Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Velká recenze zařízení Acer c530 / c510

4.3.2007, Pavel Koza, recenze
Acer řady c500 je dalším z mnoha zařízení, která v sobě kombinují klasické Pocket PC a satelitní navigaci. Kromě citlivého přijímače signálů GPS nabízí mimo jiné praktický SDIO slot standardní velikosti, Bluetooth a WiFi, velmi dobré zvukové schopnosti a skvělý displej. To vše v elegantním a kompaktním obalu.

Parametry zařízení


Upřímně řečeno, asi málokterý čtenář mající alespoň mírný přehled v oblasti Pocket PC zařízení by předpokládal, že Acer po hardwarové stránce nabídne něco špičkového nebo jinak zajímavého. Snahou Aceru dlouhodobě zůstává výroba co nejlevnějších zařízení a tomu je obětováno vše včetně nových technologií. Tím samozřejmě Acer nijak nehaním, pro část uživatelů je prostě cena tím nejdůležitějším parametrem a časem prověřená kvalita jim pro jejich potřeby bohatě dostačuje. Tak proč jim to nedat, že:)? Jen pro pořádek ještě dodám, že veškeré popisované parametry jsou shodné pro oba modely Acer c530 i Acer c510, jediný rozdíl je v tom, že Acer c530 nabízí i integrovaný WLAN modul.




Zařízení pohání procesor Samsung S3C2442XL taktovaný na 300 MHz. Jedná se o procesor s příznivým poměrem cena/výkon i výkon/spotřeba. Vzhledem k frekvenci není k dispozici žádná utilitka pro ruční nastavení výkonu, procesor si vše řídí ve své režii. Výkon zařízení je dostatečný pro většinu dostupných aplikací včetně navigací, takže i když je mezí Samsungem a Intelem na stejné frekvenci v testech patrný jistý výkonnostní rozdíl, není čeho se obávat. Většina programů včetně navigací funguje bez problémů.




Z hlediska vybavení pamětí jsou oba Acery průměrné, 128MB FlashROM a 64MB SDRAM je v dnešní době naprostý základ. Po prvním startu zařízení má uživatel k dispozici přesně 85MB FlashROM a 42MB SDRAM, což jsou velmi příjemné hodnoty a pro základní používání stačí. Pokud ale budete chtít používat nějakou lepší navigaci, což se vzhledem k typu zařízení dá předpokládat, bez paměťové karty se téměř jistě neobejdete. Rychlost pamětí najdete v grafech, opět je to spíš lehký podprůměr, ale nic, co by používání zařízení jakkoliv limitovalo.




Acer řady c500 nemá žádný speciální grafický procesor, hlavní práci při přehrávání videa či hraní 3D her odvádí procesor od Samsungu. A vzhledem k jeho nijak extrémnímu výkonu to celkem logicky dopadá tak, že bez optimalizace si žádnou velkou legraci neužijete. V testu videa se soubor s rozlišením 640x480 bodů přehrával velmi trhaně, v nativním rozlišení 320x240 bodů už nebyl naprosto žádný problém a vše bylo maximálně plynulé. Ani akční hry nedělají Aceru problémy, o to víc zamrzí ten ne zcela dokonalý joystick, který ten pravý herní požitek bohužel neumožní.
  • Spb Benchmark - 1992 bodů
  • GXmark - 1294 bodů
  • VSbenchmark 2006 - 774 bodů
  • Dynamix 3D Benchmark - 50,82 FPS
  • Hra Red Sector 2112 - 4-7 FPS (nejvyšší detaily, stíny zapnuté)
  • Hra Z-Raid - 56-59 FPS
  • Hra OpenJazz - 44-47 FPS
  • TCPMP - 56,24% (134,95% při přehrávání optimalizovaného videa 320x240 bodů, bitrate 512kbps video a 128kbps audio)

Displej zařízení se povedl. Sice jde technicky o prachobyčejný transflexní TFT displej s úhlopříčkou 2,8 palců (73 milimetrů), rozlišením 240x320 bodů, možností zobrazit 65 tisíc barev a dotykovou vrstvou, ale pokud ho srovnám s ostatními zařízeními, patří mezi ty hodně dobré. Velmi jasné podsvícení je možné konfigurovat v 11 úrovních zvlášť pro provoz na baterie a zvlášť pro používání během dobíjení, navíc je díky ladění spíš do studenějších barev bílá skutečně bílá. Maximální úroveň podsvícení dělá z Acera slušnou svítilnu, minimální podsvícení je ale možná trochu zbytečně silné. K dotykové vrstvě nemám připomínky, je velmi citlivá a přesná.




