Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Touch Pro2

14.6.2009, Pavel Koza, recenze
Teprve před pár týdny se k natěšeným příznivcům značky HTC dostal nový HTC Touch Diamond2, jen před několika dny se zase dočkali všichni, kteří dávají přednost skvěle vybaveným komunikátorům s integrovanou QWERTY klávesnicí. Na pulty obchodů zamířil nový HTC Touch Pro2.

Zařízení jako digitální fotoaparát


Z určitého úhlu pohledu by se dalo tvrdit, že nový Touch Pro2 fotí stejně jako nedávno recenzované zařízení HTC Touch Diamond2 pouze s tím rozdílem, že Diamond2 má v sobě pětimegapixelový snímač, zatímco Pro2 nabízí jen třímegapixel. Ano, způsob focení je díky velmi dobré a propracované aplikaci shodný, stejně jako nutnost používat softwarovou spoušť na displeji, protože ani jedno zařízení nemá hardwarové tlačítko přiřazené fotoaparátu. Je zde ale jeden zásadní rozdíl. Zatímco se při pohledu na fotografie pořízené Diamondem2 pokochalo oko a potěšilo srdíčko, při pohledu na fotografie z Pro2 se většina náročnějších uživatelů neubrání udivenému povytažení obočí. Což můžete sami posoudit ve srovnávacím článku Fotoduel HTC: Touch Pro2 vs. Touch Pro vs. Touch Diamond2.




Jednoduše řečeno - pokud vás obecně integrované foťáky nechávají chladnými a použijete je jednou za uherský rok na vyfocení ordinačních hodin u lékaře, vězte, že tuto činnost zvládne i Pro2 celkem obstojně a z výsledné fotografie rozlišíte jednotlivé znaky bez větších problémů, takže zbytek kapitoly můžete klidně přeskočit. Vám ostatním nyní podrobně ukážu, kde má Pro2 problém a kde ho tlačí botka.




Z technického hlediska a papírových parametrů není na první pohled patrná žádná zrada. Stejně jako původní HTC Touch Pro nabízí i "dvojka" třímegapixelový hlavní digitální fotoaparát s automatickým ostřením, který zvládne fotit snímky ve formátu JPEG s maximálním rozlišením 2048 x 1536 bodů ve čtyřech stupních kvality, video pak natáčí i se zvukem ve formátech MPEG4, H.263 a H.264 s maximálním rozlišením 640 x 480 bodů. Na rozdíl od "jedničky" bohužel výrobce zapomněl na přisvětlovací diodu, lepší osvětlení scény si tak musíte zajistit jinak.




Jak si podrobně můžete přečíst v již zmiňovaném článku, ovládací aplikace umí téměř vše - fotit normální i panoramatické snímky, natáčet video, případně z fotek rovnou vytvářet obrázkové motivy. Z technických dovedností zvládne vyvážení bílé v automatickém režimu nebo několika předdefinovaných (denní světlo, noc, žárovka a zářivka), tři efekty (odstíny šedi, sépie, negativ), úpravu jasu, dva režimy výpočtu expozice (na střed nebo celá plocha) a pár dalších drobností.




Stejně jako Diamond2 i Pro2 umí nastavení citlivosti ISO, které i na tomto zařízení nabývá hodnot 100, 200, 400 a 800 s možností automatického nastavení nebo manuální předvolby. Stručně řečeno, čím je číslo vyšší, tím je při stejných světelných podmínkách kratší čas expozice (a větší šance na pořízení ostrého snímku), ovšem za cenu vyššího šumu fotografie. Využití to má především v horších světelných podmínkách, kde sice fotka nebude tak kvalitní, ale nebude rozmazaná. Pro představu jsem vyfotil 4x jeden a ten samý snímek s různým ISO číslem. Sami vidíte, že ISO 800 už je dost ošklivé a zrnité.




Další odlišností proti původnímu Pro je nový způsob ostření. Kromě standardního ostření přímo na střed displeje je nově k dispozici možnost si místo ostření určit. Jednoduše tapnete na displej v místě, kam si přejete zaostřit a fotoaparát se postará o zbytek. Není to sice tak elegantní jako u XPERIE, která ostří na různá místa sama od sebe, ale i toto řešení je lepší než žádné.




