Velká recenze zařízení HP iPAQ h6340
13.1.2005, Pavel Koza, recenze
Ačkoliv je zařízení HP iPAQ h6340 relativně nové, svým vzhledem, označením a verzí instalovaného systému patří spíš do předchozí generace kapesních zařízení s logem HP na těle. To by vás však rozhodně nemělo odradit, protože se jedná o zajímavé zařízení s extrémně úsporným provozem. Sice jsem se k jeho otestování dostal až s jistým časovým odstupem, ale snad vám tato recenze pomůže rozhodnout se, zda je toto zařízení pro vás to pravé.
Zařízení HP iPAQ h6340 není prvním Pocket PC této značky, které kromě běžných vlastností nabízí i integrovaný GSM/GPRS modul. Pokud mě paměť neklame, společnost Hewlett-Packard měla prsty hned ve dvou zařízeních, v obou případech to ale z pohledu HP dopadlo tak nějak zvláštně... Tedy abych byl přesný, obě zařízení spatřila světlo světa ještě v době, kdy zde kromě HP bojovala o místo na trhu i společnost Compaq, do fůze obou firem zbývalo ještě pár měsíců. HP vytvořila svoji Jornadu 928, označenou jako Wireless Digital Assistant. Bohužel se nakonec prodávala jen v několika málo zemích světa, u nás jsme o ní mohli pouze číst. Compaq zase pracoval se svým dvorním výrobcem HTC na něčem podobném, výrobek dokonce dospěl do finální podoby, ovšem z několika důvodů to nakonec dopadlo tak, že společnost HTC začala tento produkt prodávat (případně nabízet různým operátorům) sama. Samozřejmě nesmím zapomenout ani na Compaq GSM/GPRS jacket pro zařízení rozšiřitelná tímto typem příslušenství (iPAQ h3800, h3900, h5000), ale celý pokus nelze nazvat nijak jinak než fiaskem - jackety byly nespolehlivé, předražené a spolu se zařízením tvořily objekt svým vzhledem i hmotností nápadně připomínající cihlu.
Dnes vám tedy představím zařízení, kterým se HP pokusí o reparát v oblasti zařízení s integrovaným mobilním telefonem. Stejně jako konkurenční zařízení si i toto můžete koupit i od mobilních operátorů (tedy spíš operátora, kterým je T-Mobile). Pokud je mi známo, dodává se v několika modelech - HP iPAQ h6310 a HP iPAQ h6365 jsou stejné, pouze ten první jmenovaný je prodáván pod značkou T-Mobile. Zařízení, které jsem měl na stole já, nese označení h6340 a od předchozích modelů se liší tím, že nemá integrovaný fotoaparát s rozlišením 640x480 bodů (více o foťáku najdete zde). Za zapůjčení zařízení k otestování děkuji výrobci, firmě Hewlett-Packard.
V klasické iPAQovské krabici je celkem dost zajímavých věcí. Její foto nenabízím, byla celá polepená papírem, ale tento nedostatek mi snad prominete:)
Kolébka má velmi strohý design a já bych ji osobně charakterizoval jako jednoduchou a bez nápadu. Černo-stříbrná barevná kombinace ladí se zařízením, stejně jako zkosené hrany a celkový hranatý tvar. Základna 80 x 100 milimetrů se čtveřicí gumových nožiček poskytuje dostatečnou stabilitu na pracovním stole i přesto, že hmotnost kolébky je překvapivě dost nízká. Kromě pozice pro zařízení je v kolébce i druhý slot pouze pro baterii (jak normální, tak extra kapacitní), zobrazovat stav dobíjení má pak na starosti jedna LEDka na přední straně kolébky. Na zadní straně je kromě konektoru pro připojení zdroje el. energie i napevno přidělaný kabel s USB konektorem, jeho délka je 120 centimetrů. Ke kolébce mám jednu výtku, pokud je v ní zařízení zapojeno, není možné manipulovat s SD kartou; je-li vaše SD karta větší a ze slotu kouká, zařízení do kolébky vůbec nedostanete. To by mohl být problém především pro kombinované karty paměť + "něco".
Zdroj elektrické energie nemá smysl dlouze rozebírat, je úplně stejný jako u všech ostatních iPAQů. Parametry (5V, 2A) je shodný i se zdroji celé řady dalších kapesních zařízení. Je jednodílný, délka kabelu 180 centimetrů, na konci má gumičkou přidělanou redukci pro přímé nabíjení iPAQa.
Klávesnice dodávaná přímo se zařízením potěší především nadšence, kteří jsou schopni napsat za večer více jak 100 SMS zpráv, případně další uživatele, kterým tapání na miniaturní čtverečky softwarové klávesnice nikdy moc nešlo. Technicky jde o podobnou klávesnici, jako nabízel ke svým iPAQům kdysi dávno Compaq - miniaturní tlačítka jsou řazena ve čtyřech řadách vždy po deseti, pouze mezerník zabírá dvě pozice. Protože by 39 kláves samozřejmě těžko dokázalo pokrýt všechny potřebné znaky, je k dispozici i jedna funkční klávesa (modrá), s jejíž pomocí se možnosti téměř zdvojnásobí. Mimo to na klávesnici najdeme i dvojici systémových tlačítek pro přijmutí / ukončení hovoru a otvor vedoucí zvuk k mikrofonu. Mírnou nevýhodou může být absence datového konektoru (pokud zařízení potřebujete dobíjet, nelze klávesnici použít) a rovněž diakritika představuje pro klávesnici neřešitelný problém. Navíc má tato klávesnice proti integrované konkurenci jednu výhodu - nemusíte ji používat:)
Dodávané ochranné pouzdro se vymyká tomu, na co jsem u přibalovaných pouzder zvyklý. Nejenže je podle všeho vyrobené z pravé kůže, ale má i velice povedený design. Však také samo o sobě stojí 40 dolarů! Je vyrobeno ze dvou kousků kůže, které jsou k sobě připevněny pomocí čtyř pružných gumových proužků. To má svůj význam především pro toho, kdo plánuje zakoupení extrakapacitní (a proto i dvojnásobně tlusté) baterie; pouzdro se snadno přizpůsobí nové tloušťce zařízení a vy ušetříte. Na předním dílu je dvojice malých kapsiček určených pro SD paměťové karty, na zadním pak klips na opasek. Proti vypadnutí chrání zařízení vrchní díl pouzdra, který se přehne přes bok zařízení a přichytí ke spodnímu dílu dvěma páry magnetů. Jedinou výtku bych měl k nulové ochraně paměťové karty v zařízení. Jelikož je zařízení v pouzdře uloženo naležato, je otvor SD slotu neustále směřován k zemi. Pokud vezmu v úvahu, že se mi během testování podařilo při manipulaci se zařízením kartu 3x nechtěně vyjmout (SD slot je na boku přístroje), je asi jen otázkou času, kdy bych ji někde vytrousil. Když už se zařízení musí při každém použití z pouzdra vyndat, není mi důvod plné přístupnosti karty moc jasný.
Stylus je v krabici jen jeden a vzhledem k tomu, že jde pouze o kus tvrdé umělé hmoty černé barvy, je to číslo o jednotku nižší, než bych očekával.
Přibalená sluchátka vlastně ani nejsou plnohodnotná sluchátka, jedná se jen o takzvanou "bondovku" do jednoho ucha, ale díky klasickému konektoru je možné vybrat si bez problémů jiná. Překvapující je pouze zlacený konektor, rovněž přibalená redukce 3,5mm jack -> 2,5mm jack potěší, ale jinak nic moc. Minimálně regulace hlasitosti by byla víc než milá.
Samozřejmě ani tentokrát v krabici nechybí balíček s informacemi v papírové podobě a jeden CD-ROM. Seznam brožur najdete výše, na CDčku pak objevíte bonusové aplikace od Microsoftu a dalších firem. Jako u většiny dražších iPAQů je i u h6340 přiložen leták na 4 body (tedy doufám, u testovaného zařízení jsem kód neregistroval) do elektronického obchodu iPAQ Choice, kde si je můžete směnit za aplikace dle vlastního výběru.
Uživatelé, kteří si zařízení zakoupí v České republice, dostanou navíc ještě CDčko od Sunnysoftu, kde mimo jiné najdou plnou verzi lokalizace do naší mateřštiny.
Jak jsem již nakousl v úvodu, zařízení se ani trochu nepodobá posledním novinkám z dílny HP, jako jsou HP iPAQ hx4700 nebo HP iPAQ rx3700. Naopak má hodně společného se zařízením HP iPAQ h2210, které je však o jednu generaci starší. To by však mohlo být pro mnoho uživatelů spíš plus, protože velmi odvážný design nové řady zrovna každému k srdci nepřirostl. Z estetického hlediska je rovněž trochu diskutabilní anténa, která má zlepšovat signál WiFi, ale bez ní by to bylo mnohem hezčí. Jinak je zařízení 119 x 75 x 18.7 milimetrů velké a 190 gramů těžké.
Na první pohled působí iPAQ celkem robustně, tvarem víc než cokoliv jiného připomíná obyčejný kvádr se zkosenými hranami. Pouze horní a spodní strana zařízení jsou lehce zaoblené. Barevnému provedení dominuje stříbrná, mírné oživení lehce všedního vzhledu nabízí pouze tmavě šedý díl na spodu zařízení. Pro příjemnější a rovněž bezpečnější uchopení zařízení v ruce nabízí iPAQ gumové bočnice. Jsou ale jinak vyřešené než bočnice u HP iPAQ h2210, takže by s nimi neměly být žádné problémy. V ruce se mi zařízení drželo obstojně, jenom levý dolní roh v ruce při dlouhodobé práci trochu tlačil.
