Velká recenze zařízení HP iPAQ h2210
10.8.2003, Pavel Koza, recenze
Minulý měsíc byla spolu s uvedením nové verze operačního systému pro kapesní zařízení uvedena pěkná řádka nových Pocket PC. Zatímco nedávno recenzované zařízení HP iPAQ h1940 vychází ze staršího modelu, Pocket PC, které vám představím dnes, představuje v nabídce společnosti HP model zcela nový. Možná již tušíte, že dnes bude řeč o zařízení HP iPAQ h2210. A řekněme si to otevřeně - je o čem psát!
Kapitoly článku:
- Velká recenze zařízení HP iPAQ h2210
- Parametry
- Možnosti rozšíření, software, cena, benchmarky
Možnosti rozšíření
Když jsem na začátku recenze mluvil o skutečně malé velikosti, uživatelé iPAQ jacketů asi zpozorněli. Bohužel není možné mít všechno, a tak daní za kompaktní velikost je zpětná nekompatibilita s jackety. Ovšem alespoň z mé zkušenosti vyplývá, že nejvíce se používá jacket pro CF slot, který má h2210 integrován, takže pro většinu uživatelů nepředstavuje tato skutečnost závažný problém. Ostatní musí h2210 oželet a počkat si na nejvýkonnější model h5550, který jackety plně podporuje. Ovšem to je jen drobný stín na jinak excelentních možnostech rozšíření, CF typ II je bez debaty nejpoužívanějším rozhraním pro extra karty, ať už paměťové či rozšiřující schopnosti, a SD má dokonce plnou podporu SDIO (což nebývá v případě kombinace CF + SD pravidlem), takže z vašeho iPAQu snadno uděláte GPS navigační systém, přidáte Wi-Fi podporu, prohlédnete si fotky uložené na IBM Microdrive...
Pokud vám ani to nestačí, můžete se poohlédnout po příslušenství, které je s vaším iPAQem schopno komunikovat přes BT rozšíření, jako je například níže uvedená GPSka od firmy Socket, a nesmím samozřejmě zapomenout ani na datový konektor, který asi nejčastější využijete pro připojení externí klávesnice. Jedná se o konektor plně kompatibilní s předchozími modely, takže já úspěšně používám rozkládací klávesnici zakoupenou kdysi dávno pro iPAQ h3850.
Software
Jako obyčejně si dodávané aplikace rozdělíme do několika skupin. Najdříve si představíme aplikace nahrané přímo na zařízení v jeho ROMce. Základem je Pocket PC 2003 Premium edition, což znamená, že v ROMce naleznete všechny dostupné aplikace od Microsoftu. Pokud se chcete dozvědět více o novinkách v poslední verzi systému, přečtěte si článek Co je nového v Pocket PC 2003?. Každopádně jaké aplikace tedy v zařízení nalezneme? Kalendář, Kontakty, Pošta, Internet Explorer, Poznámky, Úkoly, Windows Media Player, Kalkulačka, Průzkumník, Microsoft reader, MSN Messenger, Pictures, Excel, Word, Pocket MSN a Terminal Services Client, pro pobavení jsou tam i dvě hry Pasiáns a Jawbreaker. Extra aplikací v ROMce je celkem 5, kromě iPAQ Backup a iPAQ Image Viewer známých z h1940 je to i správce úloh iTask, velice sofistikované dálkové ovládání různých elektrospotřebičů zvané Nevo, a pak utilita pro diagnostiku zařízení nazvaná Diagnostic Toolkit.
iPAQ Backup je velice sofistikované řešení pro zálohování dat a programů. Můžete si vybrat co vlastně chcete zálohovat, jaké databáze, soubory či registr. V možnostech si navíc můžete zvolit jestli data komprimovat a šifrovat, stejně jako soubory kterých typů ze zálohy vynechat. Takovou třešničkou na dortu je zálohování v předem určený čas, případně ve chvíli, když kapacita baterie klesne pod určitou úroveň.
iPAQ Image Viewer je v ROMce možná trochu zbytečně, od této verze je totiž součástí systému aplikace Pictures, která je minimálně srovnatelné kvality, a tak jsou v ROMce vlastně dvě stejné aplikace. Konkrétně - není nijak zvlášť výjimečná, prostě zobrazí všechny obrázky v jednom adresáři, a vy si je pak můžete prohlédnout ve skutečné velikosti, případně vytvořit ze zvolených obrázků přehlídku, kdy se jeden obrázek může pomocí několika efektů přeměnit v druhý.
