Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC HD2

21.4.2010, Pavel Koza, recenze
Je to již více než rok, co společnost HTC oslnila mobilní svět špičkovým zařízením HTC Touch HD se skvělým foťákem a velkým WVGA displejem. Vývoj se ale nezastavil, a tak jsme se před Vánocemi mohli začít těšit z dalšího, hranice posouvajícího zařízení HTC HD2 (modelové označení T8585, kódové označení Leo), které si po uvedení na trh připsalo hned několik prvenství.

Zařízení jako GPS Navigace


Od poslední recenze sice uběhlo již pár měsíců, ale pokud jde o moji aktivitu za volantem, zůstává stále stejná. Tedy nízká. Proto i tentokrát berte mé zkušenosti se zařízením jako s autonavigací s drobnou rezervou. Stejně jako u většiny ostatních recenzí jsem si vystačil s trojicí aplikací - za volantem využívám služeb aplikace Nav N Go iGo verze 8.3, pro záznam trasy a pěší navigaci aplikaci SmartMaps verze 3.7.1 a nakonec klasické Google Maps Mobile ve vždy nejnovější verzi. Samozřejmě nesmím zapomenout ani na Stopy (Footprints), ale ty jsem popsal už v předchozí kapitole.

Podobně jako většina nových zařízení vyhovělo HD2 mým navigačním potřebám bezezbytku. GPS modul je sice jen integrovaný jako součást hlavního procesoru, ale subjektivně je jeho citlivost špičková a občas se zařízení zaměřilo i v místnosti pár metrů od okna. Rychlost zaměření je rovněž perfektní, pokud pravidelně stahujete datový soubor pro AGPS, pozice se zaměří více méně okamžitě. Výkon zařízení oceníte asi nejvíce v iGo, které díky gigahertzovému procesoru běhá naprosto plynule a i spouštění aplikace nebo zoomování mapy je nezvykle rychlé.

Pro posouzení přesnosti GPS používám aplikaci SmartMaps, respektive její schopnost ukládat aktuální pozici souvisle do souboru. Takto získaný log si pak můžu promítnout do mapy a posoudit, nakolik jsou zaznamenané údaje přesné a jak často začne GPSka zmatkovat. Od první chvíle všechno běhalo výborně a důkazem budiž tyto screenshoty. Pokud si chcete se záznamem trasy (12,68 KB) pohrát sami, můžete tak učinit na stránce uTrack.



Při popisu navigačních schopností HD2 nesmím zapomenout ani na další, v oblasti Windows Mobile přístrojů zatím velmi vzácnou vlastnost, kterou je integrovaný digitální kompas. Osobně mi sice nepřišel nijak extrémně citlivý ani přesný, ale pro přibližné určení severu nebo jako podpora při pěší navigaci je to určitě lepší, než nic.

V každém případě jsem při mém způsobu využití navigace byl zcela spokojen a občas i mile překvapen. Díky velkému displeji a vysokému výkonu se zařízení celkem bez problémů vyrovná levnějším jednoúčelovým navigacím a to je pro většinu uživatelů zcela dostačující.


Dostupnost a cena


Se zařízením HTC HD2 se výrobci povedlo trefit hřebík na hlavičku, zájem o něj byl a stále je obrovský. V prvních měsících, před Vánocemi, byl velký problém zařízení vůbec sehnat a ani teď, skoro půl roku po zahájení prodeje, se HTC stále nedaří zcela uspokojit poptávku. Vzhledem k tomu není tlak na snížení ceny nijak významný, přesto se oficiální cena snížila až na hodnoty kolem 13 500 Kč včetně DPH. Například v Alze ho mají za 13 199 Kč, v Sunnysoftu za 12 445 Kč. Jen si při nákupu dejte pozor, jestli kupujete CZ nebo EN verzi zařízení, legální počeštění anglické verze není ani levné, ani snadné.

