Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Touch Pro2

14.6.2009, Pavel Koza, recenze
Teprve před pár týdny se k natěšeným příznivcům značky HTC dostal nový HTC Touch Diamond2, jen před několika dny se zase dočkali všichni, kteří dávají přednost skvěle vybaveným komunikátorům s integrovanou QWERTY klávesnicí. Na pulty obchodů zamířil nový HTC Touch Pro2.

Parametry zařízení


Bez důkladnějších znalostí by se dalo tvrdit, že HTC Touch Pro2 je vlastně Diamond2 s přidělanou klávesnicí. Stejně jako u první generace to ale rozhodně není pravda a rozdílů je snad ještě více, než u nich. Přehledné porovnání jednotlivých parametrů najdete v našem katalogu, v následující kapitole si jednotlivé rozdíly probereme a srovnáme podrobně.




Základem je procesor Qualcomm MSM7200A, tedy stejný jako u Diamonda2, o jehož pozitivních i negativních vlastnostech se popsaly stohy (elektronického) papíru. Při běžném používání je výkon plně dostačující, v multimediálních a herních programech má nicméně stále mezery, především pokud ho srovnáme s procesory od Marvellu. Výkon procesoru si podle aktuální situace mění systém automaticky, pokud chcete mít i tohle pod kontrolou, můžete zkusit novou utilitku nueDynamicClock umožňující procesor podtaktovat, a tím šetřit energii ručně.




Při pohledu na vybavení zařízení pamětí na nás nečeká žádné překvapení. 512 MB FlashROM rozdělené mezi operační systém a místo pro vaše data je stejně, kolik nabízela první generace TouchPro i druhá generace Touch Diamond2. Zajímavější než papírová velikost je skutečný volný prostor, který máte po prvním startu zařízení k dispozici, což je konkrétně u tohoto modelu 252 MB. Pokud vám to nestačí, je možné úložný prostor zvětšit použitím microSD paměťové karty. RAMky je v zařízení papírově 256 MB (na webu HTC i na krabici je uvedeno 288 MB, ale přímo v zařízení je to 256 MB), ale důležitější je opět reálná dostupná velikost, která je po startu 95 MB, při vypnutém rozhraní TouchFLO 3D pak 111 MB.




Jednou z úchvatných vlastností nového Touch Pro2 je jednoznačně dotykový širokoúhlý displej s úhlopříčkou 3,6 palce (91 milimetrů) a WVGA rozlišením 480 x 800 bodů. Obrazovka Diamonda2 proti němu vypadá jako chudý příbuzný a jediným srovnatelným zařízením tak zůstává HTC Touch HD, který nabízí displej ještě o trochu větší. Jistě, daní za tak velký displej jsou fyzické rozměry přístroje, ale při pohledu na tu nádheru se zařízení Touch Pro2 hned jeví trochu menší a lehčí. Díky tak velké úhlopříčce a citlivé dotykové vrstvě je příjemné ovládání zařízení prsty, k čemuž navíc výrazně přispívá i opět o něco lepší rozhraní HTC TouchFLO 3D, o kterém si můžete více přečíst v článku Přehled aplikací pro zařízení od HTC s dotykovým displejem II.




Zařízení umožňuje nastavit podsvícení podle potřeby buď automaticky pomocí světelného senzoru (funguje spolehlivě a podsvícení pěkně plynule rozsvěcí nebo stmívá) nebo ručně, v 10 úrovních odděleně pro nabíjení i provoz na baterie. Pochvalu zaslouží intenzita podsvícení: na nejnižší úrovni je podsvícení velmi slabé (a tak vhodné i do velmi tmavého prostředí), naopak při maximální úrovni svítí displej jako lampička. Samotné podsvícení je čistě bílé, takže nijak neovlivňuje barevné podání a fotky i filmy na displeji vypadají prostě nádherně. S viditelností na sluníčku mají problém vlastně všechna Windows Mobile zařízení, chce to nastavit silné podsvícení a trochu cviku, pak je zařízení ovladatelné i v poledne na mořské pláži, ale obecně to není žádná sláva.




K displeji zařízení se váže ještě jedna zajímavost. Kromě několika aplikací, které podporují otáčení displeje s využitím gravitačního senzoru (například Opera nebo aplikace pro prohlížení obrázků), se orientace displeje řídí výhradně podle klávesnice, v nastavení displeje totiž chybí možnost si orientaci změnit. Je-li klávesnice zasunutá, je displej zařízení orientován "na výšku". Pokud klávesnici vysunete, je displej orientován "na šířku". Stejně tak tomu bylo i u prvního Touch Pro, takže je asi nutné to považovat prostě za vlastnost.