Zvukové schopnosti zařízení jsou skvělé. U navigace asi nejvíce oceníte kvalitní a hlasitý reproduktor pro hlášení navigačních povelů. U Acera to není žádné šeptátko, ale kovovou mřížkou chráněný velký reproduktor nabízející vysokou kvalitu reprodukce a slušnou maximální hlasitost. I v hlučnějších vozech tak žádný povel určitě nepřeslechnete. Velmi příjemným překvapením je klasický stereokonektor pro připojení sluchátek. Díky standardnímu průměru 3,5 milimetrů si můžete poslech vychutnat na kvalitních sluchátkách bez zkreslení nekvalitní redukcí a na výsledku je to znát. Minimální úroveň šumu a slušná kvalita potěší ucho nejednoho příznivce pěkného poslechu. Nějaký aplet pro zvýraznění výšek nebo basů sice budete hledat marně, díky možnosti připojení sluchátek dle vlastní chuti není podobná berlička v podobě grafického equalizeru potřebná. Jako poslední jsem si nechal schopnost záznamu zvuku, která je i díky podpoře pro automatické nastavení citlivosti mikrofonu velmi dobrá, jak ostatně sami můžete slyšet na těchto ukázkách (493, KB).




Základním prvkem komunikace je jako obyčejně USB. Podobně jako u většiny ostatních zařízení s Windows Mobile 5, například u HTC P3300 (Artemis), umí i Acer komunikovat přes USB ve dvou režimech - "nově" přes RNDIS a "postaru" přes USB Serial. Jaký je mezi nimi technický rozdíl si můžete přečíst na tomto místě, nemá smysl se v každé recenzi opakovat. Praktický rozdíl je minimálně jeden, a sice že "nový" režim RNDIS (volba v nastavení je zaškrtnuta) je u tohoto zařízení výrazně rychlejší. Kromě řešení problémových situací je tak doporučeno používat režim RNDIS. A jen pro úplnost dodám, že infračervený port chybí úplně.




Díky tomu, že je na zařízení použit Bluetooth modul verze 2.0 s EDR a ovladač od firmy Broadcom (dříve Widcomm), není nutné se zde moc zdržovat, protože vše jednoduše fungovalo. Zkoušel jsem přenos souborů mezi Acerem a jinými PDA nebo Acerem a notebookem, zkoušel jsem připojit externí BT GPS modul, zkoušel jsem se připojit k Internetu přes Palm Treo 750v, zkoušel jsem synchronizovat přes ActiveSync a nenarazil jsem ani na jediný problém. Testoval jsem i poslech několika MP3 písniček pomocí sluchátek od HP a zvukový tok byl naprosto nerušený plynulý. Dokonce i když jsem zkusil být současně připojen k Internetu a zároveň poslouchat MP3, vše fungovalo na výbornou. Jedním slovem paráda.




Model Acer c530 má navíc i integrovaný WiFi modul. Z technického hlediska jde o modul IEEE 802.11b/g, teoreticky tedy zvládne i rychlost 54Mbps. Zařízení rozumí WPA, WEP i TKIP, po pár vteřinách po zapnutí WiFi modulu vyskočilo okno a po zadání správného hesla jsem byl připojen. Zkoušel jsem se připojit ke dvěma svým domácím AP (D-Link DSL-G684T a ASUS WL-566gM) a vše bylo funkční bez jediné chybičky. Druhý jmenovaný přístupový bod byl dokonce konfigurován pro podporu nového režimu WPA-PSK/WPA2-PSK a ani s ním neměl Acer problém. Podle podmínek si můžete v celkem deseti úrovních měnit výkon WiFi modulu a v místech se silným signálem tak šetřit baterie. Vše je možné najít v jednoduché, ale praktické konfigurační utilitce. Citlivost na signál je průměrná, není to žádný zázrak ale jde to.




Jako zdroj elektrické energie během na cestách slouží Li-Ion baterie s kapacitou 1200 mAh. Dle samolepky na těle baterie je tato baterie shodná s baterií použitou v zařízení Acer n310/n311, takže pokud máte nějakou doma, můžete ji klidně použít. Soudě podle benchmarků nejde o žádného rekordmana ve vytrvalostních závodech, ale spíš o dobrý průměr. V praxi jsem se sice musel s Acerem trochu "učit" zacházet, protože šlo po delší době o první zařízení bez integrovaného telefonu, ale při použití jako navigace vydržel Acer s TomTomem fungovat na nejnižší podsvícení asi 4 hodiny. Jinak zvládne dobíjení z počítače přes USB kabel a navíc si můžete nastavit, jestli chcete dobíjet i během režimu spánku.



  • Standardní test běžného používání, max. podsvícení - 6h 11min
  • Přehrávání videa, max. podsvícení - 6h 19min
  • Přehrávání MP3, vypnutý displej - 23h 27min
  • Zapnutý Bluetooth, max. podsvícení, bez zatížení - 6h 25min
  • Zapnuté WiFi, max. podsvícení, bez zatížení - 3h 01min

Poznámka: Protože se mi zdálo, že testy WiFi nejsou příliš odpovídající skutečnosti, od teď pouštím při tomto testu PING na výchozí bránu sítě. Takže je trochu vytížen i procesor, ale hlavně je neustále v permanenci WiFi přenos, což se na výsledném času dramaticky projevilo. Vzhledem k chybě v Spb Benchmarku je při standardním testu zařízení po celou dobu maximálně vytíženo otevíráním velkého dokumentu ve Wordu, takže je výsledek nutné brát s rezervou - takto standardní používání PDA nevypadá.
reklama