Na přední straně najdeme kromě klasického QVGA displeje už jen pár zajímavých prvků. Pod displejem je běžná kombinace joypadu a 4 tlačítek, ovšem na rozdíl od ostatních iPAQů jsou u tohoto zařízení programovatelná pouze dvě krajní, dvojice u joypadu s ikonkami telefonních sluchátek je systémová a slouží pro ovládání telefonních funkcí. Jednomu tlačítku je možné přiřadit jen jednu akci, předdefinované jsou Kontakty pro levé a Pošta pro pravé tlačítko. Tlačítka lze softwarově vypnout a bránit tak nechtěnému probuzení ze sleep módu. Nalevo od levého tlačítka je ještě malá štěrbinka vedoucí zvuk k mikrofonu. Nad displejem je přesně uprostřed umístěn reproduktor pro telefonní subsystém, vedle najdeme hned trojici LED diod pro bezdrátové moduly (levá indikuje zapnutý GSM/GPRS, prostřední Bluetooth a pravá WiFi), poslední LEDka je schovaná v tlačítku pro zapnutí / vypnutí zařízení a slouží pro upozorňování na běžné akce jako je dobíjení či upozornění na schůzku.
Zadní straně dominuje otvor pro baterii (baterie tvoří přímo část zadní stěny, nejsou tam tedy žádná dvířka). Pod ní je kovový zámek a pojistka ve formě přepínače bránící náhodnému vyjmutí baterie. Naopak nad ní najdeme otvor pro stylus, místo pro objektiv fotoaparátu (to ti šťastnější, u modelu h6340 je tam pouze umělohmotná záslepka), otvor systémového reproduktoru a nakonec (pravděpodobně) i gumovou krytkou zakrytý konektor pro připojení externí antény. Tu se mi ale nepodařilo bez použití násilí odstranit, aniž bych jej poničil, takže tuto informaci prosím berte s rezervou. Pod baterií je pak mechanismus pro vložení SIM karty.
Na rozdíl od ostatních iPAQů jsou zajímavé i boční strany. Na straně levé najdeme pod gumovým proužkem schovaný konektor pro připojení sluchátek s mikrofonem, hned pod ním tlačítko aktivující záznam zvuku a nakonec v dolní části i malý otvor provedení softwarového resetu. Na straně pravé je dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti zvuku (podle situace mění hlasitost systému či telefonického hovoru), nezvykle umístěný SD slot a nakonec - trochu skryté - tlačítko pro spuštění aplikace iPAQ Wireless.
Naopak horní strana je prosta jakéhokoliv překvapení, kromě senzoru infračerveného portu tam nenajdeme zhola nic. To samé se dá říci i o straně spodní, kde stojí za zmínku jen standardní, s ostatními iPAQy kompatibilní datový konektor.
Již dlouho nevyvolalo žádné zařízení tolik vášní a dohadů, jako se to povedlo právě HP iPAQ h6340. Až dosud platilo, že s výjimkou těch nejlevnějších zařízení pro nenáročné uživatele nabízejí nová zařízení vždy ten nejvyšší výkon. U HP se ale u tohoto zařízení rozhodli zaměřit spíš na optimalizaci spotřeby a výdrž na baterie než na hrubý výpočetní výkon, což u mnoha recenzentů i uživatelů vyvolalo velmi odmítavé reakce. Já se k tomuto tématu vrátím až v hodnocení, teď si projdeme parametry obvyklým způsobem.
Na rozdíl od svých ostatních modelů sáhli u HP tentokrát až do třetího šuplíku, proto v tomto zařízení nenajdeme procesor ani od Intelu, ani od Samsungu, ale od dalšího významného producenta, firmy Texas Instruments. Právě její TI OMAP 1510 totiž nabídl nejlepší poměr výkon/spotřeba, což bylo pro toto zařízení klíčové. Frekvence procesoru je v porovnání s ostatními novinkami směšná, 168MHz je dokonce ještě méně, než nabízel úplně první iPAQ h3630. Vzhledem k této informaci snad ani nemusím zdůrazňovat, že chybí možnost softwarové úpravy výkonu. Pokud patříte mezi tu skupinu uživatelů, pro které je výkon procesoru a potažmo celého zařízení alfou a omegou pro koupi jakéhokoliv počítače, v tomto bodě pro vás recenze pozbývá zajímavosti - h6340 je prostě pomalejší než zbytek Pocket PC (nejen) s telefonem. My ostatní se budeme věnovat paměti:)
Ani v sekci paměťí se technici u HP dvakrát "nerozšoupli", 64MB RAM a 64MB FlashROM je u zařízení za více jak 20 tisíc korun dost málo, nota bene pokud má uživatel hned po HW resetu k dispozici pouze 43MB RAM a 20MB FlashROM ve formě iPAQ Store. A to je bohužel velmi, velmi málo. Víc se toho o paměti říci nedá, chybí i různé užitečné utilitky jako například Format Storage známá z iPAQ h4150.
Bohužel ani displej mi příliš velkou radost neudělal. Pro znalé stačí napsat, že to je displej stejné kategorie, jaký měl například HP iPAQ h4150. Tedy papírově dobré, ale prakticky už je to horší. Technicky se jedná o transflexní TFT displej s LED podsvícením, 65 tisíc barev, rozlišení 240x320 bodů, úhlopříčka 89 milimetrů, bodová rozteč 0,24mm. Ovšem právě s podsvícením je problém - je znatelně zabarvené do žluta, navíc je intenzita podsvícení nižší než u jiných Pocket PC. Nemá smysl to tady dlouze rozmazávat, jen bych se opakoval (i když opět musím zdůraznit, že až na pár stejně postižených jedinců s displejem nemá nikdo problém, to jen já musím do všeho šťourat:), zájemci o více informací nechť si přečtou recenze starších iPAQů. Další drobnou pihou na kráse jsou v porovnání s ostatními skutečně velmi silné černé okraje. Snad jen 20 úrovní intenzity podsvícení zvlášť pro provoz na baterie či během dobíjení snese má přísná měřítka, automatické nastavení byste však čekali marně. Viditelnost venku je obstojná a srovnatelná s většinou ostatních zařízení. Kvalitní je rovněž dotyková vrstva, ke které nemám žádný negativní komentář. Jako obyčejně si můžete nastavit ClearType do všech aplikací, ovšem tím jsou možnosti displeje vyčerpány - v zařízení není Second Edition, takže rotace obrazovky či změna velikosti fontu se nekoná. A podle posledních informací nakonec ani konat nebude...
Zvukové schopnosti jsou u zařízení s integrovaným GSM telefonem obzvlášť důležité, takže se jim budu podrobně věnovat i v tomto případě. Pokud pominu možnost poslechu na dodávaném mono-sluchátku, musím uznat, že zvuk ze standardního 3,5mm konektoru na sluchátkách Koss Porta Pro nemá chybu. V tomto případě se skutečně intenzita šumu rovná nule a i když iPAQ nabízí možnost upravit výšky i basy v pěti úrovních softwarově, je hudba pěkně dynamická i bez této berličky. Nicméně tyto testy berte s rezervou, hifistický časopis mám jen jeden a investici 30 tisíc Kč do metrového audio kabelu osobně pokládám za šílenost;) Podle mého laického názoru to prostě hraje výborně! I maximální hlasitost je trefená dobře, uši to netrhá, ale do MHD to stačí. Integrovaný reproduktor už je trochu slabší. Kvalita je standardní (čti "nic moc"), horší je ale jeho celková tichost. Pokud nastavím vše na maximum, hraje to právě tak akorát - pokud chci v rušnějším prostředí víc, mám smůlu. Nakonec nesmím zapomenout ani na možnost záznamu zvuku. Ta je nadprůměrná, iPAQ nahrává stejně dobře zblízka i několika metrů, automatická regulace citlivosti funguje a pokud byste s tím měli problém, můžete si ji nastavit ručně. Na jeden drobný nedostatek jsem ale přeci jen přišel - pokud si rádi nahráváte své hovory, je kvalita při správném nastavení citlivosti ještě snesitelná. Pokud ale nahráváte svůj hovor při použití bondovky, člověka na druhém konci drátu sice na záznamu uslyšíte dobře, ale sebe skoro ne.
Následují komunikační schopnosti, kde na rozdíl od předešlých vlastností iPAQ exceluje. Základem je samozřejmě integrovaný USB port, který budete využívat především pro synchronizaci se stolním počítačem. Stejně tak nechybí ani infračervený port běžné rychlosti 115,2kbps, ovšem pokud toužíte po novém dálkovém ovladači vaší elektroniky, musím vás zklamat - ani jeden program mi nezafungoval, navíc zařízení při pokusu "naučit" ho nějaký nový kód spolehlivě zatuhlo a pomohl jen soft reset. O telefonním modulu si povíme v následující kapitole, nyní si probereme ty "běžnější" bezdráty. Bluetooth je dle technické dokumentace verze 1.1, což by teoreticky mohlo působit problém při současném provozu BT a WiFi. Osobně jsem se s tím ale nesetkal a změřit to neumím, takže to pominu bez komentáře. Jinak je Bluetooth samozřejmě od společnosti Widcomm, proto by v komunikaci přes toto rozhraní neměl být problém. Kromě BT má tento iPAQ v základu i WiFi. Technicky jde o bezdrát standardu IEEE 802 Part 11b (802.11b) fungující na frekvenci 2,4GHz. Techničtější informace najdete zde, z mého laického pohledu vše fungovalo tak, jak má, i když do žádných náročných konfigurací jsem se nepouštěl. Správu všech tří bezdrátů najdete hezky pohromadě v aplikaci iPAQ Wireless.