Velký displej přímo vybízí ke sledování filmů a videí, takže se na něj nyní zaměříme i z tohoto pohledu. K testování jsem použil zbrusu novou verzi CorePlayeru 1.3.2, pro srovnání jsem provedl test s různým nastavením (všechny parametry aplikace byly nechány jako výchozí, měnil jsem jen typ videa mezi QTv a Raw Framebuffer) na našich třech neustále porovnávaných modelech, a navíc jsem kromě standardního souboru s ukázkou Matrixu pustil benchmark i na krátké části klasického dílu Grey's Anatomy, takže by mělo být srovnání maximálně věrné. Výsledky jsou srovnatelné s nedávno recenzovaným Diamondem2 (nepatrně lepší, abych byl úplně přesný:), sice to není stále úplně dokonalé, ale kromě skutečně celoobrazovkových dynamických scén je pohyb krásně plynulý po celou dobu přehrávání. A kdyby vám i to malé trhání vadilo, můžete si pomocí této utilitky DivX snímek převést do formátu MP4 a pak nejen, že se bez viditelné ztráty kvality zmenší velikost (například z 350 MB souboru se jeden díl Prison Break zmenšíl na přibližně 225 MB), ale vše bude naprosto plynulé i v rychlých scénách a navíc ušetříte, protože MP4 soubor přehraje zdarma předinstalovaný program HTC Album.




Ikona Odkaz na databázi
Grey's (QTV)
Grey's (RAW)
Matrix (QTV)
Matrix (RAW)
HTC Touch Pro2 116 % 65 % 120 % 70 %
HTC Touch Pro 98 % 95 % 108 % 109 %
HTC Touch Diamond2 113 % 67 % 115 % 71 %
HTC Touch Diamond 99 % 100 % 112 % 116 %
HTC Touch HD 98 % 62 % 99 % 69 %
Testovací soubor ve formátu DivX má rozlišení 640x352 bodů, datový tok 1024 kbit/s, 24 snímků za vteřinu a stereozvuk 44,1 kHz při 127 kbit/s, jedná se o dynamickou upoutávku na film Matrix. Jako druhý testovací soubor jsem použil jiný DivX soubor s rozlišením 624x352 bodů, 23,97 snímků za vteřinu a stereozvuk, jednalo se o díl ze seriálu Grey's Anatomy.

Jako správné business zařízení má Touch Pro2, stejně jako jeho předchůdce, podporu pro TV Out, která umožní promítnout obraz ze zařízení na libovolnou televizní obrazovku nebo monitor s kompozitním vstupem. Potřebujete k tomu ale speciální kabel, který není součástí dodávky (stojí řádově 600 Kč). Po připojení kabelu se automaticky objeví výběr TV formátu, kde si můžete vybrat PAL s možností nastavení podformátu (PAL-B, D, G, H, I, PAL-M a nebo PAL-N) nebo NTSC. Nakonec se na displeji zařízení zobrazí nabídka s výběrem toho, co budete chtít zobrazit - prezentaci v PowerPointu, fotografie nebo videa, stránku internetu nebo video ze serveru YouTube. Překvapivě můžete z aplikace i vyskočit a pustit si tak na velkou televizi například film přes CorePlayer, ale konverze obrazu na analog je příliš náročná a tak je obraz velmi trhaný; statické obrázky čehokoliv jsou ale bez problémů.




Pokud pomineme absenci 3,5 milimetrového konektoru pro připojení sluchátek, je zvukové vybavení zařízení na velmi dobré úrovni. Dodávaná sluchátka jsou opět vhodná tak akorát pro telefonování, s dobrou redukcí a lepšími sluchátky se ale zařízení použít jako MP3 přehrávač. Pokud vám chybí basy nebo výšky, lze si zvuk proudící do sluchátek upravit pomocí integrované utilitky Audio Booster. Vynikající je integrovaný systémový reproduktor, hlasitost i kvalita reprodukce je skutečně nebývalá. Reproduktor pro telefonování je dobrý, opět ale postrádám vyšší hlasitost; pokud si všechna hejblátka nastavím na maximum, dá se volat i na rušnější ulici, ale je to na hraně a pár decibelů navíc by se občas hodilo. A mikrofon je při přímém záznamu skvělý, s rostoucí vzdáleností kvalita klesá, ale při zapnuté automatické regulaci mikrofonu je velmi dobrá i z 5 metrů.




