Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC Snap S521

23.6.2009, Pavel Koza, recenze
Existují mezi námi uživatelé, kteří jsou tak trochu jiní. Při pohledu na krásné velké displeje se jim nerozzáří oči, ke svému štěstí nepotřebují obrovské vysouvací klávesnice s velkými tlačítky a dokonce je nijak neosloví možnost ovládat zařízení prstem po displeji.

Parametry zařízení


Při pohledu na technickou specifikaci nenarazíme na žádné žhavé novinky ani oslnivé výkony, HTC Snap nabízí vesměs ověřené prvky a mnohokrát vyzkoušené technické řešení. Jinými slovy je věnována maximální pozornost funkčnosti a spolehlivosti, ostatní je na vedlejší koleji.




Základem zařízení je procesor Qualcomm MSM7225, který je taktovaný na běžných 528 MHz a který poskytuje zařízení plně dostačující výkon. K němu je od výrobce "přibaleno" 256 MB FlashROM a 192 MB RAM, ze kterých je po prvním startu zařízení uživateli přístupno 61 MB FlashROM, respektive 77 MB RAM. To sice není nijak moc, ale úložnou paměť můžete rozšířit paměťovou kartou a k chybové hlášce o nedostatku operační paměti jsem se nikdy nepropracoval, takže ve vybavení pamětí nevidím problém.




Jako zobrazovací jednotka je v zařízení použit transmisivní TFT displej s úhlopříčkou 2,4 palce, orientovaný na šířku, a s rozlišením 240 x 320 bodů (standardní QVGA). Displej není dotykový, na druhou stranu je díky tomu více odolný proti poškrábání. U tohoto typu displeje je nezbytné podsvícení, které lze nastavit pouze manuálně ve čtyřech úrovních. Je to trochu zvláštní, protože v zařízení je integrovaný senzor sledující intenzitu okolních světelných podmínek, ale je to tak. Z praktického hlediska nejde o žádný zázrak, ale zobrazení je kvalitní, podsvícení čistě bílé a viditelnost na slunci nadprůměrná.




Dobře si zařízení vede při přehrávání videa, po instalaci CorePlayeru 1.3.0 jsem bez problémů sledoval i neoptimalizované filmy a seriály. Pravda, na malinkém displeji to není úplně ono, ale díky orientaci na šířku není nutné zařízení nijak natáčet a pokud jde o plynulost, nemělo to chybu. V klasickém benchmarku přehrávání testovacího souboru dosáhl Snap výborného výsledku 149%, což znamená plynulé přehrávání za všech okolností, při testování přehrávání klasického neoptimalizovaného dílu Grey's Anatomy byl výsledek 129% a pokud vám ani to nestačí, můžete si pomocí této utilitky DivX snímek převést do formátu MP4 a pak nejen, že se bez viditelné ztráty kvality zmenší velikost (například z 350 MB souboru se jeden díl Prison Break zmenšíl při snížení rozlišení na 320 x 240 bodů na přibližně 225 MB), ale vše bude naprosto plynulé i v rychlých scénách a navíc ušetříte, protože MP4 soubor přehraje zdarma předinstalovaný program Windows Media Player.

Testovací soubor ve formátu DivX má rozlišení 640x352 bodů, datový tok 1024 kbit/s, 24 snímků za vteřinu a stereozvuk 44,1 kHz při 127 kbit/s, jedná se o dynamickou upoutávku na film Matrix. Jako druhý testovací soubor jsem použil jiný DivX soubor s rozlišením 624x352 bodů, 23,97 snímků za vteřinu a stereozvuk, jednalo se o díl ze seriálu Grey's Anatomy.

Zvukové schopnosti jsou výborné. Velmi hlasitý a kvalitní hlavní reproduktor, k tomu slušný a dostatečně hlasitý reproduktor pro telefonování a v neposlední řadě i citlivý mikrofon nabízející vynikající schopnost záznamu při přímém mluvení na mikrofon a velmi dobrý záznam hovoru ze vzdálenosti několika metrů. Díky těmto vlastnostem je například v autě využitelná funkce hlasitého odposlechu, pokud nepoužíváte handsfree. O sluchátkách už jsem psal, sice to není žádný zázrak, ale telefonování zvládají dobře a pokud chcete lepší poslech písniček, redukce a kvalitní sluchátka to obstojně vyřeší. V tomto ohledu není Snapu jako business zařízení co vytknout.

Výborné komunikační schopnosti je možné u dnešních zařízení považovat za standard, cokoliv méně už je vzácnější výjimkou. Platí to i o zařízení HTC Snap, které umí všechno, co moderní zařízení umět má. Základem je připojení přes USB ve formě proprietárního konektoru HTC ExtUSB, díky plné kompatibilitě s klasickým miniUSB je ale možné použít pro nabíjení nebo synchronizaci jakýkoliv miniUSB kabel.




