Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Asus MyPal A632/A636

17.1.2006, Pavel Koza, recenze
S Pocket PC zařízeními s integrovaným GPS modulem se poslední dobou takříkajíc roztrhl pytel. Není divu, mobilní navigace do aut lámou rekordy v prodejích, a tak se výrobci snaží v této části trhu urvat co nejvíc. K dispozici je už celá řada zařízení počínaje těmi, u kterých je integrovaný GPS modul jen takovým příjemným bonusem až po zařízení, která jsou v prvé řadě navržena pro navigaci a vše ostatní hraje až druhé housle.
Dnes bych vám rád představil hned dvojici zařízení od firmy Asus, která mohu směle zařadit do druhé kategorie (i když nikoliv bez výhrad). Řeč bude o modelech Asus MyPal A632 a Asus MyPal A636. Za jejich zapůjčení děkuji společnosti Sunnysoft, u které si je rovněž můžete zakoupit.





Rozdíl mezi modely je jen jeden (tedy kromě ceny:), tak mu není nutné věnovat celou kapitolu, ale prozradím vám ho hned. Zatímco model A636 má integrovaný WiFi modul, model A632 má místo toho jeden slot navíc. Konkrétně se jedná o miniSD slot.




A ještě jedna zajímvá informace na úvod. Na rozdíl od většiny ostatních Pocket PC mají pro našince tyto nové Asusy jednu velmi příjemnou vlastnost. Jejich systém je kompletně český už od výrobce (respektive od Microsoftu), není nutné instalovat jakýkoliv software třetí strany. Sice se mezi námi najdou i tací, kterým podobné řešení moc nevyhovuje (jsem jeden z nich:), ale pokud se na problém podíváme z pohledu běžného uživatele, je to rozhodně velké plus.


Co je v krabici?


Krabice je na první pohled mnohem větší, než je v oblasti Pocket PC obvyklé. To oceníte především ve chvíli, kdy do ní z nějakého důvodu potřebujete věci srovnat tak, jak to udělal výrobce. Na rozdíl od konkurence není k zvládnutí takového úkolu nutný doktorát z prostorové geometrie, ale stačí jen pár minut snahy a vše je na svém původním místě. A co tedy v krabici všechno najdeme?



  • Zařízení Asus MyPal A632/A636
  • Stylus
  • Ochranné pouzdro
  • Synchronizační USB kabel
  • Zdroj elektrické energie
  • Dvoudílný držák na sklo
  • Autonabíječka
  • CD ROM s bonusovými aplikacemi
  • Uživatelská příručka
  • Stručný návod pro začátečníky
  • Pár drobností navíc

I když je příslušenství v balení pěkná řádka, není důvod se s ním příliš dlouho zdržovat - vesměs jde o ryze praktické věci, které však nijak nevybočují z průměru. Ochranné pouzdro je velmi jednoduché a podobá se spoustě dalších bundlovaných pouzder (například od Axima X51v). Jde pouze o přehnutý pruh pevného nylonu, po stranách spojený pružnou látkou, takže tvoří jakousi kapsičku. Z vnitřní strany je pouzdro vystláno semišem chránící měkké části zařízení před poškrábáním. Základní ochranu poskytne a pokud potřebujete víc, je na trhu spousta sofistikovanějších ochranných obalů.




Jednodílný zdroj el. energie představuje vrchol obyčejnosti. Jeho parametry jsou 5V a 2A, délka kabelu 180 centimetrů. Podobně nudný je synchronizační USB kabel. Délka 110 centimetrů, na jednom konci klasický USB konektor pro připojení k počítači, na straně druhé konektor pro zapojení do Asuse. Jeho součástí je i konektor pro připojení zdroje el. energie, vcelku běžná redukce není u Asuse k dispozici.




Součástí obou krabic je i sada pro používání Asusu ve vozidle. Držák na sklo se skládá ze dvou částí. První je velmi krátký (asi 7 cm), ale extrémně tuhý "husí krk" s přísavkou na sklo na jednom konci a plastovým dílem pro připevnění druhé části držáku na konci druhém. Plastový díl není přidelán napevno, ale jeho poloha se dá plynule nastavit. Pomocí šroubu a umělohmotné matičky je fixace ve zvolené poloze otázkou okamžiku.




Druhý díl je komplet vyroben z plastu a na první pohled připomíná primitivní kolébku. K funkci kolébky mu však něco chybí - kromě schopnosti stát na stole ve vzpřímené poloze to je především absence datového konektoru. Tedy abych byl přesný - datový konektor tam je, ale slouží pouze pro nabíjení, žádným způsobem nelze zařízení v držáčku propojit kabelem například s počítačem. Pro vložení zařízení do držáčku je nutno použít trochu větší fyzickou sílu, na obou stranách totiž najdeme dvojici hrbolků, které v ideální poloze přesně padnou do prohlubní na bocích zařízení a to je tak skvěle upevněno. Vzhledem k tomu, jak jsem se s tím nadřel, si troufám tvrdit, že je zhola nemožné, aby zařízení z držáčku samovolně vypadlo. Na zadní straně držáčku najdeme čtveřici otvorů pro spojení s prvním dílem a i zde je nutné upozornit na to, že nic jiného než hrubá síla zde nepomáhá. Pokud z mého popisu nechápete, jak to funguje, prohlédněte si fotky. Poslední částí sady do auta je cestovní nabíječka na 12/24V, jak funguje a k čemu je vám asi nemusím dlouho popisovat.




