Velká recenze zařízení HTC Touch Pro2
14.6.2009, Pavel Koza, recenze
Teprve před pár týdny se k natěšeným příznivcům značky HTC dostal nový HTC Touch Diamond2, jen před několika dny se zase dočkali všichni, kteří dávají přednost skvěle vybaveným komunikátorům s integrovanou QWERTY klávesnicí. Na pulty obchodů zamířil nový HTC Touch Pro2.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení HTC Touch Pro2
- Obsah balení
- Vzhled zařízení
- Vysouvací klávesnice
- Parametry zařízení
- Zařízení jako telefon
- Zařízení jako telefon - konferenční hovor
- Zařízení jako digitální fotoaparát
- Zařízení jako GPS navigace, možnosti rozšíření
- Uživatelské rozhraní HTC TouchFLO 3D
- Systémové a bonusové aplikace, dostupnost a cena
- Závěrečné shrnutí, související odkazy
Uživatelské rozhraní HTC TouchFLO 3D
Zařízení HTC s dotykovou obrazovkou, to je už mnoho měsíců synonymum pro uživatelské rozhraní HTC TouchFLO 3D. I když má i odpůrce, díky neustálému vývoji, implementaci nových funkcí a v neposlední řadě i důkladné optimalizaci se z tohoto produktu stává velmi výkonný pomocník pro každodenní práci se zařízením. Vzhledem k jeho rozsáhlosti jsem se mu velmi podrobně věnoval v samostatném článku, zde v recenzi pouze stručně proberu základní funkce a především rozdíly a vylepšení proti předchozí verzi instalované v zařízení HTC Touch Diamond2.
Základem všeho je uživatelské rozhraní HTC TouchFLO 3D, které v plné šíři nahrazuje klasickou obrazovku Dnes od Microsoftu. Je to vlastně sada několika, v poslední verzi celých 11 panelů, tvořících jednolitý celek, mezi kterými lze snadno přepínat a kde každý panel nabízí nějakou speciální vlastnost a funkci. Hlavním heslem rozhraní je snadná ovladatelnost prsty, bez nutnosti lovit stylusem po displeji miniaturní tlačítka.
Kromě výchozího panelu "Home" je k dispozici panel Lidé pro správu kontaktů a kontaktních informací, panely Pošta a Zprávy pro zobrazení emailových, SMS a MMS zpráv, panel Internet pro rychlé spuštění internetových aplikací a nově i opakovanému stahování uvedených stránek pro off-line prohlížení, nový panel Kalendář pro zobrazení minulých, současných i budoucích schůzek a událostí v přehledném měsíčním nebo denním zobrazení, panel Akcie zase přivítají všichni obchodníci na burze, multimediální záložky Obrázky a Video či Hudba pro prohlížení vašich fotek a videí, respektive pro přehrávání hudebních souborů a správu playlistů a v neposlední řadě i panel s předpovědí Počasí pro města dle vašeho výběru. Jako poslední panel slouží panel Nastavení, kde je možné upravit vybrané vlastnosti TouchFLO nebo i sytému podle svého uvážení.
Rozhraní TouchFLO 3D prošlo již dlouhým vývojem. Velké změny byly představeny ve verzi 2.0, která byla poprvé dostupná na zařízení HTC Touch Diamond2. Ať už jde o výrazně vylepšený panel Lidé, možnost nadefinovat si vlastní kontaktní kartu s informacemi o sobě a tu pak snadno poslat někomu dalšími či nová záložka Kalendář, vývoj kupředu je jasně patrný. TouchFLO 3D verze 2.1, kterou najdeme v novém Touch Pro2, jde ještě dál a nabízí další novinky a vylepšení.
V prvé řadě se jedná o plnou podporu režimu "na šířku". Zatímco u Diamonda2 byl režim na šířku dostupný jen pro několik málo aplikací a v prvním Touch Pro se vše odbylo jednou statickou obrazovkou, v novém zařízení Touch Pro2 se můžete těšit na plnohodnotné a nijak nešizené TouchFLO i naležato. Vzhledem k převrácenému poměru stran bylo samozřejmě nutné provést některé úpravy v rozvržení prvků na displeji. Asi nejvýznamnější úpravou je skrytí navigační lišty do jediné malé ikonky v levém dolním rohu obrazovky, a to nejen v hlavním TouchFLO 3D, ale i všech dalších místech, kde se pracuje se stejným systémem ovládání, jako jsou například Kontakty nebo Knihovna multimediálních souborů. Pro vyvolání navigační lišty je nutné nejdříve tapnout na ikonku a pak prstem táhnout nebo přepínat mezi ikonkami. Mezi jednotlivými obrazovkami je ale samozřejmě možné i nadále přepínat sekvenčně prostým tažením prstu do stran, což obzvláště v tomto režimu zobrazení na šířku docela šetří čas.
