Velká recenze zařízení HTC Touch Pro2
14.6.2009, Pavel Koza, recenze
Teprve před pár týdny se k natěšeným příznivcům značky HTC dostal nový HTC Touch Diamond2, jen před několika dny se zase dočkali všichni, kteří dávají přednost skvěle vybaveným komunikátorům s integrovanou QWERTY klávesnicí. Na pulty obchodů zamířil nový HTC Touch Pro2.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení HTC Touch Pro2
- Obsah balení
- Vzhled zařízení
- Vysouvací klávesnice
- Parametry zařízení
- Zařízení jako telefon
- Zařízení jako telefon - konferenční hovor
- Zařízení jako digitální fotoaparát
- Zařízení jako GPS navigace, možnosti rozšíření
- Uživatelské rozhraní HTC TouchFLO 3D
- Systémové a bonusové aplikace, dostupnost a cena
- Závěrečné shrnutí, související odkazy
Vzhled zařízení
Tvrdit, že je recenzované zařízení "trochu větší", by bylo přehnaným eufemismem. HTC Touch Pro2 je prostě rozměry (59,2 x 116 x 17,25 milimetrů) i hmotností (175 gramů) pořádný kus elektroniky, což může být některé uživatele nepřekonatelný problém; novinka je ještě o dost větší, než první Touch Pro. To není výtka, to je konstatování, protože fyzické rozměry nejsou samoúčelné, ale tato nepříjemnost je kompenzována několika potěšujícími vlastnostmi, velikostí displeje a klávesnice počínaje a nadprůměrně kapacitní baterií konče.
Design zařízení je opět "moderně" jednoduchý a strohý, uživatel má v zavřeném stavu k dispozici pouze minimum tlačítek a ovládacích prvků. Své velké rozměry se Touch Pro2 snaží, a to hodně dovedně, maskovat výrazně oblými tvary a zkosením hran směrem od přední strany k zadní, celé zařízení tak s trochou fantazie připomíná vaničku. I díky tomu sedí výborně v ruce. Pro přístup ke klávesnici, o které si podrobně povíme v samostatné kapitole, je nutné spodní polovinu zařízení vytáhnout (nebo horní zatlačit). Poté je navíc možné horní polovinu zařízení s displejem, stejně jako u předchozího zařízení HTC TyTN II, podle potřeby i naklonit.
Barevné provedení a zpracování povrchu se mi líbilo. Přední, až na pár tlačítek a mřížku reproduktoru úplně rovná strana je sice pořád dost neprakticky tmavá, lesklá a náchylná k upatlání, ale jak boční hrany, tak i zadní strana a vysouvací klávesnice jsou matně stříbrné a proti znečištění výrazně odolnější. Celé tělo zařízení je umělohmotné, snad jen lesklý stříbrný rámeček kolem displeje by mohl být kovový (spíš není), ale zpracování je kvalitní a povrchová úprava dává uživateli jistý pocit vyšší kvality. Potěšující je zcela rovná zadní stěna, takže zařízení leží na stole bez viklání a kolíbání se.
Zdálo by se tedy, že nový Touch Pro2 od HTC je z mechanického hlediska znovu povedené zařízení, ovšem při podrobném zkoumání zjistíme, že problémů a nedostatků je tam víc, než jsme u přístrojů od HTC zvyklí. Asi nejvíce mě zklamal mechanismus vyklápění displeje. V jiné než základní vysunuté poloze se velmi znatelně viklá, je tam snad půlcentimetrová vůle. Soudě podle mých informací je to problém mnoha kusů (možná celé série), který se projeví ihned po vybalení z krabice, v některých případech to byl i důvod k reklamaci. Na videu to bude vidět nejlépe, na funkčnost to sice nemá vliv, ale nevypadá to dobře a jen to vyvolává obavu, jak bude mechanismus vypadat po půl roce používání. Další problémy jsou už drobnější - při detailním zkoumání povrchu jsem narazil na dvě drobné vlasové mezery mezi plasty a zadní kryt baterie zařízení je vyroben z velmi levného tenkého plastu, který na několika místech při manipulaci trochu vrže.
