Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení HP iPAQ hw6900

27.8.2006, Pavel Koza, recenze
Nový HP iPAQ hw6900 je přímým nástupcem staršího modelu iPAQ hw6500. Kromě nejnovější verze operačního systému nabízí i skvělé komunikační schopnosti (telefonní modul s podporou EDGE, Bluetooth a WiFi), GPS modul pro přesné určení polohy, praktickou integrovanou mini-klávesnici pro rychlé zadávání textu, jeden rozšiřující miniSD slot, slušný procesor a v neposlední řadě, stejně jako předchozí model, i stále vzácný čtvercový displej. Pokud se o zařízení chcete dozvědět víc, je tu tato recenze.

Konec bloudění aneb integrovaný GPS modul


Zařízení HP iPAQ hw6900 v sobě má integrován GPS modul od společnosti Global Locate. A teď pozor - na rozdíl od většiny ostatních zařízení s integrovanou GPSkou je v iPAQu integrován modul podporující technologii Assisted-GPS (A-GPS) komunikující protokolem NMEA. Pokud vám tento pojem nic neříká, neklesejte na mysli, já na tom jsem podobně. Pro zvídavé čtenáře toužící po podrobných informacích doporučuji článek Assisted GPS: A Low-Infrastructure Approach, ze kterého se mi ovšem zdá, že je celá problematika A-GPS výrazně komplexnější, než je psáno na stránkách firmy Global Locate. Pro všechny ostatní jen stručně, jak jsem to pochopil já.




Na rozdíl od klasického schématu GPS satelity => GPS přijímač vstupuje v případě A-GPS do hry podpora v podobě asistenčních serverů, se kterými kapesní zařízení komunikuje pomocí standardního datového spojení (GPRS, WiFI nebo jiné). Přijímač tak není odkázán pouze na satelity, ale část informací získává mnohem rychleji právě z těchto serverů. Protože je komunikace s asistenčními servery výrazně rychlejší než komunikace se satelity, šetří se čas (řádově desítky sekund až jednotky minut proti klasickému GPS), který je jinak nutný ke stažení požadovaných dat jako je pozice nebo rychlost přímo ze satelitů, a tím klesá doba potřebná k prvotnímu zaměření. Navíc se díky tomu, že přijímač tato data dostane z asistenčních serverů a nemusí je složitě dekódovat a dopočítávat z přijatého signálu (vzhledem k pohybu satelitů je nutné brát v úvahu takzvaný Dopplerův frekvenční posun), šetří energie, zvyšuje přesnost určení polohy a rovněž zvyšuje citlivost příjmu.

V případě iPAQa to funguje tak, že si z Internetu stáhnete pomocí utilitky Quick GPS Connection čtveřici malých souborů s daty, které výrazně urychlí primární zaměřování pozice. Platnost těchto souborů je jen několik dní, takže je nutné je stahovat opakovaně. V reálu však skutečně pomohou. Je samozřejmě možné se zaměřit i bez nich, ovšem doba nutná k dokončení celé operace bude mnohonásobně vyšší. Asi nejpohodlnější řešení představuje instalace modulu do ActiveSync (najdete jej na přiloženém CD), která aktualizaci souborů provede při každé synchronizaci se stolním počítačem plně automaticky, takže máte zase o starost méně.




Přímo na zařízení je předinstalována aplikace GPS Navigation (ve skutečnosti jde o TomToma), ovšem bez map. Jednu mapu (pouze jednoho města!) si můžete stáhnout z webu zdarma, ovšem těžko říci, zda si našinec vybere. Na výběr je totiž pouze několik států západní Evropy a severní Ameriky, všechno ostatní si musíte zakoupit.