Uživatelská příručka i návod pro začátečníky jsou oba v češtině, hurá. Jediná drobná výtka směřuje k tomu, že ROMku v zařízení a manuál překládaly dvě osoby, takže se občas trochu rozchází v terminologii. O přiloženém CD si povíme později, takže v tomto bodě můžeme naši exkurzi po dodávaném obsahu krabice ukončit.


Vzhled


Vzhledově trochu fádní zařízení má tvar téměř dokonalého kvádru se zaoblenými hranami, pouze horní a dolní strany jsou nepatrně zaoblené. Už na první pohled je patrné, že Asus není žádný drobeček. Především hmotnost 186 gramů se dá u QVGA zařízení považovat za nadprůměrnou, to samé se ale dá tvrdit i o rozměrech 122 x 73.2 x 18.8 milimetrů. Uživatelé s menšími dlaněmi tak mohou při držení zařízení cítit jisté nepohodlí, ale pro moji dlaň nepředstavoval Asus žádný problém. Tělo zařízení je vyrobeno z plastu vyvedeného v několika odstínech šedi, kovový je pouze směrový ovladač. Přesto se zdá být celkem bytelné, i když mechanické zpracování především u pohyblivých dílů není úplně perfektní a nejhorší je to s pohyblivou anténou, která se povážlivě viklá už od první chvíle. Podobně méně kvalitní je bohužel i lak, i přes maximální opatrnost se mi povedlo Asuse trochu odřít.




Hlavní důvod, proč jsem v úvodu o zařízení tvrdil, že je postaveno v prvé řadě jako navigace, je zřetelné přizpůsobení režimu "naležato". Obzvlášť patrné je to na přední straně, kde pod klasickým QVGA displejem s úhlopříčkou 3,5 palců (89 milimetrů) najdeme i tři kruhové prvky - dva z nich jsou ovládací, tím třetím je reproduktor určený především pro srozumitelnou reprodukci hlasových navigačních povelů. Ovládací prvek uprostřed má dvě funkce. V běžném provozu funguje jako kurzorový ovladač s odděleným středovým tlačítkem, v některých navigačních aplikacích však zvládne funkci zoomu (změna rozlišení) a změnu hlasitosti. Krajní ovládací prvek nabízí čtyři modře podsvícená, plně konfigurovatelná tlačítka (každému tlačítku je možné přiřadit jednu akci). Od výrobce jsou přednastavené pro spuštění Kalendáře, Kontaktů a záznamu zvuku, poslední tlačítko spouští jakýsi správce úloh, aplikaci vlastní výroby Asusu. Délku podsvícení je možné regulovat, případně ho úplně vypnout. Z pohledu hráče mám dojmy z testování tlačítek trochu smíšené. Na straně jedné zařízení bez problémů zvládne současný stisk hned tří tlačítek (například nahoru + doprava + střelba), na straně druhé ale není, i přes svůj poměrně slibný kruhový tvar, ovládání především prostředního tlačítka není nijak zvlášť příjemné a pohodlné - spínač pod tlačítkem klade poměrně značný odpor a navíc je cvakání i dost hlučné. Pod kruhovými prvky, skoro až na hraně, najdeme malý otvor mikrofonu. Naopak nad displejem jsou symetricky umístěny dvě LEDky - levá (zelená a oranžová) je klasická stavová, pravá (zelená a modrá) slouží k informaci o stavu Bluetooth, WiFI (samozřejmě pouze u A636) a GPS modulu.



Pocket PC
Rozměry (mm)
Hmotnost (g)
Asus MyPal A63x73.2 x 122 x 19186
FSC Pocket LOOX N52071 x 116 x 14160
HP iPAQ rx195070,6 x 113,6 x 13,5125


Na zadní straně zaujme především ve dvou rovinách nastavitelná výklopná anténa GPSky. Její plocha je 25x25 milimetrů a na citlivosti příjmu signálu je to znát. Na jedné ze stran je navíc konektor pro připojení externí antény. Hlavní část plochy zabírají vysouvací dvířka chránící baterii, kromě nich už je na zadní straně jen přepínač HOLD, který po přepnutí vypne displej a deaktivuje všechna tlačítka.




Boční strany jsou poměrně nezajímavé, na pravém boku mají oba modely společně senzor infračerveného portu, model A632 má navíc na levém boku miniaturní dvířka chránící slot pro miniSD kartu.




Horní strana Asusu nabízí obdélníkové tlačítko pro zapnutí / vypnutí zařízení, slot pro SD kartu a otvor pro stylus. 10 centimetrů dlouhý stylus je černý, vyrobený komplet z plastu. Na opačné straně najdeme datový konektor, malé tlačítko pro provedení softwarového resetu a nakonec i gumovým špuntíkem chráněný konektor pro připojení stereofonních sluchátek.




Jen tak pro potěchu oka pro vás v Asusu připravili i sadu přednastavených témátek. I když, upřímně řečeno, už jsem viděl i hezčí;)


reklama