SPB Diary: kouzelník pro obrazovku DNES
8.8.2005, Falco, recenze
Když jsem od SPB Software House (dále jen SPB) obdržel k recenzi jejich novou verzi programu SPB Diary (dále jen Diary), posadil jsem se k notebooku a chtěl podrobit tento produkt mému zkoumání. Po nainstalování na MDA Compact jsem si pozorně prohlédl "Obrazovku Dnes" (dále jen Dnes), poté zavřel notebook a odložil recenzi na později. Ptáte se proč? Nu, tak čtěte dále.
Na první pohled nic zvláštního, ale už na ten druhý...
Po instalaci Diary na PocketPC (která proběhla bezproblémově - ostatně jak je u SPB dobrým zvykem), se Dnes moc nezmění. Dokonce by se dalo říci, že zůstane téměř shodná. No, posuďte sami.
To byl také důvod mého "otálení" s recenzí. Rozhodl jsem se po nějakou dobu Diary používat, poté se vrátit k původnímu Kalendáři (resp. do té doby používanému Calendar+) a teprve pak porovnat rozdíly.
Vracím se tedy po několika týdnech, kdy jsem používal SPB Diary, zvykl si na něj a postupně přicházel na drobné "fíčurky" (omlouvám se za tento výraz). A těchto má oproti Kalendáři (a i mnou používanému Calendar+) opravdu mnoho. Diary ocení zejména ti, kteří využívají PDA jako digitální diář a rádi se nechají tímto elektronickým mrňousem buzerovat a úkolovat. :-)
Kalendář + Úkoly + Kontakty = SPB Diary
Z předchozích řádků a vlastně již z názvu samotného je patrné, jaké standardní součásti softwarového vybavení PocketPC Diary supluje. Jedná se o Kalendář, Úkoly a Kontakty. Asi všichni uznáte, že základní aplikace dodané Microsoftem v rámci WM jsou opravdu jen základní a ten kdo PDA ve funkci diáře opravdu používá, se brzy poohlédne po nějaké náhradě. Naštěstí je na trhu spousta freewarových i komerčních produktů, které v tom či onom směru vylepšují standardně dodávané aplikace. Mezi komerční se s cenou $15 řadí i Diary a myslím si, že má opravdu co nabídnout.
Diary, stejně jako všechny aplikace rodiny SPB se snaží o maximální využitelnost plochy displaye a k tomu využívá především tyto nástroje:
- volitelná velkost fontu, nezávislá na systémovém nastavení
- volitelné zobrazení na 1 či více řádků
- pohodlné načítání dat pro zvolené období
- vymezení části displaye pro Diary (neomezuje tím ostatní pluginy)
Neodmyslitelnou vlastností je možnost nastavit snad všechny parametry přímo z prostředí Dnes - odpadá tím hledání a proklikávání se "kamsi" do hlubin systému.
Přeprogramujte si HW tlačítka - je tu Diary!
Po instalaci Diary se Vám v levé části aplikace vynoří tři nové ikonky - Diář, Úkolníček a Kontakty. Standardně jsou na displayi zobrazeny údaje diáře (ekvivalent stisku první ikonky). Po stisku druhé se přepne zobrazení na úkolníček a třetí vypíše na display Vaše kontakty. Odpadá tím potřeba HW tlačítek pro rychlý přístup do kalendáře či kontaktů a tyto můžete využít pro zcela jiné aplikace.
Kalendář
Tato část Diary nabízí, kdo by to čekal :-), přehled schůzek pro zvolené období. Záměrně uvádím "pro zvolené období", neboť časový úsek pro zobrazení si můžete zvolit dvěma tapnutími přímo na obrazovce Dnes. V horní části je do modrého proužku umně maskována nástrojová lišta. Když na proužek tapnete, objeví se rozbalovací menu "Today" a "All items". Rozvinutím "Today" získáte možnost nastavit si zobrazování schůzek pro různá definovaná období (1,2,3,5,7,14,31 dní), nebo si nechat zobrazit kalendář a vybrat si rozsah dle libosti. Jednotlivé dny si pak pro úsporu místa můžete sbalit/rozbalit dle aktuální potřeby. Lištu poté můžete, pro úsporu místa, opět schovat stiskem šedavého tlačítka umístěného na liště zcela vpravo (vedle rozbalovacího menu "All items"). Kdybyste ho nemohli najít, tak vězte, že vypadá jako rámeček s dvěma kopci nebo zarámovaná podprsenka - to podle toho co je komu z Vás bližší. :-)
Tapnutím na jednotlivé položky si daný záznam otevřete pro čtení nebo pro editaci, dle aktuálního nastavení. Tapnutím a podržením vyvoláte kontextové menu ve kterém krom standardních úkonů (jako jsou Otevřít, Editovat, Kopírovat a Vymazat) naleznete i položku "Modify", která nabízí některé speciální možnosti jako "Přeplánovat" (otevře plovoucí okno - lze též aktivovat tapnutím na zvoneček), "Připomenout" (otevře plovoucí okno), "Stav" a "Soukromé". Položka "Stav" pak vyvolá další submenu ve kterém si pro ten který termín můžete zvolit, jak bude interpretován (Volný, Nezávazný, Zaneprázdněn, Mimo kancelář).
