Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Touch 3G

23.1.2009, Pavel Koza, recenze
Ve stínu trojice mediálně známých krasavců od HTC tak trochu živoří, stranou zájmu médií i většiny uživatelů, dvojice méně honosných zařízení stejné značky. Obzvlášť u zařízení s názvem HTC Touch 3G je ale tento stav trochu nespravedlivý, protože se v mnoha ohledech může svým mnohem známějším a oblíbenějším bratříčkům směle rovnat, alespoň pokud jde o papírové parametry.

Zařízení jako telefon


Vlastnosti Touch 3G v oblasti telefonování a datových telefonních služeb jsou plně srovnatelné s tím, co nabízí HTC Touch Diamond. Bohužel i včetně otravného problému s nízkou hlasitostí sluchátka, která v rušnějším prostředí kvalitě hovoru nepřispívá a v některých případech ho i zcela znemožňuje. Stejně jako všechna ostatní zařízení od HTC nabízí i toto velmi slušnou sestavu obslužných a bonusových aplikací, o kterých si více můžete přečíst v tomto článku v příslušné kapitole nazvané "Prostředí pro telefonování a psaní zpráv".




V zařízení je instalován čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE modul pro telefonování a základní datovou komunikaci, pracující na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz. Pokud toužíte po rychlejších datech a váš operátor podporuje technologii HSDPA/WCDMA, můžete využít dvoupásmový 3G modul pracující na frekvencích 900 a 2100 MHz schopný přenášet data maximální rychlosí 7,2 Mbps / 384 Kbps.




Mimochodem, dostal jsem odpověď na otázku, jak je to s těmi frekvencemi a proč je jich v manuálním nastavení tolik, i když jich zařízení reálně podporuje výrazně méně. Dle HTC je manuální nastavení frekvencí vlastnost využívaná jen velmi malým procentem těch nejzkušenějších uživatelu, a protože HTC dělá mnoho různých zařízení s různými frekvencemi, nekomplikovali si život a na všech je seznam frekvencí stejný. Nicméně pokud vyberete volbu obsahující nepodporované frekvence, samozřejmě to nebude fungovat.

Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, identifikace volajícího, skrytí vlastního čísla, konferenční hovor, čekající hovor nebo volání na pevně nastavená čísla (vyžaduje PIN2). Mezi další možnosti patří manuální nastavení sítě a pásma (GSM/UMTS) nebo automatická změna data, času a časové zóny. Telefonovat se dá jak klasicky s telefonem u ucha, hlasitě (výstup se přepne na hlavní reproduktor a citlivost mikrofonu se zvýší), pomocí dodávaných stereosluchátek s mikrofonem nebo pomocí utrženého sluchátka komunikujícího se zařízením přes Bluetooth. Zařízení umí samozřejmě také vibrovat a tím informovat o událostech diskrétně. Co naopak 3G neumí jsou videohovory, a to jednoduše proto, že chybí sekundární fotoaparát na přední straně zařízení.




Pokud jde o reakce telefonní částí, jsou velmi dobré. Jak odezvy na přijetí nebo odmítnutí hovoru, případně vytáčení čísel a vyhledávání v seznamu, vše je bleskurychlé a nijak nezdržuje. A stejně jako u dalších zařízení ani to HTC nestačí a několika drobnostmi se snaží dotáhnout schopnosti svého zařízení k dokonalosti. Jednou z takových potěšujících maličkostí je upozornění na spojení hovoru. Jednoduše někoho voláte, ve sluchátku slyšíte vyzváněcí tón a v okamžiku spojení zařízení nepatrně zavibruje. Velmi užitečné je to především v rušnějším prostředí. Další vlastností je například nabídka na uložení neznámého čísla poté, co hovor s "neznámým" volajícím ukončíte, případně možnost poslat jednoduše několika tapnutími předdefinovanou SMS zprávu na číslo volajícího ve chvíli, kdy zrovna hovor nemůžete přijmout.