Rozměry (mm) | Hmotnost (g) | Úhlopříčka displeje | |
HTC Touch Pro2 | 59,2 x 116 x 16,6 | 178,5 | 3,6" (91 mm) |
HTC Touch Pro | 51 x 102 x 18,05 | 165 | 2,8" (71 mm) |
HTC Touch Diamond2 | 53,1 x 107,8 x 13,7 | 117,5 | 3,2" (81 mm) |
HTC Touch Diamond | 51 x 102 x 11,5 | 110 | 2,8" (71 mm) |
HTC Touch HD | 62,8 x 115 x 12 | 146,6 | 3,8" (96 mm) |
Nyní se zaměříme na zařízení jako takové. Při čelním pohledu si všimneme logicky stejně uspořádaných prvků jako na Diamondu2. Téměř jistě nás při prvním pohledu upoutá displej. Na rozdíl od první generace zařízení Touch Diamond a Touch Pro, které měly displej úplně stejný, je mezi novým Diamondem2 a Pro2 ve velkosti displeje rozdíl docela podstatný. Ani ne tak v prostém numerickém vyjádření (10 milimetrů nepůsobí nijak oslnivě), ale spíš v celkovém dojmu, to chce vidět na vlastní oči. Nad displejem najdeme mřížkou chráněný reproduktor pro telefonování, po jehož levé straně bliká různobarevná stavová LEDka, na druhé straně pak snímá světlocitlivý senzor okolní podmínky a podle nich upravuje nastavení podsvícení displeje a případně podsvícení klávesnice. Jako poslední je nad displejem objektiv videokamerky pro videovolání.
Pod displejem je umístěna řada ovládacích prvků sestávající se z čtveřice tlačítek, z nichž ale pouze jediné můžeme využít ke spuštění libovolné aplikace podle vlastního výběru (a to ještě jen při dlouhém stisku). Krajní dvojice tlačítek je určena pro ovládání telefonu a právě dlouhý stisk levého z nich spouští přednastavenou aplikaci; během telefonování zase zapíná nebo vypíná funkci hlasitého odposlechu. Dlouhý stisk pravého tlačítka je přednastaven pro rychlé uzamčení zařízení, ale tuto akci si můžete upravit podle svého v nastavení - na výběr jsou buď 4 možnosti (přepínání režimu Letadlo, uzamčení zařízení, ukončení datového spojení a přepínání mezi hlasitým režimem a vibracemi), nebo se po dlouhém stisknutí objeví nabídka a vy si jednu z těchto vlastností můžete vybrat podle aktuální potřeby. Pravé tlačítko je rovněž určeno pro rychlý návrat na obrazovku Dnes, stačí jednou stisknout a pokud zrovna neprobíhá telefonický hovor, všechny běžící aplikace se minimalizují a zobrazí se úvodní obrazovka TouchFLO 3D. Prostřední dvojice tlačítek je přednastavena pro rychlé zobrazení nabídky Start, respektive pro zobrazení předchozí obrazovky, pro budoucí Windows Mobile 6.5 klíčové to prvky.
Posledním ovládacím prvkem na přední straně je, stejně jako u Diamonda2, lehce kontroverzní novinka v podobě zoomovací lišty. Ta je určena pro plynulé zvětšování nebo zmenšování rozlišení v různých aplikacích, jako při prohlížení fotek, internetu, dokumentů nebo map. Asi nejčastěji jsem ji využíval v aplikaci Google Maps Mobile, přesto ale stále mám takový neurčitý pocit, že by se na jejím místě více uplatnilo něco jiného.
Pokud zařízení otočíme, všimneme si na zadní straně několika zajímavých prvků. Prvním může být naznačený obrovský oválný kryt hlavního reproduktoru, který je ovšem aktivní pouze v horní sekci, pod zbytkem je jen velká baterie. Uprostřed tohoto oválu je umístěn otvor pro hlavní digitální fotoaparát, hned pod ním je pak speciální tlačítko pro ztlumení reproduktoru během hovoru v režimu hlasitého odposlechu, o kterém si povíme později. Úplně u spodní hrany je ještě malý otvůrek pro protažení šňůrky na krk a nakonec na levém spodním okraji narazíme na otvor pro zasunutí stylusu.
Po sejmutí zadního plastového krytu si všimneme v prvé řadě velké baterie, pod kterou je jako obvykle umístěn slot pro SIM kartu. Za zmínku stojí ještě malý mikrospínač pro resetování zařízení na levé hraně a slot pro microSD kartu na hraně pravé, pak můžeme zadní kryt vrátit na místo.
Boční hrany toho, jak je poslední dobou běžné, mnoho nenabídnou. Jediný ovládací prvek na levoboku je dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti, na pravoboku nás upoutá jedině miniaturní otvůrek prvního ze dvou mikrofonů.
Na horní hraně je umístěno opět pouze jediné tenké tlačítko, které slouží pro zapnutí přístroje. Jakmile zařízení běží, krátký stisk tlačítka vypne displej a šetří tak baterii, dlouhý stisk trvající alespoň 3 vteřiny zařízení vypne úplně. Na spodní hraně je univerzální HTC ExtUSB konektor (plně miniUSB kompatibilní) pro připojení synchronizačního kabelu, sluchátek nebo TV-Out kabelu, a pak už jen miniaturní otvor druhého mikrofonu. A tím je naše prohlídka u konce.