Nakonec jsem se dostal k tomu, kde iPAQ exceluje a minimálně o třídu překonává veškerou známou konkurenci. Ano, mám na mysli spotřebu a výdrž na baterie. Podrobné testy a suchá čísla najdete v grafech (jde o testy KLASICKÉ baterie 1800mAh), z praxe mohu jen potvrdit, že nejsou náhodná. Výjimečně jsem měl k dispozici rovnou i rozšířenou baterii, která je sice objemnější, ale zase déle vydrží. Kromě toho umí iPAQ ve dvou režimech dobíjet přes USB a stejně jako u ostatních iPAQů si můžete nastavit čas, po který zařízení udrží v paměti data i pokud je hlavní baterie zcela vybitá.
Zařízení je standardní Phone edition, najdete tam tedy všechny běžné aplikace a úpravy od Microsoftu vytvořené pro tuto edici (bližší info najdete ve stařičké, ale stále aktuální recenzi MDA II). Technicky se jedná o quad-band telefon podporující frekvence 900/1800 a 850/1900, se signálem by tedy neměl být problém snad nikde na světě. Kromě standardních telefonních funkcí jako přesměrování či přidržení hovoru podporuje i broadcastové kanály. Vyzvánění může být buď zvukové (.WAV, .WMA nebo nejjednodušší .MIDI typ 0) nebo vibrační. Přímo s telefonem souvisí i několik jednoduchých utilitek. SIM Contacts umí zkopírovat kontakty uložené na SIM kartě do paměti zařízení. GSM/GPRS Settings je program, jehož účelem má být zjednodušení konfigurace veškerého připojení. Bohužel, stejně jako ve většině ostatních případů se mi tento nástroj jevil jako kontraproduktivní - nastavení moc nefungovalo a navíc je i ve verzi ROM 1.00.06 špatné číslo Oskarova SMS centra, což pokládám za velmi hloupé (pokud vám nechodí SMSky, zaměřil bych pozornost tímto směrem). Bohužel chybí SIM Toolkit, užitečná to věc minimálně pro ovládání bankovního účtu. A na závěr smutná zpráva, MMSky se mi při vší snaze prostě nepodařilo rozchodit.
Jde-li vám především o data, tak vězte, že iPAQ nabízí Class B GPRS Multi slot Class 10. Jinými slovy zvládne najednou použít 4+1 timeslot, což ve spojení s kódováním až CS4 nabídne zajímavou rychlost. Bohužel, v současné době rychle se rozvíjející technologii EDGE neumí... Na větší problém však narazí ten, kdo se rozhodne používat iPAQ jako modem pro desktop. Mně osobně se to povedlo rozchodit pouze přes Bluetooth (a to ještě hodně špatně), přes IrDA nebo USB to prostě nešlo. Podle všeho nemám vhodný ovladač, ovšem kde ho vzít, na to jsem bohužel nepřišel.
Mimo již zmiňované nabízí například funkci hlasitého odposlechu, poradí si i s BT sluchátkem (Jabra BT-200).
U zařízení tohoto typu se nemá smysl moc opakovat. Rozšíření je možné do několika oblastí. Základem je integrovaný datový konektor, kam kromě synchronizačního kabelu asi nejčastěji zapojíme nějaký druh klávesnice. Za pozornost opět stojí fakt, že je stále zpětně kompatibilní - zde by si většina konkurence měla vzít příklad! Další možnost rozšíření skýtá SDIO slot, kam můžeme připojit například u modelu h6340 chybějící digitální fotoaparát. A nakonec lze některá zařízení připojit přes jeden z bezdrátových modulů, ať už se bude jednat o infračervený port, Bluetooth nebo WiFi. Prostě klasika:)
Jak je u iPAQů dobrým zvykem, nabízí kromě standardních systémových aplikací i bohatou nadílku aplikací bonusových. Proti očekávání je do tohoto zařízení instalována pouze základní verze Windows Mobile 2003 Phone edition / Premium edition, upgrade na Second přes určité optimistické náznaky nebude k dispozici. Nejde ani tak o onu nejznámější rotaci obrazovky, ale spíš o drobná vylepšení a opravené chyby, které nabízí Windows Mobile 2003 Second edition.
Pro zálohování dat slouží již standardně iPAQ Backup. Lze jej provozovat ve dvou režimech, jednoduchém či rozšířeném. V této podobě jde asi o nejsofistikovanější řešení zálohování Pocket PC, zálohy je možné komprimovat, šifrovat, vynechat soubory určitých typů, dokonce můžete vytvářet i zálohy v podobě spustitelných souborů! Zálohovat je možné i automaticky v denních či týdenních intervalech, automaticky po poklesu napětí pod určitou úroveň. Nakonec umí i zálohování PIM dat do FlashROMky, takže se automaticky obnoví po provedení HW resetu.
Pocket PC verze programu HP Image Zone je již stálým členem skupiny bonusových programů na libovolném iPAQu. Jde o velmi rychlého správce obrázků s možností velmi základních úprav. Určitou fotografii velice snadno odešlete emailem či na tiskárnu, připojíte k ní poznámku, nebo si můžete všechny fotografie prohlédnout v přehlídce. Víc toho tato verze nezvládne.
Utilitka HP Profiles nabízí to, co dnes už snad každý mobilní telefon - možnost vytvoření profilů s různým vyzváněním, hlasitostí, intenzitou podsvícení, aktivními bezdrátovými moduly a dalším nastavením, které je možné snadno a rychle přepínat mezi sebou. Stačí na pár vteřin stisknout tlačítko pro zapnutí zařízení a z nabídnutého menu si vyberte, jaký profil potřebujete. Velmi praktické.
Utilitka SelfTest dělá přesně to, co se od ní očekává - otestuje jednotlivé části zařízení, což je vhodné především u koupě z druhé ruky.
Programy ClearVue PDF a ClearVue Presentation jsou určené pro prohlížení PDF a PowerPoint prezentací. Minimálně ta první jmenovaná utilitka poslouží všem, kteří na Internetu hledají informace často uložené právě v tomto formátu.
Několik bonusových aplikací najdete i na přiloženém CD, kromě standardních aplikací jako je Microsoft Outlook či Microsoft ActiveSync je k dispozici několik demoverzí a pár plných verzí. Z plných verzí jsou to Westek ClearVue Suite (program pro prohlížení dokumentů), HP Mobile Print Center (řešení pro přímý tisk), HP Image Transfer (řešení pro automatický přenos obrázků), HP TTY Support a Pointsec File Encryption (řešení pro ochranu vašich dat).
Cena zařízení je celkem odpovídající tomu, že v sobě integruje hned tři bezdrátové moduly včetně nejdražšího GSM/GPRS. Více jak 22 tisíc (včetně DPH) si sice nemůže dovolit dát každý, ale na druhou stranu máte PDA a mobilní telefon v jednom zařízení.
Na testovací SD kartě se kromě již standardních testovacích her (Anthelion, Snails a Z-Raid), filmů (upoutávka na film Shrek 2 ve formátu MPEG (bitrate 650kbps), ten samý krátký film převedený do formátu Windows Media (bitrate 250 a 500kbps) a nově i do formátu DivX (bitrate 500 a 1000kbps), MP3 souborů různých žánrů a několika dokumentů a obrázků objevil i skvělý přehrávač DivX filmů BetaPlayer, který v kombinaci s uživatelsky nesmírně přívětivou utilitou PocketDivXEncoder dá okamžitě zapomenout na ostatní přehrávače. Zrušil jsem 1Mbit soubor ve formátu Windows Media a vytvořil 1Mbps soubor ve formátu DivX, protože Windows Media Player je v porovnání s BetaPlayerem trapně pomalý. A na závěr ještě jedno upozornění - zatímco ve zbytku recenze se snažím upřednostňovat fakta před svými dojmy a pocity, v této sekci to bude přesně naopak:)
Hned na úvod bych rád poznamenal jednu věc - přijít toto zařízení na trh před rokem jako přímá konkurence XDA II, byl bych z něj zcela jistě nadšen. Za ten rok se však situace změnila a i když nebudu počítat XDA III, na jehož kvalitu jsem četl nejednu stížnost, i tak budu mít k tomuto iPAQu celkem dost výhrad.
Zařízení jako celek není ošklivé, rozměry i velikost jsou vzhledem k vybavení přiměřené, z hlediska pohodlí je však viditelná anténa určité mínus (i když vyvážené lepším signálem WiFi). Mechanické zpracování je na úrovni a vzhled zařízení je odpovídající cenové hladině. Joypad mě příjemně překvapil, je velmi citlivý a přesto přesný, s hraním her ovládaných tímto kruhovým objektem nebyl žádný problém, více vadila jen dvojice ovládacích tlačítek po stranách (systémová tlačítka není možné použít na nic jiného než na telefonování). Největší problém však vidím v umístění SD slotu na boku zařízení. Zrovna v tom místě mám totiž prsty, takže pokud použiji SDIO kartu koukající ven, bude to nepohodlné. Ani plně schované SD karty nebyly bez problémů, minimálně 2x týdně jsem ji nechtěně vyndal a jednou dokonce málem ztratil. A to vůbec nemluvím o to, že pokud je zařízení v kolébce, karta je z poloviny zakryta a tím nepřístupná. Nene, slot na boku v této podobě není šťastné řešení.
