Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení E-TEN M600

9.5.2006, Pavel Koza, recenze
I když to tak v našich končinách vypadá, Pocket PC Phone edition skutečně neznamená jen firma HTC. Jsou i další výrobci a zařízení jednoho z nich bych vám rác dnes představil. Jmenuje se Eten M600 a patří do stejné kategorie jako například HTC Wizard (MDA Vario) nebo HTC Charmer (MDA Compact II), tedy nejmenších Pocket PC s integrovaným telefonem. Eten M600 toho ale nabízí mnohem víc, než jen jeden GSM modul, takže pokud máte čas i chuť, přečtěte si celou recenzi.

Parametry


Ještě před zahájením popisu parametrů zařízení jsem stáhl a nainstaloval nejnovější verzi ROM, kterou v daný okamžik byla verze WWE_0216. Na rozdíl od nedávno recenzovaného Qtek 9100 nemá ETEN v oblasti výkonu zásadní problém. Použitý procesor Samsung S3C 2440, taktovaný na 400MHz, nabízí podle mého názoru optimální poměr výkonu a spotřeby. Není to sice úplně nejvýkonnější procesor, co je k dispozici, ale těžko budete hledat aplikaci, se kterou si tento procesor neporadí. K ideálu ale přeci jen něco chybí, softwarová regulace výkonu by přeci jen pomohla ve chvíli, kdy uživatel potřebuje skutečně maximální výdrž i za cenu sníženého výkonu. Paměti je v základu tak akorát pro WM5 zařízení, 128MB FlashROM (typu NAND) pro systém a data, 64MB RAM (typu SDRAM) pro běh aplikací se dá považovat za standard. Reálně je po HW resetu (který se na tomto zařízení provádí současným stisknutím tlačítek Power a Reset) k dispozici trochu méně, konkrétně 59,36MB FlashROM a 32,08MB RAM. Za zmínku určitě stojí, že v porovnání se všemi ostatními zařízeními s WM5 má tento ETEN zdaleka nejrychlejší FlashROM paměti, což je při běžném používání velice znát.




Jen na okraj - flashovací utilitka je jedna z nejlepších, jaké jsem kdy viděl. Jednoduchá, začátek flashování je otázkou několika kliknutí, a přitom poskytující maximum informací o tom co se děje a v jaké fázi se upgrade nachází. Žádné stresování, že se na obrazovce u 10 minut nic neděje a vy nevíte, jestli zařízení pracuje nebo vytuhlo. Tady máte všechno jak na stříbrném podnose. Prostě flashování na jedničku!

Transflexní TFT displej je takzvane "nůůůůďo". Tedy pokud Eten M600 není první Pocket PC zařízení, které jste kdy viděli. Úhlopříčka 2,8 palců (73 milimetrů), rozlišení 240 x 320 bodů, 65 tisíc barev, to všechno jsou hodnoty, které už znáte nazpaměť. V místnosti je displej celkem kvalitní, ale není to úplná špička. V přímém porovnání s Qtek 9100 nabízí Eten teplejší barvy, tudíž je bílá barva nepatrně zažloutlá. Není to nijak kritické, ale při srovnání to poznat je. Podsvícení je možné nastavit v 11 stupních, bohužel pouze společně pro dobíjení a provoz na baterie. Automatická regulace podsvícení podle okolí chybí, místo toho nabízí Eten dvě jiné samoregulace. První závisí na stavu nabití baterie - čím je baterie víc vybitá, tím nižší intenzita podsvícení se nastaví. Druhá zase postupně vypíná podsvícení ve chvíli, kdy je zařízení ponecháno v klidu. Samozřejmě záleží na tom, jak máte nastavený čas pro úplné vypnutí podsvícení, ale pokud je to hodnota vyšší než jedna minuta, tato funkce vám něco málo energie určitě ušetří. K dotykové vrstvě nemám komentáře, je citlivá tak akorát. Prostě nijak nevybočující displej.




Jelikož je tento Eten v krátké době několikáté PDA s integrovaným telefonem, které až na čestné výjimky nenabízí v oblasti zvuku nijak výrazně příjemné zážitky, nebudu to protahovat a budu stručný. Výstup na sluchátka má, jak bývá u zařízení Phone edition zvykem, průměr pouze 2,5 milimetrů. Jiná než dodávaná sluchátka tedy bude používat jen málokdo - redukce na klasický 3,5 milimetrový konektor jsou vesměs bídné kvality a navíc v případě použití klasických sluchátek bez mikrofonu přicházíte o možnost snadného telefonování. Sluchátka "pecky" jsou průměrné kvality, sice nešumí a nabízí víc než dostatečnou úroveň maximální hlasitosti, ovšem jejich projev je nudný, plochý a nezáživný. Do MHD stačí, na náročnější poslech budete muset zvolit jiné řešení. Integrovaný reproduktor není špatný, ale hlavní nevýhodou je jeho umístění - hraje buď do dlaně, nebo do stolu, což kvalitě ani hlasitosti nepřidá.