Pokud vám nevadí upsat se na pár let vašemu mobilnímu operátorovi, můžete při koupi zařízení ušetřit i pár tisícovek, protože ho v nabídce v ČR mají všichni 3, každý v klasickém "HTC" provedení. U Vodafone ho zakoupíte od 8.777 Kč při maximálním měsíčním plnění, nedotované pak za základní cenu 12.977 korun. T-Mobile nabízí zařízení bez smlouvy za 14.999 Kč, s nejvyšším měsíčním plněním se dostanete až na cenu 7.999 Kč, respektive 5.999 Kč při prodloužení smlouvy. A nakonec O2 má zařízení za 15.195 Kč bez úpisu, s maximálním měsíčním plněním zaplatíte 7.995 Kč.


Závěrečné hodnocení


A dostáváme se na samotný závěr recenze. Pokud jste se prokousali až sem, gratuluji a slibuji, že další recenze bude mít zase trochu jiný (a čitelnější) formát. K zařízení jako takovému jsem napsal vše, co jsem napsat chtěl a nemá smysl tady opakovat všechny jednou či dokonce vícekrát popsané vlastnosti a dovednosti. HD2 je prostě špičkové zařízení a i když bych superlativy šetřil, mnoho lepších a vybavenějších zařízení na trhu nenajdete, a to nejen v oblasti Windows Mobile. Obrovské popularitě zařízení neubraly ani informace o tom, že i přes splnění téměř všech podmínek na něj nebude možné instalovat připravovaný systém Windows Mobile 7 a udělat z něj plnohodnotný Windows Phone 7, takže "hlas lidu" hovoří v jeho případě jasně.



Pokud jste stále na pochybách, jestli se pro HD2 rozhodnout nebo ne, mám tu pro vás ještě několik bodů k dobru. První je tradičně dobrá podpora od výrobce. Je sice smutný fakt, že v úplně první verzi nebylo HD2 zrovna vyladěné a počet chyb a problémů byl pro zařízení od HTC až netypicky velký. Během relativně krátké doby ale z HTC vypadla pěkná řádka celkových aktualizací i jednotlivých oprav, takže v současné době je až na dva případy vše opraveno. Problematickým místem i nadále zůstává červený nádech fotografií (byť se subjektivně o něco snížila) a především nízká výdrž na baterie, se kterou se toho ale zas tak moc dělat nedá.



Proti ostatním značkám má ale HTC jeden trumf. Tedy abych byl přesný, jeden obrovský TRUMF s názvem XDA developers. Na této stránce, přesně řečeno ve fóru, se sdružuje celosvětová komunita hackerů (v dobrém slova smyslu), kteří se zařízení tohoto výrobce snaží používat ne na 105, ani na 120, ale hned na 250% . Pokud nepatříte mezi vysloveně pasivní uživatele mobilních zařízení, pro které je vrcholem blaha možnost synchronizace kontaktů, tento bod byste měli brát v úvahu. Díky XDA Developers si můžete z recenze odmyslet prakticky všechna softwarová omezeni, protože k dispozici je nejen několik desítek a možná stovek tipů, triků, nástrojů a drobných aplikací, ale i desítky tzv. "vařených" ROMek, které přidávají funkce a hlavně řeší i drobné nedostatky, na které se v oficiálních aktualizacích nedostalo. Jen pro představu si můžete prohlédnout tento přehled na stránce WMmania, kde je jen část všech možných oprav a vylepšení.



Zařízení HTC HD2 není dokonalé. Bezesporu není ani vhodné pro každého uživatele. Přesto se dokonalosti už velmi blíží, a pokud mu dáte čas, přesvědčí o svých schopnostech i vás.
Nakonec bych se ještě jednou chtěl všem omluvit za extrémně dlouhou tvorbu recenze a ujistit vás, že takové nedopatření se stává maximálně jednou dvakrát třikrát za 100 let... :)


Související odkazy


Pro pořádek ještě uvedu všechny odkazy na informace přímo související s touto recenzí a novým zařízením HTC HD2.
reklama