Velká recenze zařízení HTC Touch Pro2
14.6.2009, Pavel Koza, recenze
Teprve před pár týdny se k natěšeným příznivcům značky HTC dostal nový HTC Touch Diamond2, jen před několika dny se zase dočkali všichni, kteří dávají přednost skvěle vybaveným komunikátorům s integrovanou QWERTY klávesnicí. Na pulty obchodů zamířil nový HTC Touch Pro2.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení HTC Touch Pro2
- Obsah balení
- Vzhled zařízení
- Vysouvací klávesnice
- Parametry zařízení
- Zařízení jako telefon
- Zařízení jako telefon - konferenční hovor
- Zařízení jako digitální fotoaparát
- Zařízení jako GPS navigace, možnosti rozšíření
- Uživatelské rozhraní HTC TouchFLO 3D
- Systémové a bonusové aplikace, dostupnost a cena
- Závěrečné shrnutí, související odkazy
Zařízení jako telefon
Sice to při psaní této kapitoly v recenzích zařízení od HTC občas vypadá, že všechno už bylo vymyšleno, dotaženo skoro k dokonalosti a těžko přijít s něčím novým, ale u tohoto zařízení to neplatí. Jistě, většina vlastností i ovládacích aplikací je všem příznivcům této značky již dostatečně známa a protože jsem se jim podrobně věnoval v článku "Prostředí pro telefonování a psaní zpráv", budu v některých odstavcích opět o něco stručnější. Pro tento model si ale v HTC přichystali hned dvě velmi zajímavé a praktické novinky, které stojí za pozornost.
První nesmírně užitečnou novou vlastností je integrace proximity senzoru neboli senzoru přiblížení. iPhone to už má 2 roky, nyní tato vymoženost dorazila i k HTC (asi první Windows Mobile zařízení s tímto senzorem je ovšem HP iPAQ Data Messenger). Pokud se do blízkosti tohoto senzoru dostane nějaký objekt (kupříkladu vaše hlava), senzor to "pozná", informuje aplikaci a ta na základě této informace nějak zareaguje. Senzor je umístěn kousek pod stavovou LEDkou vedle displeje (což je logické - právě ucho bývá při telefonování zařízení nejblíže) a reaguje ve vzdálenosti předmětu zhruba 15 milimetrů. Funguje to tak, jak asi očekáváte - vytočíte telefonní číslo a přiložíte si telefon k uchu. V tu chvíli už je vypnutý displej a vy můžete bez obav hovořit. Jakmile zařízení od ucha oddálíte, displej se opět zapne a vy si tak můžete zapsat například poznámku. Což je bezesporu mnohem pohodlnější řešení, než jakékoliv manuální nebo poloautomatické zamykání / odemykání displeje a můžeme jen doufat, že se s touto novinkou budeme setkávat i nadále.
Druhou novinkou je pak špičková podpora konferenčních hovorů, která si díky svému provedení, obslužné aplikaci i funkčnosti zaslouží vlastní kapitolu (bude následovat). Z technického hlediska se proti Touch Diamond2 ani Touch Pro nic nezměnilo, základem pro volání a datování je čtyřpásmový GSM / GPRS / EDGE modul pracující na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz. 3G modul nabízející kromě HSDPA s maximální rychlostí downloadu 7,2 Mbps i HSUPA s maximální rychlostí uploadu 2 Mbps je pouze duální (900 / 2100 MHz), takže například u některých operátorů v USA nebudete moci 3G využít, ale to bude trápit asi jen malou část českých uživatelů tohoto zařízení.
Ani dál to nebude žádné velké překvapení. Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikace volajícího, skrytí vlastního čísla, konferenční hovor, čekající hovor nebo volání na pevně nastavená čísla (vyžaduje PIN2). Mezi další možnosti patří manuální nastavení sítě a pásma (GSM/UMTS), automatické přepínání linek či automatická změna data, času a časové zóny. Telefonovat se dá jak klasicky s telefonem u ucha, hlasitě (výstup se přepne na hlavní reproduktor a citlivost mikrofonu se zvýší, ale to podrobně probereme v následující kapitole), pomocí dodávaných stereosluchátek s mikrofonem nebo pomocí utrženého sluchátka komunikujícího se zařízením přes Bluetooth.
