Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Úvod do programování pro Windows Mobile 2002 a 2003 - Vývojové nástroje

18.9.2003, eXEden, článek
V současné době, kdy na poli operačních systémů pro PDA vládne Microsoft se svými Windows Mobile 2002 a 2003, se objevuje spousta aplikací, které by měly pokrýt požadavky nás uživatelů. Ne vždy ale najdeme program, který by splňoval naše představy a tak v nás převládá pokušení vytvořit si program vlastní, přesně podle našich představ. Pro všechny, kteří tak již činí, či činit chtějí, je určen tento článek, který by měl být jakýmsi úvodem do programování pro obě platformy.
V současné době je pro vývojáře k dispozici několik vývojových nástrojů. Já bych se rád věnoval těm přímo od společnosti Microsoft, neboť tyto jsou zdarma a pro vývojáře volně k dispozici. Microsoft dává k dispozici několik nástrojů pokrývající v podstatě všechny Pocket PC a Smartphone zařízení založené na architektuře Windows Mobile. Tento článek by měl pomoci všem, kteří o programování pro tuto platformu mají zájem. Poskytne přehled základních možností a využití nabízených nástrojů tak, aby si vývojář sám rozhodl, jaký z nich nejvíce vyhovuje jeho požadavkům. Společnost Microsoft se v současné době snaží sjednotit všechny doposud nabízené nástroje a poskytnout tím vývojáři nástroj univerzální, založený na jednotné platformě. Touto platformou je .NET platforma, která se stává hlavním hnacím motorem pro všechny aktivity společnosti Microsoft. O tom ale až později. Teď bych se rád věnoval jednotlivým nástrojům a možnostem jejich použití.


Nástroje pro vývoj mobilních aplikací


Zde bych rád poskytl jednoduchý přehled nástrojů, které jsou k dispozici pro Pocket PC a Smartphone zařízení založené na platformě Windows Mobile. Všechny zmiňované nástroje je možné získat zdarma na stránkách společnosti Microsoft a najdete je zde.


eMbedded Visual Tools 3.0


MS eMbedded Visual Tools 3.0 poskytuje koncové vývojářské prostředí s jednoduchým a intuitivním GUI (Graphics User Interface), integrovaný kompiler, ladící nástroj a samozřejmě kompletní dokumentaci k platformě. Tento nástroj je primárně určen pro vývoj aplikací pro operační systém (OS) Windows Mobile 2002 (též známý jako Pocket PC 2002). Je možné v něm vyvíjet aplikace určené pro OS Windows Mobile 2003, i když výsledný kód není zoptimalizovaný přímo pro něj. Ladění aplikací je možné 2 způsoby. Buď přes MS ActiveSync nebo pomocí integrovaného emulátoru. Emulátor je dodáván automaticky jako součást SDK (Software Development Kit) pro WM2002, plně emuluje možnosti Pocket PC zařízení včetně vzhledu a umožňuje spouštět zkompilované binární soubory pro WM2002 přímo ve virtuálním prostředí. Mám-li provést srovnání, pak je nutné ztotožnit tento nástroj s nástrojem známým ze stolních počítačů - MS Visual Studio. Nikoho tedy nepřekvapí, že součástí je eMbedded Visual C++ 3.0 (odlehčené Visual C++) a také eMbedded Visal Basic 3.0 (odlehčený Visual Basic). Zatímco eVC++3.0 produkuje zkompilovaný binární kód (EXE soubory), tak eVB3.0 produkuje pouze kód interpretovaný a pro jeho běh je potřeba mít nainstalovaný runtime. Tento je ale implicitně instalovaný a dodávaný spolu s Pocket PC zařízením a není je tedy nutné explicitně instalovat. Stejně jako na stolních počítačích i zde je možné používat ActiveX komponenty, COM servery, grafické rozhraní poskytované pomocí Game API (GAPI - v podstatě portované DirectX hodně zjednodušeně a přeneseně řečeno). Více o tomto nástroji naleznete zde.


