Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HP iPAQ Voice Messenger

4.2.2009, Pavel Koza, recenze
Příznivci Windows Mobile, preferující zařízení bez dotykové obrazovky, mají na rozdíl od ostatních velmi omezený výběr, protože počet zařízení s edicí Windows Mobile Standard se dá spočítat na prstech jedné ruky (doslova).

Zařízení jako digitální fotoaparát


Od integrovaného třímegapixelového fotoaparátu jsem nečekal zázraky, ale o to větší bylo moje překvapení, jak slušné fotky z něj lezly. Z technického hlediska jde o klasický malý foťáček s třímegapixelovým snímačem (přesně 3,2 Mpix), automatickým ostřením a příslušenstvím v podobě přisvětlovací LEDky a malého zrcátka pro focení autoportrétů. Maximální rozlišení jednotlivých fotografií ve formátu JPEG je 2048 x 1536 bodů a k dispozici jsou i tři úrovně kvality komprese, při focení s nejvyšší kvalitou mají fotografie velikost mezi 0,6 až 1,2 MB. Stejné tři stupně kvality jsou k dispozici i při natáčení videa ve formátu 3GP, kde je maximální rozlišení dokonce 640 x 480 bodů, ale v tomto případě je to už nad schopnosti iPAQu a video je velice trhané; je určitě lepší zůstat u klasičtějších rozměrů 352 x 288 bodů nebo jen 320 x 240 bodů, i když ani tam nejsou výsledky nijak oslnivé.




Focení s Voice Messengerem je bezproblémové a z praktického hlediska i pohodlné. Fotoaparátu je vyhrazeno speciální třístavové tlačítko na boku přístroje, které kromě samotného vyfocení snímku úplným stisknutím rozpoznává i namáčknutí, po kterém se provede zaostření. Ostření je sympaticky rychlé, pouze ve špatných světelných podmínkách je výrazně pomalejší. Ostří se pouze na střed vymezený tenkým rámečkem, jakmile se obraz zaostří, bílý rámeček zezelená a vše je připraveno k samotnému aktu focení. Aktivace fotoaparátu a spuštění obslužné aplikace je otázkou přibližně 5 vteřin, samotné focení včetně zaostření a následného uložení snímku na kartu či do paměti přístroje zabere další 2-4 vteřiny. Vyfocenou fotografii si ihned po uložení můžete prohlédnout a podle kvality se rozhodnout, jestli si ji necháte, smažete ji či ji někomu pošlete.




Obslužná aplikace sice není tak sofistikovaná, jako například u Touch HD, Omnie či XPEIRE, chudší je především počet režimů snímání, kde iPAQ nabízí pouze již popsané dva - statické focení a natáčení videa. Naopak nechybí možnosti nastavení obrazu, jako je digitální zoom, vyvážení bílé (automatické, denní světlo, šero, zářivka, žárovka), trojice pro nastavení jasu, kontrastu a ostrosti (od -2 do +2), redukce blikání i snadná změna místa ukládání fotografií a videí. Nakonec nesmím zapomenout ani na dvojici pomocníků pro focení ve tmě, a sice noční režim, který protáhne čas expozice, a integrovaný LED blesk pro přisvětlení opravdu tmavých scén.





Ale dost teorie, u fotoaparátu je nejdůležitější praxe. Jako obyčejně nabízím několik ukázkových fotografií. Za zmínku stojí rozhodně velmi věrné barevné podání, jedno z nejlepších, jaké jsem kdy u Windows Mobile zařízení viděl. S ostrostí to už není tak dokonalé, záleží na tom, co fotíte, ale v některých případech je ostrost v určitých částech fotografie výrazně horší než v částech ostatních. Pokud ale fotíte v dobrých světelných podmínkách, zvládá iPAQ fotit téměř vše. A i když to určitě není nejlepší foťák v mobilu, jaký kdy byl sestrojen, na zařízení nijak si nehrající na multimediálního svalovce mi fotky přijdou prostě hodně dobré.





Ani focení textu nebo velmi blízkých předmětů nečiní iPAQu zásadní problém, makro zvládá automaticky a se ctí. Texty jsou dostatečně dobře čitelné při focení předmětů velikosti zhruba A4, větší plochy už jsou na některých místech rozostřené.





Focení ve tmě už je trochu problém. Pokud je focený objekt dostatečně světelný, ještě to ujde, ale pokud je hodně tmavý, nebo se musí použít blesk, už to není ono. Všechny ukázkové fotografie byly foceny z ruky, bez opěry, takže jsou trochu rozmazané, ale zase se na jedoucích eskalátorech dělá momentka se stativem dost špatně:).




V každém případě mě fotoaparát velmi příjemně překvapil a pokud by takto vypadal integrovaný foťáček v každém zařízení, které se netváří jako multimediální král mezi všemi mobily, tak bych byl spokojený. Je rychlý, jednoduchý a na fotky se dá koukat. A pokud vás zajímá, jak vypadá video, můžete si stáhnout ukázkové soubory - video 640 x 480 (5,85 MB) nebo video 320 x 240 (3,88 MB).


Zařízení jako GPS


O co víc mě fotoaparát překvapil mile, o to méně mě potěšil integrovaný GPS modul. Vykazuje totiž navlas stejné problémy jako GPSka v Diamondu a několika dalších zařízeních s chipsetem od Qualcommu. Tedy ucházející přesnost s občasnými velkými úlety a velké zpoždění pohybující se kolem 3-5 vteřin. Zkoušel jsem předinstalované Google Maps Mobile a na orientaci na mapě to stačilo, snaha o navigaci v autě by ale asi nemusela dopadnout nejlépe.




Vypadá to, že ovladač od Qualcommu je prostě vadný a už je mi trochu stydno na to upozorňovat. Z pohledu užvatelů je ale úplně jedno, kdo za to může, nás zajímá především funkčnost, a ta v tomto případě prostě není dobrá. Chvíli mi také trvalo nalézst celkem dobře ukrytou volbu pro automatické stahování informací o satelitech z internetu, bez kterých trvá zaměření GPSky nesnesitelně dlouho, ale když jsem data zaktualizoval, zaměření trvalo jen pár vteřin. Pro zajímavost jsem zkusil připojit externí Bluetooth GPSku a s tou si GMM rozuměly o poznání lépe.
reklama