Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung TouchWiz: uživatelské rozhraní a přehled aplikací

23.10.2009, Pavel Koza, recenze
Společnost Samsung, stejně jako většina ostatních výrobců mobilních zařízení se systémem Windows Mobile, výrazně zapracovala na vzhledu i užitnosti základního systému od Microsoftu. Své řešení nazvala Samsung TouchWiz.

Další aplikace od Samsungu - práce a produktivita


Uživatelským rozhraním ale Samsung svoji práci neukončil, rozhodl se navíc nabídnout svým uživatelům nejen mnoho dalších užitečných aplikací, ale kromě toho nahradil a vylepšil i většinu výchozích aplikací od Microsoftu. Stejně jako konkurenční výrobci navíc na těchto aplikacích neustále pracuje a vylepšuje je, takže tato a následující kapitola bude průběžně upravována podle skutečnosti.


Dotykový kalendář


Kalendář je pro většinu uživatelů jednou z nejpoužívanějších mobilních aplikací, a proto mu Samsung věnoval velkou pozornost. Aplikaci zcela přepracoval a kromě přizpůsobení pro pohodlné ovládání prsty přidal i několik zajímavých a užitečných vlastností. Dotykový kalendář nabízí čtveřici základních pohledů - měsíční se seznamem až tří událostí pro vybraný den, týdenní a denní s grafickým znázorněním schůzek s možností barevně odlišit jednotlivé kategorie a nakonec i textový přehled schůzek nazvaný Program.



Pokud chcete vidět detaily, není nic jednoduššího než tapnout na schůzku a prohlédnout si podrobnosti včetně pozvaných účastníků nebo poznámek. Pomocí nabídky je možné schůzku upravit nebo poslat emailem, přes Bluetooth nebo jako MMS zprávu. Formulář pro editaci schůzky je plně přizpůsoben ovládání prsty a zcela využívá všech ovládacích prvků rozhraní TouchWiz.



V možnostech nastavení Dotykového kalendáře si můžete nastavit první den týdne, upravit výchozí zobrazení po spuštění aplikace a pro přehlednost přiřadit i různé barvy různým kategoriím.




Zvuková poznámka


Aplikace pro pohodlné vytváření zvukových poznámek v několika různých formátech je rovněž k dispozici. Ovládání je velmi snadné a intuitivní, přímo na hlavní obrazovce můžete plynule měnit i citlivost mikrofonu. Pro záznam je možné využít kromě stadardního WAVu a silně komprimovaného formátu pro záznam řeči AMR i záznam ve formátu MP3 ve třech úrovních kvality.




Inteligentní hledání


Zajímavou je i utilitka Inteligentní hledání (Smart Search), která dokáže prohledat celé zařízení a hledá nejen kontakty, ale zároveň prohledává i seznamy hovorů, videosoubory, obrázky, hudbu, kalendář, zprávy a programy. Vše v jednom grafickém rozhraní, takže stačí napsat pár znaků a aplikace vyfiltruje odpovídající výsledky. Zároveň je ale na druhé záložce možné prohledávat i online služby, a to jak ty od Google (Mail, YouTube, Maps), tak i od Microsoftu (MSN Today, Mail, Messenger).




Chytrá poznámka


Na klasickém Windows Mobile zařízení bývá paradoxně dost velký problém pořídit si rychle nějakou jednoduchou stručnou poznámku, výchozí aplikace od Microsoftu není zrovna ideální. Na zařízení od Samsungu je proto mnohem propracovanější varianta nazvaná Chytrá poznámka, která nabízí mnohem více vlastností včetně možnosti vložit do poznámky zvukový nebo obrazový záznam, psaní různými fonty či gumou na mazání části poznámky.



Zajímavou vlastností je i export poznámky do JPEG obrázku, takže ji snadno pošlete někomu třeba emailem.


Čtečka RSS a Podcasty


Čtečka RSS funguje jako... inu, jako čtečka RSS kanálů. V pravidelných intervalech stahuje z přednastavených kanálů informace a pokud najde něco nového, informuje vás o tom. Jednotlivé zdroje můžete třídit do kategorií, sympatická je podpora seznamu kanálů ve formátu OPML. A o provázanosti s modulem pro panel Práce pro obrazovku Dnes jsme si již říkali.



V případě, že preferujete zvukový způsob šíření informací, je pro vás připravena aplikace Podcast.


Kalkulačka


Základní kalkulačka dodávaná se systémem nepatří zrovna ke skvostům této kategorie aplikací, takže i Samsung nabízí své vlastní řešení. Jak je poslední dobou populární, kalkulátor má dva režimy - jednoduchý aritmetický s několika nejzákladnějšími funkcemi, a pak i vědeckou s třicítkou funkcí a schopností pracovat hned ve čtyřech číselných soustavách.



Přepínání mezi oběma režimy je možné jak automaticky podle orientace displeje, tak i manuálně tlačítkem. Vždy však platí, že aritmetický režim je orientován pro režim displeje na výšku, kdežto vědecký kalkulátor je výhradně pro displej orientovaný na šířku.


Inteligentní převodník


Tématicky kalkulačce podobná je aplikace pro převod jednotek nazvaná Inteligentní převodník. Jedná se o aplikaci, s jejíž pomocí zvládnete rychle vypočítat spropitné a převádět mezi sebou míry, váhy, plochy, objemy, teploty a měny. Není to sice nejobsáhlejší převodník, ale ty základní jednoty obsahuje.



Bohužel pokud jde o měny, kurzy je nutné zadávat ručně, online stahování aktuálních kurzů by rozhodně nebylo od věci, a navíc se jaksi zapomnělo na existenci CZK.


Správce souborů


Další vylepšenou aplikací je Správce souborů, který kromě základních operací jako je kopírování nebo mazání umí například zobrazit položky nejen jako klasický seznam, ale i jako podrobný seznam nebo miniatury, případně zvládne soubory odeslat jako MMS, jako přílohu emailu, přes Bluetooth nebo opět přes WiFi pomocí funkce Connected Home.



Velmi praktickou součástí aplikace je i vyhledávání, které vám ve zvolené složce (či na celém zařízení) vyhledá soubory nebo složky obsahující zadaný řetězec ve svém názvu.
reklama