Prvních 60 minut se zařízením Toshiba TG01
12.10.2009, Pavel Koza, preview
Když se před mnoha měsíci začalo proslýchat, že Toshiba chystá zařízení s gigahertzovým procesorem Qualcomm Snapdragon, obrovským WVGA displejem s úhlopříčkou 4,1 palce a stylově tenkým tělem, o vlas tenčím než 1 centimetr, jen málokterý příznivec mobilních zařízení zůstal v klidu.
Kapitoly článku:
- Prvních 60 minut se zařízením Toshiba TG01
- Parametry zařízení
- Rozhraní Toshiba 3D Menu, závěr
Rozhraní Toshiba 3D Menu
Jak je poslední dobou moderní (a nutno dodat, že téměř i nezbytné), nabízí i Toshiba vlastní uživatelské rozhraní. Na rozdíl od TouchFLO 3D od HTC nebo TouchWiz od Samsungu ale bohužel nejde o téměř komplexní náhradu uživatelského prostředí Windows Mobile, ale pouze o vlastní modul pro obrazovku Dnes a společný vzhled pro několik vlastních appletů a aplikací. Zbytek je pouze klasické rozhraní systému Windows Mobile 6.5, který je na zařízení předinstalován, a to nejen v případě nastavení, ale obecně všech aplikací.
Základem je modul pro obrazovku Dnes, který je dost neobvyklý. Celý modul je řešený jako sestava svislých, tématicky laděných pruhů, kterých můžete mít zobrazeno až 8 - jedná se konkrétně o pruh s nástroji, nastavením, multimediální pruh, internetový pruh, zprávy, aplikace, telefon a souborový pruh. Pořadí těchto pruhů si můžete nastavit podle svého, stejně jako barevné provedení. V jeden okamžik je možné mít na displeji pouze trojici pruhů, pokud chcete vidět další, musíte celou pruhatou "zebru" posunout do strany. Záleží ovšem na tom, kam přesně tapnete, je nutné vybírat "prázdné" plochy, jinak se spustí aplikace nebo provede jiná operace než ta, jakou jste měli v úmyslu.
V každém takovém pruhu je na jeho horním konci název a ikonka. Na tu když tapnete, zobrazí se další nabídka, seznam odpovídajících aplikací, nebo se spustí přímo konkrétní aplikace. Pod touto ikonkou je v každém pruhu prostor až pro 10 rychlých odkazů na oblíbené aplikace nebo poslední zobrazené aplikace nebo soubory, podle toho, jak jste si daný pruh nastavili.
A to je skoro všechno. Za zmínku stojí ještě upravitelné stavové okno v horní části displeje, které je schopné zobrazit zmeškané hovory a nepřečtené zprávy a emaily, hodiny, kalendář a prázdné místo (!), přičemž prázdné místo se nedá nijak upravit ani na jeho místo například vytáhnout všechny pruhy - je to prostě prázdné místo na nejdůležitější obrazovce zařízení...
Kromě samotného rozhraní a již zmíněné aplikaci CorePlayer je přímo na zařízení předinstalováno pár dalších aplikací jako je Adobre Reader LE nebo nástroj pro komunikaci s různými "kecálky" Nimbuzz, ale celkově nic, co by stálo za zvýšenou pozornost. Trochu zklame absence Opery, přeci jen IE6 není i přes velký pokrok stále plně konkurenceschopný.
Závěr
Protože se jednalo o krátký test předprodukční jednotky, opět nečekejte jednoznačný závěr. Na jednu stranu je Toshiba TG01 zajímavé a extrémně výkonné zařízení, na druhou stranu má celkem dost míst, kde člověk musí minimálně povytáhnout obočí.
V prvé řadě nabízí špičkový procesor a celkový výkon, který z něj spolu s úžasným displejem dělá sen mnoha multimediálně založených uživatelů. Výborné jsou i komunikační vlastnosti a nesmím zapomenout ani na snahu o znovuvzkříšení technologie USB Host, která umožní mobilnímu zařízení ovládat periferie jako jsou USB myš, klávesnice nebo paměťový FlashDisk.
Na druhou stranu si v Toshibě mohli dát trochu víc práce s designem a hlavně vybrat jiný materiál, ze kterého je tělo zařízení vyrobeno. Uživatelské rozhraní Toshiba 3D Menu je v porovnání s konkurencí primitivní a osobně mě nijak nenadchlo. Sice se dá vypnout a nahradit například Spb Shell (který musí na tomto zařízení vypadat nádherně), ale to už jsou další náklady navíc a doba přeje především řešení přímo z krabice. A dost mizerná je i kvalita fotografií, sice jsem fotoaparát netestoval nijak zevrubně, ale Toshiba TG01 bohužel fotí špatně i v jiných článcích.
Uvidíme tedy, co přesně Toshiba začne prodávat. Pokud bude TG01 za extrémně výjimečnou cenu (myslím extrémně nízkou) a výrobce vyladí systém k maximální stabilitě, určitě se najde mnoho uživatelů, kteří některé nedostatky rádi přehlédnou. Pokud ne, bude to jen další labutí píseň Toshiby, která má sice snahu, ale příliš velký kus koláče trhu s Windows phone zařízeními si zatím, a nutno říci že celkem po právu, neukousla.