eMbedded Visual C++ 4.0


MS eMbedded Visual C++ 4.0 poskytuje koncové vývojářské prostředí pro vývoj aplikací pro Windows CE .NET 4.2 zařízení a přes dostupný opravný balíček (SP2) také pro WM2003. Z principu vychází z eVC++3.0 a přidává k němu nové možnosti, které dříve nebyly vývojářům dostupné. Tyto možnosti zahrnují JIT (Just-In-Time) ladící nástroj pro diagnostikaci nezachycených vyjímek, strukturovaná správa vyjímek známá z VC++, "Attach-To" proces (neboli připojení k jinému procesu) pro lepší ladící možnosti (známý problém ladění např. Today doplňků, které nebylo v eVC++3.0 prakticky možné) a samozřejmě také nový emulátor založený na WM2003. Kód produkovaný tímto nástrojem je možné spustit pouze na zařízeních založených na WM2003 nebo Windows CE .NET 4.2. Více o tomto nástroji naleznete zde.


Visual Studio .NET 2003


Tento nástroj využívá možností, které přináší MS .NET Compact Framework a umožňující vývoj distribuovaných aplikací. Vývojáři poskytuje knihovnu tříd pro opravdu pohodlný a rychlý vývoj aplikací, stejně jako i tvorbu tříd (komponent) nových a opětovně použitelných. Vývojář vyvíjí aplikace, které používají stejné nástroje jak na Pocket PC tak i na stolním počítači. Tím se celý vývojový proces sjednocuje a poskytuje téměř dokonale přenositelný a universální zdrojový kód nezávislý na procesoru a operačním systému. Programovacím jazykem se zde stává nově vzniklé C# a upravený Visual Basic .NET. Ve výčtu vlastností nesmí chybět také podpora Web procesů. Více o tomto nástroji naleznete zde.


Ostatní


Z ostatních možností bych rád zmínil snad pouze ASP .NET Mobile Controls, které jsou vlastně jen jakýmsi rozšířením .NET Compact Framework a Visual Studio .NET. Tento nástroj nepotřebuje klientskou část (tzn. koncové zařízení - Pocket PC) Využívá a rozšiřuje možnosti standardních webovských prohlížečů. Generuje WML (Wireless Markup Language ), HTML a cHTML (compact HTML) a slouží pro vývoj webových aplikací, které se dají posléze použít (pomocí libovolného prohlížeče) na jakémkoli mobilním zařízení. Více o tomto nástroji naleznete zde.


Srovnání


Pro názornost uvádím grafické srovnání jednotlivých vývojových nástrojů tak, jak pochází přímo od společnosti Microsoft.




Instalace


Z vlastních zkušeností a také z doporučení přímo od společnosti Microsoft by měl být postup instalace následující:

1. Odinstalace všech doposud nainstalovaných nástrojů
2. Instalace MS ActiveSync (verze 3.6 a vyšší) pakliže nebyl tento doposud nainstalován
3. Instalace eMbedded Visual Tools 3.0 včetně dodaných SDK
4. Instalace eMbedded Visual C++ 4.0 + SP2
5. Instalace Visual Studia .NET 2003
6. Instalace Pocket PC 2003 SDK
7. Instalace Smartphone 2003 SDK

Samozřejmě ne každý si bude instalovat všechny produkty najednou a tak si z toho vyberte přesně to, co potřebujete a potřebovat budete.


Zajímavé odkazy


Přidávám několik zajímavých odkazů, které mohou posloužit jako dobrý zdroj informací pro vývojáře:


Závěr


Jak je vidět, společnost Microsoft poskytuje opravdu široké portfolio vývojových nástrojů, které splňují požadavky opravdu každého vývojáře. Nyní záleží jen vás, jaký nástroj si vyberete. Programování pro Pocket PC či Smartphone je zábavou a skýtá nepřeberné možnosti. V dalších pokračováních bych se rád dostal k "opravdovému" programování a v souvislosti s tím bych vás chtěl požádat o náměty, oblasti atd., které vás zajímají a o kterých byste se chtěli dozvědět více.
reklama