Velká recenze zařízení HTC Touch HD
14.1.2009, Pavel Koza, recenze
Na nové zařízení HTC Touch HD z dílny velmi pilného výrobce, společnosti HTC, je možné nahlížet ze dvou úhlů pohledu. První, oblíbený především mezi kritiky, by se dal shrnout do jedné věty - HTC Touch HD je "jen" HTC Touch Diamond s větším displejem a bez ovládacího prvku. Druhý, oblíbený hlavně u příznivců HD-čka, je paradoxně dost podobný, ale vyskytuje se v něm mnohem více superlativů.
Kapitoly článku:
Vzhled zařízení
Nemůžu si pomoci, ale nový HTC Touch HD je prostě krásné zařízení. Je to samozřejmě zcela subjektivní pocit, ale v současné produkci Windows Mobile zařízení bude hledat jen těžko srovnatelnou konkurenci. Navíc se zdá, že HTC v tomto případě vyslyšelo připomínky uživatelů Diamondů a dalších nových zařízení, a vyvarovalo se u HDčka většiny hlavních nepříjemností, které jejich majitele trápí. Samozřejmě by šlo i zde něco vylepšit, ale co se mě týká, designově je Touch HD mým favoritem. Skvělá je rovněž kvalita provedení, bohužel celkový dojem kazí vrzající plastový kryt baterie.
Tvrzení o tom, že na první pohled nás upoutá především krásný displej, už je poněkud omšelé. Použil jsem ho totiž v recenzi mnoha zařízení, a tak už tato věta ztrácí na významu. V případě HD ale platí ne na 100, ale na 105%, protože tak obrovskou plochu přední strany zařízení zabíral displej snad jen u Aceru n311, a to už je pěkných pár měsíců nazpátek. Displej s úhlopříčkou 96 milimetrů (3,8 palce) má ale logicky za následek nadprůměrné fyzické rozměry zařízení, konkrétně 62,8 x 115 x 12 milimetrů. Hmotnost je naopak přijatelných 148 gramů. Tělo zařízení je vyrobeno z plastu,
Zdání ohledně velikosti zařízení ale přeci jen trochu klame, protože při přímém srovnání s konkurencí je sice HDčko velké, ale rozdíl není nijak zásadní. Hlavní podíl na tom má především, u zařízení s Windows Mobile celkem netradiční a pro mnoho uživatelů možná ne zcela příjemná, absence kurzorového ovládacího prvku pod displejem a velmi jednoduchý celkový design. Navíc je zařízení velice tenké po celé své délce, takže i přes velkou plochu se dá uspokojivě schovat v kapse či tašce (kabelce). Je sice nutné vzít v úvahu, že jsem zařízení testoval v zimě, kdy není o oděvy s množstvím kapes nouze, ale HDčko se pohodlně nosilo i v kapse u kalhot, určitě pohodlněji než menší, ale tlustší Touch Pro.
Poznámka: Jde o video natočené s předprodukční verzí produktu, ale protože se změnilo jen pár drobností, netočil jsem to znovu.
Až na stříbrný ozdobný rámeček kolem objektivu fotoaparátu je celé tělo přístroje černé a i když ani HDčko nezůstalo zcela ušetřeno elegantních, ale nepraktických leskle lakovaných ploch, především zadní strana zařízení je příjemně matná a lehce pogumovaná, takže je v ruce příjemnější na dotyk než například Diamond.
Nyní se konečně podíváme na zařízení přímo. Na přední straně najdeme, samozřejmě kromě již několikrát zmiňovaného širokoúhlého WVGA displeje, jen omezený počet zajímavých prvků. Nad displejem to je sluchátko (reproduktor pro telefonování) krytý kovovou mřížkou, uvnitř kterého je na pravé straně navíc umístěn světelný senzor pro automatickou změnu intenzity podsvícení. Nalevo od něj je logo HTC, napravo zase malý kruhový objektiv kamery pro videovolání. Pod displejem je umístěna pouze čtveřice systémových tlačítek určených k ovládání telefonu, pro rychlý návrat na hlavní obrazovku, nebo pro návrat o krok zpět. Funkce tlačítek je pevná, to jediné, co je možné změnit, je reakce na dlouhý stisk tlačítek pro telefonování; první je přednastaveno pro spuštění hlasového vytáčení, druhé zařízení zamkne, případně provede jinou nakonfigurovanou operaci.
Samotná tlačítka jsou to trochu zvláštní - nejedná se o klasická tlačítka, při stisknutí není cítit žádné sepnutí mikrospínače či jen obyčejný pohyb, na druhou stranu se nejedná ani o kapacitní tlačítka, pro vyvolání akce je určitý tlak nutný, pouhé přiložení prstu nestačí, a navíc tlačítka reagují i na stylus a další "neživé" předměty. V neposlední řadě je možné nastavit, že po stisku tlačítka zařízení nepatrně zavibruje a poskytne tak zpětnou vazbu.
Zadní strana je opět velmi jednoduchá. Téměř celou plochu zabírají výsuvná dvířka chránící baterii, slot pro SIM kartu a slot pro microSD kartu. Zatímco pro manipulaci se SIM kartou je nutné baterii vyndat (a tím zařízení zcela vypnout), pro výměnu microSD karty stačí sundat pouze umělohmotný kryt, který nemá na fungování zařízení žádný vliv. Sice to není ideální, ale pokud neměníte karty 5x za den, není to nijak zásadní problém. Poslední zajímavou věcí přístupnou pouze pod krytem je červený mikrospínač pro provedení softwarového resetu. Další dva prvky zařízení, pětimegapixelový hlavní integrovaný digitální fotoaparát a systémový reproduktor, jsou patrné i na krytu a budeme se jim samostatně věnovat v dalších částech recenze.
Boční hrany jsou na zajímavé vlastnosti velmi skoupé. Levá hrana nabízí protáhlé dvoutlačítko určené pro regulaci hlasitosti, na pravé hraně je zajímavý snad jen otvor pro zasunutí stylusu umístěný úplně dole, až u dolní hrany.
Horní hrana nabízí tlačítko pro zapnutí, jehož nedílnou součástí je i miniaturní oranžovo-zelená LEDka pro zobrazení událostí nebo změněného stavu zařízení. Velmi příjemným překvapením je klasický audio konektor o průměru 3,5 milimetrů pro připojení sluchátek či headsetu, který se očividně opět vrací do módy. Na spodní hraně je v zařízení naopak integrován pouze speciální 11 pinový HTC ExtUSB konektor pro připojení synchronizačního kabelu pro komunikaci s počítačem nebo nabíjení (je však plně kompatibilní i s klasickým miniUSB kabelem) a pak už jen miniaturní otvor mikrofonu.