Velmi diskutovaný je výkon zařízení. Na papíře to vypadá skutečně hrozně, přijít v době pěti- a šestiset megaherzových procesorů s procesorem taktovaným na 168MHz je velmi odvážné a osobně si myslím, že minimálně z marketingového hlediska tento výkon nevyváží ani excelentní výdrž. Na zařízení jsem samozřejmě zkoušel mnoho různých programů a musím konstatovat, že ač je vše trochu vláčnější, na základní práci i tento výkon stačí. Dokonce i ve hrách byl výkon uspokojivý, i když ne v každé. Z-Raid či Snails byly v pohodě, jen při přemýšlení nad trajektorií rakety se Šnečci na chvíli zadýchali. Ovšem hry jako SkyForce, GangstaRace či GTS Racing Challenge už měly problém - obraz byl pěkný, ale zvuk se trhal a hlavně velmi pomalu reagovala tlačítka, takže na nějaké dobré umístění v závodě jsem mohl zapomenout. 3D Anthelion byl ještě snesitelný, tlačítka reagovala svižně, ale moc velký zážitek jsem z toho neměl. Shrnuto - nic pro náruživé hráče.
Pokud jde o filmy, tak integrovaný Windows Media Player 9 se předvedl v tom nejhorším světle, nezvládl ani film s bitrate 250kbps. Fakt hrůza... Naštěstí existuje BetaPlayer, díky kterému můžete tento iPAQ používat i jako přenosný videopřehrávač. Ovšem filmeček musí být optimalizovaný na rozlišení 240x320 bodů - pokud to musí přepočítávat a zmenšovat, je to spíš slideshow. Zapomenout nesmím ani na MP3 soubory, ty hrají velmi pěkně a v omezené míře se dá během poslechu i pracovat. Zkoušel jsem přes WiFi prohlížet ce4you a šlo to.
Obecně tedy lze k výkonu zařízení říci toto: zařízení věru není určeno pro každého. Jeho uživatelé se budou ponejvíc rekrutovat z lidí, kteří chtějí mít mobilní kancelář vždy po ruce a využívají všechny dostupné komunikační prostředky. Na kancelářskou práci, emaily, dokumenty či ještě navigaci je výkon plně dostatečný. Pokud jsou vaši doménou multimédia, tento iPAQ není pro vás. Osobně netuším, proč u HP nezvolili jiný, výkonnější procesor a zároveň nepřidali to, co má konkurence - možnost regulace výkonu. Nechce se mi věřit, že by mezi TI OMAP 1510 a PXA270 @ 200MHz byl tak výrazný rozdíl ve spotřebě... I když toto je pouze má domněnka, otestováno to nemám. A to vůbec nemluvím o tom, že 43MB operační paměti je zoufale málo...
Nad displejem jsem si povzdechl už dříve, není sice vysloveně špatný, ale nové modely iPAQů jsou na tom lépe. Alespoň že je vcelku obstojně vidět i na sluníčku. Zvuk jsem probíral už v předešlých odstavcích, nebudu se k tomu tedy vracet, snad jen zopakuji, že kvalitka je to minimálně na sluchátkách libová.
Nyní k tomu nejlepšímu - k baterii a výdrži. Osobně jsem měl k dispozici nejen standardní baterii Li-Ion 1800mAh, ale i dvojnásobnou baterii o kapacitě 3600mAh. A ta v náročných podmínkách vydržela fungovat celých 6 dní! A když myslím náročné podmínky, tak myslím neustále zapnutý telefon, vyřízení několika desítek kratších hovorů a několika desítek SMS zpráv (bylo to přes Silvestra), několik hodin browsení na webu, 4 hodiny nepřetržitého hraní Snails a pár dalších her, každodenní práci s kontakty, poštou a kalendářem, občasné surfování přes WiFi a já-už-nevím co ještě. Samozřejmě, že podsvícení bylo stažené na nízkou hodnotu (nicméně bylo aktivní), ale každopádně jde o vynikající výsledek. Pro představu, jakou výdrž má standardní baterie, stačí výsledek vydělit dvěma. Pokud k tomu přičtu dva režimy pro USB dobíjení (rychlý a pomalý) a možnost nastavit si dobu, po kterou má zařízení vydržet bez ztráty dat i při maximálním vybití baterie (24-96 hodin), nedá se práci s energií skoro nic vytknout. Tedy, možná by se jen iPAQ nemusel při rychlé výměně baterie resetovat, ale to je myslím jen malá vada na kráse.
Komunikační schopnosti jsou velmi dobré a v testu se to potvrdilo. Bohužel největší problémy měl GSM modul. Za těch 14 dní se mi 3x nepodařilo přijmout hovor a 2x mi SMS zprávy dorazily až ve chvíli, kdy jsem zařízení po delší době zapnul (GSM část samozřejmě běžela nepřetržitě, LEDka vesele blikala). Osobně si myslím, že je na vině verze systému, jelikož MDA Compact s WM2003 Second Edition za týden nezazlobil ani jednou... V těchto dnech se připravuje významný upgrade, snad se tedy HP polepší. U mobilu očekávám spolehlivost a toto není zrovna dobrá vizitka.
To Bluetooth a WiFi na tom byly o mnoho lépe. Bluetooth jsem pároval a používal s MSI USB BT Donglem, sluchátkem Jabra BT-200, telefonem Sony Ericsson T610 a pár Pocket PC zařízeními a vše fungovalo na jedničku s hvězdičkou. Rovněž WiFi bylo bez problémů, po testech jsem však měl silný pocit, že přes onu nevzhlednou anténu není příjem zase tak o moc lepší než u zařízení h4150 s integrovanou anténou. Ba právě naopak, starší iPAQ se mi zdál být citlivější, a pokud mohu věřit aplikaci WiFI Graph, tak byl citlivější asi o 10dB! Berte to sice jako orientační měření, laboratoř to není, ale ten rozdíl je značný.
A na závěr nějaká čísla. Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Protože už mám zrecenzovaných několik nových Pocket PC, porovnám nakonec jednotlivá zařízení mezi sebou. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát víc detailně, kompletní .XML soubor je ke stažení zde: HP iPaq h6340 (2003, 168MHz) (1,75 KB).
ROM verze testovaného zařízení: 1.00.06
Grafické schopnosti zařízení jsem otestoval ještě jednou, a to pomocí utilitky GXmark. Není ani zdaleka tak propracovaná, nabízí srovnání jen s iPAQem h3600, ale minimálně poskytuje hezkou ukázku toho, kolik grafických objektů se může na jednom displeji najednou hýbat:)
A máme tady další zařízení s podrobnějším a přísnějším hodnocením. Je to především proto, že většina dříve recenzovaných zařízení se v bodovém hodnocení plácala mezi 90-95 procenty a byl problém tak rozlišit, jaké zařízení je vlastně lepší (100% hodnocení jsem se chtěl vyhnout). Druhým důvodem je, že hodnocení teď bude přeci jen průhlednější... Bodové hodnocení proto NENÍ ZPĚTNĚ KOMPATIBILNÍ, 90% dříve a 90% nyní představuje naprosto nesouměřitelnou kvalitu.
Nyní pár slov k hodnocení. Typ zařízení může být Pocket PC, Pocket PC Phone edition, případně Smartphone. Třídou se myslí rozlišení pro různé cílové skupiny, které je klíčové pro správné pochopení celého hodnocení. Hodnocení jednotlivých prvků totiž není absolutní, ale relativní vzhledem k právě určené třídě. Příklad? Hmotnost zařízení s VGA displejem, dvěma sloty a integrovaným duem BT/WiFi ve třídě "Pro náročné" dostane devítku, zatímco stejně těžké zařízení v kategorii "Pro začínající uživatele" s QVGA displejem, jedním slotem a žádným rádiem dostane trojku. Totožně je důležité datum hodnocení - pokud hodnotím integrovaný foťák s rozlišením 1,3MPix dnes, dostane 10 bodů, protože nic lepšího se do PDA prostě nemontuje. Za půl roku, kdy budou k dispozici integrované 2MPix, by už dostal bodů méně.
Pokud máte k hodnocení nějaké komentáře, pište je prosím do diskuze. To hodnocení nedělám kvůli sobě, ale kvůli vám, abyste se při výběru zařízení měli čeho chytit. Pokud si myslíte, že to je špatně, klidně mi to řekněte:)
Poznámky: Hodnocení je v rozmezí 1 - 10. Čím vyšší číslo, tím je výsledek blíže ideálu. Pokud zařízení dostane 10 bodů v kategorii "Vzhled", znamená to, že je nadpozemsky krásné. Naopak pokud dostane 10 bodů v kategorii "Hmotnost", tak je to důkaz jeho extrémně nízké hmotnosti.
Dnes vám tedy představím zařízení, kterým se HP pokusí o reparát v oblasti zařízení s integrovaným mobilním telefonem. Stejně jako konkurenční zařízení si i toto můžete koupit i od mobilních operátorů (tedy spíš operátora, kterým je T-Mobile). Pokud je mi známo, dodává se v několika modelech - HP iPAQ h6310 a HP iPAQ h6365 jsou stejné, pouze ten první jmenovaný je prodáván pod značkou T-Mobile. Zařízení, které jsem měl na stole já, nese označení h6340 a od předchozích modelů se liší tím, že nemá integrovaný fotoaparát s rozlišením 640x480 bodů (více o foťáku najdete zde). Za zapůjčení zařízení k otestování děkuji výrobci, firmě Hewlett-Packard.
