Velká recenze zařízení E-TEN Glofiish M700
31.1.2007, Pavel Koza, recenze
Se zařízeními s integrovanou QWERTY klávesnicí se v poslední době doslova roztrhl pytel a společnost E-TEN se na tento trend rozhodla zareagovat svým novým modelem Glofiish M700. Kromě velké, modře podsvícené klávesnice nabízí i spoustu dalších zajímavých vlastností, mimo jiné čtyřpásmový telefonní modul, citlivou GPS se SiRF Star III chpisetem, nejnovější verzi Windows Mobile 5 AKU 3.2 a bohatou softwarovou výbavu. Jak se zařízení chová ve skutečnosti si povíme v této podrobné recenzi.
Kapitoly článku:
Možnosti rozšíření
S rostoucím počtem modulů integrovaných do jednoho samotného zařízení logicky klesá potřeba učit ho nějakým novým kouskům pomocí přídavných karet či zařízení. Řekněte sami, čím vylepšit zařízení obsahující přímo v sobě telefonní, Bluetooth i WiFi modul, GPS přijímač, foťák s rozlišením 2MPix a v neposlední řadě i praktickou vysouvací klávesnici? Ano, chtělo by to rozšířit paměť. A to je také jediné, co je spolu s možnostmi rozšíření přes Bluetooth možné. Jen je trochu škoda, že se ani do tohoto rozměrnějšího PDA nevešel alespoň miniSD slot. Zkusil jsem svoji novou 2GB microSD kartu od firmy A-data (větší karta se neprodává, alespoň jsem nic takového nenašel) a i na M700 fungovala naprosto bez problémů.
Software
Na zařízení E-TEN Glofiish M700 je předinstalován operační systém Windows Mobile 5 Phone edition včetně dosud poslední verze opravného balíčku AKU3.2. Součástí systému tak jsou nejen všechny kancelářské aplikace jako je Word Mobile, Excel Mobile nebo PowerPoint Mobile, ale i spousta dalších včetně všech aplikací pro obsluhu telefonního modulu. Kromě toho je na zařízení mnoho bonusových aplikací, které se instalují automaticky po tvrdém resetu. Pokud se vám některá z těchto aplikací poškodí, pomocí utilitky Application Recovery ji můžete snadno přeinstalovat.
První bonusovou aplikací je ImageMaker, což je jednoduchý, ale přesto užitečný grafický editor, dále Image Wizard, který vám v pěti krocích pomůže nějak vylepšit vámi zvolený obrázek (přidá rámeček, aplikuje nějaký efekt atp.), a nakonec program pro správu všech multimedií nazvaný Multimedia Manager, který umí daný obsah zobrazit nejen staticky, ale vytvoří i pěknou prezentaci.
Na obrazovce Dnes je to modul pro snadné spouštění aplikací nazvaný Quick Link. Pro snadné ovládání a nastavení zařízení je k dispozici utilitka M-Desk. A pro maximální ochranu vašich dat je na zařízení program pro zálohování, který zvládne i automatické zálohování v předem určenou dobu nebo při poklesu napětí baterie pod určitou úroveň.
Užitečný nástroj pro lepší psaní na klávesnici představuje utilitka EasyKeyboard. Jedná se o klasickou softwarovou klávesnici, která ale místo 1/3 displeje zabírá celé 2/3 displeje, takže tlačítka mohou být pěkně velká a je snadnější se do nich stylusem trefit. Je to takový mezistupeň mezi klasickou klávesnicí a celoobrazovkovou klávesnicí, jakou je například Spb Full Screen Keyboard. Jako poslední aplikaci přímo v ROMce přibalil výrobce program pro rozpoznávání řeči, ale pro ty, kteří nemluví plynně anglicky, není moc užitečná. Chvíli jsem ji testoval, ale pokud není spolehlivost rozpoznávání blízká 100%, je dost obtížné ji využívat.
Spolu se zařízením byla dodána i trojice CDček. Obzvlášť zajímavé je to první s nápisem CZ Lokalizace. Na rozdíl od většiny Pocket PC prodávaných na našem trhu za poslední 3, možná 4 roky na něm není lokalizace z dílny Sunnysoftu, ale z dílny programátorů ze serveru Mobilnaut. Na rozdíl od InterWrite nabízí lokalizace Mobilnaut trochu jinou filozofii - žádné nastavení lokalizace není možné, po instalaci plné verze lokalizace je po restartu systém jednoduše v češtině, je lokalizováno vše včetně obrázků a můžete zadávat české znaky ať na softwarové, nebo hardwarové klávesnici. Nic víc, nic míň. Případně je možné nainstalovat si pouze podporu pro zadávání českých znaků, pokud vám celý český systém není po chuti. Češtinu jsem zkoušel asi jeden den a nenarazil jsem na problém - prostě fungovala. Co mě ale příjemně překvapilo a potěšilo je způsob stažení a registrace programu. Žádné složité kódy, žádné generování sériových čísel, nic takového. Na stránce podpory jednoduše do formuláře vyplníte sériové číslo vašeho přístroje a stáhnete si poslední verzi programu. Jednoduché a uživatelsky přívětivé.
Na druhém CD jsou standardní aplikace z dílny Microsoftu a to je také vše, co se aplikačního vybavení zařízení týká.