Během testování jsem zařízení používal i jako modem, a to dlouhodobě jak se stolním notebookem přes USB kabel, tak s cestovním EEE PC 901 přes Bluetooth. Spojení jako takové bylo maximálně stabilní a i při několikahodinovém připojení bezproblémové. Lepší práce byla díky HSDPA s kartou od O2, ale ani EDGE od Vodafone nebyl kromě "pomalosti" nijak problematický. Pokud tedy patří mobilní připojení mezi vaše priority, ani zde není důvod se 3G-čka obávat.




Všechny ostatní vlastnosti jako MMS zprávy, chytré vytáčení, správce SIM karty, služba SIM toolkit, nastavení připojení nebo hlasové vytáčení jsou podrobně popsány ve výše uvedeném článku v příslušné kapitole nazvané "Prostředí pro telefonování a psaní zpráv", takže se jim zde nebudu podrobně věnovat. Stačí jen napsat, že fungují. Jak jsem psal hned v úvodu, kromě kvůli displeji hrubšímu grafickému provedení je funkčnost HTC Touch 3G plně srovnatelná se zařízení HTC Touch Diamond, což mimo jiné znamená, že telefon funguje velmi dobře a být zvuk ve sluchátku o něco hlasitější, neměl by Touch 3G z hlediska telefonování chybu.




Zařízení jako digitální fotoaparát


Po pravdě řečeno je integrovaný digitální fotoaparát zklamáním. Papírově to nevypadá nijak špatně, protože se jedná o foťák s třímegapixelovým senzorem, který je schopný tvořit fotografie ve formátu JPEG s maximálním rozlišením 2048 x 1536 a čtyřmi stupni komprese, stejně jako i videa ve formátech H.263 i MPEG4 s maximálním rozlišením 352 x 288 bodů. Už první pohled na výsledné fotografie nás ale rychle vrátí o pár let zpět, kdy byl foťáček ve Windows Mobile zařízení jen na ozdobu. V prvé řadě nemá automatické ostření, takže se pořízení ostré fotografie rovná výhře ve Sportce, ale celkově je to takové... neostré, divně nabarvené... neslané, nemastné... no prostě špatné.




Ovládací aplikace je stejná jako u ostatních nových modelů od HTC, tedy propracovaná s grafickým rozhraním, ale mnoho toho bohužel nezachrání. Schopnost pořizovat panoramatické snímky či obrázková témátka je určitě zajímavá, ale vzhledem k podprůměrným výsledkům si s focením vyhraje asi jen málokdo.




Absence automatického ostření má alespoň malou výhodu v tom, že je focení velmi rychlé. Protože není k dispozici žádné speciální tlačítko, fotí se stisknutím tlačítka uprostřed ovládacího prvku. Na focení jednou rukou to ale moc není, nedařilo se mi tak moc ohnout palec. Ukládání na kartu i do paměti telefonu je okamžité, vztaženo k velikostem fotografií pohybujících se v průměru kolem 500 KB to ale zase není žádný zázrak. Vzhledem k vlastnostem fotoaparátu asi nepřekvapí, že k dispozici není žádné příslušenství v podobě přisvětlovací LEDky nebo zrcátka.






K prohlížení vytvořených fotek a videí slouží aplikace nazvaná prostě Album, kde můžete své výtvory pěkně protřídit, smazat nepovedené a například poslat přátelům ty nejlepší. Aplikace se ale nemůže rovnat aplikacím typu Resco Photo Viewer, nicméně to hlavní zvládne a je "v ceně".




K fotoaparátu už bohužel není, co víc dodat. Kromě focení momentek v situaci, kdy není nic lepšího po ruce, ho asi většina majitelů bude používat jen minimálně. Na stolním počítači se po velkém zmenšení a aplikaci různých filtrů sice dají fotografie trochu vylepšit, ale ani tak výsledek za moc nestojí. Navíc se kvůli fixnímu zaostření nedá foťák příliš efektivně použít ani na praktické věci jako je focení dokumentů, protože na 20 cm zaostření rozhodně nastaveno není. Takže vzhledem k tomu, že se Touch 3G nedá označit jako vyslovený low-end, pokládám integrovaný fotoaparát za nevyhovující. To už mi snad přijde lepší tam žádný fotoaparát vůbec nemontovat...
reklama