Velká recenze zařízení HTC Snap S521
23.6.2009, Pavel Koza, recenze
Existují mezi námi uživatelé, kteří jsou tak trochu jiní. Při pohledu na krásné velké displeje se jim nerozzáří oči, ke svému štěstí nepotřebují obrovské vysouvací klávesnice s velkými tlačítky a dokonce je nijak neosloví možnost ovládat zařízení prstem po displeji.
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení HTC Snap S521
- Vzhled zařízení
- Integrovaná klávesnice, ovládání zařízení
- Parametry zařízení
- Zařízení jako telefon
- Zařízení jako digitální fotoaparát, zařízení jako GPS navigace
- Možnosti rozšíření, uživatelské rozhraní HTC Home
- Systémové a bonusové aplikace
- Dostupnost a cena, závěrečné hodnocení
Zařízení jako telefon
Snap jako mobilní telefon je další oblastí, kde je velmi patrný rozdíl mezi zařízením od HTC s dotykovým displejem a bez něj. Zatímco na zařízení s dotykovým displejem se HTC snaží neustále přicházet s dalšími a dalšími novinkami a zlepšováky, u zařízení bez dotykového displeje se telefonní a datový modul dá jednoduše shrnout dvěma slovy - prostě funguje. A to tak, že dobře a spolehlivě, ovšem víc toho nečekejte.
V zařízení je instalován čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE modul pro telefonování a základní datovou komunikaci, pracující na frekvencích 850, 900, 1800 a 1900 MHz. Pokud toužíte po rychlejších datech a váš operátor podporuje technologii HSDPA/WCDMA, můžete využít dvoupásmový 3G modul pracující na frekvencích 900 a 2100 MHz schopný přenášet data maximální rychlostí 7,2 Mbps / 384 Kbps.
Samotné ovládání telefonu je snadné a intuitivní. Pokud chceme někomu zavolat, máme na výběr několik možností. Pokud máme volaného v seznamu posledních volaných čísel, stačí na hlavní obrazovce začít "psát" jméno a sjednocený seznam posledních volaných čísel se postupně začne filtrovat. Protože každé tlačítko reprezentuje ne jeden, ale hned více znaků, musí být (a také je) filtrování inteligentní. Stisknutí tlačítka "7" tak vyfiltruje nejen všechna čísla začínající sedmičkou, ale i jména začínající písmeny V, Č a C. Následný stisk tlačítka A / S opět zúží výběr, a tak dále a tak dále. Bohužel ani zde se nehledá uvnitř jmen, ale pouze na začátku, takže k dokonalosti stále krůček schází. Pokud máme volaného v kontaktech, postup je stejný, jen je nutné nejdříve spustit aplikaci Kontakty. Je samozřejmě možné i jednoduše zadat číslo přímo, bez hledání v seznamech. Seznam hovorů si rovněž můžeme zobrazit i samostatně, kde je možné hovory dále filtrovat a třídit podle typu, času, jména nebo frekvence volání.
Pokud máme vybráno, stačí stisknout zelené tlačítko pro příjem hovoru a číslo se začne vytáčet. Jakmile je hovor spojen, můžeme pomocí kontextové nabídky rychle provést několik operací, mimo jiné zapnout nebo vypnout hlasitý odposlech, zapnout nebo vypnout mikrofon, přidržet hovor, zobrazit telefonní seznam nebo hovor ukončit. Naopak když někdo volá vám, objeví se pouze standardní upozornění Windows Mobile na příchozí hovor se jménem, číslem a případně fotografií volajícího.
Telefonní GSM modul nabízí všechny základní funkce sítě, jako je přidržení nebo přesměrování hovoru, automatické přijetí hovoru, identifikace volajícího, skrytí vlastního čísla, omezení volání nebo volání na pevně nastavená čísla. Mezi další možnosti patří manuální nastavení sítě a pásma (GSM/UMTS) nebo automatická změna data, času a časové zóny. Telefonovat se dá jak klasicky s telefonem u ucha, hlasitě (výstup se přepne na hlavní reproduktor a citlivost mikrofonu se zvýší), pomocí dodávaných stereosluchátek s mikrofonem nebo pomocí utrženého sluchátka komunikujícího se zařízením přes Bluetooth. A v případě, že chceme být na hovor upozorněni diskrétně a nikoliv hlasitým vyzváněním, k dispozici jsou i vibrace.
Pro někoho nezbytné jsou volací profily, pomocí kterých je možné snadno a rychle přenastavit způsob vyzvánění, hlasitost a další parametry telefonu. K dispozici jsou 4 konfigurovatelné profily, pátý profil je automatický a mění hlasitý a tichý režim podle vašeho kalendáře. Zajímavé je, že můžeme měnit hlasitost upozornění pro různé systémové události odděleně, takže například vyzvánění bude hlasitější než připomenutí.
Veškeré telefonní operace prováděné se Snapem jsou velmi rychlé, vytáčením čísla počínaje a příjmem hovoru konče. Zařízení jsem zkoušel i jako modem a ani zde jsem nenarazil na problém, připojení jak přes USB kabel, tak i Bluetooth bylo zcela stabilní. Podobně jako drtivá většina zařízení je i tento model od HTC tak trochu napřed, protože o downloadu rychlostí 7,2 Mbps si u nás můžeme nechat jen zdát.
Aby byl výčet telefonních vlastností kompletní, musím se zmínit ještě o drobných utilitkách jako je nástroj pro MMS-kování, pomocníka pro rychlou volbu nejpoužívanějších čísel ("vytočit" dlouhým stisknutím odpovídající číslice na klávesnici ale můžete nejen telefonní číslo, ale například i oblíbenou aplikaci, čímž se užitečnost této aplikace násobí), pomocníka pro snadnou konfiguraci nastavení připojení HTC Connection Setup včetně aktualizace nejnovějších dat z internetu, nástroj SIM Manager určený pro správu kontaktů na SIM kartě, Java JBlend podporující MIDP verze 2.0 a nakonec i klasický SIM Toolkit. Někomu bude vadit absence hlasového vytáčení, které je především u business telefonů celkem obvyklou funkcí.
Zařízení HTC Snap jako mobilní telefon nezklamalo. Jakýkoliv jiný výsledek by byl ostudný, protože jaké jiné zařízení by mělo být skvělým telefonem než smartphone určený především pro firemní sféru, ale výrobcům se už povedlo ledacos. U tohoto zařízení to naštěstí neplatí a tak pokud hledáte především mobilní telefon, nemusíte mít ze Snapu strach.