Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HTC HD2

21.4.2010, Pavel Koza, recenze
Je to již více než rok, co společnost HTC oslnila mobilní svět špičkovým zařízením HTC Touch HD se skvělým foťákem a velkým WVGA displejem. Vývoj se ale nezastavil, a tak jsme se před Vánocemi mohli začít těšit z dalšího, hranice posouvajícího zařízení HTC HD2 (modelové označení T8585, kódové označení Leo), které si po uvedení na trh připsalo hned několik prvenství.

Zařízení jako komunikační prostředek


I když má HD2 hodně vlastností, pro většinu uživatelů je na prvním místě schopnost komunikace. Pro klasické telefonování je zařízení vybaveno velmi dobře a za celou dobu testování a používání jsem nenarazil na zásadní problém. I přes větší rozměry je možné telefonovat pohodlně jednou rukou, jen při používání hardwarových tlačítek pod displejem musí být člověk trochu obezřetný, aby mu zařízení nevypadlo z ruky. Samotné fungování a ovládání telefonního modulu jé téměř shodné s tím, jak jsem ho popsal v tomto článku, tak se nebudu opakovat a popíšu jen rozdíly a zkušenosti.

Díky rychlému procesoru netrpí HD2 těžkopádnými reakcemi při volání nebo přijímání hovorů, všechno reaguje téměř okamžitě (včetně ukončení hovoru po náhodném vytáčení). Je sice fakt, že vzhledem ke své velikosti nemusí být volání s telefonem u ucha pohodlné pro všechny, ale potom není problém použít utržené sluchátko - já zkoušel BlueTrek G2+ a párování i ovládání fungovalo skvěle včetně regulace hlasitosti. Párkrát jsem využil i funkce hlasitého odposlechu, zvuk z reproduktoru je dostatečně hlasitý i pro použití v autě, nicméně tam je vhodnější používat sluchátko nebo pevné handsfree.



Když pominu již popsané technické parametry jako je čtyřpásmový GSM modul, nabízí zařízení i několik speciálních vlastností spojených s telefonováním. Senzor přiblížení (proximity senzor) už sice není tak vzácný, jako před rokem či dvěma, ale stále jde o velmi praktickou pomůcku vypínající displej vždy, když se k senzoru umístěnému nad displejem přiblíží nějaký předmět. Povedené jsou i dvě nové možnosti nastavení hlasitosti vyzvánění - první sníží hlasitost vyzvánění po pohybu s telefonem, druhá naopak hlasitost vyzvánění zvýší, pokud je zařízení schované v kapse nebo tašce. Zapomenout nesmím ani na možnost poslat jedním či dvěma tapnutími SMS zprávu volajícímu v případě, že jeho hovor nemůžete přijmout. Další vlastnosti jako je zobrazení dialogu pro uložení neznámého čísla nebo lehké zavibrování telefonu po spojení hovoru jsou příznivcům HTC známé již delší dobu a tak jen doplním, že je najdeme i u tohoto přístroje.

Sice se kolem toho nedělá takové haló jako u zařízení HTC Touch Pro2, ale konferenční hovor s velmi propracovaným ovládáním nabízí i HD2. K dokonalosti mu sice chybí dva mikrofony a speciální vyhrazené tlačítko, ale jinak je to opět špička. Jednoduše si vyberete seznam účastníků a pak je postupně připojujete, tišíte nebo odpojujete.



Pro krátké zprávy je na zařízení k dispozici aplikace HTC Messenger. Osobně posílám maximálně několik desítek SMS zpráv měsíčně, takže nejsem žádný náruživý textovkář, ale na rozdíl od některých jiných uživatelů jsem se nesetkal s problémem. Zprávy se odesílaly i doručovaly téměř okamžitě a samotná aplikace slučující klienta pro SMS i MMS mi přišla jako hodně povedená - má jednotné rozhraní a teprve podle vytvořené zprávy se zařízení rozhodne, jak zprávu odešle.

Kvůli jednomu projektu jsem zařízení používal i několik měsíců jako modem a přenesl jsem několik stovek MB dat. Ani zde nebyl problém, tedy pokud odmyslím již zmiňované přehřívání při současném používání a nabíjení; pokud jsem neměl zařízení dostatečně nabité, musel jsem ho aktivně chladit, jinak se za celý den nedobilo. Kromě klasického připojení přes USB kabel nebo Bluetooth PAN je na zařízení ještě novinka v podobě sdílení konektivity přes WiFi. Pomocí jednoduchého průvodce se na zařízení vytvoří WiFi připojení typu ad-hoc chráněné WEP klíčem a ukáže se světu, pak je možné se k němu připojit například notebookem. Tuto funkci jsem vyzkoušel, ale její fungování nebylo úplně 100%, a tak jsem zůstal u Bluetooth a kabelu.



Hardwarové schopnosti jsou jedna věc, softwarové vybavení věc druhá. Na zařízení je samozřejmě spousta programů, s jejichž pomocí můžete komunikovat se světem. Některé, jako například email, Live Messenger nebo mobilní Internet Explorer, jsou standardní součástí Windows Mobile a proto se jim moc nebudu věnovat, zaměřím se na ty ostatní. Jako první zmíním mobilní Operu 9.7, což je celkem schopný webový prohlížeč s podporou JavaScriptu (Flash nebyl v této verzi implementován) a pokud vám to nestačí, můžete si nainstalovat Operu Mobile 10. Po letech čekání je k dispozici konečně použitelný prohlížeč srovnatelný s konkurencí pro jiné platformy a k jeho velmi dobrému ovládání slouží (u verze 9.7) podpora multitouch pro zvětšování a zmenšování zobrazení.

Příznivci Facebooku mají na výběr hned dva způsoby, jak se dostat k informacím z této velmi populární společenské sítě. Buď jednodušší, do systému Sense integrované základní funkce jako je seznam kontaktů a poslední statusy nebo sofistikovanější aplikaci od Microsoftu, který je na zařízení předinstalován a dostupný hned od začátku. Doporučuji ale stáhnout si rovnou novější verzi, která mimo jiného podporuje plnohodnotné čtení a vkládání komentářů, možnost označení příspěvků tlačítkem "Líbí se mi" nebo nabízí subjektivně vyšší rychlost a stabilitu. Naopak příznivci sítě Twitter to mají jednodušší, protože je k dispozici velmi dobrý klient HTC Peep integrovaný přímo do HTC Sense, o kterém jsem psal podrobně v předchozích kapitolách.

Stejně jako asi na všech nových zařízeních se systémem Windows Mobile 6.5 je i na HD2 dvojice klientů pro webové služby z dílny Microsoftu. Tedy přesně řečeno je na zařízení odkaz ke stažení nejnovější verze klienta, což je vzhledem k celkem rychlému vývoji obou služeb asi vhodné řešení. Služba Microsoft My Phone (o které jsem psal před časem) slouží k zálohování informací z paměti telefonu (kontakty, kalendář, úkoly, textové zprávy, hudba, fotografie, videa a jiné dokumenty) a jejich následné správě či v omezené míře i sdílení. Druhou službou je Windows Marketplace, což je přímo ze zařízení přístupný elektronický obchod, kde si můžete (nebo časem budete moci) stáhnout nebo koupit různé aplikace, kterými své zařízení vylepšíte.

Na zařízení nechybí ani aplikace jako čtečka RSS kanálů nazvaná RSS Hub nebo velmi povedený klient pro vyhledávání a přehrávání videí na YouTube z dílny HTC.
reklama