Obecně každá obrazovka se nějak přizpůsobila režimu na šířku. Některé se prostě jen o kousek roztáhly, jiné změnily pořadí a pozici jednotlivých grafických prvků. Nemá smysl vám to dlouze popisovat, vhodnější bude rychlá galerie snímků obrazovek; princip pochopíte snadno:). Zde v recenzi je jen pár snímků, kompletní přehled najdete v samostatné kapitole v již několikrát zmiňovaném článku o aplikacích pro HTC zařízení.
Nová verze TouchFLO potěší příznivce serveru Facebook, integruje totiž některé funkce přímo do svého systému. Provázání se svým účtem na Facebooku zajistíte ve své vlastní kartě v kontaktech a jako bonus máte možnost snadno a rychle aktualizovat svůj status. Následně si můžete propojit další kontakty s jejich příslušnými profily a od té chvíle se buď v centrálním přehledu všech kontaktů, nebo konkrétně u daného jednotlivce v nové záložce začnou aktualizovat updaty a události jednotlivých propojených profilů. Tapnutím na konkrétní položku se spustí mobilní verze Facebooku v prohlížeči a vy můžete začít vesele sociálně žít:).
Pokud jste v seznamu panelů marně čekali na panel Programy, mám tu pro vás překvapení. Změny uživatelského rozhraní se totiž netýkají jen TouchFLO 3D, ale jdou někdy i dost hluboko do systému. Tak například se musíme rozloučit s klasickou nabídkou Start, místo ní je po stisnkutí tlačítka nebo ikonky s logem Windows rozbalená nabídka až 24 ikonek s odkazy na programy podle vašeho výběru (až na první 4 ikonky). V případě, že hledáte aplikace další, zobrazí se kompletní seznam, ale opět v jednolitém seznamu. Podobně velká změna na nás čeká u Nastavení, které nás nejdříve přenese na záložku Nastavení v TouchFLO, a teprve pokud se nespokojíme se základní nabídkou služeb plně ovladatelných prsty se otevře všem dobře známé tří-záložkové Nastavení klasického systému Windows Mobile.
Výrazného vylepšení se dočkala také softwarová klávesnice (respektive dvě klávesnice), která je nyní pojmenovaná jako Touch Input (Vkládání dotykem). První z nich je Plná QWERTY klávesnice, kde každé tlačítko reprezentuje jedno písmeno. Při jednoduchém tapnutí se nad tlačítkem objeví znak ještě jednou, pro kontrolu a (pokud to nevypnete) zařízení mírně zavibruje. Dlouhým stisknutím se vyvolá sekundární nabídka, která kromě sekundárního znaku nabídne i výběr znaků s diakritickým znaménkem. Pokud například tapnete na znak "r", nabídne se nejen znak "4", ale i český znak "ř"; pro psaní českých znaků tak nemusíte vůbec nic kupovat ani instalovat. Bohužel to nejde "vyfotit", takže si to jen musíte představit, nebo kouknout na některé video. A abych nezapomněl, pokud se zařízení natočí, natočí se i klávesnice.
Druhou klávesnicí je Telefonní klávesnice, která nabízí 12 tlačítek, většinou 3 písmena na tlačítko, a ovládá se klasicky jako na standardním chytrém telefonu - první stisk vloží první znak, druhý stisk druhý, třetí stisk třetí znak a tak pořád dokola. Na této klávesnici je sice také možné zadávat české znaky, ale dost krkolomně - musí se najet až na čtvrtou obrazovku v numrickém režimu a tam tapnout a přidržet prst na konkrétním tlačítku, než se zobrazí nabídka. V neposlední řadě není tato klávesnice v režimu displeje na šířku k dispozici, místo ní se zobrazí klasická QWERTY. K dispozici je i prediktivní režim (T9 a slovník), ale protože nebyl v češtině, moc jsem ho nevyužil.
Ani to ale není vše, novinkou jsou zbrusu nová Upozornění na události, okno se seznamem všech zmeškaných upozornění a událostí (zmeškaný hovor, nepřečtená zpráva atp.), velké kontextové nabídky jako systémové rozšíření, takže se tato vlastnost projeví ve skutečně všech nových aplikacích a nikoliv jen těch od HTC nebo nově zpracované a prstům příjemné formuláře pro nastavení mnoha vlastností včetně Hodina Budíku. Jako praktické je možné hodnotit i automatické zobrazení telefonních čísel v poznámkách jako klikací tlačítko, takže je volání takového čísla otázkou jednoho tapnutí.
Práce, jakou si HTC dalo s úpravou a vylepšením dnes již hodně archaického rozhraní Windows Mobile, je skutečně obdivuhodná a není divu, že článek popisující TouchFLO 3D a další vlastnosti si svým rozsahem nijak nezadá s délkou této recenze. Pokud jste až dosud odolali pokušení přečíst si hojně odkazovaný článek s detailním popisem tohoto rozhraní, nyní je ten pravý čas to napravit. HTC bez TouchFLO 3D ztrácí polovinu svého kouzla a tak i když máte špatné zkušenosti s předchozí verzí, dejte mu novou šanci. Rozhodně si to zaslouží.