Co je v krabici?
V klasické iPAQovské krabici je celkem dost zajímavých věcí. Její foto nenabízím, byla celá polepená papírem, ale tento nedostatek mi snad prominete:)
- Zařízení HP iPAQ h6340
- Li-Ion baterie
- Synchronizační USB kolébka
- Zdroj el. energie s redukcí pro přímé dobíjení
- Nasouvací mini-klávesnice
- Ochranné pouzdro s klipsem na opasek
- Jeden stylus
- Monosluchátka s mikrofonem + redukce na 2,5mm konektor
- CD-ROM
- Příručka pro rychlý start
- Brožura s odpověďmi na nejčastěji kladené otázky
- Kupón do služby iPAQ Choice
- Záruční informace a pár reklamních letáků
Kolébka má velmi strohý design a já bych ji osobně charakterizoval jako jednoduchou a bez nápadu. Černo-stříbrná barevná kombinace ladí se zařízením, stejně jako zkosené hrany a celkový hranatý tvar. Základna 80 x 100 milimetrů se čtveřicí gumových nožiček poskytuje dostatečnou stabilitu na pracovním stole i přesto, že hmotnost kolébky je překvapivě dost nízká. Kromě pozice pro zařízení je v kolébce i druhý slot pouze pro baterii (jak normální, tak extra kapacitní), zobrazovat stav dobíjení má pak na starosti jedna LEDka na přední straně kolébky. Na zadní straně je kromě konektoru pro připojení zdroje el. energie i napevno přidělaný kabel s USB konektorem, jeho délka je 120 centimetrů. Ke kolébce mám jednu výtku, pokud je v ní zařízení zapojeno, není možné manipulovat s SD kartou; je-li vaše SD karta větší a ze slotu kouká, zařízení do kolébky vůbec nedostanete. To by mohl být problém především pro kombinované karty paměť + "něco".
Zdroj elektrické energie nemá smysl dlouze rozebírat, je úplně stejný jako u všech ostatních iPAQů. Parametry (5V, 2A) je shodný i se zdroji celé řady dalších kapesních zařízení. Je jednodílný, délka kabelu 180 centimetrů, na konci má gumičkou přidělanou redukci pro přímé nabíjení iPAQa.
Klávesnice dodávaná přímo se zařízením potěší především nadšence, kteří jsou schopni napsat za večer více jak 100 SMS zpráv, případně další uživatele, kterým tapání na miniaturní čtverečky softwarové klávesnice nikdy moc nešlo. Technicky jde o podobnou klávesnici, jako nabízel ke svým iPAQům kdysi dávno Compaq - miniaturní tlačítka jsou řazena ve čtyřech řadách vždy po deseti, pouze mezerník zabírá dvě pozice. Protože by 39 kláves samozřejmě těžko dokázalo pokrýt všechny potřebné znaky, je k dispozici i jedna funkční klávesa (modrá), s jejíž pomocí se možnosti téměř zdvojnásobí. Mimo to na klávesnici najdeme i dvojici systémových tlačítek pro přijmutí / ukončení hovoru a otvor vedoucí zvuk k mikrofonu. Mírnou nevýhodou může být absence datového konektoru (pokud zařízení potřebujete dobíjet, nelze klávesnici použít) a rovněž diakritika představuje pro klávesnici neřešitelný problém. Navíc má tato klávesnice proti integrované konkurenci jednu výhodu - nemusíte ji používat:)
Dodávané ochranné pouzdro se vymyká tomu, na co jsem u přibalovaných pouzder zvyklý. Nejenže je podle všeho vyrobené z pravé kůže, ale má i velice povedený design. Však také samo o sobě stojí 40 dolarů! Je vyrobeno ze dvou kousků kůže, které jsou k sobě připevněny pomocí čtyř pružných gumových proužků. To má svůj význam především pro toho, kdo plánuje zakoupení extrakapacitní (a proto i dvojnásobně tlusté) baterie; pouzdro se snadno přizpůsobí nové tloušťce zařízení a vy ušetříte. Na předním dílu je dvojice malých kapsiček určených pro SD paměťové karty, na zadním pak klips na opasek. Proti vypadnutí chrání zařízení vrchní díl pouzdra, který se přehne přes bok zařízení a přichytí ke spodnímu dílu dvěma páry magnetů. Jedinou výtku bych měl k nulové ochraně paměťové karty v zařízení. Jelikož je zařízení v pouzdře uloženo naležato, je otvor SD slotu neustále směřován k zemi. Pokud vezmu v úvahu, že se mi během testování podařilo při manipulaci se zařízením kartu 3x nechtěně vyjmout (SD slot je na boku přístroje), je asi jen otázkou času, kdy bych ji někde vytrousil. Když už se zařízení musí při každém použití z pouzdra vyndat, není mi důvod plné přístupnosti karty moc jasný.
Stylus je v krabici jen jeden a vzhledem k tomu, že jde pouze o kus tvrdé umělé hmoty černé barvy, je to číslo o jednotku nižší, než bych očekával.
Přibalená sluchátka vlastně ani nejsou plnohodnotná sluchátka, jedná se jen o takzvanou "bondovku" do jednoho ucha, ale díky klasickému konektoru je možné vybrat si bez problémů jiná. Překvapující je pouze zlacený konektor, rovněž přibalená redukce 3,5mm jack -> 2,5mm jack potěší, ale jinak nic moc. Minimálně regulace hlasitosti by byla víc než milá.
Samozřejmě ani tentokrát v krabici nechybí balíček s informacemi v papírové podobě a jeden CD-ROM. Seznam brožur najdete výše, na CDčku pak objevíte bonusové aplikace od Microsoftu a dalších firem. Jako u většiny dražších iPAQů je i u h6340 přiložen leták na 4 body (tedy doufám, u testovaného zařízení jsem kód neregistroval) do elektronického obchodu iPAQ Choice, kde si je můžete směnit za aplikace dle vlastního výběru.
Uživatelé, kteří si zařízení zakoupí v České republice, dostanou navíc ještě CDčko od Sunnysoftu, kde mimo jiné najdou plnou verzi lokalizace do naší mateřštiny.
Vzhled
Jak jsem již nakousl v úvodu, zařízení se ani trochu nepodobá posledním novinkám z dílny HP, jako jsou HP iPAQ hx4700 nebo HP iPAQ rx3700. Naopak má hodně společného se zařízením HP iPAQ h2210, které je však o jednu generaci starší. To by však mohlo být pro mnoho uživatelů spíš plus, protože velmi odvážný design nové řady zrovna každému k srdci nepřirostl. Z estetického hlediska je rovněž trochu diskutabilní anténa, která má zlepšovat signál WiFi, ale bez ní by to bylo mnohem hezčí. Jinak je zařízení 119 x 75 x 18.7 milimetrů velké a 190 gramů těžké.
Pocket PC s telefonem | Rozměry (mm) | Hmotnost (g) |
HP iPAQ h6340 | 119 x 75 x 18.7 | 190 |
XDA III | 125 x 72 x 19 | 205 |
XDA II | 130 x 70 x 19 | 190 |
AnexTEK SP230 | 109 x 69 x 22 | 158 |
Yakumo Omikron | 117 x 67 x 23 | 165 |
Na první pohled působí iPAQ celkem robustně, tvarem víc než cokoliv jiného připomíná obyčejný kvádr se zkosenými hranami. Pouze horní a spodní strana zařízení jsou lehce zaoblené. Barevnému provedení dominuje stříbrná, mírné oživení lehce všedního vzhledu nabízí pouze tmavě šedý díl na spodu zařízení. Pro příjemnější a rovněž bezpečnější uchopení zařízení v ruce nabízí iPAQ gumové bočnice. Jsou ale jinak vyřešené než bočnice u HP iPAQ h2210, takže by s nimi neměly být žádné problémy. V ruce se mi zařízení drželo obstojně, jenom levý dolní roh v ruce při dlouhodobé práci trochu tlačil.
Na přední straně najdeme kromě klasického QVGA displeje už jen pár zajímavých prvků. Pod displejem je běžná kombinace joypadu a 4 tlačítek, ovšem na rozdíl od ostatních iPAQů jsou u tohoto zařízení programovatelná pouze dvě krajní, dvojice u joypadu s ikonkami telefonních sluchátek je systémová a slouží pro ovládání telefonních funkcí. Jednomu tlačítku je možné přiřadit jen jednu akci, předdefinované jsou Kontakty pro levé a Pošta pro pravé tlačítko. Tlačítka lze softwarově vypnout a bránit tak nechtěnému probuzení ze sleep módu. Nalevo od levého tlačítka je ještě malá štěrbinka vedoucí zvuk k mikrofonu. Nad displejem je přesně uprostřed umístěn reproduktor pro telefonní subsystém, vedle najdeme hned trojici LED diod pro bezdrátové moduly (levá indikuje zapnutý GSM/GPRS, prostřední Bluetooth a pravá WiFi), poslední LEDka je schovaná v tlačítku pro zapnutí / vypnutí zařízení a slouží pro upozorňování na běžné akce jako je dobíjení či upozornění na schůzku.
