Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Touch Pro2

14.6.2009, Pavel Koza, recenze
Teprve před pár týdny se k natěšeným příznivcům značky HTC dostal nový HTC Touch Diamond2, jen před několika dny se zase dočkali všichni, kteří dávají přednost skvěle vybaveným komunikátorům s integrovanou QWERTY klávesnicí. Na pulty obchodů zamířil nový HTC Touch Pro2.

Vysouvací klávesnice


Spolu s displejem je integrovaná vysouvací QWERTY klávesnice asi největším lákadlem tohoto zařízení a troufám si tvrdit, že jde o vůbec nejlepší klávesnici na zařízení s Windows Mobile, jakou jsem měl možnost testovat. Vzhledem k rozložení i velikosti tlačítek jsem si na ni zvyknul téměř okamžitě a napsal na ní pohodlně skutečně velké množství zpráv, emailů a příspěvků.




Stejně jako klávesnice u prvního Touch Pro je určena především pro ovládání palci, i když je samozřejmě možné zařízení položit na stůl a psát i prsty dalšími; díky rovné zadní straně zařízení se na podložce nijak neviklá. Při čelním pohledu se klávesnice vysouvá na levou stranu, což už mi nepřišlo tak neobvyklé jako během recenze prvního Touch Pro. Každé otevření nebo zavření klávesnice může být doprovázeno zvukem (ve výchozím nastavení je zvuk vypnutý) a stejně tak se automaticky otočí orientace displeje. Otáčení je opět velice svižné, během jedné vteřiny je většinou vše hotovo. Většinou ale neznamená vždy, obecně záleží jak na aktivní aplikaci, tak i aplikacích běžících na pozadí, jak rychlé otáčení ve skutečnosti bude; v některých případech se čekání poněkud protáhne až na několik vteřin.




Když před několika lety představilo HTC zařízení HTC TyTN II, jednou z jeho mediálně nejvděčnějších vlastností byla možnost naklonit si displej až o cca 45 stupňů a získat tak kolmý pohled na něj za všech okolností. U prvního Touch Pro tato vlastnost zmizela, aby se v aktuálním provedení Touch Pro2 opět vrátila. Maximální naklonění je opět o přibližně 50 stupňů, ale nastavení je plynulé, takže je možné zastavit v libovolném úhlu podle potřeby. Ovšem jak jsem psal v předchozí kapitole, mechanické provedení otočného kloubu mě nijak nenadchlo. I tak se ale jedná o velmi praktickou pomůcku pro každodenní použití.




Dostáváme se k samotné pětiřadé klávesnici, která má z mého pohledu téměř všechno, co by měla ideální klávesnice u mobilního zařízení mít. Díky pěti řadám je k dispozici celkem 49 stejně velkých tlačítek, pouze mezerník a Enter mají jinou velikost. Každé tlačítko o rozměrech 8,5 x 5 milimetrů je tvořeno takovým mírně vybouleným, zaobleným polštářkem, který mi osobně přišel velmi příjemný na dotek. Pohodlnému psaní maximálně prospívají přibližně milimetrové mezery mezi jednotlivými tlačítky, orientace na klávesnici mi přijde mnohem lepší, než když jsou tlačítka namačkána jedno na druhém.




Samozřejmostí u moderních zařízení s klávesnicí je podsvícení tlačítek pro pohodlné psaní v šeru i ve tmě. Barva podsvícení se může u jednotlivých provedení zařízení pro operátory trochu lišit, v mém případě byly hlavní znaky podsvíceny bíle a druhotné znaky zase zeleně. Podsvícení je velmi kvalitní, rovnoměrné, zřetelné, ale nikterak rušící. Bílá barva navíc nepatrně prosvětluje i kolem každého tlačítka, takže v naprosté tmě vidíte nejen podsvícené znaky, ale i tlačítka jako taková; přispívá to k lepší orientaci. Podsvícení se aktivuje stiskem některého z tlačítek a 8 vteřin po stisku posledního tlačítka zase zhasne. K dispozici je i možnost zapínat podsvícení pouze v situaci, kdy je potřeba, za slunečného dne zůstane vypnuté. Osobně jsem tuto možnost využíval, ne kvůli šetření baterie, ale protože za některých světelných podmínek nebylo bílé podsvícení na stříbrných tlačítkách vidět. Pro kontrolu svítí matně nad klávesnicí dvojice malý bílých stavových LEDek, jedna informuje o zapnutém CAPS LOCKu, druhá o aktivním funkčním tlačítku FN.