Možnosti komunikace u nového Pro2 vychází z toho, co nabízí i jeho předchůdci, přesto i v této oblasti najdeme pár změn a vylepšení. K dispozici je mnoho různých druhů připojení a všechny se během testování ukázaly jako bezproblémové. Základem pro synchronizaci se stolním počítačem je připojení pomocí USB kabelu. I když je v zařízení speciální ExtUSB konektor, je díky své zpětné kompatibilitě možné použít pro synchronizaci libovolný kabel s miniUSB konektorem. Ihned po propojení počítače a zařízení se na displeji zařízení objeví praktický dialog, kde si můžete vybrat typ připojení - ActiveSync pro synchronizaci nebo Disk Drive (Mass Storage) pro přenos souborů na paměťovou kartu a navíc i třetí možnost určenou pro rychlou aktivaci funkce Sdílení Internetu. Rozdíl je i v rychlosti, testovací 100 MB velký RAR soubor se v režimu ActiveSync kopíroval na zařízení do hlavní paměti 105 vteřin (na 16 GB paměťovou kartu pouze 70 vteřin), při připojení paměťové karty jako Disk Drive to trvalo pouze 32 vteřin. Pokud ale používáte druhý jmenovaný režim, po dobu připojení k počítači není paměťová karta na zařízení k dispozici.




U Bluetooth modulu se zastavíme trochu déle, než bývalo poslední dobou obvyklé. Důvodem není nějaké speciální hardwarové vybavení, i když je v zařízení o něco novější modul Bluetooth verze 2.1 s podporou EDR i A2DP. Tím hlavním důvodem je zbrusu nová ovládací aplikace z dílny HTC, která nahradila základní aplikaci od Microsoftu. V HTC se už očividně nemohli koukat na to, jak primitivní (byť funkční) je řešení od Microsoftu, a po takovém náznaku u HTC Touch Diamonda2 přišli s vlastním komplexním řešením. A jako vesměs u všech novinek z jejich dílny stojí i jejich Bluetooth for Windows Mobile za pozornost.




Aplikace je rozdělena do tří záložek. První záložka slouží pro základní konfiguraci Bluetooth modulu, jeho zapnutí a vypnutí, pohodlnému nastavení jména, stavu zjistitelnosti a v rozšířeném nastavení i konkrétních profilů, jako například COM portů, přenosu souborů s možností ukládat data přímo na paměťovou kartu (!), handsfree včetně možnosti přesměrovat na něj systémové zvuky nebo přístupu BT modulu k údajům na SIM kartě telefonu.




Druhá záložka nabízí přehled připojených zařízení s možností snadného ovládání služeb. Pokud například v seznamu vidíme u nějakého počítače ikonku ActiveSync, znamená to, že s tímto počítačem můžeme přes Bluetooth synchronizovat. Pak už jen stačí tapnout na ikonku a synchronizace započne. To samé platí i o připojení sluchátek a dalšího příslušenství, naopak nepotřebné služby můžeme snadno odstranit. V tomto zobrazení je rovněž k dispozici možnost si o každém zařízení zobrazit podrobnosti včetně přezdívky a trvalé autorizace všech připojení z něj. Poslední funkcí v tomto zobrazení je možnost přidat nové zařízení nebo smazat existující.




Na poslední záložce najdeme speciální služby. Tisk obrázků jsem nevyzkoušel, protože nemám vhodnou tiskárnu, ale obecně to funguje tak, že si vytvoříte seznam obrázků, vyberete nebo přidáte BT tiskárnu, zvolíte formát a už se to sype. Druhou položkou v hlavním seznamu je síťový správce pro vytvoření PAN sítě, připojení BT zařízení k internetu přes Touch Pro2 nebo naopak obráceně připojení Touch Pro2 k internetu přes nějaké jiné zařízení. Zkusil jsem se připojit přes Touch Diamond2 a žádný problém. Přes notebook se mi to sice nepovedlo, ale moc jsem s tím nelaboroval a protože mám na notebooku jen výchozí ovladač od Microsoftu, asi bude problém v nějakém chybějícím profilu. Třetí položkou v seznamu je nástroj pro rychlou výměnu vizitek. Tady asi nemá smysl dlouhé vysvětlování, jenom mě trochu zarazilo, že program vyžaduje vlastní kontakt jako klasický záznam v databázi kontaktů, ten speciální záznam mu nestačí. Poslední položkou v seznamu je velmi propracovaný nástroj pro přenos souborů i objektů jako jsou emaily, kontakty, úkoly a další. Zkusil jsem například přenos kontaktů mezi Pro2 a Diamondem2 a přeneslo se vše včetně fotografie!