Zadní straně dominuje otvor pro baterii (baterie tvoří přímo část zadní stěny, nejsou tam tedy žádná dvířka). Pod ní je kovový zámek a pojistka ve formě přepínače bránící náhodnému vyjmutí baterie. Naopak nad ní najdeme otvor pro stylus, místo pro objektiv fotoaparátu (to ti šťastnější, u modelu h6340 je tam pouze umělohmotná záslepka), otvor systémového reproduktoru a nakonec (pravděpodobně) i gumovou krytkou zakrytý konektor pro připojení externí antény. Tu se mi ale nepodařilo bez použití násilí odstranit, aniž bych jej poničil, takže tuto informaci prosím berte s rezervou. Pod baterií je pak mechanismus pro vložení SIM karty.
Na rozdíl od ostatních iPAQů jsou zajímavé i boční strany. Na straně levé najdeme pod gumovým proužkem schovaný konektor pro připojení sluchátek s mikrofonem, hned pod ním tlačítko aktivující záznam zvuku a nakonec v dolní části i malý otvor provedení softwarového resetu. Na straně pravé je dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti zvuku (podle situace mění hlasitost systému či telefonického hovoru), nezvykle umístěný SD slot a nakonec - trochu skryté - tlačítko pro spuštění aplikace iPAQ Wireless.
Naopak horní strana je prosta jakéhokoliv překvapení, kromě senzoru infračerveného portu tam nenajdeme zhola nic. To samé se dá říci i o straně spodní, kde stojí za zmínku jen standardní, s ostatními iPAQy kompatibilní datový konektor.
Parametry
Již dlouho nevyvolalo žádné zařízení tolik vášní a dohadů, jako se to povedlo právě HP iPAQ h6340. Až dosud platilo, že s výjimkou těch nejlevnějších zařízení pro nenáročné uživatele nabízejí nová zařízení vždy ten nejvyšší výkon. U HP se ale u tohoto zařízení rozhodli zaměřit spíš na optimalizaci spotřeby a výdrž na baterie než na hrubý výpočetní výkon, což u mnoha recenzentů i uživatelů vyvolalo velmi odmítavé reakce. Já se k tomuto tématu vrátím až v hodnocení, teď si projdeme parametry obvyklým způsobem.
Na rozdíl od svých ostatních modelů sáhli u HP tentokrát až do třetího šuplíku, proto v tomto zařízení nenajdeme procesor ani od Intelu, ani od Samsungu, ale od dalšího významného producenta, firmy Texas Instruments. Právě její TI OMAP 1510 totiž nabídl nejlepší poměr výkon/spotřeba, což bylo pro toto zařízení klíčové. Frekvence procesoru je v porovnání s ostatními novinkami směšná, 168MHz je dokonce ještě méně, než nabízel úplně první iPAQ h3630. Vzhledem k této informaci snad ani nemusím zdůrazňovat, že chybí možnost softwarové úpravy výkonu. Pokud patříte mezi tu skupinu uživatelů, pro které je výkon procesoru a potažmo celého zařízení alfou a omegou pro koupi jakéhokoliv počítače, v tomto bodě pro vás recenze pozbývá zajímavosti - h6340 je prostě pomalejší než zbytek Pocket PC (nejen) s telefonem. My ostatní se budeme věnovat paměti:)
Ani v sekci paměťí se technici u HP dvakrát "nerozšoupli", 64MB RAM a 64MB FlashROM je u zařízení za více jak 20 tisíc korun dost málo, nota bene pokud má uživatel hned po HW resetu k dispozici pouze 43MB RAM a 20MB FlashROM ve formě iPAQ Store. A to je bohužel velmi, velmi málo. Víc se toho o paměti říci nedá, chybí i různé užitečné utilitky jako například Format Storage známá z iPAQ h4150.
Bohužel ani displej mi příliš velkou radost neudělal. Pro znalé stačí napsat, že to je displej stejné kategorie, jaký měl například HP iPAQ h4150. Tedy papírově dobré, ale prakticky už je to horší. Technicky se jedná o transflexní TFT displej s LED podsvícením, 65 tisíc barev, rozlišení 240x320 bodů, úhlopříčka 89 milimetrů, bodová rozteč 0,24mm. Ovšem právě s podsvícením je problém - je znatelně zabarvené do žluta, navíc je intenzita podsvícení nižší než u jiných Pocket PC. Nemá smysl to tady dlouze rozmazávat, jen bych se opakoval (i když opět musím zdůraznit, že až na pár stejně postižených jedinců s displejem nemá nikdo problém, to jen já musím do všeho šťourat:), zájemci o více informací nechť si přečtou recenze starších iPAQů. Další drobnou pihou na kráse jsou v porovnání s ostatními skutečně velmi silné černé okraje. Snad jen 20 úrovní intenzity podsvícení zvlášť pro provoz na baterie či během dobíjení snese má přísná měřítka, automatické nastavení byste však čekali marně. Viditelnost venku je obstojná a srovnatelná s většinou ostatních zařízení. Kvalitní je rovněž dotyková vrstva, ke které nemám žádný negativní komentář. Jako obyčejně si můžete nastavit ClearType do všech aplikací, ovšem tím jsou možnosti displeje vyčerpány - v zařízení není Second Edition, takže rotace obrazovky či změna velikosti fontu se nekoná. A podle posledních informací nakonec ani konat nebude...
Zvukové schopnosti jsou u zařízení s integrovaným GSM telefonem obzvlášť důležité, takže se jim budu podrobně věnovat i v tomto případě. Pokud pominu možnost poslechu na dodávaném mono-sluchátku, musím uznat, že zvuk ze standardního 3,5mm konektoru na sluchátkách Koss Porta Pro nemá chybu. V tomto případě se skutečně intenzita šumu rovná nule a i když iPAQ nabízí možnost upravit výšky i basy v pěti úrovních softwarově, je hudba pěkně dynamická i bez této berličky. Nicméně tyto testy berte s rezervou, hifistický časopis mám jen jeden a investici 30 tisíc Kč do metrového audio kabelu osobně pokládám za šílenost;) Podle mého laického názoru to prostě hraje výborně! I maximální hlasitost je trefená dobře, uši to netrhá, ale do MHD to stačí. Integrovaný reproduktor už je trochu slabší. Kvalita je standardní (čti "nic moc"), horší je ale jeho celková tichost. Pokud nastavím vše na maximum, hraje to právě tak akorát - pokud chci v rušnějším prostředí víc, mám smůlu. Nakonec nesmím zapomenout ani na možnost záznamu zvuku. Ta je nadprůměrná, iPAQ nahrává stejně dobře zblízka i několika metrů, automatická regulace citlivosti funguje a pokud byste s tím měli problém, můžete si ji nastavit ručně. Na jeden drobný nedostatek jsem ale přeci jen přišel - pokud si rádi nahráváte své hovory, je kvalita při správném nastavení citlivosti ještě snesitelná. Pokud ale nahráváte svůj hovor při použití bondovky, člověka na druhém konci drátu sice na záznamu uslyšíte dobře, ale sebe skoro ne.
Následují komunikační schopnosti, kde na rozdíl od předešlých vlastností iPAQ exceluje. Základem je samozřejmě integrovaný USB port, který budete využívat především pro synchronizaci se stolním počítačem. Stejně tak nechybí ani infračervený port běžné rychlosti 115,2kbps, ovšem pokud toužíte po novém dálkovém ovladači vaší elektroniky, musím vás zklamat - ani jeden program mi nezafungoval, navíc zařízení při pokusu "naučit" ho nějaký nový kód spolehlivě zatuhlo a pomohl jen soft reset. O telefonním modulu si povíme v následující kapitole, nyní si probereme ty "běžnější" bezdráty. Bluetooth je dle technické dokumentace verze 1.1, což by teoreticky mohlo působit problém při současném provozu BT a WiFi. Osobně jsem se s tím ale nesetkal a změřit to neumím, takže to pominu bez komentáře. Jinak je Bluetooth samozřejmě od společnosti Widcomm, proto by v komunikaci přes toto rozhraní neměl být problém. Kromě BT má tento iPAQ v základu i WiFi. Technicky jde o bezdrát standardu IEEE 802 Part 11b (802.11b) fungující na frekvenci 2,4GHz. Techničtější informace najdete zde, z mého laického pohledu vše fungovalo tak, jak má, i když do žádných náročných konfigurací jsem se nepouštěl. Správu všech tří bezdrátů najdete hezky pohromadě v aplikaci iPAQ Wireless.