Jak jsem již naznačil, většina tlačítek má dvě funkce. Primární funkcí je v drtivé většině nějaký znak nebo číslice, najdeme zde ale i speciální tlačítka (Shift, Ctrl, Enter, Backspace, Mezerník, funkční tlačítko FN nebo kurzorové šipky) a dokonce i extra tlačítko pro spuštění pošty. Většina tlačítek, přesně 31 ze 49, pak nabízí i funkci sekundární. Pro její aktivaci je nutné stisknout buď současně, nebo sekvenčně zelené tlačítko FN a tlačítko požadované. I v tomto případě jsou v nabídce jak jednoduché znaky včetně znaku pro EURO nebo Libru, ale i tlačítka pro stránkování (PgUp, PgDn), zobrazení seznamu symbolů, přepínání slovníku XT9 a nakonec i tlačítka pro spuštění aplikace pro práci s SMS zprávami, prohlížeč internetu a nebo Comm Manager. A jen pro zajímavost, tlačítko Ctrl je možné využít pro běžné zkratky jako je Ctrl+C, Ctrl+V a podobně (ve Wordu funguje například i Ctrl+B pro zapnutí tučného písma), což při psaní výrazně šetří čas.




I když je nabídka znaků velmi bohatá, osobně mi nevyužité sekundární pozice na skoro 20 tlačítkách přijdou jako zbytečný luxus. V prvé řadě mi vadí, stejně jako na prvním Touch Pro, absence tlačítek "Win" pro zobrazení nabídky Start a především tlačítka "OK" pro zavírání jednotlivých oken. Musí to být záměr, ale jaký, to netuším. Dalším trochu nepochopitelným krokem zpět je odstranění tlačítka TAB pro tabulátor, které se nejčastěji využívá pro přeskakování mezi formulářovými prvky. Skoro mi to přišlo, jako by HTC chtělo ovládání klávesnicí co nejvíce znepříjemnit; klávesnice má být na psaní, na ovládání pěkně patlejte po displeji! Během používání jsem rovněž často litoval absence znaku "", který při ručním psaní URL adres využívám skoro každý den přihlašování se k serverům přes Remote Desktop používám skoro každý den. A protože si nemyslím, že všichni ostatní uživatelé budou s nabídkou znaků 100% spokojeni, vidím v layoutu klávesnice ještě stále citelné mezery.




Stejně jako u Touch Pro nebude ani u Pro2 k dispozici oficiální řešení pro pohodlné psaní českých znaků na páté, numerické řadě tlačítek. HTC o tuto vlastnost neprojevilo zájem, takže z hlediska českého uživatele jde o velké mínus, který tato jinak naprosto špičková klávesnice trpí. Existuje jisté řešení pomocí souboru, který přemapuje tlačítka a pak je možné psát české znaky pomocí kombinace tlačítek Fn + příslušného znaku, takže Fn + c napíše "č", ale i když je toto řešení dobré, není dokonalé a navíc bych podobnou funkci očekával od výrobce.

Je na čase si to shrnout. Jak jsem pravil už v úvodu, psát na novém Touch Pro2 je skutečně radost. Když jsem před časem recenzoval HTC Touch Pro a Sony Ericsson XPERIA X1, při hodnocení klávesnic jsem se jednoznačně přiklonil na stranu XPERIE a nový Touch Pro2 mi do ruky padnul ještě o třídu lépe (obě zařízení jsem měl k dispozici i nyní, takže jsem si mohl pocit psaní znovu vyzkoušet). Ať už jde o velikost tlačítek, měkkou odezvu na stisknutí, příjemné podsvícení nebo mírné posunutí jednotlivých řad do stran, tohle všechno mě velmi těšilo po celou dobu testování a používání zařízení. Trochu obavy jsem měl z dostupnosti horní numerické řady při maximálně vyklopeném displeji, ale pokud si zvyknete na nutnost přitlačit prst až těsně k horní vyklopené části zařízení, nebylo psaní čísel problémem.




Přesto je i u této klávesnice prostor pro vylepšení a některé vlastnosti zamrzí. Především absence tří důležitých tlačítek (Win, OK a Tab) mi přijde nepochopitelná a reálně mě spolu s absencí většiny klávesových zkratek omezovala při ovládání zařízení. Tím myslím mimo jiné to, že po zobrazení nabídky nejsou některé znaky podtržené a není možné je stiskem na klávesnici rychle vyvolat. Druhý hlavní nedostatek vidím v absenci oficiální české podpory pro hardwarovu klávesnici. Řešení nabízení ve fóru je sice dobré a určitě lepší něco, než nic, ale očekával bych od výrobce trochu lepší péči. Přes tyto negativní vlastnosti ale musím zopakovat, že klávesnice na Pro2 je prostě výjimečná a nepsal jsem na lepší. Bez debat:).
reklama