Fungování nástroje pro správu Bluetooth zařízení je spolehlivé a intuitivní, neliší se nijak od ostatních správců. Přidání nového zařízení je snadné. Nejdříve se vyhledají zjistitelná zařízení a nabídne se jejich seznam včetně typových ikonek. Po vašem výběru toho správného se v případě potřeby provede ověření, že máte obě pod kontrolou. Nevím, jestli je to vlastnost Bluetooth 2.1, ale při párování s počítačem nebylo nutné nic zadávat, pouze se na obou zařízeních objevilo stejné číslo a já jen zadal, že obě čísla souhlasí. Následně se zjistí nabízené služby na párovaném zařízení a vy si ze seznamu vyberete ty, které budete chtít na zařízení využívat. A tím je operace hotová. Dobrému dojmu napomáhají i srozumitelné informace v "bublinkách", jako například že hlasitost na sluchátkách je možné ovládat pouze přímo a nikoliv prostřednictvím zařízení nebo že sluchátka byla odpojena a je nutné si dát telefon k uchu:).




Nový Bluetoot Manager od HTC se mi vážně zalíbil. Kromě toho, že je funkční (fungovaly všechny možné testy, co běžně provádím) je i logický, a navíc pěkně vypadá. Na základě poznámky čtenáře jsem dodatečně zkusil i připojení externí BT klávesnice Logitech MX5000 a fungovala na první pokus. V některých situacích byl sice trochu pomalejší, ale je to první verze a snad na tom ještě v HTC zapracují. Obecně je to ale další povedená aplikace, která výrazně zastíní originál od Microsoftu. Pro zajímavost uvádím i kompletní přehled podporovaných Bluetooth profilů. Místo klasických zkratek je to na zařízení vyjádřeno slovně, ale snad se v tom vyznáte.



  • Hands-free
  • Stereo audio
  • File Transfer
  • Object Push
  • Basic Printing
  • Basic Imaging
  • Personal Area Networking
  • Serial Port
  • Human Interface Device
  • Dial-up Networking
  • Phone Book Access
  • SIM Access

Jako poslední v sekci komunikace zbývá bezdrátová síť WLAN podporující standard B a G, díky které se můžete připojit (nejen) k většině veřejně dostupných přístupových bodů rychlostí až 55 Mbit/s. Konfigurační aplikace je trochu lepší než jen standardní od Microsoftu, navíc je k dispozici zbrusu nová přehledná obrazovka se seznamem dostupných sítí a stručný formulář pro připojení se k jedné z nich, vše uzpůsobené pro ovládání prstem. Pokud chcete víc, dostanete se k dobře známé konfigurační utilitce, která nabízí přehledné informace o připojení, podporu LEAP protokolu a podporu pro stažení certifikátu. Potěší možnost nastavit si ve třech úrovních poměr mezi výkonem a výdrží. Citlivost WiFi modulu mi subjektivně přišla jako nadprůměrná, v přímém porovnání s prvním Touch Pro byla zhruba stejná, takže bez problémů.




S hodnocením baterie je to trochu obtížnější. V zařízení je nainstalovaná vyměnitelná, dobíjecí Li-Ion Polymerová baterie s kapacitou 1500 mAh, což je o 160 mAh více, než u prvního Pro. Bohužel zatím nemohu sloužit reálnými zkušenostmi, protože vzhledem k velmi intenzivnímu testování jsem za zhruba 10 dní testování a používání zařízení nikdy nepoužíval "normálně", každodenní nabíjení proto bylo nutností. I proto bych uvítal vaše postřehy v komentářích, jak jste na tom s výdrží na jedno nabití vy. Papírově by na tom Pro2 měl být lépe než původní Pro, ale teorie a praxe se někdy dost míjí...




Jako poslední zbývá představit vám gravitační senzor, pomocí kterého je možné měnit v aplikacích k tomu uzpůsobených orientaci displeje (na výšku / na šířku) prostým pootočením. Mezi podporované aplikace patří například Opera Mobile nebo nástroj pro prohlížení fotografií. Využití je ale mnohem širší, hrami počínaje (přímo na zařízení je pro demonstraci hra Teeter) a různými měřícími programy konče. K dispozici je i kalibrační utilitka, kterou lze využít i jako elektronickou vodováhu pro kontrolu vodorovných nebo svislých ploch.




Trochu překvapivě na zařízení chybí FM rádio, i když je hardwarově přítomno a díky neoficiálnímu patchi jde dokonce i zprovoznit. Zkusil jsem to a funguje, takže proč není dostupné všem zůstává tajemstvím.
reklama