Možnost plovoucích oken pro Přeplánování a Připomenutí termínu je velmi užitečná při potřebě přizpůsobit nový čas ostatním termínům. Prostě a jednoduše okno "odstěhujete" stranou, mrknete se kamže vlastně jste to chtěli přesunout a přeplánujete. Nesmím také zapomenout na šikovný ukazatel, nacházející se vedle každého načteného dnu. Tapnutím na tento ukazatel se otevře plovoucí okno, kde si můžete jednoduchým způsobem vyznačit začátek a konec nového termínu a na základě takto zvoleného časového rozsahu vytvořit nový záznam.
Úkoly
"Úkolníček" je oproti diáři podstatně jednodušší, ale není to proto, že by se SPB této kapitole nedostatečně věnovalo. Tato část je zpracována stejně důsledně a nabízí stejně propracované ovládání jako diář. Ovládání funguje analogicky jako v předchozí části. I zde je k dispozici kontextové menu, ve kterém, krom standardních úkonů (jako jsou Otevřít, Editovat, Kopírovat a Vymazat), naleznete i položku "Reschedule" (která zobrazí kalendář pro zadání nového období, po které je daný úkol platný), "Modify", která nabízí některé speciální možnosti jako "Datum a Připomenout" (otevře plovoucí okno - lze též aktivovat tapnutím na zvoneček), "Priority" (nastavení priority daného úkolu), "Private" (označení úkolu jako "Osobní") a nakonec položku "Complete" pro označení úkolu jako "Dokončený". Zobrazení úkolů na panelu Dnes lze filtrovat ze skryté nástrojové lišty (viz. Kalendář), kde na pravé straně je rozbalovací nabídka pro zobrazení úkolů z kategorií Všechny-Obchodní-Osobní-Volné, nebo si můžete nadefinovat kategorie vlastní. Lze zde dále nastavit filtrování dle stavu jednotlivých úkolů.
Kontakty
Nejméně propracovanou částí Diary jsou Kontakty. V podstatě nenabízí nic krom zajímavé možnosti vyhledávání - začnete-li na písmenka v dolní části obrazovky vyťukávat hledané jméno, filtruje zobrazení dle Vámi zadané písmenné kombinace. Bohužel omezuje se pouze na vyhledávání v té části záznamu, dle které je kontakt zařazen. Budete-li hledat nějakou osobu dle firmy a budete ji mít zařazenou dle příjmení - nedohledáte se. Také není možné přesunout se v databázi do místa kde záznamy začínají určitým písmenem, ale vyťukaná písmena fungují stále jako filtr, nikoliv jako ukazatel. Pokud by se dalo nějakým snadným způsobem přepnout mezi ukazatelem a filtrem, nemuseli byste už MS kontakty vůbec používat. Takto Vám při potřebě rychlého přesunu do oblasti např. "M" nezbude nic jiného než použít standardní aplikaci "Kontakty", nebo se do hledaného místa trefovat pomocí posuvníku v pravé části displaye. Další nectností je absence podpory češtiny při filtrování - takže p. Žoužvičku byste v Kontaktech SPB Diary hledali velice obtížně. :-). Filtr také neuvažuje jakoukoli část v prohledávané oblasti záznamu, ale prohledává od začátku. Takže pokud byste chtěli najít pana Černého, tak zadáním "ern" se Vám ve výběru neobjeví. Kdybyste pak pana Černého přeci jen chtěli dohledat (posuvník v levé části seznamu), vězte, že písmeno "Č" se nalézá mezi stejně postiženými písmeny s diakritikou - tj. na konci seznamu. Naproti tomu, hledáte-li např. Jaromíra, nebudete (alespoň v mých kontaktech) neúspěšní.
