Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Snap S521

23.6.2009, Pavel Koza, recenze
Existují mezi námi uživatelé, kteří jsou tak trochu jiní. Při pohledu na krásné velké displeje se jim nerozzáří oči, ke svému štěstí nepotřebují obrovské vysouvací klávesnice s velkými tlačítky a dokonce je nijak neosloví možnost ovládat zařízení prstem po displeji.

Možnosti rozšíření


Pokud vám zařízení nevyhovuje takové, jaké si ho přinesete domů v krabičce, příliš mnoho s tím neuděláte. HTC Snap nabízí naprosto standardní kombinaci microSDHC slotu schovaného pod krytem baterie a bezdrátového Bluetooth modulu. Slot na paměťové karty si v testu bez problémů poradil i s microSDHC kartami o kapacitách 8 nebo 16 GB, jedinou drobnou překážkou je nepraktické sundávání krytu baterie, který se špatně otevírá.




Bluetooth modul fungoval bezproblémově a na připojení sluchátek nebo BT handsfree sady pro volání v autě se ukázal jako bez obav použitelný. Tím ale přehlídka možností končí, víc zařízení neumí.


Uživatelské rozhraní HTC Home


Na rozdíl od zařízení Windows Mobile s dotykovou obrazovkou, kde se jednotliví výrobci předhánějí v tvorbě vlastních grafických nadstaveb zastaralého uživatelského rozhraní od Microsoftu, jako je například TouchFLO 3D od HTC nebo TouchWiz od Samsungu, je v chytrých telefonech jejich invence neporovnatelně nižší.

Z části je to menším zájmem uživatelů a tedy menším počtem zařízení i prodaných kusů, tím hlavním důvodem ale bude skutečnost, že ve verzi Windows Mobile 6.1 Standard představil Microsoft velmi povedené základní rozhraní pro obrazovku Dnes nazvané Sliding Panel, které si jednotliví výrobci jen lehce upravují k obrazu svému (jde především o nabídku jednotlivých panelů, které považují za důležité), ale pokud jde o ovládání, je stejné na Snapu od HTC i na Voice Messengeru od HP.




Princip je velmi jednoduchý a přesto, nebo snad právě proto, velmi efektivní. Pohybem kurzoru nahoru a dolů vybíráte jeden z posuvných panelů s nejčastěji využívanými informacemi (Datum a čas, Schůzky, Zprávy a telefony, Počasí, Oblíbené v Internet Exploreru, Písničky a Nastavení), pohybem do stran pak volíte záložku s konkrétním typem informace nebo nastavení. S měnící se aktuálně vybranou volbou se také mění funkce pravého softwarového tlačítka, takže při zobrazení zmeškaných hovorů jeho stiskem zobrazíte kompletní historii volání, při zobrazení předpovědi počasí se zase ukáže předpověď na následujících 5 dní atp.




Zní to triviálně, ale celý systém je sympaticky vyladěný, rychlý a intuitivní. Například v panelu Zprávy a telefony máme celkem pět záložek, přičemž informace o nových SMSkách je až třetí v pořadí. Když ale přijde nová SMS zpráva, tak se při aktivaci panelu automaticky nastaví na právě na záložku SMS zprávy a vy tak rychle vidíte, kdo vám píše. To ale platí pouze v případě, že je nová zpráva jen jedna, pokud je jich víc, zobrazí se akorát informace o celkovém počtu. Pro rychlé vytvoření nového emailu nebo SMS či MMS zprávy jsou navíc k dispozici dva samostatné panely, kde kromě záložky pro přidání najdete na dalších záložkách i nové a nepřečtené emaily nebo SMS, mezi kterými můžete listovat.




V panelu Schůzky je kromě seznamu schůzek a událostí pro dnešní den a zítřek (každý záznam má vlastní záložku) možnost rychle přidat schůzku novou bez nutnosti proklikávat se nastavením přes klasický Kalendář. Na rozdíl od HP iPAQ Voice Messengeru chybí možnost procházet přímo na hlavní obrazovce vyfocené snímky (bavíme se o rozhraní HTC Home, k dispozici je samozřejmě výchozí nastavení od Microsoftu, které fotky umí, ale zase neumí jiné věci), zato tam je předpověď počasí pro jedno město až na pět dnů dopředu.




Především pro začínající uživatele je velmi praktický panel, který je v sedmi krocích provede základním nastavením zařízení, zadáním přesného času počínaje, přes konfiguraci emailových schránek, Bluetooth sluchátek a zabezpečení zařízení PINem až po výběr vyzváněcího tónu, nastavení obrázku na pozadí a přenesení oblíbených hudebních souborů. Posledním, osmým krokem se po nastavení zařízení tohoto, v daný okamžik již nadbytečného panelu zbavíme.





Poslední panel nabízí rychlý přístup ke změně vyzváněcích profilů, k nastavení bezdrátových sítí a telefonního modulu, vyzváněcího tónu, obrázku na pozadí a jako poslední záložka je k dispozici aplikace pro správu běžících aplikací. A jako takový malý bonus nakonec si můžete v nastavení zapnout zobrazení posledních spuštěných aplikací, takže po aktivaci Nabídky Start se nejdříve zobrazí posledních 9 spuštěných aplikací, a teprve pak klasická nabídka nainstalovaných programů.




Pokud jste už nějaké to zařízení s Windows Mobile 6.1 Standard viděli, nepřipraví vám HTC Home nijak velké překvapení. Pokud máte tu čest setkat se s lehce upraveným výchozím grafickým rozhraním chytrých telefonů s Windows Mobile poprvé, snad jste si na základě popisu, obrázků a videa udělali představu, jak to vlastně celé funguje.
reklama