V praxi jsem zařízení testoval především s aplikací TomTom Navigator, nicméně jsem zkusil i další aplikace jako třeba Dynavix, Be-On-Road či SmartMaps. Vše fungovalo bez problémů - výkon zařízení není omezující a se čtvercovým displejem si novější verze aplikací již také dokáží vesměs obstojně poradit. Citlivost přijímače bych opět zařadil někam k průměru, v oblasti PDA s integrovanou GPSkou možná k lehkému nadprůměru. Pokud jsem měl zařízení v držáku na okně, byly výpadky signálu minimální (přední okno mého auta je pokryté nějakou odraznou vrstvou, takže to signál ze satelitů nemá rozhodně snadné). Pokud jsem dal zařízení mezi přední sedadla, byly výpadky častější, ale řídit se s tím dalo. Nemáte-li na předním skle auta ochrannou vrstvu a najdete pro iPAQ vhodné umístění, nemusíte mít o kvalitu signálu obavy. Jste-li na tom jako já, musíte se s občasnými výpadky smířit (nebo přes Bluetooth připojit externí GPS, ale to už není ono:).


Jak to fotí aneb integrovaný fotoaparát


Protože mě už tak trochu nudí neustále mnoha slovy komentovat to, že na rozdíl od některých mobilů se do Pocket PC vytrvale montují jen trapné imitace digitálních foťáků (viz. poslední Nokie nebo Sony-Ericssony), vezmu to tentokrát velmi stručně. Z několika ukázkových fotek i bez brýlí poznáte, že pokud si koupíte model bez foťáku (iPAQ hw6910), o nic nepřijdete a navíc ušetříte.




Integrovaný digitální foťák s CMOS čipem, clonou 2,8, pevným ohniskem ve vzdálenosti 120 centimetrů a rozlišením 1,3MPix umí zaznamenávat jak fotky, tak video. Fotky zvládne ve formátu JPEG ve třech stupních komprese až v rozlišení 1280 x 1024 bodů, video pak ve formátu 3GP (H.263) až v rozlišení 352 x 288 bodů. Ovládací aplikace zvládne spoustu klasických funkcí jako je vyvážení bílé (slunce, žárovka, zářivka, automatika), nastavení barev (černobílé foto, simulace staré, zažloutlé fotky a tak podobně) čí potlačení blikání monitorů. Aplikace sama o sobě je velmi povedená, škoda jen, že je mnohem lepší než samotný foťák. Trochu zvláštní je skutečnost, že ač má displej čtvercový tvar, po spuštění aplikace je nutné iPAQ otočit o 90° ve směru hodinových ručiček, pokud byste fotili při klasickém držení, budou fotografie "na výšku". Ale dost řečí, raději si prohlédněte fotografie, které jsem pořídil na krátké vycházce v okolí svého bydliště v Praze. Jako obyčejně přikládám jak originální fotografie (4,38 MB), tak i ukázková videa (422,2 KB).





Nyní pár fotek z interiéru...




...a nakonec detaily...




Asi nemá smysl to dál komentovat, je to fakt slabota. Foťák má i integrovaný pseudo-blesk tvořený jednou bílou LEDkoum, jeho smysl mi ale trochu uniká. Na blízké focení prostě foťák není (ohnisko 120cm je prostě moc, na bližší předměty se nezaostří) a na delší vzdálenost zase není LEDka dost silná. A stejně jako telefonní modul, i zde je občas problém s rychlostí. Na aktivaci foťáku do stavu, kdy je možné začít pořizovat fotografie, si počkáte asi 10 vteřin, po stisku spouště je fotka připravena ke shlédnutí asi za 5 vteřin. Ovšem pouze pokud ji ukládáte do hlavní paměti přístroje, pokud jsem fotky (v maximálním rozlišení a kvalitě) ukládal na paměťovou kartu, trvalo to i půl minuty! Což je fakt hodně... Ale abych tuto sekci nekončil v tak depresivním tónu, je tu jedna věc, která stojí za zmínku. Ovládací aplikace se totiž může připojit k GPS modulu a získané informace o poloze vložit do EXIF informací vytvořené fotografie. Tím máte dokonalý přehled nejen o tom, KDY byla daná fotografie pořízena, ale i o tom KDE byla pořízena. A to se někdy může hodit.


reklama