Nakonec jsem se dostal k tomu, kde iPAQ exceluje a minimálně o třídu překonává veškerou známou konkurenci. Ano, mám na mysli spotřebu a výdrž na baterie. Podrobné testy a suchá čísla najdete v grafech (jde o testy KLASICKÉ baterie 1800mAh), z praxe mohu jen potvrdit, že nejsou náhodná. Výjimečně jsem měl k dispozici rovnou i rozšířenou baterii, která je sice objemnější, ale zase déle vydrží. Kromě toho umí iPAQ ve dvou režimech dobíjet přes USB a stejně jako u ostatních iPAQů si můžete nastavit čas, po který zařízení udrží v paměti data i pokud je hlavní baterie zcela vybitá.
iPAQ jako telefon
Zařízení je standardní Phone edition, najdete tam tedy všechny běžné aplikace a úpravy od Microsoftu vytvořené pro tuto edici (bližší info najdete ve stařičké, ale stále aktuální recenzi MDA II). Technicky se jedná o quad-band telefon podporující frekvence 900/1800 a 850/1900, se signálem by tedy neměl být problém snad nikde na světě. Kromě standardních telefonních funkcí jako přesměrování či přidržení hovoru podporuje i broadcastové kanály. Vyzvánění může být buď zvukové (.WAV, .WMA nebo nejjednodušší .MIDI typ 0) nebo vibrační. Přímo s telefonem souvisí i několik jednoduchých utilitek. SIM Contacts umí zkopírovat kontakty uložené na SIM kartě do paměti zařízení. GSM/GPRS Settings je program, jehož účelem má být zjednodušení konfigurace veškerého připojení. Bohužel, stejně jako ve většině ostatních případů se mi tento nástroj jevil jako kontraproduktivní - nastavení moc nefungovalo a navíc je i ve verzi ROM 1.00.06 špatné číslo Oskarova SMS centra, což pokládám za velmi hloupé (pokud vám nechodí SMSky, zaměřil bych pozornost tímto směrem). Bohužel chybí SIM Toolkit, užitečná to věc minimálně pro ovládání bankovního účtu. A na závěr smutná zpráva, MMSky se mi při vší snaze prostě nepodařilo rozchodit.
Jde-li vám především o data, tak vězte, že iPAQ nabízí Class B GPRS Multi slot Class 10. Jinými slovy zvládne najednou použít 4+1 timeslot, což ve spojení s kódováním až CS4 nabídne zajímavou rychlost. Bohužel, v současné době rychle se rozvíjející technologii EDGE neumí... Na větší problém však narazí ten, kdo se rozhodne používat iPAQ jako modem pro desktop. Mně osobně se to povedlo rozchodit pouze přes Bluetooth (a to ještě hodně špatně), přes IrDA nebo USB to prostě nešlo. Podle všeho nemám vhodný ovladač, ovšem kde ho vzít, na to jsem bohužel nepřišel.
Mimo již zmiňované nabízí například funkci hlasitého odposlechu, poradí si i s BT sluchátkem (Jabra BT-200).
Možnosti rozšíření
U zařízení tohoto typu se nemá smysl moc opakovat. Rozšíření je možné do několika oblastí. Základem je integrovaný datový konektor, kam kromě synchronizačního kabelu asi nejčastěji zapojíme nějaký druh klávesnice. Za pozornost opět stojí fakt, že je stále zpětně kompatibilní - zde by si většina konkurence měla vzít příklad! Další možnost rozšíření skýtá SDIO slot, kam můžeme připojit například u modelu h6340 chybějící digitální fotoaparát. A nakonec lze některá zařízení připojit přes jeden z bezdrátových modulů, ať už se bude jednat o infračervený port, Bluetooth nebo WiFi. Prostě klasika:)
Software
Jak je u iPAQů dobrým zvykem, nabízí kromě standardních systémových aplikací i bohatou nadílku aplikací bonusových. Proti očekávání je do tohoto zařízení instalována pouze základní verze Windows Mobile 2003 Phone edition / Premium edition, upgrade na Second přes určité optimistické náznaky nebude k dispozici. Nejde ani tak o onu nejznámější rotaci obrazovky, ale spíš o drobná vylepšení a opravené chyby, které nabízí Windows Mobile 2003 Second edition.
Pro zálohování dat slouží již standardně iPAQ Backup. Lze jej provozovat ve dvou režimech, jednoduchém či rozšířeném. V této podobě jde asi o nejsofistikovanější řešení zálohování Pocket PC, zálohy je možné komprimovat, šifrovat, vynechat soubory určitých typů, dokonce můžete vytvářet i zálohy v podobě spustitelných souborů! Zálohovat je možné i automaticky v denních či týdenních intervalech, automaticky po poklesu napětí pod určitou úroveň. Nakonec umí i zálohování PIM dat do FlashROMky, takže se automaticky obnoví po provedení HW resetu.
Pocket PC verze programu HP Image Zone je již stálým členem skupiny bonusových programů na libovolném iPAQu. Jde o velmi rychlého správce obrázků s možností velmi základních úprav. Určitou fotografii velice snadno odešlete emailem či na tiskárnu, připojíte k ní poznámku, nebo si můžete všechny fotografie prohlédnout v přehlídce. Víc toho tato verze nezvládne.
Utilitka HP Profiles nabízí to, co dnes už snad každý mobilní telefon - možnost vytvoření profilů s různým vyzváněním, hlasitostí, intenzitou podsvícení, aktivními bezdrátovými moduly a dalším nastavením, které je možné snadno a rychle přepínat mezi sebou. Stačí na pár vteřin stisknout tlačítko pro zapnutí zařízení a z nabídnutého menu si vyberte, jaký profil potřebujete. Velmi praktické.
Utilitka SelfTest dělá přesně to, co se od ní očekává - otestuje jednotlivé části zařízení, což je vhodné především u koupě z druhé ruky.
Programy ClearVue PDF a ClearVue Presentation jsou určené pro prohlížení PDF a PowerPoint prezentací. Minimálně ta první jmenovaná utilitka poslouží všem, kteří na Internetu hledají informace často uložené právě v tomto formátu.
Několik bonusových aplikací najdete i na přiloženém CD, kromě standardních aplikací jako je Microsoft Outlook či Microsoft ActiveSync je k dispozici několik demoverzí a pár plných verzí. Z plných verzí jsou to Westek ClearVue Suite (program pro prohlížení dokumentů), HP Mobile Print Center (řešení pro přímý tisk), HP Image Transfer (řešení pro automatický přenos obrázků), HP TTY Support a Pointsec File Encryption (řešení pro ochranu vašich dat).
Cena
Cena zařízení je celkem odpovídající tomu, že v sobě integruje hned tři bezdrátové moduly včetně nejdražšího GSM/GPRS. Více jak 22 tisíc (včetně DPH) si sice nemůže dovolit dát každý, ale na druhou stranu máte PDA a mobilní telefon v jednom zařízení.
Benchmarky & Testy
Na testovací SD kartě se kromě již standardních testovacích her (Anthelion, Snails a Z-Raid), filmů (upoutávka na film Shrek 2 ve formátu MPEG (bitrate 650kbps), ten samý krátký film převedený do formátu Windows Media (bitrate 250 a 500kbps) a nově i do formátu DivX (bitrate 500 a 1000kbps), MP3 souborů různých žánrů a několika dokumentů a obrázků objevil i skvělý přehrávač DivX filmů BetaPlayer, který v kombinaci s uživatelsky nesmírně přívětivou utilitou PocketDivXEncoder dá okamžitě zapomenout na ostatní přehrávače. Zrušil jsem 1Mbit soubor ve formátu Windows Media a vytvořil 1Mbps soubor ve formátu DivX, protože Windows Media Player je v porovnání s BetaPlayerem trapně pomalý. A na závěr ještě jedno upozornění - zatímco ve zbytku recenze se snažím upřednostňovat fakta před svými dojmy a pocity, v této sekci to bude přesně naopak:)
Hned na úvod bych rád poznamenal jednu věc - přijít toto zařízení na trh před rokem jako přímá konkurence XDA II, byl bych z něj zcela jistě nadšen. Za ten rok se však situace změnila a i když nebudu počítat XDA III, na jehož kvalitu jsem četl nejednu stížnost, i tak budu mít k tomuto iPAQu celkem dost výhrad.
Zařízení jako celek není ošklivé, rozměry i velikost jsou vzhledem k vybavení přiměřené, z hlediska pohodlí je však viditelná anténa určité mínus (i když vyvážené lepším signálem WiFi). Mechanické zpracování je na úrovni a vzhled zařízení je odpovídající cenové hladině. Joypad mě příjemně překvapil, je velmi citlivý a přesto přesný, s hraním her ovládaných tímto kruhovým objektem nebyl žádný problém, více vadila jen dvojice ovládacích tlačítek po stranách (systémová tlačítka není možné použít na nic jiného než na telefonování). Největší problém však vidím v umístění SD slotu na boku zařízení. Zrovna v tom místě mám totiž prsty, takže pokud použiji SDIO kartu koukající ven, bude to nepohodlné. Ani plně schované SD karty nebyly bez problémů, minimálně 2x týdně jsem ji nechtěně vyndal a jednou dokonce málem ztratil. A to vůbec nemluvím o to, že pokud je zařízení v kolébce, karta je z poloviny zakryta a tím nepřístupná. Nene, slot na boku v této podobě není šťastné řešení.
Velmi diskutovaný je výkon zařízení. Na papíře to vypadá skutečně hrozně, přijít v době pěti- a šestiset megaherzových procesorů s procesorem taktovaným na 168MHz je velmi odvážné a osobně si myslím, že minimálně z marketingového hlediska tento výkon nevyváží ani excelentní výdrž. Na zařízení jsem samozřejmě zkoušel mnoho různých programů a musím konstatovat, že ač je vše trochu vláčnější, na základní práci i tento výkon stačí. Dokonce i ve hrách byl výkon uspokojivý, i když ne v každé. Z-Raid či Snails byly v pohodě, jen při přemýšlení nad trajektorií rakety se Šnečci na chvíli zadýchali. Ovšem hry jako SkyForce, GangstaRace či GTS Racing Challenge už měly problém - obraz byl pěkný, ale zvuk se trhal a hlavně velmi pomalu reagovala tlačítka, takže na nějaké dobré umístění v závodě jsem mohl zapomenout. 3D Anthelion byl ještě snesitelný, tlačítka reagovala svižně, ale moc velký zážitek jsem z toho neměl. Shrnuto - nic pro náruživé hráče.