Správce úloh iTask je v ROMce iPAQů snad od nepaměti, nicméně mě osobně k srdci moc nepřirostl... S jeho pomocí můžete samozřejmě spravovat běžící aplikace stejně jako spouštět nové, ale jak říkám, existuje plno aplikací, které umí to samé, a navíc lépe. Ale budiž, stále je to lepší než klasický aplet Paměť.
Aplikace zvaná Nevo je skutečně multifunkční dálkové ovládání. Můžete si nadefinovat libovolný počet zařízení rozdělených do jednotlivých místností. I když je přímo v aplikaci nahráno skutečně obrovské množství kódů pro televize, DVD, videa, zesilovače a další přístroje ovládané pomocí IrDA, nějsou zde všechny. Například Tesla televize neznají:) Proto je v programu zabudována i podpora učení, která vám v těchto případech pomůže.
Poslední aplikací je Diagnostic Toolkit, který vám má pomoci odhalit případnou hardwarovou poruchu. Užitečná utilitka pro ty, kteří rádi nakupují z druhé ruky, a mají tak možnost snadno a rychle zařízení otestovat, jestli není nějaké vadné.
Na přiloženém CD-ROM toho moc zvláštního není. Kromě standardních aplikací jako je Microsoft ActiveSync 3.7 či Microsoft Outlook 2002 dodávaných ke všem novým Pocket PC je tam plno demoverzí, a jen pár plných verzí programů, které byste si jinak museli kupovat sami. První takovou aplikací je kolekce Westek ClearVue Office Suite, která umožní přímo na Pocket PC otevírat dokumenty MS Office (Word, Excel a PowerPoint). Druhou aplikací je F-Secure FileCrypto, která se postará o bezpečné šifrování souborů na Pocket PC, takže i v případě ztráty či odcizení PDA můžete být v klidu. Poslední aplikací je aplikace pro cestovatele s názvem Pocket Watch, která vám ukáže přesný čas kdekoliv na světě.
Ostatní aplikace jsou buď k dispozici zdarma přímo od výrobce, nebo se jedná pouze o demoverze produktů. To by samo o sobě bylo dost smutné, naštěstí zde máme kouzelnou kartičku s kódem, který nám zajistí 5 bodů na stránce iPAQ Choice Software. Jedná se o velice sympatickou metodu, jak každému uživateli dát v ceně zařízení přesně ty aplikace, o které má zájem. Po registraci dostanete určitý počet bodů (v tomto případě 5), za které si "nakoupíte" z několika desítek populárních aplikací ty, které vás zajímají. Za jednu aplikaci "zaplatíte" 1-3 body podle toho, jak dobrá ta aplikace je. Pohledem na na seznam programů lze říct, že jeden bod odpovídá přibližně 10 USD, takže můžete získat plné verze aplikací v ceně asi 50 USD. A s tím už se dá něco vymyslet:)
Cena
Oficiální cena zařízení bez DPH je určena na 15 925 Kč, což je samozřejmě celkem dost peněz, na druhou stranu za to dostanete skutečně vynikající zařízení, výkonné, a snadno rozšiřitelné, takže jsem sám zvědav, jak se na trhu ujme. Hodnocení jestli je nejlepší z dostupných Pocket PC 2003 zařízení se raději zdržím, protože ostatní zařízení budu testovat až následně. Ovšem z těch zařízení, která jsem již měl tu čest vidět a testovat, je skutečně nejlepší (nejlépe to snad dokazuje fakt, že jsem si zařízení po několika dnech testování zakoupil).
Benchmarky
Pro kompletní otestování zařízení používám utilitku Spb Benchmark. Nemá smysl tady vypisovat všechny hodnoty, které jsem v testu naměřil, a publikovat desítky grafů, které stejně většině z vás nic neřeknou. Pokud si někdo chce s výsledky pohrát, kompletní .XML soubor je ke stažení zde :: HP iPAQ h2215 (2003, 400MHz) (1,61 KB). Pokud obsah souboru zkopírujete do formláře na této stránce (klikněte na Add device), můžete porovnávat s ostatními zařízeními.
V hodnocení budu stručný - zatím nejlepší Pocket PC na trhu. Kompaktní rozměry a hmotnost, dostatečný a stále nadprůměrný výkon, dechberoucí velký displej, věrný zvuk, skvělé možnosti rozšíření díky integrovanému CF a SD slotu, integrovaný BlueTooth... Těch pár nedostatků zodpovědných za méně než 100% jsem vyjmenoval v recenzi, ale jinak mohu zařízení jen doporučit. A pokud by místo BT byl integrovaný GSM/GPRS modul, bylo by to první zařízení, které se dostane přes 100%:)