Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení ASUS P525

12.1.2007, Pavel Koza, recenze
Společnost AsusTEK patří k těm výrobcům, kteří se kapesním počítačům se systémem od Microsoftu věnují nepřetržitě již několik let. Od poslední recenze zařízení s logem Asus (Asus MyPal A636/A632) už ale uplynul téměř rok, a tak je nejvyšší čas představit si novinku na našem trhu, zařízení ASUS P525.

Zařízení jako telefon


Asi pro vás nebude velkým překvapením, že v zařízení ASUS P525 je integrovaný čtyřpásmový modul pro mobilní komunikaci GSM/GPRS pracující na frekvencích 850/900/1800/1900 MHz. Bohužel, v ASUSu trochu zaspali dobu a tak budete hledat marně podporu nejen pro sítě třetí generace, ale chybí i podpora pro EDGE! Zatímco o nutnosti integrovat všude podporu pro 3G sítě se klidně budu přít, absenci EDGE pokládám za zásadní nedostatek. Obzvlášť u zařízení, které by rádo patřilo do takzvané "managerské" třídy.




Při pohledu na zařízení jako na telefon nenajdeme žádné zvláštnosti ani výrazné rozdíly proti konkurenci. Kromě běžného telefonického hovoru podporuje ASUS další funkce sítě jako je přidržení a přesměrování hovorů, blokování určitého typu hovorů, vysílání nebo skrytí čísla, omezení volaných čísel na přednastavenou skupinu (vyžaduje PIN2) a v neposlední řadě i hlasovou poštu a textové zprávy - klasické SMS i multimediální MMS. Hlasová komunikace je možná několika způsoby - klasicky s PDAčkem u ucha, se zařízením před sebou s aktivovaným hlasitým odposlechem, pomocí sluchátek připojených přes kabel nebo pomocí Bluetooth sluchátka. Zkoušel jsem všechny možnosti a nenarazil jsem na žádný problém ani s hlasitostí, ani s výkonem. Snad jen výstup na sluchátka by mohl být hlasitější, a pak v reproduktoru trochu píská, ale ani jedno nepředstavuje velký problém. V praxi se choval telefonní modul spolehlivě, příjem signálu byl uspokojivý, rychlost odezvy skvělá.




U MMS zpráv bych se chtěl trochu zdržet. Na rozdíl od poměrně "profláknutého" nástroje MMS Composer od ArcSoftu je v zařízení od ASUSu program JMMS od společnosti Jataayu Software. Jsem sice naprostý MMSkový laik a když nepočítám testovací MMSky z různých zařízení, odeslal jsem jich tak maximálně 5, ale tato aplikace se mi líbí asi víc než ta od ArcSoftu. Přijde mi, že nabízí víc možností i komfortnější obsluhu. Pokud chcete vědět, jak vypadá a co nabízí, podívejte se na screenshoty.




Zatímco standardní GSM služby jsou bez výhrad, datové služby jsou bohužel jako z roku 2002. Kromě GPRS, pomalého GPRS, neumí ASUS nic jiného. Nemá to smysl příliš rozvádět, je to prostě vlastnost, ovšem dost nepříjemná a degradující vlastnost. O to horší, že ani se stabilitou GPRS spojení to není nijak slavné. Po celou dobu testování jsem používal PUSH email a situací, kdy se GPRS zařízení zbláznilo (vše se tváří v pořádku, jen netečou žádná data) a pomohl pouze reset, bylo víc než dost, přibližně jedna denně. Především mu nesvědčil delší výpadek signálu (například v metru), ale občas se modul rozhodl zlobit bez vnější příčiny. Poslední dva upgrady rádiové části se sice týkaly zvýšení stability, ale bohužel to má k dokonalosti stále velmi daleko. Zkusil jsem i připojení notebooku přes ASUS a fungovalo to, i když samozřejmě velice pomalu...

Pro pohodlnější a rychlejší přizpůsobení okolním podmínkám je na zařízení předinstalovaná aplikace Profily. Není sice nijak propracovaná, ale pro rychlou změnu celkové hlasitosti i hlasitosti vyzvánění ve třech profilech (Normální, Schůzka a Tichý) musí stačit. Pro přepnutí profilu stačí tapnout na modul na obrazovce Dnes nebo na ikonku v Nastavení. Naopak pokud něco ASUSu hodně chybí, je to nějaký nástroj pro snadné vytáčení čísel vyhledáváním ze seznamu kontaktů či volaných čísel. P525 používá jen standardní rozhraní Microsoftu a ta jsou v porovnání s například Smart Dialingem od HTC zoufale primitivní, a to vůbec nemluvím o požadavku na vytáčení jednou rukou.




Kromě nástrojů pro samotné telefonování nabízí ASUS i několik dalších programů. Bezesporu velmi užitečnou je utilitka nazvaná Nastavení sítě, která se po zvolení vašeho operátora postará o automatickou konfiguraci všech jeho služeb, čímž vám ušetří spoustu času (a někdy i nervů). Druhá utilitka s všeříkajícím názvem Vyzváněcí tóny přidá vaši oblíbenou hudbu nebo zvonění do seznamu vyzváněcích tónů v nastavení Telefon. Příznivci JAVA MIDletů ocení program Esmertec Java, který můžete použít například pro pohodlné a hlavně rychlé ovládání schránky na Google GMail. Další program, Správce SIM, je určen pro administraci kontaktů přímo na SIM kartě. A jako poslední jsem si nechal SIM Toolkit. Jelikož to pro mě poslední dobou je dost podstatná aplikace, používám ji častěji než jen při testování. A bohužel jsem byl dost zklamán. Nejen, že je očividně určena pro starší verzi systému, na příchozí zprávu nijak zvukově a většinou ani graficky neupozorní, ale především byla dost nestabilní a hlavně občas "propásla" nějakou důležitou SMSku s bankovním kódem, samozřejmě vždy v nejméně vhodný okamžik.



reklama