Stejně jako dotykové modely nabízí i Snap možnost jak připojení přes ActiveSync, tak i možnost rychlejšího připojení pouze paměťové karty zařízení jako Mass Storage. Bohužel takový ten dialog pro výběr vhodného typu po každém připojení kabelu chybí, je třeba to měnit ručně v nastavení. Testovací 100 MB velký RAR soubor se v režimu ActiveSync kopíroval na 16 GB paměťovou kartu pouze 65 vteřin, při připojení paměťové karty jako Disk Drive to trvalo jen vynikajících 21 vteřin. Pokud ale používáte druhý jmenovaný režim, po dobu připojení k počítači není paměťová karta na zařízení k dispozici.




Pokud jde o Bluetooth, Snap a jeho Bluetooth 2.0 + EDR modul zvládl všechny testy, které běžně dělám. Tedy připojení headsetu Bluetrek G2+ a stereosluchátek od HP, ActiveSync s Windows 7 (výborný systém, konečně:), přenos souborů mezi Snapem a Touch Diamondem2 i notebookem a samozřejmě i připojení k internetu přes PAN profil a všechno fungovalo zcela bez problémů, ať už šlo o kvalitu (stereosluchátka) nebo stabilitu (připojení k internetu). V případě připojení sluchátek byl problém při současné synchronizaci během poslechu hudby, ale pokud se omezíte na jednu operaci v jednu chvíli, bude Snap fungovat k vaší spokojenosti.




Pro zajímavost uvádím i kompletní přehled podporovaných Bluetooth profilů. Proti HTC s dotykovou obrazovkou chybí například profil pro tisk, přenos souborů (sobory je možné posílat, ale ne přes službu FTP) či profil sériového portu).
  • A2DP (Advanced Audio Distribution Profile)
  • HSP (Headset Profile)
  • HFP (Handsfree Profile)
  • PAN (Personal Area Networking Profile)
  • HID (Human Interface Device Profile)
  • OPP (Object Push Profile)
  • SAP (SIM Access Profile)
  • AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile)
  • DUN (Dial-up Profile)
  • PBAP (Phonebook Access Profile)

Nakonec zbývá bezdrátová síť WLAN, podporující standard B a G, díky které se můžete připojit (nejen) k většině veřejně dostupných přístupových bodů rychlostí až 55 Mbit/s. K dispozici je plnohodnotná podpora všech ověření (otevřené, sdílené, WPA, WPA-PSK, WPA2 a WPA2-PSK) a dokonce i LEAP od Cisca i šifrování (WEP, TKIP, AES). Potěšující je možnost vypnout automatiku a zapnout úsporný nebo naopak výkonný režim WLAN modulu podle aktuální potřeby, citlivost mi obecně přišla jako průměrná. Maximální úspoře energie pomáhá i možnost automatického odpojení při nečinnosti. Pokud jde o funkčnost, ta je velmi dobrá, připojil jsem se k několika různým AP doma i ve městě a vše běhalo jako na drátkách, ostatně jako u všech ostatních zařízení od HTC.




V zařízení je instalována vyměnitelná a dobíjecí Li-Ion baterie s kapacitou výborných 1500 mAh. Jak syntetické testy, tak i testy používání mě velmi mile překvapily, v běžném provozu mi vydrželo zařízení nabité i tři dny, což pro mě jako člověka zvyklého nabíjet denně byla téměř šokující zkušenost. :) Když jsem se hodně snažil a používal zařízení co to šlo, vydrželo dny dva, ale to už je silně individuální. Vzhledem k tomu, že zařízení není určené pro každodenní multimediální orgie se ale dá předpokládat, že podobné hodnoty dostane většina uživatelů. Nabíjení je možné jak nabíječkou, tak z USB portu počítače, jen to přes USB déle trvá.




Syntetické testy jsou trochu specifické, protože na smartphonech neběhá Spb Benchmark, ale pokud jde o čas, je přesný s maximální odchylkou několika minut.
  • Zařízení zapnuté a ponechané v klidu, max. podsvícení - 14 h 00 m
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 7 h 00 m (použit program CorePlayer a přehrával se neoptimalizovaný díl seriálu Grey's Anatomy v DivX)
  • Zapnuté Bluetooth, max. podsvícení, bez zatížení - 13 h 30 m
  • Zapnuté WiFi, max. podsvícení, max. výkon WiFi, soustavný PING - 4h 00m

A to je všechno, další vlastnosti jako například integrované FM rádio nebo gravitační senzor (ten by u tohoto zařízení byl stejně zbytečný) na zařízení nenajdeme. Je otázkou, jestli FM modul na zařízení fyzicky je a chybí pouze aplikace, takže půjde nějakým neoficiálním fixem aktivovat (jako u Touch Pro2), nebo jestli tam fyzicky vůbec není, ale na to zatím neznám odpověď.
reklama