Pokud jde o filmy, tak integrovaný Windows Media Player 9 se předvedl v tom nejhorším světle, nezvládl ani film s bitrate 250kbps. Fakt hrůza... Naštěstí existuje BetaPlayer, díky kterému můžete tento iPAQ používat i jako přenosný videopřehrávač. Ovšem filmeček musí být optimalizovaný na rozlišení 240x320 bodů - pokud to musí přepočítávat a zmenšovat, je to spíš slideshow. Zapomenout nesmím ani na MP3 soubory, ty hrají velmi pěkně a v omezené míře se dá během poslechu i pracovat. Zkoušel jsem přes WiFi prohlížet ce4you a šlo to.
Obecně tedy lze k výkonu zařízení říci toto: zařízení věru není určeno pro každého. Jeho uživatelé se budou ponejvíc rekrutovat z lidí, kteří chtějí mít mobilní kancelář vždy po ruce a využívají všechny dostupné komunikační prostředky. Na kancelářskou práci, emaily, dokumenty či ještě navigaci je výkon plně dostatečný. Pokud jsou vaši doménou multimédia, tento iPAQ není pro vás. Osobně netuším, proč u HP nezvolili jiný, výkonnější procesor a zároveň nepřidali to, co má konkurence - možnost regulace výkonu. Nechce se mi věřit, že by mezi TI OMAP 1510 a PXA270 @ 200MHz byl tak výrazný rozdíl ve spotřebě... I když toto je pouze má domněnka, otestováno to nemám. A to vůbec nemluvím o tom, že 43MB operační paměti je zoufale málo...
Nad displejem jsem si povzdechl už dříve, není sice vysloveně špatný, ale nové modely iPAQů jsou na tom lépe. Alespoň že je vcelku obstojně vidět i na sluníčku. Zvuk jsem probíral už v předešlých odstavcích, nebudu se k tomu tedy vracet, snad jen zopakuji, že kvalitka je to minimálně na sluchátkách libová.
Nyní k tomu nejlepšímu - k baterii a výdrži. Osobně jsem měl k dispozici nejen standardní baterii Li-Ion 1800mAh, ale i dvojnásobnou baterii o kapacitě 3600mAh. A ta v náročných podmínkách vydržela fungovat celých 6 dní! A když myslím náročné podmínky, tak myslím neustále zapnutý telefon, vyřízení několika desítek kratších hovorů a několika desítek SMS zpráv (bylo to přes Silvestra), několik hodin browsení na webu, 4 hodiny nepřetržitého hraní Snails a pár dalších her, každodenní práci s kontakty, poštou a kalendářem, občasné surfování přes WiFi a já-už-nevím co ještě. Samozřejmě, že podsvícení bylo stažené na nízkou hodnotu (nicméně bylo aktivní), ale každopádně jde o vynikající výsledek. Pro představu, jakou výdrž má standardní baterie, stačí výsledek vydělit dvěma. Pokud k tomu přičtu dva režimy pro USB dobíjení (rychlý a pomalý) a možnost nastavit si dobu, po kterou má zařízení vydržet bez ztráty dat i při maximálním vybití baterie (24-96 hodin), nedá se práci s energií skoro nic vytknout. Tedy, možná by se jen iPAQ nemusel při rychlé výměně baterie resetovat, ale to je myslím jen malá vada na kráse.
Komunikační schopnosti jsou velmi dobré a v testu se to potvrdilo. Bohužel největší problémy měl GSM modul. Za těch 14 dní se mi 3x nepodařilo přijmout hovor a 2x mi SMS zprávy dorazily až ve chvíli, kdy jsem zařízení po delší době zapnul (GSM část samozřejmě běžela nepřetržitě, LEDka vesele blikala). Osobně si myslím, že je na vině verze systému, jelikož MDA Compact s WM2003 Second Edition za týden nezazlobil ani jednou... V těchto dnech se připravuje významný upgrade, snad se tedy HP polepší. U mobilu očekávám spolehlivost a toto není zrovna dobrá vizitka.
To Bluetooth a WiFi na tom byly o mnoho lépe. Bluetooth jsem pároval a používal s MSI USB BT Donglem, sluchátkem Jabra BT-200, telefonem Sony Ericsson T610 a pár Pocket PC zařízeními a vše fungovalo na jedničku s hvězdičkou. Rovněž WiFi bylo bez problémů, po testech jsem však měl silný pocit, že přes onu nevzhlednou anténu není příjem zase tak o moc lepší než u zařízení h4150 s integrovanou anténou. Ba právě naopak, starší iPAQ se mi zdál být citlivější, a pokud mohu věřit aplikaci WiFI Graph, tak byl citlivější asi o 10dB! Berte to sice jako orientační měření, laboratoř to není, ale ten rozdíl je značný.
A na závěr nějaká čísla. Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Protože už mám zrecenzovaných několik nových Pocket PC, porovnám nakonec jednotlivá zařízení mezi sebou. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát víc detailně, kompletní .XML soubor je ke stažení zde: HP iPaq h6340 (2003, 168MHz) (1,75 KB).
ROM verze testovaného zařízení: 1.00.06
Grafické schopnosti zařízení jsem otestoval ještě jednou, a to pomocí utilitky GXmark. Není ani zdaleka tak propracovaná, nabízí srovnání jen s iPAQem h3600, ale minimálně poskytuje hezkou ukázku toho, kolik grafických objektů se může na jednom displeji najednou hýbat:)
Podrobné hodnocení
A máme tady další zařízení s podrobnějším a přísnějším hodnocením. Je to především proto, že většina dříve recenzovaných zařízení se v bodovém hodnocení plácala mezi 90-95 procenty a byl problém tak rozlišit, jaké zařízení je vlastně lepší (100% hodnocení jsem se chtěl vyhnout). Druhým důvodem je, že hodnocení teď bude přeci jen průhlednější... Bodové hodnocení proto NENÍ ZPĚTNĚ KOMPATIBILNÍ, 90% dříve a 90% nyní představuje naprosto nesouměřitelnou kvalitu.
Nyní pár slov k hodnocení. Typ zařízení může být Pocket PC, Pocket PC Phone edition, případně Smartphone. Třídou se myslí rozlišení pro různé cílové skupiny, které je klíčové pro správné pochopení celého hodnocení. Hodnocení jednotlivých prvků totiž není absolutní, ale relativní vzhledem k právě určené třídě. Příklad? Hmotnost zařízení s VGA displejem, dvěma sloty a integrovaným duem BT/WiFi ve třídě "Pro náročné" dostane devítku, zatímco stejně těžké zařízení v kategorii "Pro začínající uživatele" s QVGA displejem, jedním slotem a žádným rádiem dostane trojku. Totožně je důležité datum hodnocení - pokud hodnotím integrovaný foťák s rozlišením 1,3MPix dnes, dostane 10 bodů, protože nic lepšího se do PDA prostě nemontuje. Za půl roku, kdy budou k dispozici integrované 2MPix, by už dostal bodů méně.
Pokud máte k hodnocení nějaké komentáře, pište je prosím do diskuze. To hodnocení nedělám kvůli sobě, ale kvůli vám, abyste se při výběru zařízení měli čeho chytit. Pokud si myslíte, že to je špatně, klidně mi to řekněte:)
Hodnocení | |
Název: | HP iPAQ h6340 |
Typ: | Pocket PC Phone Edition |
Třída: | Pro náročné |
Hodnoceno: | 6. leden 2005 |
Vzhled, ovladatelnost | |
Vzhled: | 8 |
Rozměry: | 8 |
Hmotnost: | 6 |
Tlačítka, ovladatelnost: | 7 |
Zpracování: | 9 |
Výkon, paměť | |
Procesor: | 1 |
Volná paměť RAM: | 4 |
Volná paměť ROM: | 4 |
Displej | |
Rozlišení: | 5 |
Rozměry: | 7 |
Kvalita (použití v místnosti): | 7 |
Kvalita (použití venku): | 9 |
Podsvícení: | 8 |
Dotyková vrstva: | 9 |
Zvuk | |
Mikrofon: | 8 |
Reproduktor: | 7 |
Výstup na sluchátka: | 10 |
Komunikace | |
USB: | 8 |
Infra: | 7 |
Bluetooth: | 10 |
WiFi: | 6 |
Telefon | |
GSM: | 7 |
GPRS: | 8 |
Obecné: | 7 |
Baterie, napájení | |
Vlastnosti, vybavení: | 10 |
Výdrž: | 10 |
Možnosti rozšíření | |
Obecné: | 9 |
Software | |
Systém, nastavení: | 6 |
Bonus. aplikace v ROM: | 8 |
Bonus. aplikace na CD: | 4 |
Příslušenství | |
Množství: | 9 |
Kvalita: | 9 |
Ostatní | |
Celkový dojem: | 6 |
Podpora výrobce: | 9 |
Poměr cena/výkon | 4 |
Výsledek | |
HP iPAQ h6340 | 7,25 z 10 |
Poznámky: Hodnocení je v rozmezí 1 - 10. Čím vyšší číslo, tím je výsledek blíže ideálu. Pokud zařízení dostane 10 bodů v kategorii "Vzhled", znamená to, že je nadpozemsky krásné. Naopak pokud dostane 10 bodů v kategorii "Hmotnost", tak je to důkaz jeho extrémně nízké hmotnosti.