravené na budoucnost. Jako první ve své třídě nabízí podporu pro sítě třetí generace a v kombinaci s WiFi bude časem jen pár míst, kde výhody rychlého připojení nebudeme moci využít. Na straně druhé je ale problém právě v tom budoucím čase. Je sice pěkné, že je zařízení připraveno na budoucnost, ale nic není tak ošidné jako kupovat si spotřební elektroniku s vlastnostmi, které zatím z libovolného důvodu nemůžete využít. Většinou posléze zjistíte, že (pokud vůbec) v budoucnu tuto vlastnost využít dokážete, náklady na pořízení byly přemrštěné (inu, někdo ten vývoj zaplatit musí:). Z pohledu uživatele v zemi, kde 3G síť ještě neběží a prognózy jsou mlhavé (to, že operátor oznámí spuštění nějaké nové sítě či služby ještě ani zdaleka neznamená, že tuto síť budete moci využívat i vy, příkladů snad znáte spousty), je koupě nikterak levného zařízení s 3G modulem trochu lehkovážná, obzvlášť za předpokladu, že chybí EDGE, který se naopak celkem slušně rozvíjí.

A když už jsem v ráži, nesmím zapomenout ani na chrastící reproduktor. To se může zdát jako prkotina, ale svůj názor určitě změníte už po prvním delším telefonátu, kdy vám z drnčení bude zvonit v uších. Nemluvě o tom, že si nekupujete nějaký low-end za pár korun, ale high-end komunikátor ze několik desítek tisíc. Může to samozřemě být jen kusová vada, ale také nemusí...


Možnosti rozšíření


Možnosti rozšíření u tohoto zařízení nijak nevybočují z průměru. Zařízení jako takové obsahuje pouze jeden jediný slot, určený konkrétně pro SD/MMC karty. Díky podpoře SDIO standardu je ale možné snadno použít nejen paměťové, ale i různé IO karty jako je například SD GPSku. Tím však možnosti fyzického rozšíření končí a ke slovu se dostává bezdrátová komunikace. Pokud chcete víc, jako první asi zkusíte Bluetooth, který je na podobné věci přímo stvořen. BT GPS nebo BT sluchátko, což jsou BT zařízení mnou osobně testovaná, jsou jen začátek - možností je mnohem víc, i když z důvodu použití ovladače od Microsoftu není nabídka profilů tak bohatá jako nabízí hojně používaný software od společnosti Broadcomm (Widcomm). Stejně tak je možné v určitých případech využít pro připojení dalších zařízení i WiFi modul, ale připojení periferií (například digitálního projektoru) přes Wireless LAN zase není tak obvyklé.


reklama