Poslední zvláštností vyplývající z širokoúhlého displeje je možnost vybrat si mezi standardním poměrem stran fotografie (4:3), nebo fotit fotografie širokoúhlé. To ale neznamená nic jiného, než že se fotografie z maximální velikosti ořízne na rozměry 2048 x 1216, takže sice vypadá na širokoúhlém displeji lépe (na displeji nejsou žádné černé okraje), ale zároveň nevratně přijdete o pětinu fotky. Je jen na vás, co je pro vás přijatelnější, já osobně dal přednost maximální velikosti; oříznout se to dá vždycky.




Pokud jde o funkčnost a průběh focení, není Pro2 moc co vytknout. Spuštění fotoaparátu je bleskové, za 3 vteřiny můžete fotit, bleskurychlé je i samotné ostření, focení a ukládání snímku (fotografie mohou mít i hodně přes 1 MB, uložení i na kartu je okamžité). V tmavším prostředí sice rychlost ostření poklesne, ale fotit se dá. Minimální ostřící vzdálenost je přibližně 10 centimetrů, při pokusu zaostřit z větší blízkosti se uprostřed ostřícího rámečku objeví červený křížek a fotka se uloží neostrá.





Překvapivě dobrá je funkce zvětšení, kterou můžete pohodlně ovládat posuvníkem pod displejem, ale dá se ovládat i znaménky v levé části displeje. Podle všeho se jedná pouze o digitální zoom, protože když nic jiného, HTC by se optickým zoomem ve svém zařízení zcela jistě pochlubilo. Jde se tedy pouze o výřez z focené scény, který se ale celkem slušně zvětší na plné rozlišení originální fotografie.




Protože se v diskuzích objevil názor, že se s ručním upravením vlastností fotek dá lecos vylepšit, pohrál jsem si i s tím. Pokud vás to zajímá, v přiloženém souboru (18,83 MB) najdete 15 fotek s různým nastavením ostrosti, barevnosti a kontrastu. Protože každá hodnota může nabývat pěti hodnot, bylo nereálné vyfotit všechny kombinace, tak jsem vždy měnil pouze jeden parametr a další dva byly nechány na výchozí trojce. Sice se v některých případech zdá, že je výsledek lepší (například pokud se chystáte upravovat obrázky v počítači, je lepší potlačit doostřování, protože jednou doostřená fotka je prostě nevratně změněná), ale ne každé nastavení je univerzální a upravovat nastavení před každou fotkou je nesmírně pracné (musíte aktivovat nabídku, pak rozšířenou nabídku, odstránkovat na třetí stránku, vybrat příslušnou nabídku a teprve pak změnit hodnoty, což je v praxi před každou fotkou nepoužitelné) a navíc osobně přistupuji k mobilním foťákům s tím, že mají fotit dobře automaticky, na hraní si s nastavením jsou tu chytřejší kompakty a zrcadlovky. Ještě je zde teoretická možnost výrazného vyladění fotoaparátu v další verzi ROM, ale osobně v to moc nedoufám.




K prohlížení vytvořených fotek a videí slouží aplikace nazvaná prostě Album, kde můžete své výtvory pěkně protřídit, smazat nepovedené a například poslat přátelům ty nejlepší. Překvapivě opět zmizela možnost nahrát svá videa na server YouTube přímo ze zařízení, těžko říct proč. Jinak se ale aplikace nemůže rovnat aplikacím typu Resco Photo Viewer, nicméně to hlavní zvládne a je "v ceně".




Pokud to shrnu, tak mi fotoaparát v Pro2 připomněl návštěvu v jedné restaurace před pár lety. Prostory noblesní, personál úslužný a zdvořilý, jídelní lístek bez chybičky, jen to jídlo stálo za starou bačkoru... Všechny vlastnosti nového Touch Pro2 jsou na úrovni a těžko hledat nějaké nedostatky. Samozřejmě kromě toho hlavního, kterým je nevalná kvalita výsledných fotek, o čemž jste se snad v předchozích odstavcích a na ukázkových fotografiích přesvědčili sami. Pokud nemáte problém si snímky upravit na počítači, tak se z pořízených fotek dá dostat přeci jen lepší výsledek (hlavně při velkém zmenšení), ale chce to si s tím pohrát. Pokud vás ale focení baví, z výsledků Pro2 budete zklamání.
reklama