Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení ASUS P565

11.2.2009, Pavel Koza, recenze
I když tomu tržní podíl zrovna moc neodpovídá, patří Asus mezi nejpilnější výrobce mobilních zařízení se systémem Windows Mobile vůbec. A přestože se většinou nejedná o výjimečná a novátorská mistrovská díla, Asus už několikrát dokázal, že má na víc, než jen neustálé chrlení průměrných a relativně levných zařízení.

Zařízení jako GPS


Podle specifikace je v zařízení Asus P565 instalován navigační modul SiRF Star III GSC3LT, který se stará o příjem signálu a zprostředkovává jej navigačním a mapovým aplikacím. Anténa je umístěna uvnitř zařízení, citlivost na signál je relativně dobrá, v praxi bylo k dispozici neustále 5-8 satelitů. Navíc je k dispozici i malý MCX konektor pro připojení externí antény, což využijete například v autě, které má speciální přední sklo odrážející různé paprsky a záření.




Pro rychlejší zaměření je k dispozici možnost stažení souboru z internetu pomocí aplikace GPS Catcher, proti běžnému týdnu ale data musíte aktualizovat nejpozději jednou za tři dny. Přesto byl s prvním zaměřením na zařízení (občas) problém - v některých situacích si prostě zařízení postavilo hlavu a fix pozice trval klidně i minutu, bez ohledu na to, že se již fixnuté zařízení vypnulo jen na pár vteřin. Jiné dny naopak všechno běhalo bez problému a fix byl obnoven během několika okamžiků. To je ale jediná nepříjemnost, jakmile se pozice zaměřila, dál už GPS modul fungoval perfektně.




Přímo na zařízení byla předinstalována aplikace Google Maps Mobile spolupracující s online mapovou databází na stejnojmenném serveru. Nebyla to sice poslední verze, ale pokud toužíte po sdílení pozice s přáteli, není nic snazšího, než si stáhnout a nainstalovat verzi novou, jako jsem to udělal já. Na VGA zařízení vypadají mapy jako obyčejně moc pěkně a pokud máte neomezený datový tarif, jedná se o velmi praktický nástroj.




Jako čistokrevnou navigační aplikaci používám dlouhodobě iGO 8.3 a na tomto zařízení jsem se nesetkal s problémy. Nenajezdil jsem sice stovky kilometrů, ale zase jsem párkrát jel jako spolujezdec a tak se mohl zaměřit na přesnost zobrazení a další drobnosti, které jako řidič nemůžete sledovat. A navigace mě potěšila, na rozdíl od mnoha jiných zařízení všechno běhalo přesně a tak, jak má. Nebýt problémů se zaměřením, byla by to čistá jednička.




Nově jsem si koupil i základní verzi Smartmaps 3, které jsem na zařízení rovněž otestoval, a ani zde jsem se nesetkal s problémem. Na aplikaci mě nejvíce potěšila možnost záznamu trasy (já vím, umí to i iGo:), kterou jsem zkoušel pro záznam jak pěší, tak i automobilové cesty. Jak sami můžete vidět na posledním obrázku, je to důkaz, že až na výjimky je navigace skutečně velice přesná. Pokud si chcete prozkoumat trasu podrobně, například na této stránce, zde je k dispozici zdrojový soubor s uloženou trasou (217,83 KB).




Jak jsem psal už v předchozích odstavcích, je velká škoda, že má zařízení občasné problémy s rychlým určením pozice, protože jinak by si zasloužilo jednoznačnou pochvalu. Po velkých problémech s některými dříve recenzovanými zařízeními, především od HTC, bylo testování navigace u Asusu prostě příjemné.


Možnosti rozšíření


S rostoucí vybaveností zařízení přímo v základu a s ubývajícími rozšiřujícími sloty prostě tato kapitola ztrácí na významu a u většiny nových zařízení se neustále opakuje to samé. U Asusu je ale vše trochu "okořeněno" hloupým umístěním slotu typu microSD pod baterií. Slot je možné využít výhradně pro paměťové karty, já zkoušel několik karet s maximální velikostí 16 GB a nesetkal jsem se s žádnými problémy, teda kromě již zmíněného velmi pomalého přenosu přes USB.




Druhým způsobem rozšíření je Bluetooth, který sice díky ovladači od Microsoftu nepatří mezi nejvybavenější, ale základní dovednosti jako je připojení notebooku k internetu, připojení stereosluchátek, headsetu či handsfree sady zvládá zařízení bez problémů. Podrobně jsem schopnosti Bluetooth popisoval v předchozích kapitolách, nebudu se tedy opakovat. Další rozšíření je sice možné teoreticky, v praxi se s ním ale setkáváme jen výjimečně.
reklama