Poslední zvukovou dovedností je záznam zvuku. Zde na vás čeká poměrně příjemné překvapení. Na rozdíl od snad všech ostatních zařízení nabízí Eten oddělené nastavení citlivosti hned pro tři typy záznamu - záznam hovoru během telefonování, záznam hovoru při použití Bluetooth sluchátka a nakonec klasický záznam čehokoliv, co uznáte za vhodné. Rozdíl je skutečně markantní, jak ostatně můžete posoudit například na těchto ukázkách (137,89 KB). Škoda jen, že není možné zapnout automatiku... Z druhého testu (224,13 KB), kdy jsem zaznamenával mluvené slovo v různé vzdálenosti od zdroje, poměrně jasně vyplývá, že nejlépe si Eten vede v přímém záznamu. S rostoucí vzdáleností kvalita záznamu klesá. Na druhou stranu nesmím zapomenout na možnost úpravy citlivosti mikrofonu, takže pokud je záznam různých porad a schůzek vaším denním chlebem, s trochou cviku můžete získávat skutečně kvalitní záznamy.

Nyní je ten správný čas prohlédnout si Eten z hlediska jeho komunikačních schopností. Základem je jako obyčejně USB. Bohužel technologii USB Host budete hledat marně, stejně jako univerzální USB konektor, místo kterého je na zařízení proprietární konektor od Etenu.




Bluetooth vypadá na první pohled náramě, ale zdání klame - moc toho neumí. Prakticky umí jen to samé, co nabízí BT ovladač od Microsoftu, jen v trochu lepším balení. Zkošel jsem více méně vše, co mám doma a co v sobě obsahuje Bluetooth, ale uspěl jsem jen s následujícím příslušenstvím: GPS NaviLock BT338 se spojil na první pokus a v TomTomu fungoval rovněž bez problémů. Pro telefonování se dá využít utržené sluchátko Jabra BT200, ani zde jsem nenarazil na jakoukoliv překážku, snad jen hlasitost mohla být vyšší. Během telefonického hovoru jsem byl schopen i synchronizovat přes Bluetooth ActiveSync i se svým počítačem Dell Latitude X1. Zkusil jsem i přenést BT soubor mezi ETENem a Qtekem 9100, opět na první pokus. A s poslední ROMkou WWE_0216, kterou jsem spolu se spoustou zajímavých informací nalezl na vynikající stránce ETEN users, se mi podařilo spárovat i BT stereosluchátka od HP. Nicméně kvalita nic moc, trhalo se to. Naopak připojení k BT AP se bohužel nezdařilo, PAN profil není podporován.




ETEN M600 umí kromě dalších věcí i WiFi, konkrétně IEEE802.11b. Je to tedy sice jen "béčko", ale minimálně pokud jde o efektivní rychlost přenostu, nemusíte se cíti ošizeni, pro PDA je oříškem už i zpracování 11Mbit datového toku. WiFi jsem testoval spolu se svým domácím AP Asus WL-530G a neshledal jsem žádný problém. Zařízení rozumí WPA, WEP i TKIP, po pár vteřinách po zapnutí WiFi modulu vyskočilo okno a po zadání správného hesla jsem byl připojen. Kvalita signálu byla víc než vynikající, po celém panelákovém bytě jsem měl vždy minimálně 2 čárky ze 4 a dokonce i když jsem zavřel dvoje dveře, síla signálu téměř nepoklesla a dál jsem mohl vesele komunikovat.




Od určité verze ROM je standardní součástí i Skype, program pro telefonování přes Internet. A na to se právě nejlépe hodí rychlé připojení přes WiFi. Pokud máte navíc přiměřeně výkonný procesor (což 400MHz Samsung rozhodně je) a kvalita přenosu je dostatečně příjemná i pro delší hovory, můžete na telefonických poplatcích ušetřit nemalé peníze. A to je právě případ ETENu. Na kvalitu signálu je sice háklivější než Pocket Internet Explorer při stahování souborů, takže za zavřenými dvěřmi už se to trochu trhalo, ale celkový dojem z rozhovoru je velmi dobrý. Navíc ETEN nabízí možnost pustit výstup ze Skype nikoliv do sluchátek nebo hlavního reproduktoru, ale i do reproduktoru určeného pro telefonování, takže potom zařízení se Skype funguje jako plnohodnotná náhrada GSM telefonu.




Abyste se zařízením mohli i mimo dosah kabelu zdroje elektrické energie, je samořejmě nutné mít v něm nějakou baterii. V našem případ jde o vyměnitelný Li-Ion akumulátor s kapacitou 1440mAh, který je schopen poskytnout zařízení dostatek energie na mnoho hodin provozu. Konkrétní údaje najdete níže. V praxi je to samozřejmě ještě lepší (například jen málokdo má displej neustále podsvícen na maximum) a zařízení jsem nabíjel podle používání v průměru jen jednou za dva dny. Za perličku by se dalo označit zjištění, že jako jedno z mála zařízení dodávané pouze s WM5 (možná jediné) má i záložní baterii, která je díky odlišné filozofii ukládání dat do paměti již zbytečná. Podle všeho se jedná o pozůstatek z předchůdce M500, ale protože záložní baterie ničemu nepřekáží, nemá smysl se tím moc trápit.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 4h00min
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 6h24min
  • Přehrávání MP3, vypnutý displej - 14h26min
  • Zapnuté GPRS, max. podsvícení, bez zatížení - 7h16min
  • Zapnutý Bluetooth, max. podsvícení, bez zatížení - 8h32min
  • Zapnuté WiFi, max. podsvícení, bez zatížení - 3h18min

Poznámka: Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.
reklama