I zde funguje kontextové menu, je však téměř shodné s menu v Kontaktech MS. Nabízí navíc pouze vytvoření nového a editaci označeného záznamu.
VGA
Bylo by asi nemyslitelné předpokládat, že SPB vypustí do světa PDA aplikaci, která nemá podporu pro VGA zařízení. Diary je samozřejmě také podporuje, bohužel ani zde nejsou pro VGA uzpůsobené nastavovací dialogy - zobrazují se tedy na 1/4 displaye jako u starších produktů. Zde je několik screenshotů z VGA. Musím přiznat, že na tomto rozlišení Diary opravdu vynikne a přehlednost informací dostává úplně jiný rozměr. Narazil jsem však na jedno nepochopitelné omezení (viz obrázek č. 4) - velikost rezervované plochy nelze nastavit na vyšší hodnotu než 300, což je pro VGA žalostně málo. Je to škoda, částečně se tím stírá kouzlo VGA i když oproti QVGA je to přeci jen jiné kafe :-).
Uživatelská nastavení
SPB při tvorbě svého software nezapomíná na fakt, že ne každému vyhovuje standardní nastavení či uspořádání aplikace tak, jak to navrhl hlavni designér firmy. Proto je i zde dostupné podrobné nastavení vzhledu a chování aplikace. Tato nastavení se provádí centrálně v menu, vyvolaném tapnutím a podržením na libovolné prázdné části panelu Diary. Na posledním místě je uvedena volba "Options" a kliknutím se dostanete do jakéhosi "Diary Ovládacího panelu". Zde se skví čtyři celkem pohledné ikonky, pod kterými se skrývá nastavení jednotlivých modulů Diary - Obecné nastavení, Kalendář, Úkoly, Kontakty, Kategorie Ikon (v Diary lze každé kategorii přiřadit specifickou ikonku a jednotlivým záznamům se pak přiřazují ikonky dle členství v jednotlivých kategoriích - nevyužil jsem).
V Obecném nastavení naleznete vedle volby fontu (a jeho velikosti), zobrazování různých částí položek v diáři, formátu datumu a dalších, i jednu možnost nastavení, u které bych se rád zastavil. Na záložce "Common" je volitelná hodnota "Plugin Height", kterou si můžete určit, kolik pixelů bude na panelu Dnes vyhrazeno pro Diary.
Při správném nastavení (na níže uvedeném obrázku spolu s SPB PocketPlus je to hodnota 190) se Vám nestane, že i při velmi nabytém dni Vám ikonky programů či jiné informace z jiných Dnes-pluginů ujedou kamsi do neznáma. Tato možnost nastavení mne velmi mile překvapila, jelikož u jiných programů typu Diary mne "utíkání" informací z vrchní části displaye hodně vadilo.
Diary jako Diář s velkým "D"
Jak jsem již napsal, v segmentu PocketPC Organizerů je hodně velký přetlak. Je tu hodně freewaru, kvalitních komerčních aplikací snad ještě více. SPB Diary je velmi silná aplikace co se týče stěžejní části - Kalendáře. Úkoly jsou nemastné neslané - nepřináší nic závratného. No a o Kontaktech bych se raději moc nerozepisoval - připadají mi jako ušité horkou jehlou, resp. nedokončené. Je to škoda, neboť dokončení Kontaktů a pár nápadů v Úkolech by celý komplet posunulo hodně dopředu. Nicméně tyto mé výtky nic neubírají na faktu, že Kalendář je zpracován opravdu excelentně a rozhodně jsem rád, že jej mám na svém MDA Compactu. Aplikace jako celek je nekolizní s intuitivním ovládáním, má rychlou odezvu (až na první načtení Kontaktů - i po každém restartu PDA - které si vezme cca 10-15 sekund) a s cenou za kterou se nabízí jej doporučuji do Vašeho výběrového řízení :-) .
V tuto chvíli není nabízena CZ verze, nicméně jsem pro Vás připravil jako malý bonus české menu, které jsem si vytvořil při testování. Prozatím je bez diakritiky. Stačí soubor stáhnout a nakopírovat do PDA do složky Program FilesSPB Diary. Ke stažení zde České menu pro SPB Diary (bez diakritiky) (2,22 KB)