Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Garmin Asus nüvifone M10

18.7.2010, Pavel Koza, recenze
I když má Asus s mobilními zařízeními s Windows Mobile bohaté zkušenosti, poslední dvě zařízení vyrobil ve spolupráci s navigační legendou Garmin pod hlavičkou společného projektu Garmin Asus.

Zařízení jako mobilní společník pro práci i zábavu


Je na čase si probrat i vlastnosti, které nemají samostatnou kapitolu. O výkonu zařízení jako takovém už byla řeč mnohokrát, nyní se podíváme na procesor a paměť z technického hlediska. Podobně jako v zařízení HTC HD mini je zde použit procesor Qualcomm MSM7227 taktovaný na 600 MHz. Papírově samozřejmě nedosahuje tak úchvatných výsledků jako Qualcomm Snapdragon a v přímém srovnání například s HTC HD2 je pomalejší, ale rozhodně se nedá označit za Achillovu patu přístroje. Asi nejnáročnější aplikace jsou navigace a ty fungují plynule.



Zařízení nüvifone M10 se může pochlubit 512 MB operační paměti a na fungování je to znát. Po prvním startu čistého přístroje máte sice k dispozici "pouze" 265 MB, ale i tak je to víc než dost snad pro všechny myslitelné současně spuštěné aplikace. Občas jsem jen tak pro informaci pouštěl správce úloh a počet běžících aplikací byl vždy výrazně nad číslem 10. Základní FlashROMky je v zařízení rovněž 512 MB (reálně 284 MB), navíc je k dispozici i extra úložný prostor o velikosti 4 GB. Protože je v něm ale nahrána kompletní mapa všech států Evropy včetně mnoha bodů zájmu, uživatelsky dostupných je jen asi 1,5 GB. Pokud vám to nestačí, máte možnost ji snadno rozšířit až na 32 GB pomocí paměťových microSDHC karet (já zkoušel karty 4 - 16 GB).



Výdrž na baterie má M10 celkem slušnou. V syntetickém testu neustálého přehrávání videa s maximálním podsvícením vydržela baterie 4 hodiny a 6 minut. V reálu při rozumném nastavení podsvícení jsem musel přístroj nabíjet obden, v porovnání s konkurencí je to tedy nadprůměr. Samozřejmě záleží na způsobu používání, tříhodinová cesta při puštěné navigaci nebo dvouhodinový hovor s akumulátorem přeci jen něco udělá. Jen tak od oka jsem během jednoho testovacího půldne ujel s puštěnou navigací 2 hodiny, absolvoval několik krátkých telefonátů a půl hodiny brouzdal přes GPRS na internetu a ukazatel baterie poklesl ze 100% na 60%.



Jeden z hlavních rozdílů proti svému předchůdci, nüvifone M20, je v displeji. Novinka od Garmin Asusu nabízí klasický WVGA displej s rozlišením 800 x 480 bodů a úhlopříčkou 3.5 palců (88 milimetrů). Z čistě technického hlediska se jedná o klasický TFT-LCD displej s LED podsvícení. Bohužel není k dispozici světelný senzor, takže je nutné intenzitu podsvícení (a s tím spojenou výdrž na baterie) regulovat výhradně ručně, což mi dnes přišlo už trochu překonané. Gravitační senzor ale k dispozici je, a tak se v mnoha programech dá otáčet orientací displeje pouhým natočením na bok. Překvapivě ale ne na hlavní obrazovce, i když při otočení problikne uzpůsobení ikonek "na šířku", hned se zase přetočí na výchozí rozložení.



Displej nabízí věrné barvy a bílou skutečně bílou, v tomto ohledu nemám připomínek. K ovládání slouží dotyková vrstva rezistivního (odporového) typu, je proto nutné při ovládání prstem nebo stylusem trochu tlačit. Především v rozích byla tuhost dotykové vrstvy až příliš velká, ale asi jde jen o zvyk, jak silně budete na zařízení mačkat (používal jsem teď delší dobu zařízení s kapacitním displejem, to jen tak pro upřesnění).



S trochou sebezapření se dá M10 používat i jako přehrávač filmů. Při nastavení testovacích parametrů, kdy je vše na maximum, sice CorePlayer naprosto nestíhal, proto ani neuvádím srovnávací tabulku - všechny hodnoty byly hluboce pod hranicí koukatelnosti. Pokud ale uberete na kvalitě, koukat se na to už dá a díky velmi jemnému rastru displeje to nevypadá špatně.

Zvukově je na tom testované zařízení velmi dobře. Integrovaný reproduktor je výborný s dostatečnou hlasitostí a během testovacích reprodukcí podával skvělé výkony, jedny z nejlepších, co jsem na zařízení s Windows Mobile slyšel. Ani klasický zvukový výstup na sluchátka s průměrem 3,5 milimetrů není špatný, nešumí a když připojíte kvalitní sluchátka, jako mobilní MP3 přehrávač vám zařízení poslouží zcela bez problémů. nüvifone M10 má navíc i vlastní přehrávač, sice nikterak nabitý funkcemi, ale alespoň graficky sladěný se uživatelským rozhraním a s možností zobrazit grafiku CD-čka.

Zařízení bylo kompletně v češtině, takže bylo samozřejmě možné i vkládat znaky s diakritikou. Na rozdíl od M20, kde byla k dispozici další řada výhradně českých znaků, je zde nutné pro zadání znaků s háčkem či čárkou dlouze přidržet prst na konkrétním znaku a po zobrazení rozšířené nabídky znaků vybrat ten správný (tedy stejný způsob, jako na zařízení od HTC). Kvalita překladu do češtiny je ucházející, pár výjimek by se ale našlo.



Pokud jde o operační systém, je na zařízení předinstalovaný Windows Mobile 6.5.3 v plně české verzi. Kromě samotného základu operačního systému je součástí každé instalace i balíček aplikací z dílny Microsoftu. Jedná se především o mobilní Office (Word, Excel, PowerPoint, OneNote), mobilní Outlook (Pošta, Kontakty, Kalendář, Úkoly a poznámky), mobilní Internet Explorer, mobilní Windows Media Player, Obrázky a Videa pro prohlížení multimediálních dat, ActiveSync pro synchronizaci dat s Outlookem nebo Exchange serverem, Windows Live a Messenger, pár drobných utilitek a v neposlední řadě i dvojice online aplikací Microsoft Marketplace a Microsoft My Phone.

A tím jsme u konce. Další vlastnosti jako například FM rádio nebo utilitky pro práci se zvukem toto zařízení nenabízí, díky zcela otevřenému systému si ale vlastnosti přístroje pomocí nástrojů třetích stran můžete snadno upravit.
reklama