Aplikace pro lepší a komfortnější vytáčení čísel se jmenuje Smart Dial. Jeho "chytrost" spočívá v tom, že postupným psaním jména na klasické nebo numerické klávesnici se začne filtrovat seznam vašich kontaktů a výrazně se tak zkrátí čas nutný k nalezení hledaného čísla. Příklad: napíšete na klávesnici "pav" (nebo "728" na numerické klávesnici) a vybere vám to ze seznamu všechny PAVly a PAVlíny. Samozřejmě numerická klávesnice zahrnuje na jednu číslici víc znaků, takže konkrétně "728" hledá nejen slova začínající na "PAV", ale i "SAU", "RAV" a další. Navíc si velmi dobře poradí s diakritikou, hledání "S" vyhledá všechny kontakty začínající znakem "S" a "Š". Bohužel, "chytrost" je přeci jen omezena tím, že se zvolený řetězec hledá pouze na začátku jmen, ale lepší něco, než nic.
Když přimhouřím oči nad v některých situacích nedostatečnou hlasitostí sluchátka, chová se jinak telefonní část vzorově. Je velmi rychlá, reakce jsou svižné a díky velkému displeji je všude plno místa. Stejně jako Touch Diamond2 či další zařízení od HTC má i Pro2 některé vychytávky, které používání telefonu zpříjemňují. Jednou z takových potěšujících maličkostí je upozornění na spojení hovoru. Jednoduše někoho voláte, ve sluchátku slyšíte vyzváněcí tón a v okamžiku spojení zařízení nepatrně zavibruje. Velmi užitečné je to především v rušnějším prostředí, ale člověk to uvítá i v mnoha jiných situacích. Další vlastností je například nabídka na uložení neznámého čísla poté, co hovor s "neznámým" volajícím ukončíte, případně možnost poslat předdefinovanou SMS zprávu na číslo volajícího ve chvíli, kdy zrovna hovor nemůžete přijmout. Tuto zprávu si nyní navíc můžete nově sami upravit a napsat vlastní text (pouze jeden). Kromě těchto známých a mnohokrát použitých vlastností ale navíc nabízí Pro2 jednak automatickou aktivaci hlasitého odposlechu při položení zařízení na stůl během hovoru (stejná akce během vyzvánění ho naopak ztlumí) a pak i podporu pro funkci redukce šumu díky druhému "ruchovému" mikrofonu, což více méně funguje, záleží na konkrétní situaci.
Stejně jako všechna ostatní zařízení jsem i nový Touch Pro2 testoval jako modem, a to jak se stolním notebookem přes USB kabel, tak s cestovním EEE PC 901 přes Bluetooth. Protože jsem se přestěhoval, měl jsem k dispozici jen 3G od O2, Vodafone nabízí v dané lokalitě jen EDGE, ale připojení bylo opět zcela stabilní a i při dlouhém připojení bezproblémové. Přes O2 jsem se v testech dostal k hranici 1 Mbps, s EDGE to byla samozřejmě mnohem pomalejší zábava, ale jak jsem psal, důležitější je stabilita spojení a té nemám co vytknout. Již zabydleným nájemníkem je na zařízení nástroj pro automatické nastavení připojení podle vložené SIM karty, program hlídá i změny a z internetu občas stahuje aktualizovanou databázi připojení.
Vyzkoušel jsem i telefonování přes Skype 3.0 beta a při připojení přes WiFi to bylo použitelné. Kvůli fyzicky blízké vzdálenosti mezi oběma reproduktory šlo volat jen s telefonem u ucha, protože i když zvuk nevycházel přímo z telefonního sluchátka, ale ze zadního reproduktoru, všechno bylo pěkně slyšitelné a zřetelné. Druhá strana ovšem kromě mého hlasu slyšela i sebe, takže bylo lepší použít sluchátka; s těmi to už bylo zvukově bez problémů, ale občas docházelo k drobným výpadkům; používat se to ale rozhodně dá.
Všechny ostatní vlastnosti jako MMS zprávy, chytré vytáčení, obrazové volání v 3G sítích, správce SIM karty, služba SIM toolkit, nastavení připojení nebo hlasové vytáčení jsou podrobně popsány ve výše uvedeném článku v příslušné kapitole nazvané "Prostředí pro telefonování a psaní zpráv", takže se jim zde nebudu podrobně věnovat. Podobně jako ostatní zařízení od HTC i nový Touch Pro2 prostě funguje a tak asi jediné, co bych mu vytknul, je opět nedostatečná hlasitost reproduktoru pro hlučná prostředí.