Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Touch Cruise '09

27.2.2009, Pavel Koza, recenze
I v letošním roce, hned od prvních lednových týdnů, pokračuje společnost HTC v upevňování své vedoucí pozice nejpilnějšího výrobce mobilních zařízení s Windows Mobile. Tentokrát je sice rozjezd trochu volnější, protože první zařízení roku 2009 se rozhodně nedá označit jako high-end model, ale i tak nabízí nový HTC Touch Cruise (kódovým jménem HTC Iolite) několik zajímavých vlastností a nových funkcí.

Zařízení jako GPS navigace


Nejpropracovanější vlastností zařízení a tím zlatým hřebem recenze je bezesporu GPS modul a navigační schopnosti Cruise. Nevzpomínám si, že by nějaké Windows Mobile zařízení mělo tak optimalizovaný a do detailu vyladěný systém pro navigaci; praktické zkušenosti mne velmi příjemně překvapily.




Nejdříve obecně o navigaci jako takové. V zařízení je použita integrovaná platforma Qualcomm MSM7225, jejíž součástí je i GPS jednotka starající se o navigační služby. Některá starší zařízení od HTC, bohužel včetně 3G-čka, měla s navigací problémy, u Cruise ale nic z toho neplatí. Navigace je velmi přesná, rychlá (pro rychlejší zaměření je k dispozici utilitka QuickGPS, která stahuje různé podpůrné informace z internetu) a v neposlední řadě i dost citlivá. Samotné zaměření trvá velmi krátkou dobu a kromě toho úplně prvního po prvotním zapnutí zařízení jsem se vždy vešel do 10 vteřin. Z praktických testů prostě nemůžu napsat proti GPS modulu křivého slova.




To je ale teprve začátek. Už samotný aktivní držák do auta dává tušit, že je GPS modul u tohoto zařízení skutečně na prvním místě. Po vložení do držáku to zařízení, pravděpodobně na základě nějakého magnetického impulzu, okamžitě zjistí a na displeji zobrazí grafický navigační panel. S jeho pomocí se rychle dostanete k šesti, dle HTC nejčastěji používaným funkcím v autě. Jedná se o spuštění aplikace Footprints, aktivaci telefonní aplikace pro volání a celkem 4 přímo volaným operacím TomToma. Ty fungují jednoduše tak, že stisknete tlačítko, na pozadí se spustí TomTom a automaticky se vybere požadovaná volba - návrat domů, navigace na adresu nebo navigace na nedávno zadanou adresu. Poslední tlačítko pak jen spustí navigaci a nechá uživatele, aby pokračoval dál dle svého uvážení.




To ale stále ještě není všechno. Po vložení do držáku se zařízení může automaticky spárovat s přednastaveným Bluetooth zařízením (BT sluchátkem, handsfree sadou atp.) a vy tak můžete bezpečně a podle pravidel telefonovat i během řízení. Pokud žádné BT zařízení nemáte, Cruise se při telefonování automaticky přepne do funkce hlasitého odposlechu a vy můžete telefonovat zase tímto způsobem. Na rozdíl od mnoha jiných zařízení, která mívají dost často hlasitý odposlech jen pro okrasu, je u Cruise tato vlastnost plně funkční a hlavně prakticky provozuschopná, takže přímo v ceně dostanete kvalitu hovoru srovnatelnou s mnoha výrazně dražšími pevnými sadami, což jsem osobně několikrát otestoval a také ocenil.

Přímo v zařízení jsou předinstalovány tři aplikace určené pro navigaci a věci s tím spojené. Jedná se o samostatně neprodejný TomTom Navigator 7, běžně dostupný Google Maps Mobile a nakonec novinku nazvanou HTC Footprints, které budeme věnovat celou následující kapitolu. Navigaci TomTom Navigator 7 asi není třeba dlouze představovat, jde o plnohodnotnou špičkovou navigaci, kterou dostanete podle zakoupené edice zařízení buď s kompletními mapami východní Evropy na kartě, nebo pouze s jedinou mapou jednoho města dle vlastního výběru (já si vybral Prahu). Pokud chcete víc, vše ostatní je nutné dokoupit na stránce TomTomu. Například mapa celé západní a střední Evropy vás přijde na 100 EURO. Google Maps Mobile jsou součástí mnoha zařízení již delší dobu, na rozdíl od TomToma nejde o plnohodnotnou navigaci, ale o 2D mapy pro rychlou orientaci, ale hlavní rozdíl spočívá v nutnosti být neustále online připojen k internetu, protože všechny mapy a další informace se nepřetržitě stahují ze serverů Google.




Pro posouzení přesnosti GPS používám aplikaci Smartmaps, respektive její schopnost ukládat aktuální pozici souvisle do souboru. Takto získaný log si pak můžu promítnout do mapy a posoudit, nakolik jsou zaznamenané údaje přesné a jak často začne GPSka zmatkovat. A jak sami vidíte, je GPSka v Cruisovi skutečně výborá, i při velkém zvětšení je přesnost více než dostatečná. Pokud si s logem chcete pohrát sami (7,26 KB), můžete tak učinit na stránce uTrack.




Specialitkou u Cruise je i využívání AGPS informací, konkrétně ve spolupráci s Google. Jak si později ukážeme, využívá to například právě nový systém HTC Footprints, který podle takto získaných informací pojmenovává fotografie nikoliv univerzálním číselným označením, ale pěkně jménem místa, kde byla fotka pořízena.




Nesmím zapomenout ani na druhý nový panel v rozhraní TouchFLO nazvaný Map Search, který slouží jako rychlé rozhraní pro vyhledávání na mapě v Google Maps Mobile. Samozřejmě smyslem aplikace je vracet relevantní údaje, takže pokud hledáte pizzerii na Praze 9, nemělo by vám to vrátit seznam restaurací v Plzni:). I když na můj vkus je rozptyl nalezených objektů přeci jen stále velký, přesnost se snad bude časem zlepšovat a s trochou cviku se tato funkce dá využívat už i v České republice.




A to je k navigaci skoro vše. Mnoho drobných detailů jako možnost uložit si místo pořízení i do velkých fotek a rychle je pak najít na mapě nebo vyhledávání adres z kontaktů jsem ani nezmínil, protože jich je spousta a i do podrobné recenze se všechno prostě nevejde. Nezbývá než zopakovat, že si s navigací dali v HTC skutečně záležet a výsledek tomu odpovídá.
reklama